Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Otwarcie wystawy "Zasmakuj w Formie"
01 Kwietnia 2017
Wystawa prezentuje formy cukiernicze wykorzystywane w cukierniach, piekarniach, jak również w gospodarstwach domowych Pomorza przełomu XIX i XX wieku.

W dniu otwarcia wystawy będzie można uczestniczyć w warsztatach wypieku z form cukierniczych, które poprowadzi pani Karola Bober. Kolekcjonerka form jak i znawczyni tradycyjnych pomorskich wypieków, podzieli się z nami starymi przepisami i wieloletnim doświadczeniem wypiekania z formy.

Przy okazji ekspozycji form, przywołane zostają tradycyjne pomorskie przepisy na baby, pierniki, leguminy, które ze względu na dowody swojej wieloletniej tradycji wpisane zostały na listę tradycyjnych produktów regionalnych Pomorza.

Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów pani Karoli Bober z Lipusza, Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska oraz z piekarni rodziny Wentów.

Sponsorem wystawy jest firma Dr.Oetker.
„INSPIRACJE OD STÓP DO GŁÓW”
21 Stycznia 2017
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
serdecznie zaprasza
w sobotę 21 stycznia, o godzinie 12.00
na otwarcie wystawy:
„INSPIRACJE OD STÓP DO GŁÓW”

Wystawa stanowi zwieńczenie spotkań edukacyjno-artystycznych „OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”, realizowanych w Pracowni Tkackiej w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie od stycznia do grudnia 2016 roku.
Cykl spotkań obejmował wykłady, prezentacje filmów, pokazy i warsztaty rękodzieła. Wystawa prezentuje zbiór blisko 90 prac wykonanych przez 36 uczestniczek. Prezentowane na wystawie prace wykonane zostały w ramach warsztatów z zakresu tkactwa, hafciarstwa, filcowania oraz krawiectwa. Dzięki zastosowaniu tak zróżnicowanych technik, powstały interesujące przykłady różnorodnych współczesnych elementów damskiej garderoby „od stóp do głów” – obuwia, fartuchów, chust, szali, rękawiczek, biżuterii, kapeluszy inspirowanych tradycyjnym rzemiosłem, czy oryginalnymi elementami wiejskiego ubioru codziennego i odświętnego z terenów Pomorza oraz różnych regionów Polski.
Wystawa czasowa „Inspiracje od stóp do głów” wkomponowana została w stałą wystawę „Tkactwo na Pomorzu”, tworząc niezwykłą mozaikę tradycji i współczesności. Obok tradycyjnych butów wykonanych z wojłoku odnajdujemy na wystawie nowoczesne kapcie wykonane z wełny owczej techniką filcowania, czy tkany szal odtwarzający raport pasiaka opoczyńskiej zapaski. Połączenie w prezentowanych pracach elementów ludowego wzornictwa, tradycyjnych materiałów, technik rękodzielniczych ze współczesnymi trendami w modzie ukazuje nowoczesne spojrzenie na kwestie dawnego i współczesnego ubioru oraz możliwości artystyczne i kierunki rozwoju etnodizajnu.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będą muzyczne prezentacje:

„Kołowrót”
skład: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
śpiew

Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i z pastwisk. Pieśni wplecionych dawniej w rytm codziennej pracy przy kuchni, przy krośnie, przy kołowrotku, zaplątanych pomiędzy nitkami lnu i wełny. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same ludzkie pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.


"Olszyna"
skład: Olga Hanowska
skrzypce barytonowe, skrzypce violinowe, looper

Projekt jest inspiracją nagrań terenowych pochodzących z płyty "Cassubia Incognita"
Projekt powstał jako pochodna fascynacji sztuką wiejskiej wiolinistyki niezwykłych muzykantów. Solistyczne brzmienie skrzypiec wspierane jest nowoczesnym "bębnem obręczowym" o nazwie looper, który służy jako sekund i basy. Projekt jest samodzielną próbą zmierzenia się z własną liryką, interpretacją ludowości regionu Pomorza, który zatracił nijako swój rys i niewiele wiadomo o jego historii. "Olszyna" to kobiecy głos, pieśni pełne liryki i westchnień. Absolutnie tajemne dźwięki, skrzypki grane subtelnie, śpiewnie, z przekąsem i zwadą. "Olszyna" maluje dźwiękami wieś , która istnieje tylko w ludzkim wyobrażeniu, nigdy nie jest i nie była tak piękna.
Skrzypce barytonowe, wiolinowe, niewykształcone, absolutnie folkowe.
Siłą tej muzyki jest jej wrażliwość i minimalizm, wzorowany na polnym, jednoosobowym śpiewie ptaka.

Wystawa będzie czynna od 21 stycznia do 19 lutego 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Ferie zimowe
16 Stycznia 2017
W ferie zimowe Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do skorzystania
z pakietu promocyjnego, który zawiera wybraną lekcję muzealną, zwiedzanie muzeum
(we własnym zakresie), ognisko, przejażdżki bryczką lub saniami (w zależności od pogody).

Pakiet: 15 zł

Lekcje do wyboru na stronie:
http://www.muzeum.swolowo.pl/oferta_edukacyjna.html

Kontakt tel. 785993597 lub 598119410

Zapraszamy!

Informacja
06 Stycznia 2017
Informujemy, że 31.12.2016 r. muzeum będzie czynne od godz. 10:00 do godz. 15:00 - tego dnia bilety dla zwiedzających będą bezpłatne. Ze względu na inwentaryzację, tego dnia nie będzie możliwe zakupienie wydawnictw muzealnych w sklepiku z pamiątkami.

1 stycznia 2017 r., a także w święto Trzech Króli - 6 stycznia 2017 r. - muzeum będzie nieczynne.
Gospoda "Pod Wesołym Pomorzaninem" do wynajęcia
23 Grudnia 2016
Przetarg cywilnoprawny, nieograniczony, ofertowy na najem obiektu użytkowego – Gospody „Pod wesołym Pomorzaninem”. o powierzchni 234,10 m2 położonego na terenie Zagrody Muzealnej w Swołowie

Ogłoszenie:
http://muzeum.slupsk.pl/BIP/index.php?id=116&p=276

ogloszeniee.pdf 
regulaminn.pdf 
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
18 Grudnia 2016
Dawniej, do świąt Bożego Narodzenia przygotowywano się dużo wcześniej, bo już od lata. Wtedy to trzeba było nazbierać w lesie grzybów, a w sadzie owoców i wszystko dokładnie wysuszyć, by przetrwało do grudnia. Później przychodziła kolej na mak, mąkę, miód, orzechy i inne produkty. Polowano i gromadzono dziczyznę na świąteczny stół, na targu kupowano śledzie...

Dziś, w biegu współczesnego człowieka, cywilizacja nie pozwala na dużo wcześniejsze przygotowania. Wypadając na chwilę z nurtu pracy, rzucamy się na marketingowe chwyty sieciówek, prezenty kupujemy w galeriach handlowych, a życzenia wysyłamy smsem lub mailem.

Chcąc na chwilę wrócić do dawnych zwyczajów, pomóc państwu w przygotowaniach do tego wyjątkowego czasu, poczuć klimat tradycyjnych Świąt, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy 18 grudnia 2016 r. w niedzielę od godz. 10:00 do 16:00

W nietuzinkowej atmosferze, na tydzień przed Wigilią, będziemy mieli możliwość wybrać dobrą rybę i wędlinę na świąteczny stół, poczuć zapach prawdziwego piernika, skosztować potraw i wypieków z naszego regionu, zrobić zapas pierogów z kapustą i grzybami, zasmakować najlepszego bigosu, rozgrzać się grzańcem z goździkami, kupić nalewki i miody, czy swojski chleb.

W budynku nowej stodoły muzealnej organizowane będą warsztaty ozdób świątecznych, pokazy na stół wigilijny z dwunastoma potrawami - przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Podziwiać będziemy piękną Szopkę Bożonarodzeniową z siana, wykonaną przez mieszkańców Wiklina pod kunsztem artysty Andrzeja Wrzecionko oraz odbędzie się pokaz wypieku piernika.
Ponad to odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na anioła bożonarodzeniowego, rękodzielnicy pomorscy wystawią na sprzedaż swoje dzieła: świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę, ręcznie wykonane prezenty.

W Zagrodzie Albrechta biegać będą żywe zwierzęta, a w Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem jak co roku, będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe (również pod nr tel. 660-717-433).

Lokalnie, smacznie, tradycyjnie.
Zapraszamy!
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
03 Grudnia 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkanie:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
„Jarmarczne korale”

Czas adwentu w dawnej kulturze ludowej to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, zatem także czas przygotowywania ozdób na choinkę. My tym czasem spotkamy się aby wykonać ozdoby dla siebie – niepowtarzalne, oryginalne sznury korali we wszystkich kolorach, niczym bombki na choinkę. Dawniej tylko najbogatsze kobiety nosiły korale z prawdziwego korala, czy z bursztynu. Kobiety wykonywały dla siebie ozdoby ze szklanych paciorków, z masy plastycznej, czy z drewna. My wykonamy je z owczej wełny, mając nadzieję, zgodnie z wiarą naszych prababek, że podobnie jak te z prawdziwego korala uchronią nas przed urokiem, chorobami i wszelkimi dolegliwościami.

W programie:
03 grudnia (sobota) 10.00-16.00
warsztaty filcowania na mokro i na sucho – warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Magia barw czesanek, z jakimi będziemy pracowały pozwoli nam w ciepłej grudniowej atmosferze babskich rozmów utworzyć niepowtarzalne korale, czy zawieszki, które staną się niepowtarzalnym podarunkiem dla nas samych lub dla bliskiej nam osoby.
prowadząca: Iwona Więznowska – pasjonatka rękodzieła, filcuje, dzierga i kleci cudeńka z nitek, szmatek, włóczek w wielu różnorodnych technikach.
czas trwania warsztatów: 5 h
cena 40 zł (w tym wszystkie materiały potrzebne do wykonania wełnianych filcowanych korali, drobny poczęstunek)
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczek.

Ponadto:
- prelekcja o polskiej biżuterii ludowej
- spotkanie z eksponatami ze zbiorów MPŚ w Słupsku
- drobny poczęstunek

Zapisy przyjmuje: Magdalena Lesiecka
Kontakt: 697 176 674

Zapraszamy!
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
19 Listopada 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkania:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.

Po całorocznych spotkaniach pełnych opowieści o butach, kieckach, koszulach i innych elementach stroju ludowego nadszedł czas na dodatki, czyli opowieść na temat biżuterii ludowej w Polsce. Biżuteria od zarania dziejów była ozdobą, ale i oznaką zamożności człowieka. Była ważnym, pożądanym i wysoko cenionym uzupełnieniem stroju odświętnego wszystkich warstw społecznych. Nie mogło jej zabraknąć także w świątecznym stroju mieszkańców wsi. Strój ten zdobiły najczęściej sznury korali, medaliony ale także spinki, klamry, pasy, zapinki i ozdobne guziki. Szukając śladów tych dawnych tradycji zdobniczych nauczymy się, jak wykorzystać haft koralikowy, do stworzenia własnej niepowtarzalnej broszki.


W programie:

19 listopada (sobota) 10.00-15.00
warsztaty haftu koralikowego – warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących, mała grupa warsztatowa i ciepła atmosfera sprzyjać będą nauce cierpliwości oraz techniki haftu koralikowego, którą to uczestniczki wykonają broszkę.

prowadząca: Izabella Żurawska – pasjonatka rękodzieła, od sześciu lat tworzącą niepowtarzalną artystyczną biżuterię z koralików, kamieni i ozdobnych sznurków w różnych technikach – beading, sutasz, haft koralikowy.

czas trwania warsztatów: 5 h
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczek.


Kontakt: Magdalena Lesiecka
697 176 674
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!
11 Listopada 2016
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina! 11-13- listopada 2016 r.


W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie już po raz dziewiąty odbędzie się święto gęsiny. Podczas imprezy w dniach 11,12, 13 listopada (piątek, sobota, niedziela), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich, gospodarstw agroturystycznych i restauratorów. Targ produktów odbędzie się pod dużym namiotem halowym. Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie, na terenie muzeum odbędzie się:

BUDYNEK 2 (sala konferencyjna)
- kiermasz rękodzieła pomorskiego,
- zabawy dla dzieci

BUDYNEK 7 - DOM ZAGRODNIKA
piątek (11 listopada) i niedziela (13 listopada): godz. 11-15
- pokaz darcia pierza
- pokaz przędzenia nici wełnianych i lnianych
- prezentacje pieśni polskich z różnych regionów Polski
- wystawa czasowa "Rośliny trujące Pomorza" (11-13 listopada)

BUDYNEK 8 -DOM CHLEBOWY
piątek (11 listopada) i niedziela (13 listopada) godz. 11-15
- pokazy obróbki lnu - suszenie wyroszonego lnu w piecu chlebowym,
- odrywanie główek lnu, łamanie, trzepanie, czesanie lnu
- na zewnątrz budynku - roszenie lnu
- pokaz pieczenia pierników w domu chlebowym - sobota (13 listopada)

Poza tym :
- występy zespołów muzycznych,
- pokazy pracy kowala w muzealnej kuźni,
- pokazy gotowania na kuchni kaflowej,

Nasze lokalne koła gospodyń i restauratorzy będą mieli okazję zmierzyć się w konkursie kulinarnym, który odbędzie się w pierwszym dniu gęsiny. Konkurs organizowany jest przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach : „ gęś pomorska – nowoczesna odsłona” i „tradycyjne smaki polskie”. Projekt współfinansowany przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
Karta zgłoszenia do pobrania poniżej.

karta_zgloszenia_Ges_pomorska_2016.doc 
regulamin_Ges_pomorska.doc 
karta_zgloszenia_Ges_pomorska_2016_-_Tradycyjne_smaki_plskie.doc 
Regulamin_-_Gesina_-_tradycyjne_smaki_polskie.doc 
„Rośliny trujące Pomorza”
10 Listopada 2016
„Rośliny trujące Pomorza” w Swołowie

Wystawę czasową „Rośliny trujące Pomorza” można oglądać do 13 listopada 2016 r.
w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Scenariusz wystawy powstał na kanwie zielników sporządzonych w latach 1811-1812 przez pastora Georga Gotthilfa Jacoba Homanna z Budowa. Są to najstarsze zielniki pomorskie, nigdy jeszcze nie prezentowane szerszej publiczność po 1945 r.

Wystawa wprowadza w świat roślin trujących, rosnących w pomorskich lasach, na łąkach i bagnach, zasuszonych w zielnikach pastora Homanna. Na ekspozycji, oprócz zachowanych oryginalnych zielników, prezentowane są reprodukcje wszystkich kart zielnikowych wraz z opisami i ilustracjami roślin, a także inne dzieła botaniczne poświęcone florze Pomorza.

Wernisaż wystawy „Rośliny trujące Pomorza” odbył się w sobotę 2 lipca. Wystawę oglądać można do 13 listopada 2016 r.

Wystawę przygotowano we współpracy z Akademią Pomorską w Słupsku. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku