Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Ważna informacja
12 Listopada 2013
Informujemy, że 12 listopada (we wtorek) Mauzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!
11 Listopada 2013
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Festiwal gęsiny w Swołowie potrwa trzy dni. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz szósty odbędzie się w swołowskim muzeum od 9 do 11 listopada.

Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować na jednym spośró 20 stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w orgodzie na terenie Zagrody Albrechta. „Do gęsiny” zagrają Darłowska Orkiestra Dęta i gwiazda imprezy - zespół klezmarski „Sztetl”, a dla publiczności gotować będą Wojtek Radtke - trójmiejski artysta, organizator slowfood’owej imprezy „Sopot od kuchni”. Część kulturalna i kiermasz rękodzieła odbędą się w nowej części muzeum, po drugiej stronie wsi. W stodole bogatego chłopa Marcin Barnowski opowie „O gęsi i innych ciekawostkach kulinarnych na Pomorzu”, a dzieci będą mogły uczestniczyć w „zabawach z gąską”. W tym samym czasie w stodole tkackiej będzie można oglądać tradycyjne darcie pierza i pokazy tkackie.

Swołowską gęsinę po raz pierwszy wspólnie organizują Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”.
Bilety na imprezę w cenie: 6 zł (jeden dzień), 8 zł (dwa dni), 10 zł (trzy dni). Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Szczegółowy program imprezy na www.muzeum.swolowo.pl.


PROGRAM IMPREZY
sobota, 9 listopada
Zagroda Albrechta, godz. 10.00-16.00:
biesiada kulinarna: restauratorzy, koła gospodyń wiejskich, Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem
pokazy gotowania - Wojtek Radtke - trójmiejski artysta, organizator slowfood’owej imprezy „Sopot od kuchni”
targ produktów wiejskich

niedziela, 10 listopada
Zagroda Albrechta, godz. 10.00-16.00:
biesiada kulinarna: restauratorzy, koła gospodyń wiejskich, Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem
targ produktów wiejskich
występ Darłowskiej Orkiestry Dętej
występ zespołu klezmerskiego „Sztetl”
Zagroda nr 15:
godz.10-16 - kiermasz rękodzieła/stodoła bogatego chłopa
godz. 10.30 - „O gęsi i innych ciekawostkach kulinarnych na Pomorzu” opowie Marcin Barnowski/stodoła bogatego chłopa
godz.11.00-13.00 - „zabawy z gąską” - blok edukacyjny zajęć dla dzieci/stodoła bogatego chłopa
godz. 12.00-14.00 - pokazy tkackie/stodoła tkacka
godz. 14.00-16.00 - pokazy darcia pierza/stodoła tkacka

poniedziałek, 11 listopada
Zagroda Albrechta, godz. 10.00-16.00:
biesiada kulinarna: restauratorzy, koła gospodyń wiejskich, Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem
targ produktów wiejskich
pokazy gotowania – Rafał „Żyrafa” Niewiarowski z usteckiej restauracji Dym na wodzie
występ Darłowskiej Orkiestry Dętej
występ zespołu klezmerskiego „Sztetl”
Zagroda nr 15:
godz.10-16 - kiermasz rękodzieła/stodoła bogatego chłopa
godz.11.00-13.00 - „zabawy z gąską” - blok edukacyjny zajęć dla dzieci/stodoła bogatego chłopa
godz. 12.00-14.00 - pokazy tkackie/stodoła tkacka
godz. 14.00-16.00 - pokazy darcia pierza/stodoła tkacka


Gęsina na św. Marcina - zgłoszenia
09 Listopada 2013
Uprzejemie informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia gastronomów i wystawców, którzy są zainteresowani uczestnictwem w imprezie "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina", która odbędzie się między 9 a 11 listopada 2013 r.(sobota-poniedziałek):

*osoba odpowiedzialna za stoiska gastronomiczne - Karolina Lewandowska, tel. 59 832 48 97, karolina.lewandowska@muzeum.slupsk.pl

*osoba odpowiedzialna za stoiska z rękodziełem - Magdalena Lesiecka, tel. kom. 697 176 674, magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl

Zgłosznie przyjmujemy do 7 listopada.

Zapraszamy!
Rowerem przez Kamczatkę - spotkanie w Swołowie
08 Października 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Stowarzyszenie Afryka Nowaka zapraszają na spotkanie z podróżniczką Kamilą Kielar, która opowie o swojej sierpniowej wyprawie rowerowej przez Kamczatkę.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka. 13 października przypada rocznica śmierci Kazimierza Nowaka – wielkiego polskiego podróżnika, który w latach 1931-36 odbył samotną podróż po Afryce, przemierzając łącznie ok. 40 tys. km, w tym głównie rowerem, a także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.

Spotkanie z Kamilą Kielar odbędzie się w niedzielę 13 października 2013 r. w stodole bogatego chłopa (Zagroda nr 15) o godz. 11. Wstęp na spotkanie w cenie biletu wstępu do muzeum.

Blog z wyprawy Kamili Kielar http://kamkiel.blogspot.com/.

Kontakt ws. spotkania
promocja@muzeum.slupsk.pl
tel. 59/811 94 10 lub 724 864 144

serwis_prasowy_Rowerem_przez_Kamczatke.doc 
Zakup kolekcji Kazimierza Kostki
07 Października 2013
Dział Etnograficzny Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogacił się o kolekcję współczesnej sztuki ludowej-nieprofesjonalnej lokalnego artysty rzeźbiarza Kazimierza Kostki. Nasza instytucja od kilku lat starała się pozyskać fundusze na zakup tej kolekcji. W tym roku udało się pozyskać dofinansowanie z programu: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Projekt otrzymał dotację w wysokości 20.000 zł, wkład własny to 10.000 zł. Dzięki realizacji projektu zakupione zostały 62 prace: 59 rzeźb i 3 obrazy olejne, wytypowane wcześniej przez Komisję Kustoszy ds. Muzealiów.

Kazimierz Kostka, zajmuje ważne miejsce w lokalnej wspólnocie artystów ludowych- nieprofesjonalnych. Jego prace prezentowane były w kraju i zagranicą w ramach wielu wystaw zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych, przez co stał się rzeźbiarzem znanym nie tylko w regionie. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną. Odebrał je m.in. od Ministra Kultury i Sztuki, Towarzystwa Społeczno Kulturalnego czy Urzędu Gminy w Ustce. W kwietniu 2012 roku został stypendystą Starosty Słupskiego. Kolekcja składa się z 59 rzeźb wykonanych w różnych gatunkach drewna: lipa, dąb, dąb czarny, jałowiec, olcha, orzech, topola, brzoza, a także w kości i marmurze. Kolekcję uzupełniają 3 obrazy olejne. Prace zostały wykonane w latach 1968 - 2010.

Zakupioną kolekcję można było oglądać na wystawie czasowej „Kazimierz Kostka rzeźbiarz z Witkowego Wzgórza”, która prezentowana była w Młynie Zamkowym w Słupsku od 18 maja 2012 roku do połowy września 2013r. Kazimierza Kostkę można było także spotkać podczas Nocy Muzeów organizowanej w MPŚ w roku 2012 i 2013, podczas której prezentował swoje umiejętności.
Kolekcja prac Kazimierza Kostki zawiera dzieła wartościowe, niezwykłe i charakterystyczne dla artysty. Dobrze, że znalazły się w naszym Muzeum.

Marzenna Mazur
Z-ca Dyrektora ds. Działalności Podstawowej
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

„ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

serwis_prasowy.doc 
Dzień Otwarty Projektów Unijnych w Swołowie
08 Września 2013
Zapraszamy na dzień otwarty do Swołowa!

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zachęca do odwiedzin dnia 08.09.2013 r.
w godz. 10:00 - 16:00 za darmo.

W programie:

-zwiedzania wszystkich wystaw obiektów muzealnych
-racuchy na kuchni, czyli słodki poczęstunek
-pokazy kowala - wykuwanie podkówek
-suszenie owoców na kuchni w chałupie chłopa pomorskiego
-pokazy tkania (godz. 11:00-12:00 i 13.30-14.30)
-wyświetlanie filmów o tematyce regionalnej (godz. 12:15-13:30)

Zapraszamy!
http://dpr.pomorskie.eu/pl/gpi/dzialalnosc_sieci/dni_otwarte_projektow_ue
http://dpr.pomorskie.eu/res/dpr/dokumenty/siec_informacyjna/dopu_plakat.ostateczny.png
VI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2013
31 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku- oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2013.

Konkurs ten jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 31 sierpnia 2013 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie”. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki.

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi o godz. 16.30.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie internetowej www.muzeum.swolowo.pl


karta_zgloszenia_13.doc 
regulamin13.doc 
Pomorskie Święto Ziół
15 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 15 sierpnia na Pomorskie Święto Ziół.

15 sierpnia w kalendarzu katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto maryjne obchodzone jest już od V wieku. Tego dnia we wszystkich kościołach święcone są zioła, kwiaty i zboża.

Pomorskie Święto Ziół to impreza nawiązująca do tradycji i religijności ludu polskiego. O godz. 12.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie zostanie odprawiona Msza Święta, podczas której zostaną poświęcone przyniesione zioła i kwiaty.

W ogrodzie w Zagrodzie Albrechta odbędzie się kiermasz ziołowy, podczas którego będzie można oglądać pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzidełek ziołowych, a także poznać zasady wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, egzotyczne przyprawy, wyroby pszczelarskie i spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty I Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy.

Celem imprezy jest ukazanie znaczenia ziół w kulturze ludowej, przybliżenie wiedzy ludowej na temat ich właściwości i wykorzystania.

Szczegółowy program:
10.00 - nauka rozpoznawania ziół na łące/plecenie wianków, układanie bukietów ziołowych
11.00 - 16.00 - kiermasz ziołowy: pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzideł oraz wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie; świeże zioła, koła gospodyń wiejskich - stoiska kulinarne, stoisko pszczelarskie, stoisko z przyprawami, stoiska z rękodziełem
11.00-13.00 - ziołowe zabawy dla dzieci: szukanie i wąchanie ziół, tworzenie ziołowych obrazów, zabawa "Poznajemy zioła"
11.30-12.30 - prezentacja najstarszego zielnika na Pomorzu zawierającego rośliny trujące, oglądanie ziół w dużym powiększeniu przez binokular - prof. Zbigniew Sobisz, Akademia Pomorska w Słupsku
12.30 – Msza Święta w kościele Wniebowzięcia NMP w Swołowie, święcenie ziół
13.30-14.30 - oznaczanie i zielnikowanie roślin naczyniowych, oglądanie ziół w dużym powiększeniu przez binokular - prof. Zbigniew Sobisz, Akademia Pomorska w Słupsku
14.00 - koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów
14.30 - rozstrzygnięcie I Konkursu na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
15.30/16.00 - zakończenie imprezy
I Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
15 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w I Konkursie na Tradycyjny Bukiet Ziołowy. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 15 sierpnia 2013 r. podczas "Pomorskiego Święta Ziół" - imprezy plenerowej z okazji święta Matki Boskie Zielnej (wstęp wolny).

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia poniżej.

Zapraszamy!

regulamin_I_Konkursu_na_Bukiet_Ziolowy.doc 
karta_zgloszenia_bukiet_ziolowy.doc 
serwis_prasowy_Pomorskie_Swieto_Ziol.doc 
Plener kowalski w Swołowie
09 Sierpnia 2013
Plener kowalski w Swołowie 9-11.08.2013 r. ( piątek, sobota , niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Drugi raz w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego. Pokazom towarzyszyć będą stoiska rękodzielników. Posilić będzie można się w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem. Na zakończenie pleneru (niedziela), w ogrodzie Muzeum uruchomiony zostanie ruszt wykonany podczas pleneru, przez kowali. Zwiedzający będą mogli zakupić lokalne kiełbasy oraz kaszanki i własnoręcznie upiec na ruszcie. Gospoda serwować będzie piwo m.in. niefiltrowane jasne i ciemne.

Pracownicy Muzeum oraz kowale zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

plener_kowalski_2013.pdf 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku