Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

MUZEUM JAKO ŻYWO
25 Czerwca 2019
Zapraszamy do Swołowa 27 czerwca (czwartek)

„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej.

W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.
Tego dnia zastaniemy w kuźni kowala kującego żelazo póki gorące, w chałupie tkaczka zapozna nas ze swoim warsztatem zdobienia tkanin; w stodole przyjrzymy się ciężko pracującemu gospodarzowi młócącemu zboże. W kuchni będzie się unosił zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pomóc gospodyni przy praniu bielizny, pograć na wiejskich instrumentach. Wykwalifikowany cieśla odda do dyspozycji ojców i dziadków stoły stolarskie, młotki, piły, korby stolarskie.

Będzie dużo o ziołach i ogródkach.

Zapraszamy w każdy czwartek w godz. 11-17 do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Wstęp 10 zł lub 16 zł. Dzieci do 7 lat bezpłatnie.

MAJÓWKA W SWOŁOWIE
24 Kwietnia 2019
Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie będzie czynne przez całą majówkę, czyli od 1 do 5 maja włącznie. Zapraszamy do zwiedzania wystaw muzealnych i korzystania z oferty przejazdu bryczką (wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna). Dla tych którzy pragną sielskiej aury wsi, zapraszamy do ogrodu i gospody w "Zagrodzie Albrechta". Będzie można odpocząć w hamaku i na kocyku. W te dni Gospoda Swołowo serwuje różności z grilla, jak również specjały z gęsiny.
Muzeum czynne: 10:00 – 16:00
Gospoda Swołowo czynna : 10:00 – 18:00

Niedziela Palmowa i Jarmark Wielkanocny
17 Kwietnia 2019
Za nami pierwszy w tym roku jarmark.
Słoneczna i ciepła aura towarzysząca Niedzieli Palmowej sprzyjała spacerom, spotkaniom z kulturą ludową i współczesną oraz dobrej zabawie na świeżym powietrzu. Przez cały dzień muzeum odwiedziło około 1000 osób. Stodoła w zagrodzie nr 15 pękała w szwach od rękodzieła, a teren zapełniony był straganami ze świątecznymi regionalnymi specjałami.
Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczęła Msza Święta w kościele, a po niej, w uroczystej procesji z palmami uczestnicy Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, samorządowcy, goście zaproszeni, turyści i mieszkańcy Swołowa przeszli do muzeum, gdzie już trwał wielkanocny jarmark.
Jak na każdej imprezie plenerowej w Swołowie można było zwiedzać wystawy stałe oraz uczestniczyć w specjalnie przygotowanych na ten dzień warsztatach wielkanocnych: malowanie pisanek, robienie cukrowych baranków, kur z siana oraz pieczenie wiosennych ptaszków w piecu chlebowym.
Do VII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk, zgłoszono 38 palm wielkanocnych, wykonanych przez osoby indywidualne, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Ośrodki Kultury z Gminy Słupsk, Ustka, Smołdzino, Powiatów Sławieńskiego i Koszalińskiego oraz innych miejscowości z Powiatu Słupskiego. Komisja Konkursowa w składzie:
1. Zbigniew Gach - Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – przewodniczący jury
2. Marzenna Mazur – Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – członek jury
3. Mikołaj Radomski – Etnolog w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – członek jury
4. Krzysztof Przewoźny- Plastyk z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – członek jury
Jury VII Regionalnego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną – Swołowo 2019 na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2019 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm wielkanocnych i w drodze głosowania przyznało nagrody następującym uczestnikom:
I nagrodę w kwocie 400 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich przy Sołectwie Kwasowo gm. Sławno
II nagrodę w kwocie 300 zł dla Grupy Młodzieży „Rękodzielni” z Głobina gm. Słupsk
III nagrodę w kwocie 200 zł dla Renaty Knitter z Kanina gm. Smołdzino
wyróżniono 5 palm. Prace wykonali:
1. Centrum Kultury w Mielnie
2. Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sławsku gm. Sławno
3. Dawid Waleszczyk ze Słupska
4. Teresa Brzeska z Możdżanowa gm. Ustka
5. Dorota Gasyna z Możdżanowa gm. Ustka
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Konkursie.
Specjalne podziękowania Wójta Gminy Słupsk Barbary Dykier, za udział w Konkursie i Niedzieli Palmowej, z rąk Dyrektora CKiBP Gminy Słupsk Zbigniewa Gacha, otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich i Świetlice Wiejskie z Gminy Słupsk.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Już dziś zapraszamy na kolejne imprezy plenerowe w Swołowie!
Niedziela Palmowa i Jarmark Wielkanocny
14 Kwietnia 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na wspólne obchody Niedzieli Palmowej.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

14 kwietnia - WSTĘP BEZPŁATNY - w programie:
o godz. 11.00 Msza Święta w kościele w Swołowie, po Mszy uroczysta procesja do Muzeum
w godz. 10.00-16.00: Konkurs na Palmę Wielkanocną, jarmark wielkanocny, kiermasz rękodzieła, targ produktów regionalnych i wielkanocnych, pokazy i warsztaty wykonywania pisanek, baranków wielkanocnych z masy cukrowej, kurczaków z siana, ptaszków z ciasta. Tego dnia udostępnione do zwiedzania będą również wystawy stałe.
Zapraszamy!

VII Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną Swołowo 2019
07 Marca 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk ogłaszają VII Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
Konkurs jest otwarty, skierowany do wszystkich zainteresowanych. Składane do konkursu palmy mogą stanowić zarówno pracę indywidualną, jak i zbiorową, a składać je mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich i inne stowarzyszenia działające na terenie Pomorza.
Palmy z wypełnioną kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie do 14 kwietnia do godz. 12.30.
W Konkursie przewidziane są nagrody pieniężne. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 14 kwietnia 2019 roku na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w czasie imprezy folklorystycznej „Niedziela Palmowa”.
Wszelkie informacje na temat Konkursu udzielane są w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie pod numerem telefonu: 608 142 690. Sekretarzem Konkursu i osobą do kontaktu w jego sprawie jest Anna Uszyńska, adiunkt Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Regulamin Konkursu i Karta zgłoszenia do pobrania:


karta_zgloszenia_2019a.doc 
Regulamin_Pomorskiego_Konkursu_na_Palme_Wielkanocna.docx 
Wielkanocna Oferta Edukacyjna
26 Lutego 2019
Zapraszamy do korzystania z wielkanocnej oferty edukacyjnej Muzeum w Swołowie.
Do wyboru lekcje:

1. JAJKO – PISANKA WIELKANOCNA
Jakie znaczenie w tradycji ma pisanka wielkanocna? Opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o świątecznej i pełnej bogactwa symbolice jajka. Zdradzamy, od początku do końca, jak wyczarować pisankę, jak nadać jej kolor, a także, jakie sekrety ukryte są w barwach i bogatych wzorach tych małych dzieł sztuki. Uczestnicy poznają dekoracje i techniki zdobienia jaj z różnych regionów Polski oraz samodzielnie wykonają dawnymi technikami pisankę wielkanocną.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 5+
cena: 15 zł/os.

2. BARANEK WIELKANOCNY
Marcepanowy, cukrowy, maślany, drożdżowy... A każdy z innej formy. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z symboliką „agnuska” w polskiej tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci dowiedzą się, z jakich form i z czego go wyrabiano i co symbolizuje czerwona chorągiew. Każdy samodzielnie wykona baranka z masy cukrowej za pomocą drewnianej formy snycerskiej. Uzupełnieniem zajęć jest prezentacja materiału multimedialnego.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 4+
cena: 15 zł/os.

3. WIOSENNY ZAJĄCZEK
Zajączek wielkanocny, który przynosi dzieciom wielkanocne prezenty jest ściśle związany z niemiecką tradycją wielkanocną, którą z największą przyjemnością kontynuuje się do dziś. Przynosi świąteczne prezenty, zostawia je w koszyczkach przygotowanych przez dzieci. Dlaczego jest symbolem Świąt Wielkanocnych? Uczestnicy samodzielnie wykonają zajączka z ciasta na bazie przepisu na tradycyjny chleb wielkanocny, który dawniej wypiekano na Pomorzu. Tradycyjny wielkanocny chlebek w ksztaucie zajączka będzie piękną ozdobą świątecznego koszyczka.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 3+
cena: 15 zł/os.

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych obejmuje również inne lekcje i warsztaty muzealne, których opisy dostępne są na stronie internetowej muzeum. Na specjalne zamówienie zorganizujemy również indywidualne programy edukacyjne, a poziom trudności i zakres tematu, dobierzemy odpowiednio do wieku, potrzeb oraz możliwości percepcyjnych grupy.

Oprócz warsztatów, zachęcamy do korzystania z dodatkowych atrakcji: przejażdżki wozem dookoła wsi, ognisko, pieczenie kiełbasek oraz biesiadowanie w ogrodzie.

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl

Ferie Zimowe w Swołowie
16 Stycznia 2019
FERIE ZIMOWE W SWOŁOWIE
Zapraszamy na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych. Do wyboru lekcje z naszej oferty edukacyjnej:

FLECIKI, PISZCZAŁKI, KLEKOTKI – ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE DLA MALUCHÓW
Jak i na czym dawniej grały dzieci mieszkające na wsi? Poznajemy proste instrumenty niegdyś samodzielnie wykonywane przez dzieci i daw¬ne narzędzia akustyczne: piszczałki drewniane, gwizdki gliniane, klekotki. Podczas zajęć gramy na instrumentach, przyswajamy tradycyjne me¬lodie, rymowanki, uczymy się dawnych pomor¬skich i kaszubskich tańców, wykonujemy trąbki z kory lub proste instrumenty akustyczne.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 3+

DZIECIŃSTWO NA POMORZU
Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej spo-łeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżo¬wane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wy¬liczanek, poznają zasady dawnych gier i zapo¬mniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wyko¬nywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prabab¬cia lub pradziadek.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 4+ gry i zabawy
7+ warsz. zabawkarskie

UTKANE OPOWIEŚCI – O WEŁNIE
Po co owcy wełna? Czym jest runo? – czyli rzecz o ciepłych i wielobarwnych tkaninach, o tym, jak ostrzyc owcę i jak wysnuć z poplątanych koł¬tunów równą, długą nić, gdzie szukać w przy¬rodzie kolorów i jak zabarwić nimi nitkę. Pokazy gręplowania wełny, przędzenia na kołowrot¬ku, tkania na krośnie oraz bardku zapoznają z różnorodnością technik i wzorów tkackich wykorzystanych przy tworzeniu tkanin. Uczest¬nicy próbują swych sił w tkaniu krajki (ozdob¬nej tasiemki) na deseczce zwanej bardko. Młod¬si uczestnicy biorą udział w edukacyjnej grze planszowej uciekające barany.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 6+ gra planszowa
8+ tkanie na bardku

UTKANE OPOWIEŚCI – O LNIE
Pokazując kolejne etapy obróbki lnu, łamanie, trzepanie i czesanie, zdradzamy tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Pokazy przędzenia na kołowrotku i tkania na krośnie zapoznają z technikami tkac¬kimi i wzornictwem pomorskim. Uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę w trakcie warsz¬tatów, stanowiących integralną część zajęć – starsze dzieci zasiadają przy krosnach próbując swych sił w tkaniu chodników, młodsze uczą się ozdabiania płótna za pomocą specjalnych kloc¬ków do drukowania tkanin.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 5+ drukowanie
obróbka lnu/8+ tkanie

KALIGRAFIA – GĘSIM PIÓREM
Kaligrafia nie bez powodu była niegdyś obo¬wiązkowym przedmiotem w szkołach, mającym za zadanie nie tylko kształtowanie charakteru pisma, ale również cierpliwości, precyzji i kon¬centracji. Warsztaty mają na celu wprowadze¬nie w tajniki sztuki starannego i estetycznego pisania. Uczestnicy zapoznają się z historią pi¬sma oraz dowiedzą się o tym, jak należy przy¬gotować gęsie pióro do pisania. Następnie, za jego pomocą nauczą się kaligrafować dawnym pismem odręcznym kurrentschrift, używanym w Prusach do połowy xx wieku.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 9+

POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI
Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i trady¬cyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponu¬jemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach... Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniacza¬nych. Szkoły gastronomiczne zapraszamy na prezentację materiałów multimedialnych doty¬czących kuchni pomorskiej.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 9+


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Oddział Etnografii – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym
Swołowo 8, 76-206 Słupsk
Instytucja Kultury Województwa Pomorskiego

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl


Paweł Adamowicz
15 Stycznia 2019
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci wspaniałego człowieka Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Jesteśmy niezmiernie wstrząśnięci wydarzeniem, jakie miało miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Łączymy się w bólu z Rodziną, Przyjaciółmi i wszystkimi, którym trudno pojąć i uwierzyć w tę tragedię. W takiej chwili nasuwają się słowa Ernesta Hemingwaya "Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą:każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie." - pracownicy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zioła na działkach - podsumowanie badań
01 Stycznia 2019
Poniżej przedstawiamy pierwsze, informacyjne wnioski z badań etnobotanicznych przeprowadzonych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w ramach:

Programu badawczo- dokumentacyjnego "Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym".

Zadanie dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

10 studentów z Koła Naukowego Botaników działającego przy Akademii Pomorskiej w Słupsku, pod okiem prof. Zbigniewa Sobisz (Akademia Pomorska) i mgr Mikołaja Radomskiego (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) przez całe lato zbierali rośliny i rozmawiali z działkowcami. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie: jakie zioła uprawiane są na pomorskich działkach i jakie jest ich zastosowanie lecznicze. Parterem badań są Okręgowe Zarządy Polskiego Związku Działkowców w Słupski i Koszalinie. Program badawczo-dokumentacyjny „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Choć materiały są w ciąż w opracowaniu, to pierwsze wnioski są bardzo ciekawe. Według badaczy, pomorscy działkowcy dość powszechnie uprawiają zioła na swoich ogródkach. Studenci zinwentaryzowali ponad 70 gatunków roślin zielarskich, które mogą mieć zastosowanie lecznicze. Najchętniej na ROD-ach uprawiane są takie gatunki, jak: żywokost, pierwiosnek lekarski, lebiodka majerankowa, malwa czarna, lubczyk, czosnek, czosnek niedźwiedzi, pysznogłówka, rojnik, kilka odmian mięty, melisa lekarska, szałwia lekarska, majeranek, tymianek, estragon, kocimiętka, nawłoć, rzepik, nostrzyk, glistnik jaskółcze ziele, hyzop lekarski, arcydzięgiel litwor, bylica borze drzewko, chmiel, piołun, dzika róża, chrzan, rabarbar, dereń, ostropest, wiesiołek, koper włoski, szczawik zajęczy, jarmuż, nagietek, gwiazdnica, mniszek lekarski, babka lancetowata, babka okrągłolistna, pokrzywa, mydlnica, ogórecznik, jasnota, malina, jeżyna, czarna porzeczka, krwawnik, bodziszek, goździk brodaty, przylaszczka, hibiskus, nachyłek, sadziec konopiasty, rozchodnik, nasturcja, naparstnica, aksamitka, bluszczyk kurdybanek, fiołek wonny, poziomka, kozieradka, lawenda, przywrotnik ostro klapkowy, dębik ośmiopłatkowy, rumianek, kuklik, werbena, czarny bez, dziurawiec, żyworódka. Co więcej, na terenie ROD uprawiane są także nowe egzotyczne rośliny tj. słodkie ziele azteckie, acmella i topinambur.
Z badań wynika, że część z uprawianych roślin jest wykorzystywana w profilaktyce i lecznictwie domowym. Niektórzy działkowcy z wytwarzają syropy z pysznogłówki, mniszka lekarskiego i mięty. Wśród starszych działkowców dużą popularnością cieszy się glistnik jaskółcze ziele stosowany do wysuszania brodawek. Najwięcej jednak działkowcy wykorzystują nagietków do produkcji maści i kremów (na bazie oliwy lub sadła), a także żyworódki (do produkcji soku i nalewki), chrzanu i żywokostu (do okładów).
Pełne wynika z badań zostaną zaprezentowane w latem 2019 roku. W czerwcu planowane jest otwarcie wystawy czasowej na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w formie ogródka działkowego. Na wystawie, oprócz popularnych roślin zielnych, zostaną zaprezentowane dawne narzędzia ogrodowe, a także zdjęcia działkowców i wytwarzanych przez nich medykamentów.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY
04 Grudnia 2018
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 9 oraz 16 grudnia 2018 r. od godz. 10:00 do godz. 16:00


Dla odwiedzających tegoroczne Jarmarki przygotowaliśmy kiermasz rękodzieła regionalnych twórców, na którym będzie można nabyć rozmaite ozdoby świąteczne i niepowtarzalne prezenty. Swoją smakowitą ofertę zaprezentują także koła gospodyń wiejskich, u których będziemy mieli okazję skosztować gorącego bigosu, barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz aromatycznego grzanego wina. Na stół świąteczny natomiast zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, swojską kiełbasę, rozgrzewające nalewki i wiele, wiele innych produktów.

Podczas Jarmarków nie zabraknie również warsztatów, na których będziemy mogli wykonać tradycyjne ozdoby ze słomy i słomkowe łańcuchy, czy też stworzyć świecę z wosku pszczelego.
Ponadto zapach unoszących się w powietrzu przypraw korzennych zaprowadzi nas do pieca chlebowego na warsztaty wypieku tradycyjnego pomorskiego piernika. Dodatkowo, zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli możliwość udekorować piernik masą lukrową.

W Zagrodzie Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne, gdzie cieszyć będą owieczki pomorskie, konie, stary cap Leon, gęsi, kaczki, kury...

Wydarzenie odbędzie się w namiocie halowym o powierzchni 1500 m2, świąteczny klimat podtrzymywać będzie wspólne kolędowanie.

Jarmark będzie jednocześnie sposobnością na zapoznanie się wystawą czasową „Higiena na wsi pomorskiej”.

Lokalnie, smacznie, tradycyjnie.
Zapraszamy!


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku