Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

DZIEŃ OTWARTY dla branży turystycznej w Swołowie
04 Marca 2013
Szanowni Państwo,

Przygotowania do sezonu turystycznego już trwają. Mamy nadzieję, że 2013 rok będzie udany dla całej branży turystycznej w naszym regionie. Jednym z warunków przyciągnięcia turystów z Polski i zagranicy jest stworzenie całościowej oferty turystycznej, począwszy od zakwaterowania i wyżywienia, a skończywszy na atrakcjach rozrywkowych i kulturalnych. Co więcej, turyści z roku na rok mają większe oczekiwania - szukają ciekawych i nietuzinkowych miejsc, do których można się wyrwać w niepogodne dni. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (otwarte w maju 2012 roku) zaprasza na DZIEŃ OTWARTY, podczas którego zaprezentujemy naszą ofertę kulturalną na 2013 rok, obfitującą w wydarzenia i imprezy plenerowe. Gwarantujemy, że przygotowane przez nas atrakcje w sezonie letnim dla dorosłych i dzieci będą ciekawą propozycją dla Waszych gości i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających.

21 marca 2013 roku (czwartek) zapraszamy wszystkich przedstawicieli branży turystycznej (pracowników LOT-ów, biur podróży, hotelarzy, właścicieli pensjonatów, restauratorów) na wspólne spotkanie w skansenie. Będzie to okazja do poznania się, nawiązania współpracy, omówienia oferty i zwiedzenia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, które jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek muzealnych typu skansenowskiego w Polsce, nagradzaną i zdobywającą uznanie w Polsce.

Program DNIA OTWARTEGO:
godz. 11 – spotkanie (przedstawienie oferty, kalendarz imprez, atrakcje dla turystów, materiały promocyjne) – sala konferencyjna w budynku nr 2 (Zagroda nr 15)
godz. 12 – zwiedzanie muzeum – pokazy tkactwa i działania maszyn rolniczych
godz. 13 – poczęstunek

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: promocja@muzeum.slupsk.pl lub telefonicznie: 59/811 94 10.

zaproszenie 
Niedziela Palmowa w Swołowie 24.0313 r.
04 Marca 2013
Niedziela Palmowa to impreza otwierająca cykl całorocznych spotkań muzealnych. Główną atrakcją jest I Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną podtrzymujący pomorskie tradycje okresu wiosennego. Pokazy i warsztaty pisankarskie, wykonywania kwiatów z bibuły i palm pozwolą uchwycić nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Na licznych stoiskach lokalnych twórców i rękodzielników znajdziesz coś „na Zająca” , a unoszące się zapachy swojskiej kiełbasy, domowego chleba, wędlin, żuru, mazurków i bab zachęcą do rozpoczęcia wielkanocnej uczty. Prelekcje oraz pokaz tradycyjnych pieśni obrzędowych wprowadzą nas w opowieść o tym, jak dawniej świętowano ten wiosenny czas.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 11.00 – 16.00
11.00 – Msza Święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie połączona z uroczystą procesją z palmami – przejście do zagrody nr 15

ZAGRODA NR 8
11.00 – 16.00 – wiejski targ produktów wielkanocnych – swojskie chleby, jaja, domowe kiełbasy i wędliny, postne śledzie, żur, baby, mazurki, serniki i wiele innych wielkanocnych smakołyków

ZAGRODA NR 15
11.00 – 16.00 – stoiska z rękodziełem (podwórze oraz budynki nr 2 i 3)
12.00 – 14.30 - pokazy i warsztaty plastyki obrzędowej okresu wielkanocnego – kwiaty z bibuły, palmy, pisanki batikowe i drapane, (sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne gry i zabawy dla dzieci, gra terenowa „Szukamy zająca” (podwórze, w razie niepogody sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne opowieści (pracownia tkacka - budynek nr 3):
12.30 – „Obrzędy przywoływania wiosny”, opowiada: Dominika Gonciarz
13.15 – „Kura i jajko – o hodowli ptaków domowych”, opowiada: Karolina Lewandowska
14.00 – występ zespołu muzycznego – pomorskie pieśni wielkopostne (sala konferencyjna - budynek nr 2)
15.00 – rozstrzygnięcie I Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną Swołowo 2013, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (sala konferencyjna - budynek nr 2)
15.30 – występ zespołu folkowego „Mokosz” – pieśni obrzędowe z terenów Polski i Białorusi (sala konferencyjna - budynek nr 2)

ZAGRODA NR 14
12.00 – 14.00 – pokaz malowania jajek naturalnymi barwnikami

Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną
12 Lutego 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w I Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną. Mogą w nim wziąć udział osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenu Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu podtrzymanie pomorskich tradycji wielkanocnych oraz kształtowanie zainteresowań plastyką obrzędową wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach: Palma Wielkanocna i Pisanka Wielkanocna. Autorzy najpiękniejszych palm i pisanek otrzymają nagrody pieniężne.

Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca 2013 na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie - Oddziale Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uroczyste rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród nastąpi o godz. 15.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie karty uczestnictwa.

Pliki do pobrania:

karta zgłoszenia 
regulamin 
zaproszenie do konkursu 
Zimowa Kraina w Kratę - czyli ferie w Muzeum w Swołowie
01 Lutego 2013
Zajęcia dla grup zorganizowanych będą odbywać się codziennie od 11 do 22 lutego (z wyjątkiem: 16, 17 i 21 lutego). Koszt udziału w zajęciach - 6 zł./os. Program "Zimowej Krainy w Kratę" obejmuje spektakl teatru cieni zatytułowany "O córach gospodarza Tadeusza i leśnym skrzacie" oraz zajęcia plastyczne (jedne z trzech zajęć):

*lepienie gliny - warsztaty manualne, podczas których dzieci formują gliniane zwierzątka i domki. Szkliwione prace zostaną następnie wypalone w piecu. Będzie je można odebrać w muzeum w Słupsku,

*wykonywanie masek - warsztaty artystyczno-edukacyjne, podczas których dzieci poznają tradycje karnawałowe. W trakcie zajęć plastycznych dzieci wykonują tekturowe maski i ozdabiają je,

*warsztaty tkackie - podczas zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób dawniej wytwarzano tkaniny i poznają techniki tkackie; mogą także spróbować swoich w tkaniu i ozdabianiu tkanin za pomocą klocków drukarskich.

Zajęcia (spektakl oraz warsztaty) trwają ok. 2 godzin. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 785 993 597.

W czwartek, 21 lutego, muzeum zaprasza dzieci indywidualnie z rodzicami i dziadkami. Tego dnia zajęcia w ramach "Zimowej krainy w Kratę" będą bezpłatne - spektakl rozpocznie się o godz. 11, a następnie odbędą się zajęcia plastyczne.

Serdecznie zapraszamy!
Kalendarz imprez w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie w 2013 roku
15 Stycznia 2013
W 2013 r. muzealnicy przygotowali jeszcze więcej ciekawych i niebanalnych imprez plenerowych dla mieszkańców naszego regionu i turystów:

Sezon rozpoczniemy już 24 marca - w Niedzielę Palmową. Przygotowania nad programem święta już trwają.

21 kwietnia do Swołowa zapraszamy wszystkich miłośników turystyki rowerowej z całego regionu. Podczas pikniku rowerowego przewidzieliśmy konkursy, pokazy, wyścigi i ognisko.

1 czerwca to święto najmłodszych. W Dzień Dziecka w muzeum przygotujemy mnóstwo niespodzianek.

Po rocznej przerwie wracamy do popularnego Szparagowego Święta - na pewno będzie smacznie!

W lipcu zapraszamy na wspaniałą zabawę dla dzieciaków i ich rodziców. Dziecięca Zagroda będzie otwarta w każdą niedzielę.

1-4 sierpnia do Swołowa po raz drugi zjadą kowale z całej Polski. Będzie mocne kucie!

15 sierpnia po raz pierwszy zapraszamy na Święto Matki Boskiej Zielnej. W programie: plecenie wianków, święcenie ziół, kiermasz i pokazy zielarskie.

W ostatnią sobotę sierpnia będziemy kosztować najlepszych pomorskich nalewek - to już Babie Lato.

Wielka kulinarna uczta na gęsinie, czyli impreza zatytułowana "Na św. marcina najlepsza pomorska gęsina", potrwa w tym roku dwa dni: 10 i 11 listopada.

15 grudnia po raz pierwszy zorganizujemy jarmark bożonarodzeniowy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! NIE BĄDŹ BANALNY, BĄDŹ MUZEALNY!kalendarz do druku 
4 stycznia muzeum będzie czynne w godz. 12-16.
03 Stycznia 2013
Uprzejmie informujemy, że 4 stycznia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne od godz. 12 do 16.

Muzeum w Swołowie z certyfikatem!
07 Grudnia 2012
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wygrało konkurs o certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza 2012 . Muzeum zwyciężyło w kategorii "Produkty i usługi turystyczne". Uroczysta gala, podczas której przedstawiciele organizatorów (Partnerstwo Dorzecze Słupi) wręczyli certyfikat oraz czek na 750 zł, odbyła się 1 grudnia w Rowach.


więcej o konkursie i laureatach można przeczytać tutaj:
http://www.zielonesercepomorza.pl/aktualnosc/item/laureaci_konkursu_o_certyfikat_marki_lokalnej_zielone_serce_pomorza_2012.html
Rajd mikołajowy - fotorelacja
03 Grudnia 2012
W sobotę odwiedzili nas miłośnicy dwóch kółek. Pomimo niesprzyjającej aury, padającego z nieba deszczu ze śniegiem, odwiedziło nas 16 niestrudzonych rowerzystów ze Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku. Ostatni rajd rowerowy w 2012 roku był wyjątkowy. Część rowerzystów jechała w strojach świętego Mikołaja. W muzeum czekała na gości kawa, drożdżówka, a na koniec - grill. Dziękujemy wszystkim "szprychom" i już teraz zapraszamy na otwarcie sezonu rowerowego do Swołowa w marcu 2013 r.
6 grudnia muzeum będzie czynne do godz. 12
01 Grudnia 2012
Uprzejmie informujemy, że w mikołajki, 6 grudnia, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne w od godz. 10 do 12.
Mikołajkowy rajd rowerowy do Swołowa
28 Listopada 2012
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na:

Mikołajkowy rajd rowerowy ze Szprychą - Swołowo
1.12.2012 r. (sobota)
Zbiórka: Słupsk – Plac Zwycięstwa
zapisy od godz. 10:00, start godz.10:30

Projekt wsparli:
Miasto Słupsk, Gmina Smołdzino, APR Ziemia Słupska, Extrawheel, Decathlon, Kawisbike
Patronat medialny: Radio Koszalin, TV Słupsk.

Program:

– Słupsk
● rozpoczęcie rajdu
● trasa w miarę możliwości szlakiem rowerowym

– Swołowo
● zwiedzanie obiektów muzealnych
● ognisko/grill (własna kiełbasa), kawa lub herbata
● wóz strażacki OSP Swołowo

– Słupsk
● godz. 16:00 - zakończenie rajdu

Informacje dla uczestników:

1. Poziom trudności – dla początkujących, ok. 33 km.
2. Szczegóły rajdu – www.rpswiat.pl
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową, prowiant oraz strój św. Mikołaja.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów
rowerowych, dostępnego na stronie www.rpswiat.pl
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja uczestników – str@rpswiat.pl oraz w dniu rajdu.
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Ubezpieczenie od NNW – Członkowie STR Szprycha, pozostali – 2,00 zł.
9. Opłaty: bilet do muzeum – 6 zł
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku