Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Konkurs fotograficzny
22 Kwietnia 2014
„Rower na wsi” to tytuł konkursu fotograficznego, który wspólnie organizują Muzeum w Swołowie i tygodnik Teraz Słupsk. Każdy, amator lub profesjonalista, może nadesłać max. 5 zdjęć będących interpretacją tematu.

Termin nadsyłania prac upływa 9 maja 2014 r.

Do wygrania nagrody pieniężne i rzeczowe o łącznej wartości 1 tys. zł! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 maja, podczas pikniku rowerowego WKOŁO SWOŁOWO, który odbędzie się na terenie Muzeum w Swołowie.

Fotografie i kartę zgłoszenia należy wysłać na adres e-mail: foto@muzeum.slupsk.pl.

Regulamin i zgłoszenie do pobania poniżej.


zgłoszenie foto 
regulamin foto 
NIEDZIELA PALMOWA w Swołowie
13 Kwietnia 2014
NIEDZIELA PALMOWA w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Gmina Słupsk oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Słupsku zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej 13 kwietnia 2014 roku.

Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczniemy Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, podczas której poświęcone zostaną przyniesione palmy. Procesja z palmami zaprowadzi nas do swołowskiego muzeum, gdzie odnajdziemy liczne zwiastuny nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Pełne swojskich wyrobów stoły kusić będą domowymi wędlinami, pasztetami, żurem z kiełbasą, gorącym chlebem z muzealnego pieca, świeżym masłem, drożdżowymi babami, mazurkami i innymi smakołykami. Oczy ucieszą liczne świąteczne drobiazgi wykonane przez lokalnych rękodzielników, uszy będą mogły nasycić się dźwiękami pieśni wielkopostnych, a ducha pokrzepią przygotowane przez muzealników pokazy i warsztaty pisankarskie oraz papieroplastyki, na których własnoręcznie będzie można ozdobić pisankę, przygotować bukiet bibułowych kwiatów, wykonać palmę oraz dowiedzieć się, jak dawniej świętowano ten wiosenny czas..
Całość imprezy uhonoruje rozstrzygnięcie II Pomorskiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz IV Powiatowego Konkursu na Najciekawszy Stół Wielkanocny, któremu towarzyszyć będzie prezentacja konkursowych prac.


Szczegółowy program: 10.00 – 16.00

10.00 – 16.00 TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, Gospodę Pod Wesołym Pomorzaninem oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb i masło, parowane ziemniaki okraszone lnianym olejem i inne domowe specjały!

10.00-16.00 PREZENTACJE STOŁÓW WIELKANOCNYCH – degustacje świątecznych smakołyków, wypieków i wyrobów domowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich

10.00 – 16.00 KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców, rękodzielników i koła gospodyń wiejskich – kolorowe różności „na Zająca”, pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, zajączki, koszyki, szydełkowe cacuszka, szyte przytulanki, drewniane zabawki i wiele innych barwnych niespodzianek

11.00 MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie z udziałem Chóru Parafii Wrzeście
12.00 – 14.30 WARSZTATY PISANKARSKIE I PAPIEROPLASTYKI – pisanki, drapanki, oklejanki, kwiaty z bibuły i palmy – czyli maleńkie cuda o przeogromnym bogactwie zdobień i znaczeń – pokazy i warsztaty w trakcie, których mistrzowie zdradzają sekrety tworzenia misternych arcydzieł…
12.30 – 14.30 „SZUKANIE ZAJĄCA” – wielkanocne zabawy i plenerowe poszukiwania tropem świątecznego zająca

12.30-16.00 PREZENTACJE PALM I PISANEK KONKURSOWYCH

14.00 – WYSTĘP CHÓRU PARAFII WRZEŚCIE

15.00 ROZSTRZYGNIĘCIE II POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELAKNOCNĄ oraz IV POWIATOWEGO KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY STÓŁ WIELKANOCNY
16.00 ZAKOŃCZENIE IMPREZY

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w ogłoszonych konkursach, rękodzielników oraz twórców nieprofesjonalnych zachęcamy do przygotowania stoisk z prezentacją własnej twórczości i wyrobów, a wytwórców tradycyjnej żywności i świątecznych smakołyków do przygotowania stoisk handlowych i gastronomicznych.
Czekamy na Państwa zgłoszenia!

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ:

II Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną,
stoiska z rękodziełem
Magdalena Lesiecka (Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie)
magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl tel. 697 176 674

IV Powiatowy Konkurs na Najciekawszy Stół Wielkanocny
Alicja Staciwa (Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Słupsku)
a.staciwa@podr.pl tel. 797 010 682

stoiska z wyrobami kulinarnymi
Magdalena Suryś (Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie)
gok1surysmagda@wp.pl Tel. 506 069 283
Karolina Lewandowska (Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie)
karolina.lewandowaska@muzeum.slupsk.pl 59/832 48 97

II Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną!
12 Kwietnia 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną!

Od wielu lat zapraszamy wszystkich zainteresowanych na coroczne warsztaty wiosenne „Jajko – od początku”, na których opowiadamy, pokazujemy, wspólnie odkrywamy tajemnicę złożonej i skrytej natury pisanki..
Organizowany już po raz drugi konkurs jest zwieńczeniem wspólnych zmagań wielu placówek kulturalnych zmierzających do podtrzymania, ocalenia i przywrócenia przepięknych choć niejednokrotnie zapomnianych tradycji i umiejętności. Pełni nadziei, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wielkanocnych zapraszamy osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszystkich zainteresowanych z terenów Pomorza do zgłaszania własnoręcznie wykonanych pisanek oraz palm wielkanocnych do muzeum w Swołowie.

Uroczyste rozstrzygnięcie II Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz wręczenie nagród nastąpi w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

kontakt: 697176674

Zapraszamy!

regulamin_II_Konkursu_na_Palme_i_Pisanke.doc 
karta_zgloszenia_2014.docx 
Jajko – od początku - warsztaty wiosenne
11 Kwietnia 2014
Muzeum w Swołowie zaprasza na wielkanocną opowieść o tym, jaką tajemnicę skrywa jajko, czyli, jaki był początek.
Czy z jajka wykluło się pisklę, czy może wyłonił się z niego cały świat…?

Zdradzamy od początku do końca, jak wyczarować pisankę, gdzie chowają się kolory oraz, jakie sekrety ukryte są we wzorach i barwach pisanek.
Niezwykła baśniowa opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych oraz pełna magii przygoda z jajkiem dostępne w ofercie muzeum w Swołowie tylko od 10 marca do 17 kwietnia.
Grupy na zajęcia umawiamy pod kom. 785 993 597
Warsztaty Ceramiczne w Swołowie!
16 Marca 2014
Zapraszamy na Warsztaty Ceramiczne do Swołowa!

16.03.14 r. (niedziela) na godz. 10:00 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza poznamy różne techniki lepienia w glinie, odpoczniemy od miejskiego zgiełku w najpiękniejszej pomorskiej wsi, rozwijając swoje zdolności manualne.

Zapraszamy chętnych w każdym wieku!
Koszt uczestnictwa 20zł, czas: 2h

Po warsztatach prace wypalane są w piecu ceramicznym. Istnieje możliwość poszkliwienia dzieł.

Konieczna rezerwacja miejsc pod kom. 785 993 597
Dojazd do Swołowa we własnym zakresie.
Imprezy plenerowe w 2014 roku
24 Lutego 2014
W 2014 roku zapraszamy do udziału w następujących imprezach plenerowych na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie:

13 kwietnia - Niedziela Palmowa
11 maja - I Wiejska Masa Krytyczna Wkoło Swołowo
1 czerwca - Dzień Dziecka w Swołowie
8 czerwca - Szparagowe Święto
6/13/20/27 lipca - Dziecięca Zagroda i Filmowa Stodoła
8-10 sierpnia - Plener Kowalski
15 sierpnia - Pomorskie Święto Ziół
6 września - Babie Lato/dożynki
8-11 listopada - Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina
14 grudnia - Jarmark Bożonarodzeniowy

Szczegółowy program imprez zostanie opublikowany na stronie internetowej Muzeum.

zapraszamy!
Ferie na wsi!
22 Stycznia 2014
Zapraszamy na ferie w wiejskiej zagrodzie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
w Swołowie w każdą środę, czwartek i piątek o godz. 10:00

Zaczynamy krótkim spektaklem teatrzyku cieni „W wiejskiej zagrodzie”, opowiadającym o urokach życia w wiejskim gospodarstwie.
Po spektaklu odbędą się warsztaty, na których dzieci poznają zwierzęta gospodarskie, dowiedzą się czym je karmimy i co dostajemy od nich w zamian. Podczas spaceru po muzealnych zagrodach zaprzyjaźnimy się z owieczką, koziołkiem, konikami, kotkami, kurami, kaczkami, perliczkami, gąskami i gulgoczącymi indorami.
Nawiązując do poznania produktów pochodzenia zwierzęcego zagłębimy się w tematykę jajka kurzego, które na koniec naszej przygody przemieni się w pyszny napój (jak na bazie jajka zrobić pyszne, zdrowe kakao z pianką).

Na zajęcia zimowe przyjmować będziemy grupy zorganizowane i osoby indywidualne po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem tel. 785933592

Zajęcia w muzeum: 6zł
Pokaz kakao z degustacją: 5zł
Ważna informacja
18 Stycznia 2014
Informujemy, że dnia 18.01.14 r. (sobota) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
Ważna informacja!
18 Grudnia 2013
Informujemy, że dnia 18.12.13 r. (środa) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne tylko do godz. 12:00


Jarmark grudniowy w Swołowie 15.12.2013 r.
15 Grudnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 15 grudnia 2013 r. na Jarmark Świąteczny!

Msza Św. z pieśniami adwentowymi o godz. 11:00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, a w muzeum:

stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem. Stoiska z rękodziełami ludowymi, ozdoby świąteczne, stroiki.
Wystawa dawnych kolędników, zwierzyniec betlejemski.
Ponad to odbędą się warsztaty ozdób choinkowych z papieru i słomy, papierowych witraży dla dzieci i zdobienia pierników, pokaz wyrabiania ciasta i wygniatania w zdobnych formach wg. tradycji.

Lokalnie, pysznie, tradycyjnie!

Zapraszamy!
Wstęp 3zł
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku