Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Baśniowa Dziecięca Zagroda w Swołowie 2014 r.
06 Lipca 2014
Podążaj śladem skrzata i przyjedź do Swołowa na wielką baśniową przygodę!

Tegorocznym wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda” towarzyszyć będą zaczarowane postaci z podań i legend pomorskich.
W stodole na sianie posłuchasz starych, niezwykłych opowieści o diabłach, małych podziemnych ludkach, olbrzymach, czarnych rycerzach i ich zamkach, o czarownicach, zaklętych kamieniach i innych nieziemskich zjawach i stworach. Przed Tobą teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania, które opowiedzą o tym, dlaczego czarownica podkrada gospodyni mleko, jak odebrać skrzatowi skarb, jak się ustrzec wilkołaka, czy jak złapać zmorę.
W Baśniowym Ogrodzie Zabaw wśród starych jabłoni odnajdziesz rzeźbione koniki, kolorowe ptaszki, pchane gąski, szmaciane lale, a na szczudłach i mydlanych bańkach uniesiesz się, tak wysoko, że dosięgniesz czereśni z najwyższej gałęzi, zanim dolecą tam zaklęte w szpaki największe żarłoki świata.

Odkrywaj z nami niezwykły baśniowy świat w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 16.30!

Przed nami każdej niedzieli:

BAJANIE NA SIANIE, czyli:
widowisko narracyjne – bajkowa i muzyczna podróż do pomorskiej „Krainy w Kratę”. Zatopiony w stertę siana w muzealnej stodole podążysz śladem bohaterów dawnych podań i legend pomorskich. Pomogą Ci w tym bajarze i muzycy.
Słuchowisko – usłyszysz stare historie zamknięte we współczesnych opowieściach Jolanty Nitkowskiej-Węglarz – autorki baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. W swych opowiadaniach autorka zawarła baśniową historię czterech tajemniczych przedmiotów. Odnajdziesz je w naszym muzeum…

WARSZTATY ARTYSTYCZNE – teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania ze sztuką i rękodziełem pozwolą Ci zrozumieć, jak wyglądały, jak żyły i kim były legendarne diabły, olbrzymy, skrzaty, czy zjawy…
ENTELE PENTELE – dawne i współczesne wiejskie zabawy i gry; rymowanki, wyliczanki i skakanki, a wszystko wśród drewnianych ptaszków, koników i szmacianych lal w Baśniowym Ogrodzie Zabaw.
POSZUKIWANIA SKARBU - zaglądając do starej skrzyni, do babcinej spiżarni, do garnka z zupą, do mysiej dziury, do piwnicy, do pełnej szpargałów szafy i gdzie się jeszcze w muzeum da… będziemy poszukiwać skarbu ukrytego przez diabła, olbrzyma, skrzata i zjawę.
KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe fiku-miku na patyku – zabawki takie, jakimi bawili się Twoi dziadkowie.

Najbliższe spotkanie:

06 lipca DIABŁY

Przy drodze do Swołowa leży kamień, który przyniósł tam sam diabeł. Można na nim zobaczyć odcisk końskiego kopyta, kurzej łapki, a także rzemienia z diabelskiego bata… Jaką tajemnicę skrywa ten zaklęty kamień? Czy zdradzi nam czarcie sekrety, a może opowie, jak oswoić diabła i sprawić, by nie był taki straszny… Przywołamy postaci diabłów z pomorskich legend i podań.

Bajanie na sianie poprowadzi Martyna Rubinowska z grupy Baśnie Właśnie, która zaczaruje nas słowem i opowie, o tym, jak to z czartami bywało.

Baśnie Właśnie z Poznania to nowa, prężna grupa bajarzy dzielących się sztuką opowiadania baśni i bajek ludowych, zapraszających słowem i muzyką dzieci i dorosłych do świata dawnych obyczajów i wierzeń. W swoim repertuarze posiadają widowiska narracyjne nawiązujące do baśni z całego świata. Na swym koncie mają już wiele przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w ramach festiwali i innych wydarzeń artystycznych. Ich ostatni projekt to Baśnie 1001 nocy.

Warsztaty teatralne „Diabeł – do zrobienia – może być na szaro...” poprowadzi Adam Walny, aktor, reżyser, który wprowadzi nas w tajniki kuchni teatralnej – poznamy proces budowy lalki i stworzymy korowód diabelskich postaci.
Adam Walny jest twórcą niezwykłego teatru, który w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Lalki używa również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Jest twórcą takich widowisk jak: „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród.

13.00 – rozstrzygnięcie konkursu „Baśniowa Kraina w Kratę”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje o konkursie „Baśniowa Kraina w Kratę” poniżej:

regulamin_karta_zglosze.docx 
Konkurs plastyczny „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”
03 Lipca 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci do lat 12 do udziału
w konkursie plastycznym „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”.

Konkurs towarzyszyć będzie wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda”, poświęconym w tym roku pomorskim baśniom, podaniom i legendom.
Zachęcamy do czytania lokalnych bajek i podań o skrzatach, diabłach, olbrzymach, różnych strachach i zjawach oraz wykonaniu w dowolny sposób swojego ulubionego bohatera.
Czy będzie to skrzat, który wyjada pod stołem okruszki, czy olbrzym, który głośno chrapie w stodole na sianie, smok z bagna, czy może zaklęty rycerz, albo czarownica, która podkrada gospodyni mleko? Posłuchaj bajki i wybierz swoją ulubioną postać! Możesz ją namalować, ulepić, uszyć, czy wyczarować ze swojej wyobraźni w dowolny sposób!

Konkurs rozstrzygniemy w niedzielę 06 lipca 2014 roku w czasie inauguracji tegorocznych wakacyjnych spotkań „Dziecięca Zagroda” w naszym baśniowym muzealnym ogrodzie.

Czekamy na zgłoszenia!

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy ze zgodą na udział dziecka w konkursie znajdują się w załaczniku do pobrania poniżej:
regulamin_karta_zgloszenia.docx 
Projet "Gotujemy ProNature" i debata kulinarna w Swołowie!
22 Czerwca 2014
W dniach 22-24 czerwca 2014 r. Swołowo stanie się miejscem niecodziennego spotkania.

W tych dniach do mieszczącego się we wsi Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, przyjadą najlepsi w Polsce szefowie kuchni, aby uczestniczyć w projekcie pt. " Gotujemy ProNature".

Przygotowywać będą m.in. czerninę, kartoflankę , klopsy królewieckie, rybę w piwie czy sernik z koziego twarogu- reinterpretacji podlegać będą tradycyjne potrawy kuchni pomorskiej. Kucharze korzystać będą z pieców chlebowych czy kaflowych kuchni , jakie posiada muzeum, współpracować będą też z mieszkańcami wsi wykorzystując naturalne produkty wiejskie - jaja, masło, śmietanę czy warzywa z wiejskich ogródków.

Dla zainteresowanych odwiedzeniem Swołowa- 23. 06. 2014 r. (poniedziałek) impreza ma charakter otwarty. O godz. 16.00 tego dnia, w sali konferencyjnej swołowskiego muzeum odbędzie się otwarta debata kulinarna z zaproszonymi gośćmi na temat: " Etyka w kuchni - wykorzystanie produktu przed i po..."

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w dyskusji oraz możliwości poznania czołowych polskich szefów kuchni. Jest to niecodzienna możliwość poznania osób, które na co dzień szefują czołowym polskim restauracjom w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Poczynaniom kucharzy przyglądać się będą polscy i zagraniczni dziennikarze ( Polacy, Duńczycy, Włosi, Hiszpanie).

Organizatorami spotkania są: Metamorfoza Gdańsk, Horeca Communications oraz Muzeum Kulltury Ludowej Pomorza w Swołowie - Oddział MPŚ w Słupsku

Informacja
19 Czerwca 2014
W dniu 19.06.2014 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
czynne w godz. 10:00 - 18:00
Szparagowe Święto - V edycja
08 Czerwca 2014
Muzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "V Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 8 czerwca 2014 roku, w godz. 11-16.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawiej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:
- tradycyjne potrawy ze szparagów,
- kKonkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycnych,
- gry i zabawy plenerowe dla dzieci.

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Wstęp na imprezę 6 zł.

Regulamin konkursu na najsmaczniejsze szparagowe danie do pobrania (poniżej).

regulamin 
Dzień Dziecka w Swołowie!
01 Czerwca 2014
Zapraszamy wszystkie dzieci na karuzelę przygód do Swołowa!

Dzień Dziecka 1 czerwca 2014 r. to okazja do przeżycia wielu cennych atrakcji jakie muzeum w Swołowie przygotowało na ten wyjątkowy dla Was dzień.

Zaczniemy króciutkim spektaklem teatru cien dla najmłodszychi "Zwierzątka w wiejskiej Zagrodzie", odbędą się warsztaty pod opieką animatorów kultury (czas dla rodziców), malowanie twarzy, puszczanie wielkich baniek mydlanych, gry plenerowe, wyścigi w workach, skakanie w gumę, skakankę, plucie na odległość...
Będzie okazja by zagrać w wielkoformatową grę planszową „Rytm Ziemi, Rytmy Zagrody”.
Zbudujemy wspólnie domek z gliny, w ogrodzie odbędą się przejażdżki konne, w kuźni pokazy kowala. Będziemy chodzić po linach, ścigać się w gąsienniczych tunelach i zagramy na bębnach djembe!
Zawita do nas szczudlarz rozdający balony, skosztować będzie można waty cukrowej, czy racuchów swołowskich.
Gospoda Pod Wesołym Pomorzaninem przygotuje wiejskie smakołyki i słodkości!

Zapraszamy wszystkie dzieci w godz. 10:00-16:00

Wstęp dla dzieci poniżej 7 roku życia za darmo! Dla starszych dzieci 4 zł.

Naprawdę warto!

Program:

10:00 Otwarcie Muzeum
10:30 Teatrzyk Cieni (nowe obiekty muzealne, sala konferencyjna w stodole)
11:00 – 16:00 Zagroda Albrechta nr 8:

„Karuzela Przygód”:
• warsztaty bębniarskie pod altanką
• chodzenie po linie
• wielkie bańki mydlane
• malowanie twarzy
• wielkoformatowa gra plenerowa
• gry plenerowe Mroczna Strona Kalafiora
• wyścigi w tunelach
• zabawy z chustą animacyjną

Informacja
19 Maja 2014
Informujemy, że w poniedziałek 19 maja Muzeum będzie nieczynne.
Konkurs fotograficzny "rower na wsi" - wyniki
13 Maja 2014
Jury konkursu fotograficznego "Rower na wsi" w składzie:
*Marcin Kamiński - z-ca Redaktora Naczelnego tygodnika "Teraz Słuspk" (przewodniczący),
*Bożena Paszkiewicz - Klub Rowerowy "Na szlaku" Sławno,
*Magdalena Lesiecka - etnograf,
*Dawid Gonciarz - etnograf,
na posiedzeniu 11 maja 2014 r. dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu fotografii i w drodze głosowania wyłoniło laureatów:

I miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 200 zł) dla Marty Szwed za fotografię zatytułowaną "Nie przyjechał cruiser do kury, to kura przyszła do cruisera"


II miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 150 zł) dla Bartka Minko za fotografię zatytułowaną "Co za dużo, to nie zdrowo"


III miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 100 zł) dla Tomasza Wąsika za fotografię zatytułowaną "Rowerowe żniwa"

oraz trzy wyróżnienia (akcesoria fotograficzne w kwocie 100 zł) dla:
Szymona Waraksy/"Na gapę",
Ryszarda Ogórka/"Aromatyczna ścieżka rowerowa",
Jacka Świsa/fot. bez tytułu

Wyróżnienie internautów i akcesoria fotograficzne o wartości 200 zł za największą liczbę głosoów w konkursie na funpage'u MKLP w Swołowie otrzymała Marika Mezger.

Nagrody pieniężne można odebrać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (w kasie, w godz. 8-15). Akcesoria fotograficzne czekają w redakcji tygodnika "Teraz Słupsku" przy ul. Henryka Pobożnego w Słupsku.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim 23 autorom za udział w konkursie.Piknik rowerowy "I Wiejska Masa Krytyczna WKOŁO SWOŁOWO"
11 Maja 2014
Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie oraz Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku, a także kluby rowerowe z Ustki, Koszalina, Sławna i Postomina zapraszają wszystkch miłośników jednośladów na I Wiejską Masę Krytyczną WKOŁO SWOŁOWO, czyli największy w regionie piknik rowerowy.

Tym razem swołowska impreza będzie kręcić się wokół fotografii - otworzymy wystawę starych, drewnianych aparatów fotograficznych ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie; członkowie STR "Szprycha"przygotowali prelekcję połączoną z pokazem zdjęć z wyprawy "Rowerem wzdłuż Dunaju". Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny "Rower na wsi" (szczegóły na www.swolowo.pl).

W programie imprezy także:

* godz. 11.30 - I Wiejska Masa Krytyczna, czyli przejazd wszystkich uczestników dookoła Swołowa,
*godz. 12 - wspólne ognisko z kiełbaskami (W CENIE BILETU dla pierwszych 400 osób!),
*od godz. 12 - konkursy rowerowe z atrakcyjnymi nagrodami,
*od godz. 12 - serwis rowerowy i znakowanie rowerów.

wjazd na imprezę 6 zł

startujemy w niedzielę 11 maja o godz. 11; planowane zakończenie imprezy ok. godz. 16

ZAPRASZAMY!
Wyniki II POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ – SWOŁOWO 2014
09 Maja 2014
Jury II POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ – SWOŁOWO 2014 w składzie:

1. Przewodnicząca:
Marzenna Mazur - Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

2. Członek Jury:
Edyta Lubiak - Redaktor Radia Słupsk

3. Członek Jury:
Dominika Gonciarz – Adiunkt Muzeum Pomorza Środowego w Słupsku

na posiedzeniu w dniu 13 kwietnia 2014 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm i pisanek wielkanocnych w drodze głosowania przyznało następujące nagrody:
w kategorii PALMA WIELKANOCNA:

nagrodę I stopnia dla Sołectwa Redzikowo

nagrodę II stopnia dla Małgorzaty Bazyk i Joanny Sendeckiej

nagrodę III stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina

wyróżnienie dla Sołectwa Swołowo

wyróżnienie dla Warsztatu Terapii Zajęciowej "Diament"

wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bierkowa

w kategorii PISANKA WIELKANOCNA

nagrodę I stopnia dla Emilii Biernackiej

nagrodę II stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina

nagrodę III stopnia dla Damiana Ujmy

Serdecznie gratulujemy!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku