Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Dziecięca Zagroda: zapraszamy na Kocioł Muzealnej Zupy
12 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Tego lata będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy.
Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami druga niedziela wakacyjnych spotkań – 12 lipca „WARZYWA W KRATĘ”,
czyli poznajemy, co rośnie na swołowskich grządkach w ogrodzie warzywnym.

„BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów: „Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy!” A rozmawiać jest o czym, bo każdy przybywa tu aby kupić najlepsze, wyjątkowe i wyszukane warzywa. Zazwyczaj po to, żeby ugotować z nich coś dobrego do jedzenia. Jednak gdy na targowisku pojawia się czarnoksiężnik może wyniknąć z tego coś dziwnego… Czy zaczarował warzywa? Czy może kupujących? Tego dowiecie się na spotkaniu. Będzie także opowieść o brawurowej ucieczce w wielkiej dyni, a także jak zgniły ziemniak może uratować Wam życie.
Gra i opowiada Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści.
„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Opowiemy o dyniach, burakach, marchewkach, pietruszce, ziemniakach i wielu wielu innych bohaterach wiejskiego warzywnika. Które z nich są seniorami w naszych ogrodach, a które goszczą od niedawna jako egzotyczni goście z zagranicy? Poznamy rodowód i genezę Pana Ziemniaka oraz Panny Pietruszki i wielu ich kuzynów.
„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę warzywną pod słońcem, zwaną ajntopem. Do tego przygotujemy pyszną przekąskę – ogórki małosolne. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi kucharz Tomasz Kunysz z restauracji „Gościniec Słupski”.
Palce lizać!
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów wyczarować ogromne baśniowe warzywa..karocę z dyni i domki z kabaczków. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.
TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.
ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com

ZAPROSZENI GOŚCIE:
Szymon Góralczyk - bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.
www.karawanaopowiesci.pl

Tomasz Kunysz – wybitny szef kuchni i właściciel regionalnej restauracji „Gościniec Słupski”, miłośnik regionalnych smaków oraz znawca kuchni molekularnej. Zdobywca nagród wielu kulinarnych konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym szef ekipy i zdobywca czwartego miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Europy VII Dorszowe Żniwa.
www.gosciniec-slupski.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda: zapraszamy na Kogel Mogel
05 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy. Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami najbliższa niedziela – 5 lipca „KOGEL MOGEL”, czyli kulinarna przygoda z mlekiem i jajkami.

11.30 – 12.30 „BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Co było pierwsze - kura, czy jajko? Z czego powstał świat? I czym tak naprawdę zajmują się czarownice? Opowieści i pieśni z tradycji polskiej - o tym co pyszne i co magiczne - o jajkach i o mleku.... opowiedzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Małgorzata Litwinowicz-Droździel współdziałające ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O.
„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Opowiemy o tym, czy kury mają zielone nóżki, czy śmietana lubi być kołysana, skąd się bierze masło i kto zrobił dziury w serze.
„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę mleczną pod słońcem, a na deser wyczarujemy kociołek tego, co dzieci i dorośli uwielbiają najbardziej - zdradzimy tajemnicę, jak samemu przyrządzić przepyszną czekoladę. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi artysta kucharz Albert Zielonka z Teatru Władca lalek.
Palce lizać!
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów oswoić zwierzaka. Może to będzie krowa, a może jakiś zwierz, co przyczłapał z lasu i zagląda do wiejskiej zagrody? Duże, przestrzenne, kolorowe, prawie jak żywe.. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.
TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.
ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…


WYKONAWCY:
Katarzyna Jackowska-Enemuo - z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury, z natury – nomada. Śpiewaczka, akordeonistka, opowiadaczka historii, instruktorka śpiewu i tańca tradycyjnego. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki, szczególnie cygańskie, sefardyjskie, hiszpańskie. Współzałożycielka, wokalistka i liderka Kapeli Jazgodki, grającej muzykę etniczną z różnych stron Europy oraz muzykę inspirowaną folkiem, wspólzałożycielka formacji Bocadorada. Jako wokalistka współpracuje ze Scholą Węgajty. Współautorka plenerowych spektakli teatralnych „Domograj” i „Anda!”. Uczestniczka wielu inny przedsięwzięć teatralnych, m.ni. we współpracy z Teatrem A3, Teatrem Węgajty, Teatrem Kimbri (Dania). Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).
Od 2008 roku zajmuje się sztuką opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O). Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie („Opowieści z Cygańskiego Kapelusza” w 2011, „Kubek do Nalewania” Snów w 2012), z cyklem programów dla dzieci w ramach „Spotkań Opowiadaczy Słowodaję”
w Lublinie, w ramach festiwalu Una Semana de Cuento w Poznaniu, na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Beyond the Borders" w Walii, Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Raccontamiunastoria" w Rzymie, a także m.in. w Turcji.
www.parparusza.wordpress.com
www.jazgodki.pl

Małgorzata Litwinowicz-Droździel – zajmuje się sztuką opowiadania od dekady. Związana ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. – pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działającym od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie.
Małgorzata Litwinowicz- Droździel jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” oraz realizatorką wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW, autorka książki „O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego”(Universitas, Kraków 2008).
www.festiwalopowiadania.org
www.studnia.org

Albert Zielonka – animator kultury, współtwórca „Teatru Władca Lalek” działającego od 1997 roku w Słupsku, miłośnik tradycyjnych smaków oraz kuchni regionalnej, kucharz pasjonat, konferansjer. Współrealizator wielu spektakli, projektów teatralnych, programów estradowych oraz plenerowych pokazów kulinarnych o zabarwieniu teatralnym.
www.twlalek.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda
04 Lipca 2015
DZIECIĘCA ZAGRODA
czyli
KOCIOŁ MUZEALNEJ ZUPY

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy.
Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.
Podążaj za zapachem i przyjedź do Swołowa na kocioł muzealnej zupy!

05 lipca KOGEL MOGEL
12 lipca WARZYWA W KRATĘ
19 lipca DRZEWO ŻYCIA
26 lipca NIEZŁE ZIÓŁKA

Przed nami w każdą niedzielę 11.30-16.30.:

„BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Opowieści o mleku, jajkach i magicznych ziołach sprawią, że zasmakujemy legend i bajek z bliższych i dalszych zakątków Europy.

„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego kotła z zupą i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Skąd się bierze masło, czy kury mają zielone nóżki, czy topinambur to jakiś potwór i dlaczego szparagi mieszkają pod ziemią? Zagadki i zabawy wprowadzą nas w świat przedziwnych zapomnianych przedmiotów oraz warzyw i zbóż, których już prawie nigdzie nie ma. Wypielimy grządki w przydomowym ogródku, wymłócimy zboże, poszukamy jajek w kurniku i jabłek… w stogu siana.

„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę pod słońcem. Wyrywamy z grządek, obieramy, siekamy, przyprawiamy, mieszamy, a wszystko to pod okiem mistrza kucharza. Palce lizać!

SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak z niepotrzebnych kartonów, pudeł, gazet, szmatek, starych opakowań wyczarować ogromne tekturowe dynie, gruszki, kabaczki, pachnące ziołami laleczki i wiele innych pomysłowych zabawek.

TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – gra terenowa i planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Pomoże nam w tym zagadkowa mapa muzeum.

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
Opisy Imprez 2015 r.
30 Czerwca 2015
DZIECIĘCE ZAGRODY 5,12,19 i 26 lipca
W każdą niedzielę lipca, w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta, odbywają się edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, śpiewem i wiejskimi zabawami. Tegoroczne spotkania to temat kulinaria. W pierwszą niedzielę lipca nabiałowo, o jedzeniu pozyskiwanym od wiejskich zwierzątek, druga opowie nam historię garnka pełnego warzyw, trzecia kosz owoców, a ostatnia zioła i zboża. Cały dzień warsztatów przeplatają zawsze spektakle, baśnie, podania, gry i zabawy plenerowe.

PLENER KOWALSKI 7-9 sierpnia
Przez trzy dni muzealna kuźnia będzie najgorętszym miejscem na Pomorzu. Na plener kowalski do Swołowa zjedzie bowiem kilkudziesięciu kowali z całego kraju, by kuć żelazo póki gorące!

POMORSKIE ŚWIĘTO ZIÓŁ 15 sierpnia
15 sierpnia to w kalendarzu ludowym święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji zapraszamy na całodniowy festyn ziołowy. W programie imprezy: Msza Święta ze święceniem ziół, bukietów i wianków, a także jarmark ziołowy. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, pachnące kwiaty, miody, warzywa i owoce prosto od rolników oraz działkowców.

BABIE LATO i ŚWIĘTO MIODU 5 września
Podczas imprezy rozegrany zostanie VIII Konkurs na Pomorską Nalewkę. Tradycją imprezy jest wspólna degustacja konkursowych napitków przy akompaniamencie folkowych kapel. W tym roku Babie Lato będzie połączone ze Świętem Miodu.
W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
• piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego
Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
• prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
• możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
• wystawa sprzętów pszczelarskich,
• prezentacja pasiek,
• stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
• sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego Wilde

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 13 Września
Przywitają Państwa bogato zastawione stoły kół gospodyń wiejskich.
Tego dnia przewidujemy wiele atrakcji i występów.
Msza Święta w Kościele Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Podczas mszy usłyszymy chór „Pasjonata” z Siemianic. Bezpośrednio po Mszy św. zostaną poświęcone ustawione przed kościołem wszystkie chleby i wieńce dożynkowe.
Zapraszamy do korowodu dożynkowego spod kościoła na plac dożynkowy.
Tego dnia usłyszeć będziemy mogli występ Orkiestry Dętej z Darłowa, zespół Bierkowianki

IMPREZA „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” 7-8 i 11 listopada
w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej biło się i spożywało gęsi na Pomorzu.
Menu:
gęś pieczona
półgęski wędzone
pierogi z gęsiną
żołądki gęsie
pasztety
galarety
gęsi smalec
brukwianka na gęsinie
– to tylko wybrane smakołyki, których będzie można spróbować na jednym z kilkudziesięciu stoisk z potrawami.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 20 grudnia
Jak co roku odbędzie się Msza Św. z pieśniami adwentowymi w swołowskim kościółku, a w Muzeum: stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem. Stoiska z rękodziełami ludowymi, ozdoby świąteczne, stroiki, prezentacja dawnych tradycji kolędniczych, zwierzyniec betlejemski. Lokalnie, i pysznie!

ZAPRASZAMY!
"VI Szparagowe Święto"
07 Czerwca 2015
Muzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "VI Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 7 czerwca 2015 roku, w godz. 10-16.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawiej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:
- tradycyjne potrawy ze szparagów,
- kKonkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycnych,

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Regulamin konkursu na najsmaczniejsze szparagowe danie do pobrania (poniżej).

regulamin_Szparagi_2015.doc 
Dzień Dziecka w Swołowie 31 maja 2015 r.
31 Maja 2015
Zapraszamy wszystkie dzieci do bajkowego sadu w Swołowie!

Dzień Dziecka 31 maja 2015 r. to okazja do przeżycia wielu cennych atrakcji jakie muzeum w Swołowie przygotowało na ten wyjątkowy dla Was dzień. Takiej imprezy jeszcze nie było!

Zapraszamy wszystkie dzieci do bajkowego sadu w Swołowie!

Cały dzień pełen wrażeń!
Od godz. 10:00 lepimy wiejskie zwierzątka w masie solnej, zrobimy kwiaty z bibuły do pochodu Pani Wiosny, pomalujemy Wasze buzie i pościgamy się w workach.
Zaczarowany Strach Na Wróble zabierze Was do krainy magii! Będziemy z nim chodzić po linie między drzewami bajkowego sadu, bawić się z chustami, puszczać wielkie bańki mydlane, grać w stare i nowe zabawy podwórkowe, ganiać się po ogrodzie, skakać przez gumę, skakankę, szaleć do upadłego. Będzie okazja zagrać w wielkoformatową grę planszową o 4 porach roku w wiejskiej zagrodzie, na polanie odbędą się przejażdżki konne, a w stodole zagramy spektakl na sianie: ”O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”. Sala tkacka zaprosi na dywaniki na mini krosnach.
Popełzamy w gąsienniczych tunelach i zagramy na bębnach djembe! Specjalnie dla Was warsztaty gry na tym instrumencie. Pomuzykujemy, potańczymy, pohałasujemy!
Wystroimy Panią Wiosnę w kwiecistą sukienkę i przejdziemy w pochodzie dookoła wsi. Zawita do nas kolorowy szczudlarz rozdający zwierzakowe balony, skosztujemy waty cukrowej, racuchów swołowskich i wielu słodkich specjałów przygotowanych przez Gospodę pod Wesołym Pomorzaninem. Atmosfera będzie piknikowa, więc polecamy zabrać ze sobą kocyk na trawę.
Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami w godz. 10:00-16:00.
Wstęp dla dzieci poniżej 7 roku życia za darmo! Dla starszych dzieci 6zł.
W cenie wstępu wszystkie warsztaty, gry, zabawy, balony, lizaki za darmo.
Naprawdę warto!

PROGRAM
Dzień Dziecka 31maja 2015 r.

10:00 Warsztaty z masy solnej „Wiejskie Zwierzaki”
Zabawy ze Strachem na Wróble (chusta klanzy, gry, wyścigi)
Wielkoformatowa gra „Rytm Ziemi, Rytm Zagrody”

11:00 Teatrzyk pacynkowy na sianie „O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”
Zaczarowany Szczudlarz robiacy i rozdający zwierzakowe balony

11:30 Występ chóru dziecięcego z Potęgowa
Zabawy ze Strachem na Wróble (zabawy z chustkami, gry, wyscigi)
Malowanie twarzy dzieciom

12:00 Warsztaty „Bibułowe Kwiaty” (do pochodu Pani Wiosny)
Stare i nowe zabawy podwórkowe ze Strachem na Wróble

13:00 Malowanie rączkami wielkiej sukni Pani Wiosny (do pochodu)
Chodzenie po linie między drzewami bajkowego sadu

14:00 Zabawy muzyczne z bębami djembe
Zajęcia muzycznio-ruchowe, zabawy, wyścigi, zabawy ze Strachem na Wróble
Teatrzyk pacynkowy na sianie „O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”

15:00 Pochód Pani Wiosny na szczudłach z Zaczarowanym Szczudlarzem przez wieś
Zajęcia muzycznio-ruchowe, zabawy, wyścigi, zabawy ze Strachem na Wróble


Ponad to przez cały dzień szczudlarze rozdający lizaki i balony, przejażdżki konne, dywaniki na mini krosnach na sali tkackiej; szereg gier i zabaw: wyścigi w skokach w worku, zabawa w „liski” oraz „gąski, gąski do domu”, bieg dwóch nóg, bieg z jajkiem, dzikie harce, baba jaga patrzy, krowa, piłka parzy, skoki przez skakankę, pyszne smakołyki w Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem


wszystkie koła do Swołowa!
09 Maja 2015
Drodzy cykliści!!!

Już w sobotę 9 maja zapraszamy na kolejną wiejską masę krytyczną WKOŁO SWOŁOWO!

W Swołowie spotkamy się w samo południe. Zaczniemy od wiejskiej masy krytycznej, czyli wspólnego przejazdu wszystkich rowerzystów wokół Swołowa - przejazd owalnicą zajmie nam blisko kwadrans.

Później zapraszamy na ognisko i talerz ciepłej zupy (w cenie biletu), a także konkursy rowerowe i dobrą zabawę. Do wygrania mamy dwa piękne rowery firmy Romet: czerwoną damkę w stylu retro i legendarny Wigry 3 po fabrycznym liftingu.

Nie zabraknie oczywiście akcentów muzealnych. Przygotowaliśmy bowiem dwie wystawy. Zaprezentujemy kolekcję starych dzwonków rowerowych ze zbiorów pana Mariana Kwaśnego (kolekcjoner sam opowie o swojej pasji). Są wśród nich prawdziwe perełki, m.in. stary dzwonek odlany we francuskiej miejscowości Roubaix (w Roubaix kończy się jeden z najstarszych i najsłynniejszych wyścigów klasycznych na świecie - Paryż-Rubaix, zwany "piekłem północy").

Dodatkowo STR Szprycha zaprezentuje zdjęcia z wyprawy rowerowej do Włoch (prelekcję wygłosi Wojtek Kleban).

Szczegółowy program:
godz. 12:00 - wiejska masa krytyczna, a potem ognisko i biesiada w ogrodzie na Zagrodzie Albrechta
godz. 13:00 - otwarcie wystawy starych dzwonków rowerowych (stodoła, zagroda nr 15)
godz. 13:30 - otwarcie wystawy zdjęć i prelekcja "Ciao Italia ze Szprychą 2014" (stodoła, zagroda nr 15)
godz. 15:00 - rozstrzygnięcie konkursów i odbiór nagród (ogród, Zagroda Albrechta)

W tym roku Muzeum organizuje imprezę wspólnie z STR Szprycha i Gminą Wiejską Słupsk (w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich). Wsparcia udzielili nam: sklep rowerowy Kawis Bike i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku.

Piknik rowerowy potrwa do godz. 16. Wjazd w cenie 6 zł. * każdy cyklista otrzyma talerz ciepłej zupy i mapkę szlaków rowerowych w regionieDni Otwarte Funduszy Europejskich w Swołowie
07 Maja 2015
Już po raz drugi zapraszamy do udziału w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Z tej okazji, w czwartek 7 maja będzie można zwiedzać bezpłatnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Dni Otwarte to doskonała okazja, żeby lepiej poznać projekty, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Zapraszamy do Swołowa!
Przejażdżki Kraina w Kratę
30 Kwietnia 2015
Zapraszamy do Swołowa na przejażdżki w siodle i wyprawy wozem lub bryczką po Krainie w Kratę.

Cennik:

Przejażdżki w siodle 4zł/ os. (20os. - 1h)
Przejażdżki na polanie wozem 20min/ 3zł/os. lub bryczką 20min/ 5zł/os.
Wyprawa do lasu wozem 1h/ 7zł/os. lub bryczką 1h/ 15zł/os.
Wyprawa do lasu wozem 2h/ 10zł/os. lub bryczką 2h/ 20zł/os.
Wóz ok. 12 osób na 1 raz
Bryczka z miękkim obiciem ok. 4 osoby na 1 raz
Rezerwacja Muzeum Kultury Ludowej Pomorza tel. 785993597

Biesiady:

Ognisko (kiełbaski, bułki, sosy) 10zł/os.
z dodatkową herbatą, kawą, drożdżówką 15zł/os. lub ziemniaki z parownika 1zł/os.
Rezerwacja Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem tel. 660717433
III Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną - WYNIKI!
01 Kwietnia 2015
Jury III POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ – SWOŁOWO 2015 w składzie:

1. Przewodnicząca:
Marzenna Mazur - Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
2. Członek Jury:
Dominika Gonciarz – Adiunkt Muzeum Pomorza Środowego w Słupsku
3. Członek Jury:
Edyta Lubiak - Redaktor Radia Słupsk

na posiedzeniu w dniu 29 marca 2015 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm i pisanek wielkanocnych w drodze głosowania przyznało następujące nagrody:

w kategorii PALMA WIELKANOCNA:
nagrodę I stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina
nagrodę II stopnia dla Elżbiety Czygier, Zofii Giersz, Ireny Dąbrowskiej, Haliny Dwulit, Agnieszki Malczewskiej
nagrodę III stopnia dla Słupskiego Uniwersytetu III Wieku
wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bierkowa
wyróżnienie dla Doroty Owsianej, Wiktorii Kozłowskiej, Klaudii Chwały
wyróżnienie dla Radomira Sokołowskiego
wyróżnienie dla Macieja Szymańskiego
wyróżnienie dla Nikoli Staszkiewicz

w kategorii PISANKA WIELKANOCNA:
nagrodę I stopnia dla Emilii Świstek,
nagrodę II stopnia dla Emilii Biernackiej,
nagrodę III stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina,
wyróżnienie dla Rady Osiedla Kusowo,
wyróżnienie dla Przemysława Laskowskiego,
nagroda Radia Koszalin dla Warsztatu Terapii Zajęciowej "Diament"

Serdecznie gratulujemy!

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku