Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

II Pomorskie Święto Ziół - zgłoszenia
13 Sierpnia 2014
Informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia wystawców, którzy są zainteresowani uczestnictwem w II Pomorskim Święcie Ziół, które odbędzie się15 sierpnia 2014 r.(piątek):

*osoba odpowiedzialna za stoiska - Joanna Gołofit, tel. 59 811 94 10, tel. kom. 785 993 597 joanna.golofit@muzeum.slupsk.pl

Zapraszamy!
Plener Kowalski w Swołowie 8-10.08.2014 r.
08 Sierpnia 2014
Plener kowalski w Swołowie 8-10.08.2014 r. ( piątek, sobota , niedziela)
w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Już po raz trzeci w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu.
Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego. Pokazom towarzyszyć będą stoiska rękodzielników.
Posilić będzie można się w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem.
Na zakończenie pleneru (niedziela), kowale pokażą efekty swojej plenerowej pracy.

Pracownicy Muzeum oraz kowale zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

Zapraszamy!
Baśniowa Dziecięca Zagroda w Swołowie po raz ostatni tego lata!
27 Lipca 2014
Odkrywaj z nami niezwykły baśniowy świat po raz ostatni tego lata w niedzielę 27 lipca!
od 11.30 do 16.30!

Tym razem spotkamy się ze zjawami!

BAJANIE NA SIANIE - bajkowa i muzyczna podróż do pomorskiej „Krainy w Kratę”. Zatopiony w stertę siana w muzealnej stodole podążysz śladem bohaterów dawnych podań i legend pomorskich. Mroczny świat zjaw i straszydeł otworzą przed nami: opowiadacze i muzycy z grupy Karawana Opowieści. Z nimi zanurzymy się w odległe czasy czarnych rycerzy, zaklętych zamków i wodnych duchów.
Wędrując po świecie możemy spotkać różne stworzenia, takie jak krasnoludki, stolemy, ale i zjawy. Czasami przejawiają tylko pewne znaki swojej obecności pojawiając się pod postacią białej postaci, błędnego ognia, czy w szeleście liści. Potrafią jednak pojawić się również w pełnej okazałości i sile magicznej.
Podczas spotkania opowiemy Wam o kilku z nich. Będzie tu historia Czarnej Łowczyni spotykanej w Krępie Kaszubskiej. Podążymy za błędnym ogniem i poznamy jego dzieje. Czy będzie on pomagał tym którzy zgubili drogę? Na morzu poznacie tajemniczego i groźnego Kapitana w Czerwonej Masce, którego wielu ludzi się bało. Dowiemy się jak pewna syrena pomogła chłopu w zarobieniu beczek pełnych groszówek i czy faktycznie miała on rybi ogon? Na koniec zaś damy Wam radę, której udzielono pewnemu królowi, co robić, aby straszne potwory przestały być takie przerażające.
Opowiada: Szymon Góralczyk
bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.
 
Muzyka i śpiew: Katarzyna Wińska i Witold Roy Zalewski 
śpiewacy i eksplorerzy muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Śpiewają pieśni tradycyjne, grają na lirze korbowej, akordeonie i innych instrumentach. W muzyce szukają własnych korzeni, siebie, prawdy o nas samych i o otaczającym nas świecie. Podróżując po Polsce i poza nią poszukują muzyki swoich korzeni, odwiedzają wsie swoich dziadków. Ich nauczycielami są wiejscy muzykanci i śpiewacy, etnomuzykolodzy oraz wybitni muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi. Organizują i współtworzą wydarzenia kulturalne.
www.karawanaopowiesci.pl

SŁUCHOWISKO – usłyszysz stare historie zamknięte we współczesnych opowieściach Jolanty Nitkowskiej-Węglarz – autorki baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. W swych opowiadaniach autorka zawarła baśniową historię czterech tajemniczych przedmiotów. Odnajdziesz je w naszym muzeum…

WARSZTATY MUZYCZNE poprowadzi Ania Broda – wysnuje nam pełną magii instrumentów oraz czarodziejskiego białego głosu muzyczną opowieść o zjawach, potworach i duchach – tych strasznych i tych śmiejących się od ucha do ucha.
Anna Broda - śpiewaczka, cymbalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtwórczyni „Kapeli Brodów”, oraz grupy „Bractwo Ubogich” i „Dla Róży”. Karierę solową rozpoczęła autorskim albumem "A ja nie chcę spać", nagrodzonym w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Płyta inspirowana wierszami polskich poetów nawiązuje do tradycji śpiewania dzieciom przed snem. Anna Broda jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodniej po jazz i muzyczne eksperymenty. Tworzy muzykę do spektakli, prowadzi warsztaty wokalne. Zdobywczyni nagród w konkursie Polskiego Radia „Folkowy Fonogram Roku” oraz na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ANIA BRODA i jej ZJAWISKOWY KONCERT INTERAKTYWNY!

Ania Broda -  Moja Tajemnica, czyli jak bawić się muzyką i słowem. 
Autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem dźwiękowych  rekwizytów.
W programie podręczny warsztacik muzyczno-literacki, pełen magii instrumentów oraz czarodziejskiego białego głosu.

Na początek piosenki śmieszne i dziwne,
liryczne i fantastyczne,
bajeczne i o wietrze ...
wiersze i muzyka dla smyka 
W towarzystwie cymbałów, pianina i srebrnego trójkąta!
Na podstawie dawnych podań i legend oraz własnych  tekstów.
O czarnym rycerzu, ognistych smokach, o stworach i innych niezwykłych zjawiskach.
Ponadto eksperymenty z dźwiękiem i rytmem!
Szybka nauka przyjemnie wpadających w ucho melodyjek .
W harmonii, melodii i taktowanej orkiestrze którą wspólnie stworzymy.

Uwaga Dzieci!
Powiem Wam gdzie mieszkają
dzikie wróżki, chrapiące śliwki , wielkoludy i inne czarodziejskie stworzenia .
Uwaga Rodzice!
Interpersonalny charakter zajęć rozbudzi wyobraźnię Waszego  dziecka.
Pozwoli rozpuścić wodze fantazji  i przeżyć cudowną  przygodę w krainie Sztuki .

www.aniabroda.com

ENTELE PENTELE – dawne i współczesne wiejskie zabawy i gry; rymowanki, wyliczanki i skakanki, a wszystko wśród drewnianych ptaszków, koników i szmacianych lal w Baśniowym Ogrodzie Zabaw.

POSZUKIWANIA SKARBU - zaglądając do starej skrzyni, do babcinej spiżarni, do garnka z zupą, do mysiej dziury, do piwnicy, do pełnej szpargałów szafy i gdzie się jeszcze w muzeum da… będziemy poszukiwać skarbu ukrytego przez zjawę.

Wstęp na imprezę bezpłatny

Szczegółowy program i bieżąca fotorelacja z każdego spotkania:
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
Znajdź nas na Facebooku!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"SANKI SZCZĘŚLIWYCH SNÓW" - WARSZTATY KOŁYSANEK Z ANIĄ BRODĄ!
25 Lipca 2014
"SANKI SZCZĘŚLIWYCH SNÓW" -
WARSZTATY KOŁYSANEK Z ANIĄ BRODĄ!
25 – 26 lipca

Zapraszamy rodziców, którzy chcieliby nauczyć się śpiewać swoim dzieciom kołysanki - śpiewane bajki i tych, którzy pragną poznać wiejską manierę śpiewaczą oraz biały głos, a także tych którzy marzą, aby odkryć w sobie niezwykłą radość śpiewania!
Już wkrótce w Muzeum w Swołowie warsztaty kołysanek tradycyjnych i autorskich, z centralnej i południowo-wschodniej Polski oraz własnej wyobraźni dźwiękowej dla tych co mieli, mają lub będą mieć dzieci..

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nauczyć się zapomnianych polskich tradycyjnych pieśni kołyskowych z tradycji ustnej, poznać teksty pieśni, które są swoistym dziennikiem z życia wiejskiej kobiety, zapisem wzruszeń i trosk, marzeń i codziennych obowiązków z krajobrazem w tle.

Kołysanki może śpiewać każdy!
Dlatego w warsztatach mogą uczestniczyć amatorzy i osoby, które wcześniej nie miały doświadczeń ze śpiewem tradycyjnym.
Zapraszamy również osoby z doświadczeniem wokalnym, etnograficznym i etno muzycznym
Warsztaty mają charakter familijny dlatego mogą wziąć w nich udział dorośli i dzieci.
Ponieważ Ania Broda jest znaną autorką ulubionych piosenek dla dzieci, będzie to rodzaj integracji świata muzycznego dużych i małych ludzi.
Dodatkowo w czasie działań muzycznych pojawią się produkowane przez dzieci Muzyczne Obrazki do tekstów kołysanek .

PROGRAM WARSZTATÓW:
ćwiczenia emisyjne i oddechowe,
nauka śpiewu techniką białego głosu/naturalnego,
nauka kołysanek z różnych regionów Polski,
opowieści o dawnych zwyczajach związanych z obrzędowością wieku dziecięcego.
TERMIN: 25 – 26 LIPCA 2014,
Godz. 15.00 – 20.00 (16.00 – 17.00 przerwa na degustację przestrzeni)
MIEJSCE: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
WSTĘP WOLNY!!!!
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! Zapisy obowiązkowe.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 697 176 674

ANNA BRODA - Cymbalistka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtwórca Kapeli Brodów z którą nagrała 5 płyt. Jej ostatnia szósta autorska płyta "A ja nie chcę spać" inspirowana wierszami polskich poetów otrzymała główną nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011.
Jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach - muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodniej po jazz i muzyczne eksperymenty.
http://www.aniabroda.com/

„KOŁYSANKI jak powszechnie wiadomo to są sanki szczęśliwych snów.
Moja przygoda z piosenkami dla dzieci zaczęła się właśnie od kołysanek. Poezja dziecięca to gatunek troszkę niedoceniany przez dorosłych czytelników. Podczas trwającej kilka lat, pasjonującej pracy nad muzyką dla dzieci natrafiłam na bogate złoża polskiej literatury dla dzieci. Liryki, absurdalne i rozśmieszające do łez wierszyki wzruszają prostotą i czułością. Pełne są fantazji i czarodziejskiego smaku słowa. Nie mogąc pozostać obojętnym wobec tak inspirującej sztuki zaczęłam tworzyć własne melodie do ulubionych tekstów.
KOŁYSANKI były moim pierwszym doświadczeniem z muzyką dla dzieci,
Krótkie melodyjne teksty, dźwiękonaśladowcze sylaby, słowne rekwizyty, jak księżyc, okienko, ptak czy chmurka, szybko i prosto działają na wyobraźnię słuchacza. Zatrzymują cudowną chwilę między dniem, a snem, kiedy można bezkarnie zanurzyć się w świat wyobraźni.
Nie oznacza to wcale, że dziecko zaśnie szybciej, ale na pewno zaśnie przyjemniej.
Moje dzieci rzadko zasypiały przy kołysankach. Ten wieczorny, codzienny rytuał śpiewania przed snem, otwierał im tajemną furtkę do ogrodu poezji i pozwalał bujać na huśtawce z obłoków i dźwięków.
Chciałabym przekazać innym mamom tradycję śpiewania poezji domowej. Ulotnej, przypisanej krótkim chwilom, które tworzy atmosfera domu, rodzinnych związków i emocji. Najlepszym momentem łączącym muzykę ze słowem jest wieczorna cisza.
Wiersze czytane do snu wypełniają dziecinny pokój niezwykłymi historiami, czarownymi postaciami i dźwiękami. Malują senne obrazy. Myślę, że to piękna forma życia. Należy ją pielęgnować i traktować jak sztukę użytkową. Bez pretensji, ze szczyptą fantazji, śmiało otwórzcie karty ulubionej książki z wierszami i poszukajcie w sobie właściwej melodii do właściwych słów ...”
Ania Broda
Karawana Opowiesciw Swołowie 27.07.2014 r.
25 Lipca 2014
BAJANIE NA SIANIE - bajkowa i muzyczna podróż do pomorskiej „Krainy w Kratę”. Zatopiony w stertę siana w muzealnej stodole podążysz śladem bohaterów dawnych podań i legend pomorskich. Mroczny świat zjaw i straszydeł otworzą przed nami: opowiadacze i muzycy z grupy Karawana Opowieści. Z nimi zanurzymy się w odległe czasy czarnych rycerzy, zaklętych zamków i wodnych duchów.
Wędrując po świecie możemy spotkać różne stworzenia, takie jak krasnoludki, stolemy, ale i zjawy. Czasami przejawiają tylko pewne znaki swojej obecności pojawiając się pod postacią białej postaci, błędnego ognia, czy w szeleście liści. Potrafią jednak pojawić się również w pełnej okazałości i sile magicznej.
Podczas spotkania opowiemy Wam o kilku z nich. Będzie tu historia Czarnej Łowczyni spotykanej w Krępie Kaszubskiej. Podążymy za błędnym ogniem i poznamy jego dzieje. Czy będzie on pomagał tym którzy zgubili drogę? Na morzu poznacie tajemniczego i groźnego Kapitana w Czerwonej Masce, którego wielu ludzi się bało. Dowiemy się jak pewna syrena pomogła chłopu w zarobieniu beczek pełnych groszówek i czy faktycznie miała on rybi ogon? Na koniec zaś damy Wam radę, której udzielono pewnemu królowi, co robić, aby straszne potwory przestały być takie przerażające.
Opowiada: Szymon Góralczyk
bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.
 
Muzyka i śpiew: Katarzyna Wińska i Witold Roy Zalewski 
śpiewacy i eksplorerzy muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Śpiewają pieśni tradycyjne, grają na lirze korbowej, akordeonie i innych instrumentach. W muzyce szukają własnych korzeni, siebie, prawdy o nas samych i o otaczającym nas świecie. Podróżując po Polsce i poza nią poszukują muzyki swoich korzeni, odwiedzają wsie swoich dziadków. Ich nauczycielami są wiejscy muzykanci i śpiewacy, etnomuzykolodzy oraz wybitni muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi. Organizują i współtworzą wydarzenia kulturalne.
www.karawanaopowiesci.pl

https://www.facebook.com/events/1429658703989736/
Relacja z "Dziecięcej Zagrody" na bieżąco
24 Lipca 2014
Na tej stronie internetowej znajduje się blog z aktualizacjami "Dziecięcej Zagrody" 2014 r.

http://zagrodadziecieca.blogspot.com

Zapraszamy!!


Wystawa fotograficzna „Dziecko” w Swołowie
24 Lipca 2014
Wystawa fotograficzna zatytułowana „Dziecko” to opowieść o dzieciństwie dawnych i obecnych mieszkańców Pomorza.

Wśród 30 prezentowanych fotografii odnajdziemy wizerunki dzieci żyjących na terenie Pomorza przed i po 1945 roku – dzieci niemieckich, kaszubskich i polskich. Fotografie te odsłaniają nam zaledwie fragment rzeczywistego świata. Opowiadają o tym, jak wyglądały codzienne obowiązki i zabawy dziecka żyjącego na wsi, czy w małym miasteczku. Ukazują dzieci w różnych sytuacjach, w otoczeniu i w krajobrazie, w jakim dorastały…

Możemy z nich wyczytać wiele informacji o tym, jak ubierano dzieci na co dzień i od święta, jakie zabawki były ich nieodłącznymi towarzyszami, jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się zajmowały. Pełny obraz tych ulotnych, a zarazem dla wielu dzieci pomorskich niezwykle trudnych chwil dzieciństwa, przywołać mogą jedynie zapiski i wspomnienia tych, którzy wzrastali w czasach wojny, którzy swój rodzinny dom i tereny Pomorza musieli opuścić po II wojnie światowej oraz tych, dla których Pomorze stało się nowym domem po 1945 roku.

Niech opowieść tę wypełnią własne rodzinne wspomnienia wysnute na podstawie czarno-białej, pożółkłej fotografii , stając się inspiracją do poznania złożonych losów wielu Pomorzan, jak i własnej rodzinnej, małej historii, rozbudzając w kolejnych pokoleniach dzieci chęć poznawania sekretów dzieciństwa swoich rodziców, czy dziadków.

Zdjęcia wykonane przed II wojną światową stanowią fragment zbioru negatywów i fotografii przechowywanych w archiwum ikonograficznym działu etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Fotografie obecnych mieszkańców Pomorza pochodzą z prywatnych kolekcji rodzinnych i stanowią fragment opracowania „Fotografia chłopów pomorskich”, wydanego w 2012 roku, według koncepcji i pod redakcją Danuty M. Sroki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.
Dziecięca Zagroda 20.07.2014 r.
20 Lipca 2014
Zapraszamy na kolejną lipcową niedzielę do Swołowa!
20 lipca – SKRZATY

Pewnego razu owczarz przeganiał swoje owce drogą, która wiodła przez wąwóz w starym bukowym lesie. Nagle spostrzegł dwoje małych dzieci w czerwonych czapkach, które szły przed stadem trzymając się za ręce. Ich głowy wystawały niewiele ponad grzbiety owiec. Postanowił podejść bliżej, aby im się przyjrzeć, ale wtedy zniknęły.
Jak żyją i czym zajmują się podziemni Ludkowie przybliży nam Bajanie na sianie, na którym tym razem zagoszczą: Małgorzata Litwinowicz-Droździel i Katarzyna Jackowska. Opowiadaczki ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. zdradzą nam w swej opowieści sekrety małych ludków.
Grupa Studnia O. to pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, działające od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie, w tym najważniejszy to organizowany od wielu lat Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści”.

dr Małgorzata LitwinowiczDroździel - realizatorka wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW.

Katarzyna Jackowska – etnolog, muzyk, animatorka kultury i opowiadaczka. O d wielu lat prowadzi warsztaty kulturowe dla dzieci i młodzieży: śpiew i taniec z różnych tradycji, zwyczaje i tradycje związane z rokiem kalendarzowym i cyklem życia. Zrealizowała wiele autorskich projektów związanych z wielokulturowością, dialogiem i tożsamością kulturową, m.in.: „Domograj”, „Zebra- czarna kultura w białym świecie”, „Świat mieszka w Warszawie”. W swojej pracy zarówno animacyjnej, jak i artystycznej zajmuje się głównie kulturą Polski, Nigerii oraz kultura Romską.
Warsztaty rzemieślnicze - stolarze, rzeźbiarze, tkaczki i inni rękodzielnicy pokażą nam, co skrzat potrafi. Dowiemy się, jak dawniej skrzaty tkały chodniczki, strugały w drewnie, jak lepiły z gliny, wyplatały czapeczki z sitowia, czy jak wykonywały drewniane zabawki dla swoich skrzacich pociech. Ty też będziesz się tego uczyć! Wśród wielu kramów odnajdziemy magiczne, barwne przedmioty, stworzone przez pracowite ręce...

Program:
11.30 - bajanie na sianie
12.30 - entele pentele - wiejskie gry i zabawy
13.00 - warsztaty rzemieślnicze
15.00 - entele pentele - wiejskie gry i zabawy
15.30 - poszukiwania skarbu skrzata

Wystawa fotograficzna „Dziecko” w Swołowie!

Wystawa fotograficzna zatytułowana „Dziecko” to opowieść o dzieciństwie dawnych i obecnych mieszkańców Pomorza. Wśród 30 prezentowanych fotografii odnajdziemy wizerunki dzieci żyjących na terenie Pomorza przed i po 1945 roku – dzieci niemieckich, kaszubskich i polskich. Fotografie te odsłaniają nam zaledwie fragment rzeczywistego świata. Opowiadają o tym, jak wyglądały codzienne obowiązki i zabawy dziecka żyjącego na wsi, czy w małym miasteczku. Ukazują dzieci w różnych sytuacjach, w otoczeniu i w krajobrazie, w jakim dorastały… Możemy z nich wyczytać wiele informacji o tym, jak ubierano dzieci na co dzień i od święta, jakie zabawki były ich nieodłącznymi towarzyszami, jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się zajmowały. Pełny obraz tych ulotnych, a zarazem dla wielu dzieci pomorskich niezwykle trudnych chwil dzieciństwa, przywołać mogą jedynie zapiski i wspomnienia tych, którzy wzrastali w czasach wojny, którzy swój rodzinny dom i tereny Pomorza musieli opuścić po II wojnie światowej oraz tych, dla których Pomorze stało się nowym domem po 1945 roku.
Niech opowieść tę wypełnią własne rodzinne wspomnienia wysnute na podstawie czarno-białej, pożółkłej fotografii , stając się inspiracją do poznania złożonych losów wielu Pomorzan, jak i własnej rodzinnej, małej historii, rozbudzając w kolejnych pokoleniach dzieci chęć poznawania sekretów dzieciństwa swoich rodziców, czy dziadków.
Zdjęcia wykonane przed II wojną światową stanowią fragment zbioru negatywów i fotografii przechowywanych w archiwum ikonograficznym działu etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Fotografie obecnych mieszkańców Pomorza pochodzą z prywatnych kolekcji rodzinnych i stanowią fragment opracowania „Fotografia chłopów pomorskich”, wydanego w 2012 roku, według koncepcji i pod redakcją Danuty M. Sroki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

Dziecięca Zagroda - 13 lipca - OLBRZYMY!
13 Lipca 2014
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na drugie spotkanie w Dziecięcej Zagrodzie. Tematem spotkania dla najmłodszych, a także ich rodziców, będą...OLBRZYMY!

Zapraszamy w niedzielę 13 lipca w godz. 11.30-16.30. WSTĘP WOLNY DLA DZIECI i DOROSŁYCH!

Program:
godz. 11.30 - bajanie na sianie
godz. 12.30 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 13.00 - warsztaty plastyczne
godz. 15.00 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 15.30 - poszukiwanie skarbu Olbrzymki

Dawno, dawno temu panami tej krainy były stolemy. Przypominały ludzi ale wzrostem przewyższały ich wielokrotnie. Posiadały też ogromną siłę. Drzewa wyrywały niczym źdźbła trawy, a głazami rzucały, jak ziarnkami grochu. Pewnego dnia dwa olbrzymy leżały nad brzegiem morza i… Co dalej? Zakradniemy się do muzealnej stodoły, skąd słychać straszne chrapanie…

Bajanie na sianie poprowadzi Olga Hanowska, która muzyką i słowem opowie nam tę historię. Przy dźwiękach skrzypiec wyobrazimy sobie, jak dawniej wyglądało życie olbrzymów, dowiemy się, czy ich radości i smutki były małe, czy tak olbrzymie, jak oni sami.
Olga Hanowska – skrzypaczka, improwizatorka muzyki źródeł, animatorka warsztatów sztuki dla najmłodszych, autorka koncepcji działań edukacyjnych dla dzieci, asystent na wydziale Filologiczno – Pedagogicznym Zakładu Dydaktyki w AP w Słupsku. Na stałe związana z muzycznymi projektami „Zgagafari”, „Mokosz”, „Niski Szum”. Dźwiękowe zawieruszenia kieruje głównie w etnologię ludowej pieśni terenów dawnego Pomorza.

Warsztaty plastyczne przeprowadzi Przemysław Laskowski, który pomoże nam wyczarować ze sznurków, papieru i farb wielkoluda, który przeniesie nas na chwilę na tęczę, albo jeszcze wyżej…
Przemysław Laskowski jest plastykiem, aktorem, scenarzystą i scenografem widowisk teatralnych, wieloletnim aktorem Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art.-rycyklingu, mitologii słowiańskiej.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „BAŚNIOWA KRAINA W KRATĘ”
07 Lipca 2014
Kategoria dzieci 3 – 7 lat
I MIEJSCE – Czarek Cudowski z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
II MIEJSCE – Remigiusz Sarnowski z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
III MIEJSCE – Sławomir Karasiak z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
NAGRODA SPECJALNA - Eliza Mitłosz z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
NAGRODA SPECJALNA – Alicja Jóźwik z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku

Kategoria dzieci 7-12 lat
I MIEJSCE – Paweł Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Słupska

Wyróżnienia:
Anna Zagórowska
Anna Tworek
Artur Stawiński
Aleksander Dynowski
Piotr Mitlosz
Lena Szmidt
Martyna Cistowska
Wiktoria Konieczko
Danusia Adamczak
Zosia Adamczak

Prosimy o osobisty odbiór dyplomów oraz nagród rzeczowych w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie!
Kontakt:
Magdalena Lesiecka, tel. 697 176 674
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku