Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Jarmark Bożonarodzeniowy
14 Grudnia 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 14 grudnia 2014 r.
od godz. 10:00 do godz. 16:00 na Jarmark Bożonarodzeniowy.

W tym roku dla gości jarmarku przygotowaliśmy targ rękodzielnictwa ludowego. W swołowskiej stodole artyści wystawią na sprzedaż świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę i dzieła ludowe.

Odbędą się warsztaty grudniowe: wykonywania tradycyjnych ozdób ze słomy, słomowych łańcuchów, robienia świec z wosku pszczelego oraz malowanie zimowych obrazów dla dzieci.
Warsztaty od godz. 12:00 odbywać się będą na piętrze budynku tkackiego. Podczas zajęć wyświetlane będą stare fotografie dawnych grup kolędniczych z terenów Pomorza.

W budynku z piecem chlebowym odbędzie się pokaz tradycyjnego wypieku ciasta piernikowego.

Również na nowej części muzealnej skosztować będziemy mieli okazję gorącego bigosu ze swołowskiego kotła, żurku, grochówki, pierogów z kapustą, grzybami i aromatycznego, grzanego wina. Na stół świąteczny zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, wędzony schab, szynki i wędliny, kiełbasę swojską, rozgrzewające nalewki.

Na Zagrodzie nr 8 Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne przy zagrodzie z żywymi zwierzętami, gdzie cieszyć będą owieczki pomorskie z jagniętami. Swołowskie koniki przewiozą chętnych bryczką, a kiedy spadnie śnieg, na polanę wyjadą sanie i każdy odwiedzający będzie mógł czerpać radość z jazdy po białej Krainie w Kratę.
Dla głodnych Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem zaserwuje dania z gęsi pomorskiej, swojską kaczkę, pierogi z grzybami i kapustą oraz kartacze. U Gospodarza Izdebskiego będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe
(oraz pod nr tel. 660-717-433)

Tego grudniowego dnia rozstrzygnięta zostanie zimowa zabawa fotograficzna „Białe Swołowo”, w której udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy prześlą do nas swoje fotografie ze śnieżnej scenerii stolicy Krainy w Kratę. Na maile czekamy do 11.12.2014 r.
Najciekawsza fotografia wyświetlana będzie podczas targu rękodzielników na Jarmarku, a autor nagrodzony zostanie biletem wstępu dla całej rodziny (bilet rodzinny) do Muzeum Kulruty Ludowej Pomorza w Swołowie.

Będzie jak zwykle - lokalnie, smacznie, tradycyjnie!

Zapraszamy

plakat_boze_narodzenie_choinka_2014.pdf 
III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa
06 Grudnia 2014
Grupa Nieformalna przy G4 oraz Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na rajd rowerowy:

III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa w ramach projektu Gimnazjaliści na rowery.

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, Miasto Słupsk, APR "Ziemia Słupska", Gmina Kobylnica, Gminny Zespół Ekonomiczno - Administracyjno - Gospodarczy Szkół w Kobylnicy, Gmina Smołdzino, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, Zielone Serce Pomorza.
Sponsorzy: Extrawheel, Decathlon Słupsk, Kawisbike, Sklep rowerowy Mikołaj Zielant, Zdrowe Koła, Wellness Club.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny realizowanego poprzez zadanie „Pomorski aktywator społeczny - małe inicjatywy duże zmiany” finansowanego w ramach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.

Termin: 6.12.2014 r. (sobota)
Zapisy: http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu od godz. 9:30
Start: Słupsk, Plac Zwycięstwa, godz. 10:00

Program:
– przejazd rowerami Swołowa:
× Muzeum Kultury Ludowej Pomorza:
- godz. 11:30 - warsztaty zielarskie (płatne 10 zł):*
- 13:00 uroczysty obiad (pierwszych 50 zarejestrowanych osób, rejestracja do 1 grudnia 2014 r.)
- losowanie Mikołajkowych nagród (wszyscy zarejestrowani uczestnicy)
- konkursy z nagrodami - najciekawszy strój św. Mikołaja oraz Śnieżynki
– zakończenie rajdu godz. 16:00 (może ulec zmianie)

* osoby nie biorące udziału w zajęciach edukacyjnych - „Sekrety ziół” – warsztaty zielarskie, czekają przed muzeum, ponieważ wstęp na teren muzeum jest płatny. Czas zajęć ok 1,5 h

Prosimy o zabranie strojów okolicznościowych oraz o zabranie słodyczy, które będziemy rozdawać dzieciom na trasie rajdu.

Podgląd listy zarejestrowanych uczestników: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZM_n0EkFeelFfI4vTr111PRbWv5hNnhKIkB0wFxQGWE/edit?pli=1#gid=163380039

Wypożyczanie rowerów - Zdrowe Koła: tel. 603 548 994, 606 891 668

Informacje dla uczestników:

1. Poziom trudności – dla początkujących ok. 30 km.
2. Szczegóły rajdu – http://www.rpswiat.pl/
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową oraz swój prowiant.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów
rowerowych, dostępnego na stronie http://www.rpswiat.pl/
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja uczestników – http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu.
× dla zarejestrowanych pierwszych 10 osób pamiątkowe magnesy
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Ubezpieczenie od NNW – Członkowie STR Szprycha.
9. Członkowie STR Szprycha zabierają koszulki firmowe (Ci którzy już posiadają)
10. Plakat imprezy: http://www.rpswiat.pl/rss/MIKOLAJKI_2014.jpg

--
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku
www.rpswiat.pl
str@rpswiat.pl
www.facebook.com/STR.Szprycha
Grudniowa zabawa fotograficzna "Białe Swołowo"
05 Grudnia 2014
Wszystkich, którzy chętnie odwiedzają nas nie tylko latem, zapraszamy do grudniowej zabawy fotograficznej „Białe Swołowo”.

Przesyłajcie fotografie z zimowej scenerii Swołowa na adres:
malgorzata.szczudlo@muzeum.slupsk.pl do dnia 11.12.2014 r.

Wybrana fotografia trafi na ścianę Jarmarku Grudniowego, dn. 14.12.2014 r., podczas targu rękodzielników, a autor zdjęcia nagrodzony zostanie darmowym biletem wstępu do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie dla całej rodziny (bilet rodzinny)!

Przesyłając zdjęcia, autor zgadza się jednocześnie na wykorzystywanie ich przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w celach promocyjnych, zamieszczania na stronach internetowych, facebook'u oraz ewentualnych wystawach muzealnych.
Informacja
04 Listopada 2014
Informujemy, że w środę 12 listopada Muzeum będzie nieczynne.
Gęsina w Swołowie!
31 Października 2014
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina bije się gęsi. I choć pomorski szlachcic Andreas Puttkamer zwykła mawiać: „A co tam jedna gęś – tylko udko i pierś”, okazuje się, że mięso gęsie ma nie tylko duże walory smakowe, ale również zdrowotne:
– Mięso gęsie jest mięsem drobnowłóknistym, łatwo strawnym, a do tego jest bardzo odżywcze. Tłuszcz gęsi jest dużo zdrowszy od wieprzowego, bo ma wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – zachwala gęsinę Karolina Lewandowska, specjalistka ds. chowu w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – O walorach smakowych trzeba przekonać się na miejscu w Swołowie.
Podczas imprezy, która odbędzie się od 8 do 11 listopada (sobota-wtorek), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Targ produktów wiejskich tradycyjnie już („Gęsina „ w Swołowie organizowana jest już po raz siódmy) odbędzie się w ogrodzie Zagrody Albrechta. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 30 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Biesiada odbędzie się pod namiotami. W tym samym czasie, w drugiej części Muzeum (Zagroda nr 15), odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza i warsztaty tkackie (stodoła tkacka, godz. 12.30-15.30). Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni i pokazy gotowania na kuchni kaflowej, które poprowadzą lokalni restauratorzy. W tym roku swołowska „Gęsina” potrwa aż cztery dni. – Liczymy na to, że uda się w ten sposób choć trochę rozładować tłok w tej urokliwej pomorskiej wiosce. Rok temu w ciągu trzech dni odwiedziło nas blisko 5 tys. smakoszy – tłumaczy Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”. Szczegółowy program imprezy na www.swolowo.pl.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rajd rowerowy i Aktywne Forum Turystyki
12 Października 2014
Zapraszamy na Rajd rowerowy „Ze Szprychą po Gminie Słupsk”.

Rajd połączony zostanie z uroczystym otwarciem ścieżek rowerowych, które w ostatnim czasie zostały oddane do użytku w Gminie Słupsk. Trasa rajdu - wyjazd rowerowy ze Słupska (Plac Zwycięstwa) przez Bierkowo (stacyjka) - Bruskowo Wlk - Wielichowo - Szlak Pierścień Gryfitów do Krzemienicy - Swołowo.

W Swołowie na rowerzystów będzie czekał ciepły poczęstunek, a także liczne atrakcje : przejazdy bryczką, instruktaż: nordic walking, nordic skating oraz konkursy przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha.

Wyjazd: niedziela 12 października, godz. 10.00 - Plac Zwycięstwa. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów 2 kółek.

ZAPRASZAMY
„Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”
02 Października 2014
W tym roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie realizuje projekt „Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jest to blok 5 paneli zajęć edukacyjnych szerzących wiedzę o ochronie środowiska wśród młodzieży i dzieci. Panele składają się z warsztatu zielarskiego, gospodarczego ze zwierzyńcem, sadownictwa, tkackiego i teatralnego dla najmłodszych. Każdy panel dostosowany do innej grupy wiekowej - nowoczesna, aktywna forma przekazywania wiedzy o roli ekologii w życiu człowieka. Tematy są ukierunkowane na promocję środowiska naturalnego, walorów pracy w zgodzie z przyrodą, uświadamianie o roli życia na wsi, pozytywach płynących z promocji zwierząt hodowanych w warunkach wiejskich, użycie naturalnych materiałów do produkcji tkanin, uświadamianie dobrodziejstwa płynącego od matki natury, nauka rozpoznawania endemicznych gatunków zwierząt i roślin w naszym regionie. Podczas trwania projektu zadania dostępne będą dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Słupsk, po projekcie i w kolejnych latach grupy z Województwa Pomorskiego, a nawet całego kraju.

Warsztaty prezentują:

„Ziołowa Przygoda” to opowieść o bogactwie świata roślin leczniczych i zapomnianych tradycjach zielarskich. Celem warsztatów jest ukazanie roli zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu mieszkańców wsi. Podczas zajęć uczestnicy poznają nazwy, właściwości i zastosowanie podstawowych ziół, uczą się zasad zielnikowania roślin, a także - w zależności od wieku - przygotowują mydełka i świece ziołowe. W okresie wiosenno-letnim, część zajęć odbywa się w terenie - w ogrodzie ziołowym i na łąkach wokół muzeum.

„Ekoteatr” to przedsięwzięcie stworzone z myślą o najmłodszych i potrzebą uświadamiania społeczeństwa od jak najwcześniejszych lat życia. Panel ten prezentuje teatrzyk pacynkowy opowiadający o obowiązkach i przywilejach ludzi żyjących na wsi. Dzieci poznają cykl życia przyrody na przestrzeni 4 pór roku, dowiadują się jaką rolę pełnią zwierzęta w życiu człowieka, jakie odgłosy dają, czym się charakteryzują i co dobrego nam dają (z naciskiem na owcę pomorską, krowę, kury, konia i gęś pomorską, które żyją w swołowskiej zagrodzie). Po spektaklu dzieci na bazie materiałów edukacyjnych utrwalają swoją wiedzę uczestnicząc w grach i zabawach proekologicznych. Pomoc stanowią książeczki z odgłosami zwierzą, czy gry zabawowe z makietami wiejskich domów i ogrodów.

„Stare Sady” (nauka szczepienia drzew owocowych) - zajęcia poruszą tematykę rozmnażania drzew i krzewów owocowych, znaczenia dawnych odmian dla środowiska, omawiamy walory zdrowotne i smakowe owoców oraz ich odporność na patogeny w porównaniu do odmian nowoczesnych. Nauczamy metod rozmnażania drzew i krzewów owocowych (metoda szczepienia), uczestnicy samodzielnie wykonują drzewko owocowe (jabłoń, śliwę, czereśnię lub gruszę) bazując na materiale pobranym z ogrodu muzealnego lub innego w obrębie Swołowa (przedwojenne drzewa owocowe). Wykonane drzewka trafią do ogrodów osób uczestniczących w zajęciach lub zostanę posadzone na terenie szkół, ale także na terenie Muzeum w Swołowie.

„Ekotkanina” to cykl edukacyjnych warsztatów podejmujących problematykę produkcji ekologicznych tkanin – odzieży i innych wyrobów rękodzielniczych powstałych na ich bazie w aspekcie historycznych upraw i hodowli tradycyjnych włókien roślinnych i zwierzęcych na Pomorzu. Warsztaty „Ekotkanina” ukazują rolę Muzeum w Swołowie jako spadkobiercy i kontynuatora dawnych tradycji włókienniczych oraz popularyzatora ekologicznych upraw starych odmian lnu i hodowli rodzimych odmian owiec. Warsztaty ukazują złożony proces tradycyjnej uprawy i sposobów obróbki włókien, opowiadają o bogactwie tradycji wytwarzania wyrobów naturalnych na bazie tych surowców, ukazują różnorodność wyrobów rękodzielniczych oraz ich wzornictwo.

„Wiejskie Zwierzęta” - Podczas zajęć szerzymy wiedzę na temat starych ras i odmian zwierząt gospodarskich (utrzymywanych w muzeum: owca pomorska, gęś pomorska, kura zielononóżka kuropatwiana), bioróżnorodności, ekstensywnym chowie, paszach naturalnych i ich trawieniu w żołądku jednokomorowym (koń), wielokomorowym (owca, krowa) oraz u ptaków (kura). Mówimy również o produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko, jaja, wełna, a także obornik (uwzględniając procesy ich powstawania, wpływ na organizm ludzki i środowisko naturalne). Treść zajęć przedstawiona jest na wielu rysunkach, planszach i zdjęciach, aby lepiej zobrazować zagadnienia. Częścią zajęć jest nauka rozróżniania pasz i dopasowywania ich do poszczególnych gatunków zwierząt (na bazie własnych pasz gospodarskich), uczestnicy wspólnie karmią zwierzęta i wykonują drobne prace gospodarskie, jak ścielenie boksów, zbiór jaj w kurniku).

Nowe zwierzęta w Zagrodzie!
01 Października 2014
Do Swołowa przyjechały nowe, duże zwierzęta!

Konie, które zakupione zostały przez Urząd Gminy w ramach projektu "Horse sledding" (zaprzęgi konne). Klacze rasy Polski Koń zimnokrwisty to 5-letnia Maja (która latem urodziła klaczkę Malinę) oraz 12-letnia Atena.
Gmina przekazała je do MKLP w Swołowie, aby służyły do przewożenia turystów po okolicy bryczką, wozem, a zimą saniami. Konie pochodzą ze Stadniny Koni Narusa położonej w gminie Frombork. Klacze rasy polski koń zimnokrwisty to 5-letnia Maja (która latem urodziła klaczkę Malinę) oraz 12-letnia Atena. Obie klacze są bardzo przyjazne i spokojne, a klaczka Malina stanowi niewątpliwą atrakcję dla dzieci odwiedzających muzeum. Klacze są bardzo przyjazne i spokojne, a klaczka Malina stanowi niewątpliwą atrakcję dla dzieci odwiedzających muzeum.

Muzeum organizuje przejażdżki konne, jako uzupełnienie zajęć edukacyjnych, zwiedzania muzeum lub stanowi dodatkową atrakcję dla gości "Gospody pod Wesołym Pomorzaninem" (biesiady przy ognisku, imprezy okolicznościowe itp.).
Oferta kierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych: bryczką, wozem, w siodle, a zimą saniami.

Umawianie lekcji muzelnych pod nr tel.: 59 811 94 10 lub tel. kom. 785 993 597
mail: promocja@muzeum.slupsk.pl
Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem tel. 660717433
Słupskie Święto Miodu
14 Września 2014
Z okazji 65-lecia istnienia Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na imprezę plenerową pod nazwą SŁUPSKIE ŚWIĘTO MIODU, która odbędzie się w niedzielę 14 września na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Program „Słupskiego Święta Miodu” :

10.30 Otwarcie „Słupskiego Święta Miodu”
10.40 Zbiórka Pocztów sztandarowych Kół Pszczelarzy przynależnych do Wojewódzkiego
Związku Pszczelarzy w Gdańsku (przed sceną w zagrodzie Albrechta)
10.50 Uroczyste wprowadzenie sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, do kościoła
w Swołowie
11.00 Msza Św. z poświęceniem sztandaru RKP w Słupsku
12.00 Przemarsz pocztów sztandarowych pod scenę główną uroczystości nadania sztandaru
12.10 Przemówienie Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
12.20 Uroczyste nadanie sztandaru i wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru
12.40 Wystąpienia zaproszonych gości
12.50 Wręczenie odznaczeń pszczelarskich członkom RKP w Słupsku
13.00 Wykład inauguracyjny – „Dlaczego dla każdego z nas pszczoły są ważne?”
prof. dr hab. Jerzy Wilde – Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko
Mazurskiego
13.20 Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pn.: „Pszczoła zapyla, żywi, leczy…”. Wręczenie
nagród

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
• piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego
Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
• prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
• możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
• wystawa sprzętów pszczelarskich,
• prezentacja pasiek,
• stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
• sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego
Wilde,
• prezentacja firmy zajmującej się usuwaniem rojów pszczelich, gniazd os i szerszeni z naszych
posesji,
• występ zespołu młodzieżowego „Muszelki”,
• występ orkiestry dętej,
• Miodzio- Grill Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”,
• jazda konna,
• zabawy dla dzieci z pszczółką w tle (z nagrodami),
• inne atrakcje i niespodzianki.


Informacja
07 Września 2014
W dniu 07.09.2014 r. (niedziela) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku