Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Niedziela Palmowa
25 Marca 2018
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne obchody Niedzieli Palmowej.

25 marca 2018 roku - WSTĘP BEZPŁATNY

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

program: 10.00 – 16.00
10.00 - 16.00 KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców i rękodzielników – pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne i wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca”.

10.00 - 16.00 TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne specjały.

11.00 MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie z udziałem chóru Pasjonata, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby Muzeum.

12.00 -15.00 POKAZ WYPIEKU PIECZYWA OBRZĘDOWEGO

12.00-15.00 – WARSZTATY ODCISKANIA BARANKA Z MASY CUKROWEJ

12.00-15.00 – WARSZTATY TWORZENIA KUREK Z SIANA

12.00-15.00 – PRELEKCJA O WŁAŚCIWOŚCIACH ZDROWOTNYCH JAJ

12.30 - KONCERT CHÓRU PASJONATA

13.00 - 15.00 POKAZY I WARSZTATY TRADYCYJNYCH TECHNIK ZDOBIENIA PISANEK WIELKANOCNYCH – tworzenie drapanek, woskowych pisanek i oklejanek z sitowia i ze słomy.

13.00 - 15.00 POKAZY I WARSZTATY PAPIEROPLASTYKI OBRZĘDOWEJ – tworzenie kwiatów z bibuły oraz palm.

12.30-16.00 PREZENTACJE PALM uczestników VI Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

15.00 - ROZSTRZYGNIĘCIE VI POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Konkurs na Palmę Wielkanocną
07 Marca 2018

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
Organizowany konkurs jest zwieńczeniem naszych starań zmierzających do podtrzymania i ożywienia tradycji związanych z obrzędowością wielkanocną. Zapraszamy osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszystkich zainteresowanych z terenów Pomorza do zgłaszania własnoręcznie wykonanych palm wielkanocnych do muzeum w Swołowie.
Uroczyste rozstrzygnięcie VI Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną oraz wręczenie nagród nastąpi w Niedzielę Palmową 25 marca 2018 roku w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie internetowej: www.muzeum.swolowo.pl

Zapraszamy!


karta_zgloszeniowa_2018.doc 
regulamin_konkursowy_2018.doc 
Chór Pasjonata
06 Marca 2018
W Niedzielę Plmową (25.03 2018) o godzinie 11.00 podczas mszy świętej w koście w Swołowie zaśpiewa chór PASJONATA. Powstał w październiku 2010r. Systematycznie rozszerza swój repertuar. Wykonuje utwory religijne, patriotyczne, kolędy i utwory rozrywkowe. Uczestniczył w oprawie muzycznej mszy św. z okazji beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w Słupsku. W maju b.r. brał udział w warsztatach i koncercie muzyki Gospel. Chór uczestniczy również w oprawach muzycznych uroczystości religijnych w Kościele w Siemianicach. Zespół daje koncerty na rzecz środowiska lokalnego. Założycielem i dyrygentem chóru jest Lilianna Zdolińska.

Zapraszamy!
Kuligi
25 Lutego 2018
Muzeum w Swołowie oferuje organizację kuligów wraz z ogniskiem.
Chętnych prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr.:
59 811 94 10 lub 785 993 597.
FEERIE W SWOŁOWIE
12 Stycznia 2018
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Ferie zimowe:

FEERIA BARW I DZWIĘKÓW – 17, 18, 19, 24, 25, 26 - STYCZEŃ 2018

Skoro zima nie chce nadejść, a za oknem wciąż szara jesień, wyjdziemy naprzeciw wiośnie
i zanurzymy się w świat bajecznych kolorów. Zamiast śnieżek ulepimy kulki z owczej wełny, wyczarujemy z niej barwne kwiaty albo ufilcujemy obrazek z taką porą roku, jakiej najbardziej byśmy teraz pragnęli. A wszystko to za pomocą owczego runa, wody, naszej wyobraźni i ciepła własnych rąk. W drugiej części zajęć rozgonimy chmury przy użyciu pasterskich instrumentów, przyśpiewek i tańców. Gdy już wyczarujemy piękną pogodę, odwiedzimy kraciastą oborę
i poznamy osobiście kozła Leona, barany Jurka i Szczęściarza, kota Gandalfa i resztę naszych muzealnych przyjaciół.

FERIA KSZTAŁTÓW I ZAPACHÓW – 31 STYCZEŃ, 1, 2, 7, 8, 9 LUTY 2018

Szukając pomysłu na pluchę za oknem, ukryjemy się na przytulnym poddaszu naszej stodoły. Tam, spędzimy czas pośród unoszącego się pierza, stosu gęsich piór oraz kolorowego atramentu, które pozwolą nam przenieść się w czasie i nauczyć się pisać jak nasi przodkowie. Nakreślimy najróżnorodniejsze kształty i litery, a następnie spróbujemy wykaligrafować swoje imiona Kurrentschriftem (odręcznym pismem używanym w Prusach prawie do połowy XX w.). Ubrudzone atramentem dłonie spróbujemy domyć mydłem glicerynowym z dodatkiem ziół
i barwników, które wykonamy podczas zajęć. Poznamy skład chemiczny mydła i tradycyjny proces jego produkcji. A przy tym porozmawiamy o wiejskich lekarzach, znachorach, czarownicach
i czarach.

Na koniec zajęć posilimy się pachnącymi racuszkami i ciepłym kakaem lub kiełbaskami z ogniska.


Koszt zajęć dla jednego dziecka wynosi 20zł.
Informacja
29 Grudnia 2017
31.12.2017 r. oraz 1, 2 i 6 stycznia 2018 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.
Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.
Jarmark Bożonarodzeniowy
10 Grudnia 2017
Jarmark Bożonarodzeniowy - 10 grudnia 2017 r. od godz. 10:00 do godz. 16:00
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem piernika. Zapach unoszących się w powietrzu przypraw korzennych zaprowadzi nas do pieca chlebowego na warsztaty wypieku słupskiego piernika z makiem, jak również tego tradycyjnego pomorskiego wykonywanego z formy snycerskiej. Dodatkowo, zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli możliwość udekorować piernik masą lukrową.
Dla odwiedzających przygotowaliśmy ponadto kiermasz rękodzieła regionalnych twórców, na którym będzie można nabyć rozmaite ozdoby świąteczne i niepowtarzalne prezenty. Swoją smakowitą ofertę zaprezentują także koła gospodyń wiejskich, u których będziemy mieli okazję skosztować gorącego bigosu, barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz aromatycznego grzanego wina. Na stół świąteczny natomiast zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, swojską kiełbasę, rozgrzewające nalewki i wiele, wiele innych produktów. Tego dnia do muzeum zawita również Pokojowy Patrol Kolędniczy, bowiem gdzie kolędnicy przywędrują, tam zawsze pojawia się dużo radości i wzruszeń. Wraz z publicznością odtworzą tradycyjne zabawy kolędnicze, zaśpiewają i zagrają piękne, stare kolędy oraz odprawią tradycyjne kolędnicze obrzędy. W Zagrodzie Albrechta na gości oczekiwać będą żywe zwierzęta – owieczki pomorskie z jagniętami, konie, stary cap Leon, gęsi, kaczki, kury…
Jarmark będzie jednocześnie ostatnią sposobnością na zapoznanie się wystawą czasową „Zasmakuj w formie” – prezentującą pomorskie przepisy i formy cukiernicze wykorzystywane w cukierniach, piekarniach, jak również w gospodarstwach domowych Pomorza z przełomu XIX i XX wieku.
Lokalnie, smacznie, tradycyjnie.

Zapraszamy!
Informacja
30 Listopada 2017
We wtorek 31 października i w środę 1 listopada Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.

Zapraszamy w środę!
Zagrają Tęgie Chłopy
11 Listopada 2017
11,12 liztopada podczas "Gęsiny" zagrają TĘGIE CHŁOPY

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Zapraszamy!
11, 12 LISTOPADA 2017 - JUBILEUSZOWA X EDYCJA GĘSINY W SWOŁOWIE
11 Listopada 2017

Dawniej na Pomorzu oraz w wielu regionach Polski przed dniem Świętego Marcina należało zakończyć wszystkie prace polowe. Po Świętym Marcinie nie można było niepokoić ziemi. Po raz ostatni przed zimą wypuszczano bydło na pastwisko. Nadchodził czas późnojesiennych prac domowych – skubania pierza, przędzenia lnu, naprawiania drobnego sprzętu gospodarczego – czas wspólnej pracy w zaciszu domowym, sowicie okraszanej śpiewem, śmiechem, żartami, a nierzadko sowitym poczęstunkiem. Dobrotliwy święty Marcin w sposób szczególny 11 listopada opiekował się nadużywającymi jedzenia, ale nakazywał również szczodrze dzielić się świętomarcińskim jadłem i napitkiem…
Podążając śladami tej tradycji zapraszamy do wspólnego jesiennego biesiadowania– kosztowania potraw z gęsiny, ale nie tylko…. Zaglądając do różnorodnych muzealnych kątów odnajdziemy także tradycyjny śpiew, śmiech przędących i skubiących pierze kobiet, zapach adwentowych pierników, podpatrzymy przy pracy tkaczkę i kowala, a wszystko to przy dźwiękach wspaniale rozbrzmiewającej tradycyjnej muzyki z Kielecczyzny – rodzimego regionu wielu powojennych mieszkańców Swołowa.

TĘGIE CHŁOPY:
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

TARG PRODUKTÓW WIEJSKICH – na targu zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi z wolnego wybiegu – półgęski, okrasy, pasztety, smalce… jak również świeże wiejskie jajka. Koła gospodyń prześcigać się będą w różnorodnych daniach z gęsiną - pierogi, pyzy, zupy, gęś pieczona, duszona, nadziewana…..
Oprócz mięsnych specjałów na straganach znajdą się ekologiczne przetwory prosto ze spiżarń okolicznych gospodyń. Różnego rodzaju uzdrawiające syropy, nalewki, miód, oleje tłoczone na zimno, czyli wszystko co wzmocni nas i przygotuje do walki z jesiennymi przeziębieniami. Podniebienie połechcą przepyszne domowe wypieki.

KIERMASZ RĘKODZIEŁA – miejsce, gdzie odnajdziesz niezwykłe przedmioty i odwiedzisz galerię niezwykłych osobowości – ludzi, którzy te przedmioty tworzą – rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki, osoby, które tworzą od dziecka i takie, które w wieku dojrzałym odkryły w sobie pasję lub po prostu znalazły w swoim życiu czas na to, by tworzyć. Na naszych kiermaszach spotkasz osoby wyłącznie z regionu Pomorza, które swoimi zamiłowaniami do rękodzieła i różnorodnych technik zdobniczych i rzemieślniczych - od ceramiki poprzez rzeźbę, malarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, zabawkarstwo aż do wielu współczesnych technik, takich jak decoupage, scrapbooking, artystyczne jubilerstwo, czy wielu innych nie mieszczących się w ramach sztampowych określeń - chcą się po prostu podzielić.
WIDOWISKO „PRZĄDKI” sobota 11 listopada, godz. 12-15
pokaz przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach
Podążając śladem dawnych wiejskich tradycji przeniesiemy się do lat 40 – 50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Przy jednoczącym miarowym stukocie jeszcze po 1945 roku zasiadały w jednej kuchni Niemki, Polki, Ukrainki. Mieszały się opowieści z różnorodnych regionów, przeplatały się pieśni pochodzące z odrębnych tradycji, łączyły wspólne plotki i losy dawnych i nowych mieszkańców Pomorza. Wsłuchując się w warkot furkoczących szpuli i kręcących się wrzecion przywoływać będziemy obraz pamiętany jeszcze przez wiele, nie tylko starszych, osób.
Rekonstrukcja zwyczaju prządek odbędzie się z udziałem uczestniczek programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” – dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywracającego dawne umiejętności przędzalnictwa wiejskiego.

WIDOWISKO „DARCIE PIERZA” niedziela 12 listopada, godz. 12 – 15
Wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki, federball… ile regionów tyle nazw. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych, czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Przy miskach pełnych pierza zasiadało w jednej kuchni kilka do kilkunastu kobiet, by wspólnie po kolei u każdej z zebranych gospodyń przygotować puch na nową pierzynę. Do dziś wielu jeszcze pamięta, jak do pilnie pracujących kobiet zakradał się mężczyzna trzymający w garści wróbla, czy innego drobnego ptaka wypuszczając go prosto w przygotowane pieczołowicie pierze….
W widowisku uczestniczyć będą wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

Pokazom przędzenia oraz darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza:

„KOŁOWRÓT”
śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i pastwisk. Pieśni wplecionych w rytm codziennej pracy i rytm obrzędowości, nierozerwalnie związanych z porami roku i cyklem ludzkiego życia. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.

POKAZY, godz. 12 – 15
Tkanie płótna
Drukowanie tkanin
Wypiek piernika i podpłomyka
Pokaz pracy kowala
Warsztaty dla dzieci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku