Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

IX Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę oraz III Słupskie Święto Miodu
03 Września 2016
03 Września 2016 r. Swołowo:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w IX Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2016 oraz w III Słupskim Święcie Miodu.

Konkurs na nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza . Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 3 września 2016 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie”. Ocenie podlegać będzie nalewka. Rozstrzygnięcie konkursu około godz. 15:00


III Słupskie Święto Miodu:

W programie m.in.:

Sprzedaż tegorocznych produktów pszczelich z pasiek rejonu słupskiego
Prelekcja doświadczonego pszczelarza – „Moja przygoda z pszczołami”(ok. godz. 12.00)
Prezentacja linii technologicznej produkcji miodu. Demonstracja nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego. Degustacja miodu z plastra
Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt.: „Wielkie znaczenie małej pszczoły”. Wręczenie nagród laureatom (ok. godz. 15.00). Wystawa prac konkursowych
Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:

Piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki)
Prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
możliwość degustacji i zakupu miodu, zakupu świec woskowych oraz innych produktów pszczelich
prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
wystawa różnych sprzętów pszczelarskich
prezentacja pasiek Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
Miodzio - Grill Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”
Zabawy i konkursy dla dzieci z pszczółką w tle, z nagrodami
Inne atrakcje i niespodzianki

Ponadto: Muzeum zaprasza do zwiedzenia aktualnie przygotowanych wystaw

regulamin_nalewki_2016.doc 
Karta_zgloszenia_2016.doc 
„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”
02 Września 2016
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało pilotażową akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się od 23 do 25 września 2016 r.

Akcja ma na celu prezentację polskiej oferty turystycznej i zachęcenia Polaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie kraju, również w okresie poza głównym sezonem wakacyjnym.
„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy.
Partnerami akcji będą podmioty dysponujące obiektami turystycznymi lub świadczące usługi turystyczne. Założeniem Akcji jest stworzenie banku ofert produktów i usług turystycznych w atrakcyjnych, obniżonych cenach, które będą oferowane w dniach 23-25 września 2016 r. na terenie całego kraju.

W ramach akcji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie ma przyjemność zaprosić w tych dniach osoby w wieku 60+ do zwiedzania muzeum za cenę wstępu 1zł, a usługa przewodnika zostaje obniżona do 45 zł!

Zapraszamy!Pomorskie Święto Ziół 2016 r.
08 Sierpnia 2016
Już po raz kolejny Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Pomorskie Święto Ziół – imprezę folklorystyczną z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

W poniedziałek, 15 sierpnia, obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto maryjne sięga korzeniami V wieku.

Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i zboża. Z tej okazji w malowniczej wsi Swołowo odbędzie się Pomorskie Święto Ziół.

Centralnym punktem imprezy będzie uroczysta Msza święta o godz. 11:00 w swołowskim kościółku, podczas której zostaną poświęcone przyniesione bukiety i wianki.
W ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta odbędzie się jarmark ziół, warzyw i owoców; na miejscu będzie można skosztować także potraw na bazie ziół przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Część artystyczną wypełnią: występ zespołu muzycznego "O co idze", pokazy dawnych tańców przygotowane przez mieszkanki "wioski ziół i kwiatów - Mikorowo, warsztaty plecenia wianków, wykonywania bukietów ziołowych oraz gotowanie zupy z lebiody.

Zapraszamy!
V Plener Kowalski w Swołowie
01 Sierpnia 2016
V Plener Kowalski w Swołowie 5-6-7.08.2016 r. (piątek, sobota, niedziela)
w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Już po raz piąty w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. W tym roku tematem przewodnim pleneru będzie wykonanie witryn wystawienniczych.
Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego.
Na zakończenie pleneru (niedziela), kowale pokażą efekty swojej plenerowej pracy.

Pracownicy Muzeum oraz uczestnicy pleneru zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

Zapraszamy!
Dziecięca Zagroda 31 lipca – „KORALE, KRAJKI, WSTĄŻKI”
31 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

31 lipca – „KORALE, KRAJKI, WSTĄŻKI”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich najmłodszych miłośników historii kultury na ostatnie tegoroczne spotkanie pod nazwą „Dziecięca Zagroda”. Tym razem czeka nas opowieść o koralach, wstążkach, krajkach i wszelkich ozdobach stroju dawnych mieszkańców wsi. Abyśmy wszyscy pięknie wyglądali w ten szczególny wakacyjny czas – przez cały dzień tworzyć będziemy korale na różne sposoby - według dawnej i według współczesnej mody.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” –  tym razem w naszej skrzyni wiannej odnajdziemy korale, tasiemki, wstążeczki i sznur niezwykłych opowieści o dawnych i nie tak zapomnianych przedmiotach. Dowiemy się, której gospodyni należy się sznur korali, czy bursztynów i w jakim kolorze… Oczywiście w poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł oraz tradycyjne i współczesne zabawy.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach rękodzielniczych tworzyć będziemy ozdobne medaliki oraz korale – ze szklanych paciorków, z plastycznej masy i z jarzębiny.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy współczesne sposoby na wykonanie ozdób do naszego stroju. Nauczymy się, jak stworzyć oryginalne korale z filcu.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy barwną zabawkę na podobieństwo tych, jakimi niegdyś bawiły się dzieci.

Zapraszamy!

Dziecięca Zagroda 24 lipca – „W CHUŚCIE, CZY W CZEPCU?”
24 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

24 lipca – „W CHUŚCIE, CZY W CZEPCU?”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich najmłodszych miłośników historii kultury na kolejne, czwarte już spotkanie pod nazwą „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczne muzealne wakacje w Swołowie to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przed nami opowieść o nakryciach głów – o chustach, czepcach, wiankach oraz filcowych i słomianych kapeluszach. Kto mógł biegać z rozwianymi włosami, a kto bez nakrycia głowy nie mógł wyjść z domu oraz o tym, czym dawniej głowy nakrywano i co trzeba zrobić, żeby takie nakrycie sobie sprawić… By zgłębić te wszystkie sekrety pomogą nam, jak w każdą niedzielę, liczne pokazy, warsztaty i cuda wianki.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o wszelkich tradycyjnych nakryciach głów gospodyń i gospodarzy wiejskich oraz ich dzieci. Jak w każdą niedzielę w poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności – drukowania tkanin, wyplatania dziecięcych czapek z sitowia i inne.
Ludowe pieśni oczepinowe ukażą nam dawne obrzędy pożegnania się z dziewczęcym warkoczem i wkroczenia w świat kobiecych chust i czepców.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach rękodzielniczych poznamy niemal zapomnianą już technikę zdobienia tkanin za pomocą drewnianych stempli do drukowania –z użyciem specjalnych pieczątek i barwnych farb utworzymy niezwykłe chusty na głowy na wzór tych, które nosiły nasze prababki.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę współczesnej kreatorki mody. Czerpiąc inspirację z dawnych wzorów chust zaprojektujemy własne, zupełnie nowe z użyciem wszelkich artystycznych współczesnych rozwiązań.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy barwny komiks wprowadzający nas w świat dawnej mody wiejskiej. Zajrzymy do jednej z gospód, gdzie właśnie trwa potańcówka, gdzie furkoczą halki i spódnice, powiewają wstążki wplecione w warkocze i zabawa w pięknych strojach trwa….

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka ale także nowe niezwykłe zakamarki – plenerowe atelier fotograficzne, gdzie będziemy mogli przebierać się w dawne stroje naszych prababek i pradziadków i sprawiać sobie niepowtarzalne pamiątkowe fotografie.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
Dziecięca Zagroda 10 lipca – „W FAŁDACH BABCINEJ SPÓDNICY”
10 Lipca 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na drugą tegoroczną edycję „Dziecięcej Zagrody”. Tegoroczne muzealne wakacje w Swołowie to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przed nami opowieść o spódnicach, kieckach i zapaskach. Policzymy, ile spódnic na raz nosiły dawniej wiejskie dziewczyny oraz zastanowimy się komu przystoi założyć czerwoną spódnicę, a komu fioletową.
Będziemy podążać dalej śladem wełnianej nitki – tym razem od kołowrotka, przez kociołek z naturalnym barwnikiem aż do krosna, na którym wyczarujemy wielobarwny, wełniany pasiak.
Na warsztatach poznamy tajemnice wiejskich tkaczek i spróbujemy własnych sił, w tym starym jak świat rzemiośle, oraz wymyślimy własne niepowtarzalne wzory na spódnice. Magiczne laleczki gałgankowe „motanki” pomogą w spełnieniu najskrytszych wakacyjnych marzeń.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o spódnicach, kieckach i zapaskach, które mogły się w nich skrywać.
Jak w każdą niedzielę w poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności – przędzenia wełny owczej, barwienia nici naturalnymi barwnikami oraz tkania na tradycyjnym krośnie. Odrobina tradycyjnej muzyki i zabaw wokół nitki pomogą w zdobywaniu wiedzy i umiejętności naszych prababek.
13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach tkackich poznamy pradawną technikę tworzenia tkaniny – z wełnianych nitek i barwnych ścinek na krośnie oraz stworzymy kolorowe krajki na deseczce tkackiej, zwanej bardkiem.
Spróbujemy też swoich sił w tkaniu na okrągłym hula hop i na prostokątnej ramie i na czym się tylko da…

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę dawnej krawcowej i współczesnej kreatorki mody. Czerpiąc inspirację z dawnych wiejskich tradycji sami zaprojektujemy własne wzory na spódnicach.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy niezastąpioną towarzyszkę dziecięcej doli i niedoli – lalkę z kolorowych gałganków i z naszych myśli bez użycia igły i nitki – magiczną motankę albo żadanicę.

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka ale także nowe niezwykłe zakamarki – plenerowe atelier fotograficzne, gdzie będziemy mogli przebierać się w dawne stroje naszych prababek i pradziadków i sprawiać sobie niepowtarzalne pamiątkowe fotografie.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…
Dziecięca Zagroda 3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”
03 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Już za chwilę pierwsze wakacyjne spotkanie w Swołowie!
3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na pierwszą tegoroczną edycję „Dziecięcej Zagrody”. Najbliższe muzealne wakacje w Swołowie to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przed nami opowieść o butach i o tym, kto chodził w łapciach, kto w walonkach, a komu potrzebne chodaki, onuce czy oficerki. Poznamy też tajemnicę wełnianej nitki od runa, aż do skarpet i zastanowimy się, czy z owczej wełny uda się wyczarować buty. Nauczymy się wytwarzać wojłok oraz wymyślimy własne niepowtarzalne wzory na półbuty i kalosze. Do tego odrobina przytupu i tańca, wszakże „czarne buty do roboty, czerwone do tańca”!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o butach, które mogły się w nich skrywać - o trzewikach, łapciach, chodakach, oficerkach oraz o tym, kto je nosił i kto i jak je robił. W poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności – strzyżenia owcy, gręplowania wełny, dziergania skarpet na drutach oraz zabawy, tańce i wiejska muzyka na żywo.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach filcowania na mokro poznamy prostą i zarazem niezwykłą umiejętność tworzenia wojłoku i filcu, stworzymy niepowtarzalne filcowane ozdoby na walonki.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę współczesnej kreatorki mody. Czerpiąc inspirację z dawnych wiejskich tradycji sami zaprojektujemy własne buty.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy niezastąpioną towarzyszkę dziecięcej doli i niedoli – lalkę z kolorowych gałganków i z naszych myśli.

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka ale także nowe niezwykłe zakamarki – plenerowe atelier fotograficzne, gdzie będziemy mogli przebierać się w dawne stroje naszych prababek i pradziadków i sprawiać sobie niepowtarzalne pamiątkowe fotografie.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
Dziecięca Zagroda 2016 r.
02 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda „OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na kolejną edycję „Dziecięcej Zagrody”. Tegoroczne muzealne wakacje to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przez pięć lipcowych niedziel będziemy penetrować babcine skrzynie i szafy pełne kiecek, portek, zapasek, chust, gorsetów, kamizelek i innych fatałaszków. Będziemy przemierzać świat barwnych wiejskich strojów od nitki aż do kłębka i przymierzać stroje – te, w których paradowali nasi pradziadkowie i te, które zaprojektujemy sami. Będziemy tkać, haftować, filcować, barwić, drukować tkaniny i zaplatać warkocze nieskończonych muzealnych pomysłów na twórcze i niepowtarzalne wakacje.

3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”
10 lipca – „W FAŁDACH BABCINEJ SPÓDNICY”
17 lipca – „KOSZULA BLISKA CIAŁU”
24 lipca – „W CHUŚCIE, CZY W CZEPCU?”
31 lipca – „KORALE, KRAJKI, WSTĄŻKI”

Przed nami w każdą niedzielę 11.30-16.30:

„SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o strojach, które mogły się w nich skrywać - o tym, kto nosił czerwona kieckę, a kto białą, komu wianek, a komu czepiec na głowę, komu ile falban i dlaczego. W poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam liczne pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności, zabawy, tańce i wiejska muzyka na żywo.

„TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - to spotkanie z osobami, które jak mało kto potrafią tkać, haftować, drukować i tworzyć inne, już prawie zapomniane, cuda. To właśnie te osoby w trakcie warsztatów rękodzielniczych wprowadzą nas w skomplikowany świat dawnych technik wykonywania tkanin, ich zdobienia oraz tworzenia poszczególnych elementów  ubioru. 

„OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę dawnej krawcowej i współczesnego kreatora mody. Czerpiąc inspirację z dawnej mody wiejskiej sami zaprojektujemy własny strój - od stóp po czubek głowy jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i pełen barwnych pomysłów.

„MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy niezastąpioną towarzyszkę dziecięcej doli i niedoli – lalkę z patyków, z siana, z sitowia, z kolorowych gałganków i z naszych myśli.

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę znaleźć chwilę wytchnienia i wypić filiżankę zmyślonej herbaty w towarzystwie szmacianych lal.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…
VII Szparagowe Święto
05 Czerwca 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "VII Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 5 czerwca 2016 roku, w godz. 10:00-16:00
Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawniej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:

- tradycyjne potrawy ze szparagów serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i gospodarstwa
agroturystyczne
- konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycznych
- o właściwościach szparagów i sposobie ich przygotowania opowiadała będzie Ludwika Dąbrowska –
uczestniczka programu Masterchef
- wspólne gotowanie zupy szparagowej
- konkursy dla uczestników imprezy

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Poniżej karta zgłoszeń i regulamin konkursu:


szparagi_karta_zg_éoszenia_2016.doc 
regulamin_Szparagi_2016.doc 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku