Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


Tegoroczne imprezy plenerowe w muzeum odwołane

01 Czerwca 2020
W związku z trwającym czasem pandemii covid-19 musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane na ten rok imprezy plenerowe.
O ewentualnych zmianach będziemy informować.

„Mozaika Tradycji. Tkaniny w zbiorach Muzeum Kultury ludowej Pomorza w Swołowie”.

20 Maja 2020

„Tkaniny w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie” - od 16 maja do końca grudnia 2020r.

Tkaniny prezentowane na wystawie stanowią część kolekcji muzealnej tkanin i zebrane są od ludzi, którzy przyjechali do naszego regionu po II wojnie światowej.
Kolekcję stanowią m.in. stroje ludowe przywiezione z Kurpi, Opoczna, Kielc, Polesia, Polski południowo-wschodniej. Kunsztem tkackim w kolekcji odznaczają się tkaniny dwuosnowowe wileńskie, a także wielonicielnicowe kapy. Dużą część kolekcji stanowią kompletne stroje ludowe, ręczniki dekoracyjne i obrzędowe, czy bogato zdobione haftami koszule.


W wyniku wojny granice wielu państw uległy zmianie. Tym samym, gdy granice państw przesunięto, rdzenni mieszkańcy zmuszeni byli opuścić swoje strony. Ten los szczególnie dotknął Niemców i Polaków. Fala przesiedleń ludności polskiej ze wschodnich terenów kraju w nowe granice, które utracili Niemcy, miała miejsce od zakończenia II wojny światowej.
Przesiedlenia Niemców z byłych terenów wschodnich prowadzono etapami. Setki tysięcy wyjechało indywidualnie, albo zostało przymusowo przesiedlonych. Masowe przesiedlenia około 3 milionów Niemców trwały do końca 1947 roku. Kolejny etap przesiedlania przypadł na lata 1948-1952 i w tym czasie były to już przesiedlenia przymusowe. Nie mieli wyboru, musieli opuścić dawne tereny niemieckie. Nie mogli zostać. Utracili swój majątek, tożsamość i historię związaną z życiem na Pomorzu i w Prusach Wschodnich.
W ich miejsce napłynęli Polacy z Kresów Wschodnich. Nowi mieszkańcy polskiego już Pomorza przybyli ze wschodu i z centralnej Polski. Większość z nich przybyła w latach 1945-1946.
Swołowo i okolice zasiedliły rodziny z Wileńszczyzny, z przeludnionych województw: krakowskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, białostockiego.
To właśnie stamtąd przywieźli ze sobą przede wszystkim narzędzia do pracy w gospodarstwie i przedmioty codziennego użytku. Wzięli ze sobą głównie to, co mogli spakować do walizki, czyli to, co uważali za najcenniejsze i najważniejsze do życia.

Ludzie ci wyróżniali się różną mową, wyróżniali się strojem, jedzeniem, narzędziami rolniczymi i przedmiotami codziennego użytku i różnie się na nich patrzyło.

Na Pomorzu nastąpiło bardzo szybkie, w stosunku do innych regionów Polski, wyparcie się swojej ludowości. Zaczęto mówić poprawną polszczyzną, nie ubierano się już w „swoje” ubrania, tylko starano się już ubierać „tak jak wszyscy”. Jedzono to co wszyscy. Swoje, z poprzedniego miejsca jedzenie, zwyczaje i obrzędy oraz tradycje ujawniały się jedynie podczas uroczystości rodzinnych i spotkań we własnym gronie – „wśród swoich”. Powodowało to wszystko znak równości dla wszystkich mieszkańców wsi. Znakiem równości dla wszystkich mieszkańców wsi była kultura miejska i to był wyznacznik tego jak mieli mówić, jak się zachowywać, ubierać.
Wszystkie te „ludowe rzeczy”, teraz, w naszej współczesności, odradzają się. Stają się nawet osobliwą modą. Natomiast w tamtych czasach, aby społeczeństwo zaczęło się integrować, asymilować, wydarzyć się musiały takie a nie inne działania społeczne.
Zdawać by się mogło, że dzisiejsze Pomorze jest nijakie - nie ma swojej tożsamości, tradycji, kultury regionalnej. Rzeczywistość okazuje się inna - tutaj jest odwrotnie - tutaj jest wszystko...

Kuratorem wystawy jest etnolog Anna Uszyńska.

Zapraszamy

 



Europejska Noc Muzeów 2020

16 Maja 2020
W tych wyjątkowych okolicznościach ograniczeń związanych z epidemią, zapraszamy Państawa w do zapoznania się z ciekawostkami historycznymi Pomorza Środkowego. Przygotowaliśmy filmy z udziałem wybitnych historyków. Filmy na co dzień wyświetlane są na wystawie stałej pt: „Historia Magistra vitae est” w muzeum w Swołowie.

Na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/Muzeumwswolowie/, i stronie https://www.swolowo.pl/ odbędą się 3 projekcje tematyczne:.

W najbliższą sobotę o godz. 19:00
Wypowiedź znakomitego historyka, regionalisty Marcina Barnowskiego na temat historii sekty religijnej braci von Below. Bardzo ciekawa opowieść o ruchu religijnym, który działał jak na tamte czasy na zdumiewających zasadach.

W niedzielę 17.05.2020 godz. 19:00
Pierwsze osadnictwo i historia rodów Pomorza Środkowego. Przedstawiona przez Bronisława Nowaka, wybitnego doktora nauk humanistycznych (historia).

W poniedziałek 18.05.2020 godz. 19:00
Rybacka wieś o wyjątkowym charakterze. Opowieść o przedwojennych i powojennych losach dawnej wsi Zalesker Strand (dzisiejszy Zalesin) położonej na nadmorskim podmokłym terenie.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku i stron internetowych:
http://www.muzeum.swolowo.pl/,
https://www.swolowo.pl/,
https://www.facebook.com/Muzeumwswolowie/,
Tam znajdziecie Państwo wiele ciekawych materiałów o wsi Swołowo i naszym muzeum.

Oddział w Słupsku

Główne działania będą dostępne w wydarzeniu dostępnym od 14.05.2020:

https://www.facebook.com/events/2941254232608042/

Codziennie zamieszczane będą posty przypominające o nadchodzącym wydarzeniu oraz o zbliżającym się otwarciu muzeum w Słupsku.

Posty:

14.05 (czwartek) Zaproszenie do udziału w Wirtualnej Nocy Muzeów skierowane do odbiorców.
15.05 (piątek) Post zachęcający odbiorców do zamieszczania własnych zdjęć z poprzednich edycji Nocy Muzeów.
16.05 (sobota) Prezentacja zbiorów Działu Historyczno-Artystycznego tematycznie związanych z nocą (pocztówki i obrazy).
17.05 (niedziela) Album z archiwalnymi zdjęciami z poprzednich Nocy Muzeów.

Główne działania skupione będą w dniu 18.05.2020 r.

Będą to:

„Ulubiony eksponat” – 11 ok. 3-minutowych filmików, na których pracownicy różnych działów MPŚ opowiadają o jednym ze swoich ulubionych eksponatów. Filmy będą dodawane w odstępach ok. 20-minutowch od godziny 18:00.
Zaskakujący film „z kamer”, na którym mieszkanka zamku plącze się po salach ekspozycyjnych w poszukiwaniu gości. (film ok. 10 min)

Strony internetowe:

https://www.facebook.com/muzeumslupsk
http://www.muzeum.slupsk.pl/


Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Premiera filmu „Kluki świat utracony/ Klucken verlorene Welt”

Start: 16 maja, godzina 18*

Film „Kluki Świat utracony” jest częścią publikacji wydanej w 2019 roku przez Muzeum Pomorza Środkowego. Książka i film powstały w efekcie projektu badawczego „Zatrzymać czas” prowadzonego w latach 2015-2018 wśród osób wywodzących się spośród rdzennych mieszkańców ziemi słowińskiej. Film opowiada o życiu w Klukach w latach 30. i 40. XX wieku. Jest to nostalgiczna opowieść o utraconym świecie, o społeczności, która nie ma czasu teraźniejszego. W filmie wykorzystano zapisy wywiadów, archiwalne fotografie ze zbiorów muzeum i albumów rodzinnych Rozmówców oraz filmy kręcone w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Scenariusz i reżysera: Violetta Tkacz-Laskowska

*Film będzie dostępny od 16 do 18 maja 2020

Strony internetowe:

www.muzeumkluki.pl
www.facebook.com/mws.kluki


Muzeum otwarte od 16 maja

15 Maja 2020
Z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa udostępniamy zwiedzającym obiekty od soboty 16 maja 2020 r.

W maju i czerwcu 2020 r. obowiązują następujące godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - tylko w godz. 12.00-15.00 wstęp bezpłatny do Zagrody nr 8
środa-niedziela - w godz. 10.00-16.00

Każdy odwiedzający muzeum turysta, ma obowiązek przestrzegania regulaminu, który stworzony został specjalnie w okresie obowiązywania stanu pandemii Covid-19 na terytorium Polski.
Regulamin dostępny jest na naszej stronie internetowej oraz wywieszony będzie w widocznych miejscach przed wejściem na teren muzeum.
Na terenie muzeum obowiązuje nakaz noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos.
Gdy kupujesz bilet, to znaczy że zapoznałeś się z regulaminem i zobowiązujesz się go przestrzegać.

Dbajmy o siebie! Do zobaczenia w Swołowie!




REGULAMIN_NA_CZAS_PANDEMII.pdf 
Regulamin_zwiedzania_11072019.pdf 

Trwają przygotowania do udostępnienia muzeum dla zwiedzających

05 Maja 2020


Niedziela Palmowa i Konkurs na Plamę Wielkanocną odwołane. Muzeum nieczynne do odwołania

11 Marca 2020


Niedziela Palmowa i Konkurs na Palmę Wielkanocną

10 Marca 2020
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne obchody Niedzieli Palmowej.

5 kwietnia w Swołowie

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

program: 10.00 – 16.00
10.00 - 16.00 - KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców i rękodzielników – pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne i wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca”.

10.00 - 16.00 - TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne specjały.

11.00 - MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie z udziałem chóru Pasjonata, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby Muzeum.

12.00 -15.00 – WYPIEKANIE WIOSENNYCH ZAJĄCZKÓW

12.00-15.00 – WARSZTATY WYKONYWANIA BARANKA Z MASY CUKROWEJ

12.00-14.00 – WARSZTATY WYKONYWANIA PISANEK

12.30-15.00 PREZENTACJE PALM uczestników VIII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

15.00 - ROZSTRZYGNIĘCIE VIII POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.


REGULAMIN KONKURSU NA PALMĘ WIELKANOCNĄ 
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA DO KONKURSU NA PALMĘ WIELKANOCNĄ 

lekcje muzealne i warsztaty wielkanone

28 Lutego 2020

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na alternatywną formę edukacji dla uczniów. Organizowane w muzeum lekcje muzealne to opowieść o tym, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej, zbieraniu i suszeniu ziół, wyrywaniu lnu, tkaniu na krosnach, czy warzeniu piwa. Opowiadamy, pokazujemy, zdradzamy historie życia mieszkańców wsi sprzed stu laty. Prezentujemy stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty, uczymy ich rozpoznawania. Oferujemy Państwu możliwość przeprowadzenia także innych zajęć, warsztatów będących uzupełnieniem prowadzonego przez Państwa programu edukacyjnego w zakresie danego przedmiotu.
Oferta edukacyjna adresowana jest do przedszkolaków, uczniów, a także dorosłych. Oprócz warsztatów, organizujemy dodatkowe etnoatrakcje: przejażdżki bryczką lub wozem dookoła wsi, a zimą kuligi. W ogrodzie można biesiadować przy ognisku o każdej porze roku.
W ofercie edukacyjnej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza znajdują się m.in. lekcje:
• 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
• Zwierzęta w zagrodzie
• Pokaż mi, co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi
• Chmiel i słód zachowaj Boże – opowieść o piwie pomorskim
• Utkane opowieści – o wełnie
• Utkane opowieści – o lnie
• Dzieciństwo na Pomorzu
• Fleciki, piszczałki, klekotki – zajęcia muzyczno-ruchowe
W ofercie znajdują się również lekcje i warsztaty świąteczne:
• pisanka wielkanocna
• wiosenny zajączek
• baranek wielkanocny
Na Boże Narodzenie organizujemy lekcje:
• piernik pomorski
• ozdoby choinkowe

Zapraszamy do kontaktu: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Swołowo 8
Tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597 e-mail promocja@muzeum.slupsk.pl
www.muzeum.swolowo.pl



Ferie Zimowe 2020

05 Stycznia 2020
FERIE ZIMOWE W SWOŁOWIE
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych. Do wyboru lekcje z naszej oferty edukacyjnej:
ZWIERZĄTKA W ZAGRODZIE
Poznajemy zwierzęta mieszkające w muzeum, czyścimy konie, głaszczemy owce, karmimy gęsi, wybieramy jajka z kurnika, ścielemy słomą, uzupełniamy paszę i wodę w korytkach ( podczas zajęć dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednią odzież, która może ulec zabrudzeniu
czas trwania: 1,5 h
wiek: 6+

100 LAT ZATRZYMANY CZAS – CZYLI ŻYCIE W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE NA POCZĄTKU XX w.
Odtwarzamy życie bogatej pomorskiej wsi sprzed 100 lat. Poznajemy działanie i zastosowanie dawnych sprzętów oraz maszyn wykorzystywanych w codziennych pracach gospodarskich, a także uczestniczymy w obrządku zwierząt. W stodole uruchamiamy młockarnię, śrutownik i sieczkarnię.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 6+


POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI
Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i trady¬cyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponu¬jemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach... Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniacza¬nych.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 9+

DZIECIŃSTWO NA POMORZU
Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej spo-łeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżo¬wane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wy¬liczanek, poznają zasady dawnych gier i zapo¬mniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wyko¬nywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prabab¬cia lub pradziadek.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 4+ gry i zabawy
7+ warsz. zabawkarskie

OPRÓCZ WARSZTATÓW, ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z DODATKOWYCH ATRAKCJI: PRZEJAŻDŻKEK WOZEM DOOKOŁA WSI, KULIGÓW, JEŚLI BĘDZIE SNIEŻNA ZIMA, OGNISKA I PIECZENIA KIEŁBASEK. OFERTA SKIEROWANA JEST DO GRUP ZORGANIZOWANYCH, LICZBA UCZESTNIKÓW DO 20 OSÓB.

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl


Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina

10 Października 2019
„NA ŚWIĘTEGO MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA” 9-11 listopada 2019 w Swołowie

W dniach 9-11 listopada 2019 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się impreza plenerowa pt. „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Organizowana od dziesięciu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce.
Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak).
Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.
Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w naszych zabytkowych obiektach prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in.
Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.
Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu, a w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu. Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.
Zgłoszenia wystawców z potrawami z gęsiny przyjmujemy telefonicznie 59 811 94 10

Podczas Gęsiny w Swołowie w dn. 10-11 listopada będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla Sebastianka.
Sebastian Ambrozik aktualnie ma 3 latka i urodził się z brakiem lewej małżowiny usznej, zarośniętym przewodem słuchowym, wodogłowiem, porażeniem nerwu twarzowego, wadą serca VSD, niedorozwojem żuchwy oraz obniżonym napięciem mięśniowym. W swoim życiu przeszedł już 2 operacje ratujące jego życie oraz 1 ratującą słuch w prawym uszku. Sebastianek dostał szansę odzyskania drugiego uszka oraz całkowitego słuchu w USA u Doktora Youssefa Tahiri. Będzie to tylko jedna operacja podczas której Doktor wykona rekonstrukcję małżowiny usznej oraz wszczepi implant słuchowy Baha 5. Do zakończenia zbiórki na operację brakuje jeszcze 168 tyś.zł. Prosimy wszystkich o pomoc dla naszego synka - rodzice.
Więcej o akcji dla Sebastianka zobzcyć można tu https://m.facebook.com/uszkosebastiana/?ref=bookmarks
Można też wesprzeć #uszkosebastiana na stronie fundacji https://www.siepomaga.pl/uszkosebastiana…


Regulamin_Gesina.pdf 
karta_zgloszenia_-_gesina_2019.doc.docx 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |