Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Szukamy wiosny ze SZPRYCHĄ. Na rowerach!
02 Kwietnia 2016
STR SZPRYCHA zaprasza na rajd rowerowy "Poszukiwanie wiosny ze Szprychą".

Termin: 2.042016 r. (sobota)
Zapisy: www.rpswiat.pl w dziale Rajdy 2016

Start: Słupsk, Plac Zwycięstwa, godz. 10:00
Potwierdzenie udziału od 9:30 do 9:55

Program:
* Przejazd rowerami po drogach rowerowych do Swołowa
* Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (godz. 12:00):
* warsztaty edukacyjne - kulinarne
* Zagroda Albrechta (godz. 14:00):
* gorąca grochówka
* ognisko (własny prowiant)
* okolicznościowe magnesy dla pierwszych 40 osób, które się zarejestrują oraz będą uczestniczyć w rajdzie rowerowym
* wśród zarejestrowanych uczestników rajdu rowerowego rozlosujemy gadżety rowerowo-turystyczne
* Zakończenie 17:00 (może ulec zmianie)
Wygraj rower górski. Szczegóły na stronie www.rpswiat.pl

Informacje dla uczestników:
1. Poziom trudności – dla początkujących - ok. 30 km.
2. Szczegóły rajdu – http://www.rpswiat.pl/
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów rowerowych, dostępnego na stronie: http://www.rpswiat.pl/
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja uczestników poprzez formularz online na stronie www.rpswiat.pl
- dla pierwszych 40 osób okolicznościowe magnesy.
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Ubezpieczenie od NNW – zarejestrowani uczestnicy.
9. Opłaty: warsztaty, ognisko, wstęp na teren muzeum - 12 zł.
10. Plakat imprezy: http://www.rpswiat.pl/rss/SWOLOWO_2016m.jpg

--
1% - KRS: 0000403071
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku
www.rpswiat.pl
str@rpswiat.pl
www.facebook.com/STR.Szprycha
NIEDZIELA PALMOWA i IV Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną
20 Marca 2016
NIEDZIELA PALMOWA

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Gmina Słupsk oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Dział w Słupsku zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej 20 marca 2016 roku.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to szczególnie złożona, różnorodna i bogata historia. To historia różnych zakątków Polski zebrana w jeden bukiet tak barwnych elementów, jakie można odnaleźć w wielkanocnej palmie, czy na złożonej strukturze pisanki. To historia, która ulega przeobrażeniu ale i niekiedy zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum przybliżają ten, coraz bardziej odległy, świat dawnych tradycji naszych prababć i pradziadków, świat zwyczajów sprzed stu laty pokazując także nowe, współczesne oblicze tradycji kolejnych pokoleń. Ciekawi własnych korzeni odnajdziemy w Swołowie to wszystko, co mimo różnorodności tradycji, z których wyrośli nasi przodkowie przywołuje u nas wszystkich te same ciepłe wspomnienia i skojarzenia. Zapach świeżo wyjętego z pieca chleba, swojskiej wędzonej kiełbasy, lukrowanej baby, zapach wosku topionego do zdobienia pisanek, szelest bibuły do przygotowania kolorowych kwiatów pomogą nam wspólnie, przywołać świąteczny czas zbliżającej się Wielkanocy, poznać i pielęgnować tradycje dawne i te, które tworzymy dziś.

IV Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną.
Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym, przystąpić mogą do niego osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza. Konkurs ma na celu podtrzymywanie tradycji wielkanocnych oraz kształtowanie zainteresowań plastyką obrzędową wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wielkanocnych regionu pomorskiego oraz aktywizacji środowisk społecznych.
Uroczyste rozstrzygnięcie IV Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz wręczenie nagród nastąpi w Niedzielę Palmową 20 marca 2016 roku w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
W załączniku do pobrania Regulamin IV Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną – Swołowo 2016 oraz kartę zgłoszenia.

karta_zgloszeniowa_2016.doc 
regulamin_konkursowy_2016.doc 
NIEDZIELA PALMOWA w Swołowie
17 Marca 2016
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 10.00 – 16.00

11.00 MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby Muzeum.
10.00-16.00 PREZENTACJE STOŁÓW WIELKANOCNYCH – świątecznych smakołyków, wypieków i wyrobów domowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich uczestniczące w VI Powiatowym Konkursie na Najciekawszy Stół Wielkanocny.
10.00 – 16.00 TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne specjały.
10.00 – 16.00 KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców i rękodzielników – kolorowe różności „na Zająca”, pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, szyte przytulanki, wyroby drewniane i ceramiczne, zabawki i wiele innych barwnych niespodzianek.
12.00 – 15.00 POKAZY PISANKARSKIE I WARSZTATY PAPIEROPLASTYKI – pisanki, drapanki, oklejanki, kwiaty z bibuły i palmy – czyli maleńkie cuda o przeogromnym bogactwie zdobień i znaczeń – pokazy i warsztaty w trakcie, których mistrzowie zdradzają sekrety tworzenia misternych arcydzieł…
12.30-16.00 PREZENTACJE PALM I PISANEK uczestników IV Pomorskiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną
13.00 – 15.00 WARSZTATY PRZYWOŁYWANIA WIOSNY – „Marzanna i Gaik” – warsztaty plastyki obrzędowej dla dzieci i rodziców
14.00 – WYSTĘP CHÓRU PARAFII WRZEŚCIE
14.30 - ROZSTRZYGNIĘCIE IV POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELAKNOCNĄ oraz VI POWIATOWEGO KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY STÓŁ WIELKANOCNY
16.00 ZAKOŃCZENIE IMPREZY

WARSZTATY CERAMICZNE „GLINIANY SKOWRONEK”
29 Lutego 2016
Boża ptaszyna wiosnę rozpoczyna!

Przylatuje do nas wcześnie i jako pierwszy przerywa zimową ciszę. Dlatego ludzie, znużeni pustką zimowego nieba, witają go ze szczególną radością.

Obyczaje skowronków związane zostały z kalendarzem rolniczym – przylatują one najwcześniej ze wszystkich ptaków, bo już w lutym.
Słychać je od Matki Bożej Gromnicznej i towarzyszą ludziom w pracach polowych aż do żniw. Polscy chłopi uważali, że skowronek przesypia zimę ukryty pod miedzą na polu, a w połowie zimy obraca się na drugą stronę i śpi aż do początku wiosny.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza przez cały luty, marzec, kwiecień, maj na wiosenne warsztaty lepienia z gliny skrzydlatego zwiastuna wiosny - poćwierkamy na ceramicznych ptaszkach i polepimy skowronki przy odgłosach jego radosnych melodii.
Prace wypalane w piecu ceramicznym.

Zapraszamy!

Koszt: 12zł/ os.
Rezerwacja grup tel. 785993597
POSTNE FERIE 2016 r.
28 Lutego 2016
W tym roku karnawał kończy się 9 lutego 2016 r. Z powodu tego, że ferie zimowe wypadają w tym roku w poście, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie ma przyjemność zaprosić wszystkie dzieciaki na „Postne Ferie”, podczas których organizujemy warsztaty zdobienia jajek metodą batiku oraz gotujemy wspólnie tradycyjny żurek z jajkiem na starej kuchni kaflowej w chałupie chłopa pomorskiego. Przechodząc z zajęć przez wieś, sypać będziemy według tradycji popiół i potłuczemy gary, czyli pohałasujemy klekotkami, by ogłosić światu, iż idzie ku lepszemu!

Opis warsztatów: „Jajko - od początku”

Jaką tajemnicę skrywa jajko, czyli, jaki był początek? Czy z jajka wykluło się pisklę, czy może wyłonił się z niego cały świat?
Niezwykła baśniowa opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o bogactwie świątecznej symboliki oraz pełna magii przygoda z jajkiem. Zdradzamy od początku do końca, jak wyczarować pisankę, jak nadać jej tęczowy kolor oraz, jakie sekrety ukryte są w barwach i wzorach tych kolorowych cacuszek.

Koszt pakietu: 23zł/os. (warsztaty z jajkiem, gotowanie żurku + bryczka lub kulig)
Istnieje możliwość zamówienia samych warsztatów z jajkiem lub gotowania za 12zł/os.
+ ognisko z własnym prowiantem 2zł
+ bryczka lub kulig 3zł/os.

Rezerwacje grup tel.: 785993597
"Orszak zimowych przebierańców"
10 Lutego 2016
Do 10 lutego zapraszamy na zajęcia w Swołowie:

"Orszak zimowych przebierańców"

Kto i dlaczego skrywał się pod maską? Podążamy za orszakiem bożonarodzeniowych i zapustnych postaci z archiwalnych zdjęć, aby dowiedzieć się, dokąd i w jakim celu zmierzały koń, niedźwiedź, czy kominiarz...
Przybliżamy symbolikę poszczególnych postaci oraz opowiadamy, jaką rolę pełniły dawniej na wsi. Nieodłączną atrakcję spotkań stanowi część warsztatowa.
W trakcie zajęć z plastyki obrzędowej uczestnicy uczą się, jak wykonać maskę dawnego kolędnika, czy karnawałowego przebierańca.

czas trwania: 2 h
wiek: 6+
+ ognisko z własnym prowiantem 2zł
+ bryczka lub sanie 3zł

Rezerwacje grup tel.: 785993597
Jarmark bożonarodzeniowy
20 Grudnia 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Jarmark bożonarodzeniowy, który odbędzie się 20 grudnia 2015 r.w godz. 10-16.

W tym roku dla gości jarmarku przygotowaliśmy targ rękodzieła ludowego (w stodole bogatego chłopa artyści wystawią na sprzedaż świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę, filcowe prezenty), a także warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób ze słomy, łańcuchów, świec z wosku pszczelego i papierowych aniołów (od godz. 12 - budynek tkacki). Podczas zajęć wyświetlane będą fotografie dawnych grup kolędniczych z Pomorza.

W budynku z piecem chlebowym odbędzie się pokaz tradycyjnego wypieku ciasta piernikowego.

W Zagrodzie nr 15 będzie można skosztować gorącęgo bigosu, żurku, grochówki, pierogów z kapustą i grzybami oraz aromatycznego grzanego wina. A na stół świąteczny będzie można kupić staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, kiełbasę swojską, rozgrzewające nalewki.

W Zagrodzie nr 8 Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne - przy zagrodzie z żywymi zwierzętami, gdzie oko cieszyć będą owieczki pomorskie z jagniętami.

Swołowskie koniki przewiozą chętnych bryczką, a kiedy spadnie śnieg, na polanę wyjadą sanie i każdy odwiedzający będzie mógł czerpać radość z jazdy po białej Krainie w Kratę.

Dla głodnych Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem zaserwuje dania z gęsi pomorskiej, swojską kaczkę, pierogi z grzybami i kapustą oraz kartacze. U Gospodarza Izdebskiego będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe.

(zamówienia można składać wcześniej pod nr tel. 660-717-433)

Koszt wstępu 6zł obejmuje zwiedzanie wszystkich obiektów muzealnych, pokaz wypieku piernika, sianko wigilijne pod obrus do wzięcia na Zagrodzie 8 oraz warsztaty ozdób świątecznych.

Zapraszamy!
Gęsina w Swołowie
07 Listopada 2015
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina bije się gęsi. I choć pomorski szlachcic Andreas Puttkamer zwykła mawiać: „A co tam jedna gęś – tylko udko i pierś”, okazuje się, że mięso gęsie ma nie tylko duże walory smakowe, ale również zdrowotne: 
– Mięso gęsie jest mięsem drobnowłóknistym, łatwo strawnym, a do tego jest bardzo odżywcze. Tłuszcz gęsi jest dużo zdrowszy od wieprzowego, bo ma wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – zachwala gęsinę Karolina Lewandowska, specjalistka ds. chowu w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – O walorach smakowych trzeba przekonać się na miejscu w Swołowie.
Podczas imprezy, która odbędzie się od 7, 8 i 11 listopada (sobota, niedziela i środa), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Targ produktów wiejskich tradycyjnie już („Gęsina „ w Swołowie organizowana jest już po raz ósmy) odbędzie się pod wielkim namiotem halowym, gdzie deszcz i wiatr nie będzie nam straszny!
Potrawy z gęsi serwować będzie ponad 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. W tym samym czasie, w drugiej części Muzeum (Zagroda Albrechta nr 8) na obiad z gęsiny zapraszać będzie Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem. Ponad to odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza i warsztaty tkackie. Organizatorzy zaplanowali także szycie gasek dla najmłodszych, konkursy, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni. Pokazy gotowania poprowadzą bohaterowie Master Chefa, wśród których, oprócz Ludwiki Dąbrowskiej, specjalizującej się w mięsiwach i owocach morza, będą Adam Kozanecki, Agnieszka Poprawska, Damian Kordas i Rafał Sarnowski będą w Swołowie prowadzić konkursy i serwować gościom dania z gęsi. - Będziemy w naszym stoisku serwować bigos staropolski, czerninę, będzie można kupić nasze trufle, wędzone półgęski, smalec z gęsi, swojską kiełbasę z gęsiną w słoiku, gęsie szyjki czy pieczoną gęś w jabłkach i gruszkach - opowiada Ludwika Dąbrowska. - Wszystko przygotowane przez uczestników programu Master Chef i według naszych receptur. Ponadto bohaterów programu będzie można podpytać o tajniki jego powstawania, pracę na planie i kulinarne pasje.
Impreza w Swołowie potrwa w godz. 10-16 Wstęp kosztuje 8 złotych.

Gorąco polecamy!
Nowa oferta edukacyjna
23 Września 2015
Informujemy, że od 1 października 2015 r. zmienia się oferta edukacyjna realizowana w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz cennik zajęć:

Lekcje i warsztaty w ofercie MKLP:

100 lat – zatrzymany czas - 10 zł/os.
Dzieciństwo na Pomorzu - 10 zł/os.
Fleciki, piszczałki, kołatki - 10 zł/os.
Utkane opowieści – o lnie - 12 zł/os.
Utkane opowieści – o wełnie - 12 zł/os.
Prządka bajarka, czyli po nitce do bajki - 10 zł/os.
Pokaż mi, co w garnku masz - 12 zł/os.
W przydomowym ogródku - 10 zł/os.
Zielna, zielna... - 10 zł/os.
Z gliny jesteśmy - 12 zł/os.
Jajko – od początku - 12 zł/os.
Orszak zimowych przebierańców - 10zł/os.
Chmiel i słód zachowaj Boże - 12 zł/os.

Grupy, które zarezerwują zajęcia jeszcze we wrześniu, zapłacą za zajęcia według starego cennika.Dożynki Województwa Pomorskiego 2015 r.
13 Września 2015
W tym roku dożynki wojewódzkie odbędą się 13 września 2015 r.w Swołowie w gminie Słupsk. Będą połączone z dożynkami powiatowymi w powiecie słupskim i dożynkami gminnymi w gminie Słupsk. Rozpoczną się od mszy świętej, która będzie celebrowana na placu przy kościele w Swołowie. Później dożynkowy korowód pomaszeruje na plac w nowej części Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, gdzie odbędą się pozostałe części programu dożynek.

W programie:

11.00 - Msza Święta Dożynkowa w kościele w Swołowie koncelebrowana przez ks. biskupa Edwarda Dajczaka
12.30 - Przemarsz korowodu dożynkowego
13.00 - Wystąpienia gospodarzy dożynek oraz zaproszonych gości
- Dzielenie się chlebem dożynkowym
- Wręczenie odznaczeń państwowych
- Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Wieniec Dożynkowy
- Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu konkursu
na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne Roku 2015
- Rozstrzygnięcie Konkursu Powiatu Słupskiego „Bursztynowy Kłos”
- Pokaz chleba - wręczenie wyróżnień
15.00 - Występy artystyczne: zespoły lokalnych artystów, One Moment, The Postman

W programie również (od 11.00 - 17.00):

• Ekspozycje firm uczestniczących w Dożynkach Województwa
Pomorskiego
• Stoiska kół gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego
• Pokaz płodów rolnych
• Pokaz starych sprzętów rolniczych
• Bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych

Województwo Pomorskie zaprasza na Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy, który odbędzie się 13 września 2015 r. w Swołowie (powiat Słupski) podczas Dożynek Województwa Pomorskiego

Cel konkursu:

Propagowanie tradycji związanych z obchodzonym Świętem Plonów, wieńczącym pomyślne zbiory. Ponadto promocja wizerunku Województwa, jak również rozwój pomorskiej wsi i rolnictwa, poprzez prezentację dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz walorów turystycznych regionu.

Warunki uczestnictwa w Konkursie:

Do Konkursu można zgłaszać wieńce wykonane przez mieszkańców województwa pomorskiego.
Zgłoszenia wieńców do Konkursu mogą być dokonane za pośrednictwem Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw, gmin, powiatów i kościelnych osób prawnych z terenu województwa pomorskiego.
Wymagania dla zgłaszanych wieńców:
Wieniec w formie korony, którego podstawę stanowi koło, a wys. wieńca nie przekracza 1,8 m.
Do wykonania wieńca mogą być użyte zboża, płody rolne, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim.

Ocenie będzie podlegać w szczególności:

zgodność wieńca z wymogami regulaminu Konkursu;
zgodność wykonania wieńca z tradycyjną techniką wicia;
forma plastyczna i prezentacja wieńca;
pomysłowość wykonania wieńca.

Regulamin_Swolowo.pdf 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku