Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Informacja
16 Stycznia 2015
Informujemy, że dnia 16.01.2015 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne do godz. 12:00
Informacja
06 Stycznia 2015
Informujemy, że 6 stycznia 2015 roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
Informacja
24 Grudnia 2014
Informujemy, że w Wigilię Bożego Narodzenia - 24 grudnia 2014 roku oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt - 25 i 26 grudnia 2014 roku - Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne, a 31 grudnia 2014 roku MKLP będzie otwarte w godz. 8:00-14:00
Jarmark Bożonarodzeniowy
14 Grudnia 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 14 grudnia 2014 r.
od godz. 10:00 do godz. 16:00 na Jarmark Bożonarodzeniowy.

W tym roku dla gości jarmarku przygotowaliśmy targ rękodzielnictwa ludowego. W swołowskiej stodole artyści wystawią na sprzedaż świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę i dzieła ludowe.

Odbędą się warsztaty grudniowe: wykonywania tradycyjnych ozdób ze słomy, słomowych łańcuchów, robienia świec z wosku pszczelego oraz malowanie zimowych obrazów dla dzieci.
Warsztaty od godz. 12:00 odbywać się będą na piętrze budynku tkackiego. Podczas zajęć wyświetlane będą stare fotografie dawnych grup kolędniczych z terenów Pomorza.

W budynku z piecem chlebowym odbędzie się pokaz tradycyjnego wypieku ciasta piernikowego.

Również na nowej części muzealnej skosztować będziemy mieli okazję gorącego bigosu ze swołowskiego kotła, żurku, grochówki, pierogów z kapustą, grzybami i aromatycznego, grzanego wina. Na stół świąteczny zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, wędzony schab, szynki i wędliny, kiełbasę swojską, rozgrzewające nalewki.

Na Zagrodzie nr 8 Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne przy zagrodzie z żywymi zwierzętami, gdzie cieszyć będą owieczki pomorskie z jagniętami. Swołowskie koniki przewiozą chętnych bryczką, a kiedy spadnie śnieg, na polanę wyjadą sanie i każdy odwiedzający będzie mógł czerpać radość z jazdy po białej Krainie w Kratę.
Dla głodnych Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem zaserwuje dania z gęsi pomorskiej, swojską kaczkę, pierogi z grzybami i kapustą oraz kartacze. U Gospodarza Izdebskiego będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe
(oraz pod nr tel. 660-717-433)

Tego grudniowego dnia rozstrzygnięta zostanie zimowa zabawa fotograficzna „Białe Swołowo”, w której udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy prześlą do nas swoje fotografie ze śnieżnej scenerii stolicy Krainy w Kratę. Na maile czekamy do 11.12.2014 r.
Najciekawsza fotografia wyświetlana będzie podczas targu rękodzielników na Jarmarku, a autor nagrodzony zostanie biletem wstępu dla całej rodziny (bilet rodzinny) do Muzeum Kulruty Ludowej Pomorza w Swołowie.

Będzie jak zwykle - lokalnie, smacznie, tradycyjnie!

Zapraszamy

plakat_boze_narodzenie_choinka_2014.pdf 
III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa
06 Grudnia 2014
Grupa Nieformalna przy G4 oraz Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na rajd rowerowy:

III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa w ramach projektu Gimnazjaliści na rowery.

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, Miasto Słupsk, APR "Ziemia Słupska", Gmina Kobylnica, Gminny Zespół Ekonomiczno - Administracyjno - Gospodarczy Szkół w Kobylnicy, Gmina Smołdzino, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, Zielone Serce Pomorza.
Sponsorzy: Extrawheel, Decathlon Słupsk, Kawisbike, Sklep rowerowy Mikołaj Zielant, Zdrowe Koła, Wellness Club.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny realizowanego poprzez zadanie „Pomorski aktywator społeczny - małe inicjatywy duże zmiany” finansowanego w ramach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.

Termin: 6.12.2014 r. (sobota)
Zapisy: http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu od godz. 9:30
Start: Słupsk, Plac Zwycięstwa, godz. 10:00

Program:
– przejazd rowerami Swołowa:
× Muzeum Kultury Ludowej Pomorza:
- godz. 11:30 - warsztaty zielarskie (płatne 10 zł):*
- 13:00 uroczysty obiad (pierwszych 50 zarejestrowanych osób, rejestracja do 1 grudnia 2014 r.)
- losowanie Mikołajkowych nagród (wszyscy zarejestrowani uczestnicy)
- konkursy z nagrodami - najciekawszy strój św. Mikołaja oraz Śnieżynki
– zakończenie rajdu godz. 16:00 (może ulec zmianie)

* osoby nie biorące udziału w zajęciach edukacyjnych - „Sekrety ziół” – warsztaty zielarskie, czekają przed muzeum, ponieważ wstęp na teren muzeum jest płatny. Czas zajęć ok 1,5 h

Prosimy o zabranie strojów okolicznościowych oraz o zabranie słodyczy, które będziemy rozdawać dzieciom na trasie rajdu.

Podgląd listy zarejestrowanych uczestników: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZM_n0EkFeelFfI4vTr111PRbWv5hNnhKIkB0wFxQGWE/edit?pli=1#gid=163380039

Wypożyczanie rowerów - Zdrowe Koła: tel. 603 548 994, 606 891 668

Informacje dla uczestników:

1. Poziom trudności – dla początkujących ok. 30 km.
2. Szczegóły rajdu – http://www.rpswiat.pl/
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową oraz swój prowiant.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów
rowerowych, dostępnego na stronie http://www.rpswiat.pl/
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja uczestników – http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu.
× dla zarejestrowanych pierwszych 10 osób pamiątkowe magnesy
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Ubezpieczenie od NNW – Członkowie STR Szprycha.
9. Członkowie STR Szprycha zabierają koszulki firmowe (Ci którzy już posiadają)
10. Plakat imprezy: http://www.rpswiat.pl/rss/MIKOLAJKI_2014.jpg

--
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku
www.rpswiat.pl
str@rpswiat.pl
www.facebook.com/STR.Szprycha
Grudniowa zabawa fotograficzna "Białe Swołowo"
05 Grudnia 2014
Wszystkich, którzy chętnie odwiedzają nas nie tylko latem, zapraszamy do grudniowej zabawy fotograficznej „Białe Swołowo”.

Przesyłajcie fotografie z zimowej scenerii Swołowa na adres:
malgorzata.szczudlo@muzeum.slupsk.pl do dnia 11.12.2014 r.

Wybrana fotografia trafi na ścianę Jarmarku Grudniowego, dn. 14.12.2014 r., podczas targu rękodzielników, a autor zdjęcia nagrodzony zostanie darmowym biletem wstępu do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie dla całej rodziny (bilet rodzinny)!

Przesyłając zdjęcia, autor zgadza się jednocześnie na wykorzystywanie ich przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w celach promocyjnych, zamieszczania na stronach internetowych, facebook'u oraz ewentualnych wystawach muzealnych.
Informacja
04 Listopada 2014
Informujemy, że w środę 12 listopada Muzeum będzie nieczynne.
Gęsina w Swołowie!
31 Października 2014
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina bije się gęsi. I choć pomorski szlachcic Andreas Puttkamer zwykła mawiać: „A co tam jedna gęś – tylko udko i pierś”, okazuje się, że mięso gęsie ma nie tylko duże walory smakowe, ale również zdrowotne:
– Mięso gęsie jest mięsem drobnowłóknistym, łatwo strawnym, a do tego jest bardzo odżywcze. Tłuszcz gęsi jest dużo zdrowszy od wieprzowego, bo ma wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – zachwala gęsinę Karolina Lewandowska, specjalistka ds. chowu w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – O walorach smakowych trzeba przekonać się na miejscu w Swołowie.
Podczas imprezy, która odbędzie się od 8 do 11 listopada (sobota-wtorek), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Targ produktów wiejskich tradycyjnie już („Gęsina „ w Swołowie organizowana jest już po raz siódmy) odbędzie się w ogrodzie Zagrody Albrechta. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 30 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Biesiada odbędzie się pod namiotami. W tym samym czasie, w drugiej części Muzeum (Zagroda nr 15), odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza i warsztaty tkackie (stodoła tkacka, godz. 12.30-15.30). Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni i pokazy gotowania na kuchni kaflowej, które poprowadzą lokalni restauratorzy. W tym roku swołowska „Gęsina” potrwa aż cztery dni. – Liczymy na to, że uda się w ten sposób choć trochę rozładować tłok w tej urokliwej pomorskiej wiosce. Rok temu w ciągu trzech dni odwiedziło nas blisko 5 tys. smakoszy – tłumaczy Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”. Szczegółowy program imprezy na www.swolowo.pl.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rajd rowerowy i Aktywne Forum Turystyki
12 Października 2014
Zapraszamy na Rajd rowerowy „Ze Szprychą po Gminie Słupsk”.

Rajd połączony zostanie z uroczystym otwarciem ścieżek rowerowych, które w ostatnim czasie zostały oddane do użytku w Gminie Słupsk. Trasa rajdu - wyjazd rowerowy ze Słupska (Plac Zwycięstwa) przez Bierkowo (stacyjka) - Bruskowo Wlk - Wielichowo - Szlak Pierścień Gryfitów do Krzemienicy - Swołowo.

W Swołowie na rowerzystów będzie czekał ciepły poczęstunek, a także liczne atrakcje : przejazdy bryczką, instruktaż: nordic walking, nordic skating oraz konkursy przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha.

Wyjazd: niedziela 12 października, godz. 10.00 - Plac Zwycięstwa. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów 2 kółek.

ZAPRASZAMY
„Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”
02 Października 2014
W tym roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie realizuje projekt „Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jest to blok 5 paneli zajęć edukacyjnych szerzących wiedzę o ochronie środowiska wśród młodzieży i dzieci. Panele składają się z warsztatu zielarskiego, gospodarczego ze zwierzyńcem, sadownictwa, tkackiego i teatralnego dla najmłodszych. Każdy panel dostosowany do innej grupy wiekowej - nowoczesna, aktywna forma przekazywania wiedzy o roli ekologii w życiu człowieka. Tematy są ukierunkowane na promocję środowiska naturalnego, walorów pracy w zgodzie z przyrodą, uświadamianie o roli życia na wsi, pozytywach płynących z promocji zwierząt hodowanych w warunkach wiejskich, użycie naturalnych materiałów do produkcji tkanin, uświadamianie dobrodziejstwa płynącego od matki natury, nauka rozpoznawania endemicznych gatunków zwierząt i roślin w naszym regionie. Podczas trwania projektu zadania dostępne będą dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Słupsk, po projekcie i w kolejnych latach grupy z Województwa Pomorskiego, a nawet całego kraju.

Warsztaty prezentują:

„Ziołowa Przygoda” to opowieść o bogactwie świata roślin leczniczych i zapomnianych tradycjach zielarskich. Celem warsztatów jest ukazanie roli zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu mieszkańców wsi. Podczas zajęć uczestnicy poznają nazwy, właściwości i zastosowanie podstawowych ziół, uczą się zasad zielnikowania roślin, a także - w zależności od wieku - przygotowują mydełka i świece ziołowe. W okresie wiosenno-letnim, część zajęć odbywa się w terenie - w ogrodzie ziołowym i na łąkach wokół muzeum.

„Ekoteatr” to przedsięwzięcie stworzone z myślą o najmłodszych i potrzebą uświadamiania społeczeństwa od jak najwcześniejszych lat życia. Panel ten prezentuje teatrzyk pacynkowy opowiadający o obowiązkach i przywilejach ludzi żyjących na wsi. Dzieci poznają cykl życia przyrody na przestrzeni 4 pór roku, dowiadują się jaką rolę pełnią zwierzęta w życiu człowieka, jakie odgłosy dają, czym się charakteryzują i co dobrego nam dają (z naciskiem na owcę pomorską, krowę, kury, konia i gęś pomorską, które żyją w swołowskiej zagrodzie). Po spektaklu dzieci na bazie materiałów edukacyjnych utrwalają swoją wiedzę uczestnicząc w grach i zabawach proekologicznych. Pomoc stanowią książeczki z odgłosami zwierzą, czy gry zabawowe z makietami wiejskich domów i ogrodów.

„Stare Sady” (nauka szczepienia drzew owocowych) - zajęcia poruszą tematykę rozmnażania drzew i krzewów owocowych, znaczenia dawnych odmian dla środowiska, omawiamy walory zdrowotne i smakowe owoców oraz ich odporność na patogeny w porównaniu do odmian nowoczesnych. Nauczamy metod rozmnażania drzew i krzewów owocowych (metoda szczepienia), uczestnicy samodzielnie wykonują drzewko owocowe (jabłoń, śliwę, czereśnię lub gruszę) bazując na materiale pobranym z ogrodu muzealnego lub innego w obrębie Swołowa (przedwojenne drzewa owocowe). Wykonane drzewka trafią do ogrodów osób uczestniczących w zajęciach lub zostanę posadzone na terenie szkół, ale także na terenie Muzeum w Swołowie.

„Ekotkanina” to cykl edukacyjnych warsztatów podejmujących problematykę produkcji ekologicznych tkanin – odzieży i innych wyrobów rękodzielniczych powstałych na ich bazie w aspekcie historycznych upraw i hodowli tradycyjnych włókien roślinnych i zwierzęcych na Pomorzu. Warsztaty „Ekotkanina” ukazują rolę Muzeum w Swołowie jako spadkobiercy i kontynuatora dawnych tradycji włókienniczych oraz popularyzatora ekologicznych upraw starych odmian lnu i hodowli rodzimych odmian owiec. Warsztaty ukazują złożony proces tradycyjnej uprawy i sposobów obróbki włókien, opowiadają o bogactwie tradycji wytwarzania wyrobów naturalnych na bazie tych surowców, ukazują różnorodność wyrobów rękodzielniczych oraz ich wzornictwo.

„Wiejskie Zwierzęta” - Podczas zajęć szerzymy wiedzę na temat starych ras i odmian zwierząt gospodarskich (utrzymywanych w muzeum: owca pomorska, gęś pomorska, kura zielononóżka kuropatwiana), bioróżnorodności, ekstensywnym chowie, paszach naturalnych i ich trawieniu w żołądku jednokomorowym (koń), wielokomorowym (owca, krowa) oraz u ptaków (kura). Mówimy również o produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko, jaja, wełna, a także obornik (uwzględniając procesy ich powstawania, wpływ na organizm ludzki i środowisko naturalne). Treść zajęć przedstawiona jest na wielu rysunkach, planszach i zdjęciach, aby lepiej zobrazować zagadnienia. Częścią zajęć jest nauka rozróżniania pasz i dopasowywania ich do poszczególnych gatunków zwierząt (na bazie własnych pasz gospodarskich), uczestnicy wspólnie karmią zwierzęta i wykonują drobne prace gospodarskie, jak ścielenie boksów, zbiór jaj w kurniku).

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku