Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Dziecięca Zagroda 3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”
03 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Już za chwilę pierwsze wakacyjne spotkanie w Swołowie!
3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na pierwszą tegoroczną edycję „Dziecięcej Zagrody”. Najbliższe muzealne wakacje w Swołowie to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przed nami opowieść o butach i o tym, kto chodził w łapciach, kto w walonkach, a komu potrzebne chodaki, onuce czy oficerki. Poznamy też tajemnicę wełnianej nitki od runa, aż do skarpet i zastanowimy się, czy z owczej wełny uda się wyczarować buty. Nauczymy się wytwarzać wojłok oraz wymyślimy własne niepowtarzalne wzory na półbuty i kalosze. Do tego odrobina przytupu i tańca, wszakże „czarne buty do roboty, czerwone do tańca”!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: 11.30-16.30:

11.30-13.00 „SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o butach, które mogły się w nich skrywać - o trzewikach, łapciach, chodakach, oficerkach oraz o tym, kto je nosił i kto i jak je robił. W poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności – strzyżenia owcy, gręplowania wełny, dziergania skarpet na drutach oraz zabawy, tańce i wiejska muzyka na żywo.

13.00-14.30 „TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - na warsztatach filcowania na mokro poznamy prostą i zarazem niezwykłą umiejętność tworzenia wojłoku i filcu, stworzymy niepowtarzalne filcowane ozdoby na walonki.

14.30-16.00 „OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę współczesnej kreatorki mody. Czerpiąc inspirację z dawnych wiejskich tradycji sami zaprojektujemy własne buty.

15.30 – 16.30 „MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy niezastąpioną towarzyszkę dziecięcej doli i niedoli – lalkę z kolorowych gałganków i z naszych myśli.

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka ale także nowe niezwykłe zakamarki – plenerowe atelier fotograficzne, gdzie będziemy mogli przebierać się w dawne stroje naszych prababek i pradziadków i sprawiać sobie niepowtarzalne pamiątkowe fotografie.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
Dziecięca Zagroda 2016 r.
02 Lipca 2016
Dziecięca Zagroda „OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na kolejną edycję „Dziecięcej Zagrody”. Tegoroczne muzealne wakacje to spotkanie ze strojem ludowym „od stóp do głów”. Przez pięć lipcowych niedziel będziemy penetrować babcine skrzynie i szafy pełne kiecek, portek, zapasek, chust, gorsetów, kamizelek i innych fatałaszków. Będziemy przemierzać świat barwnych wiejskich strojów od nitki aż do kłębka i przymierzać stroje – te, w których paradowali nasi pradziadkowie i te, które zaprojektujemy sami. Będziemy tkać, haftować, filcować, barwić, drukować tkaniny i zaplatać warkocze nieskończonych muzealnych pomysłów na twórcze i niepowtarzalne wakacje.

3 lipca – „W TRZEWIKACH, W ONUCACH I NA BOSO”
10 lipca – „W FAŁDACH BABCINEJ SPÓDNICY”
17 lipca – „KOSZULA BLISKA CIAŁU”
24 lipca – „W CHUŚCIE, CZY W CZEPCU?”
31 lipca – „KORALE, KRAJKI, WSTĄŻKI”

Przed nami w każdą niedzielę 11.30-16.30:

„SKRZYNIA OPOWIEŚCI” – zagłębimy się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o strojach, które mogły się w nich skrywać - o tym, kto nosił czerwona kieckę, a kto białą, komu wianek, a komu czepiec na głowę, komu ile falban i dlaczego. W poszukiwaniu odpowiedzi pomogą nam liczne pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności, zabawy, tańce i wiejska muzyka na żywo.

„TKACZKI, HAFCIARKI I DRUKARZE”  - to spotkanie z osobami, które jak mało kto potrafią tkać, haftować, drukować i tworzyć inne, już prawie zapomniane, cuda. To właśnie te osoby w trakcie warsztatów rękodzielniczych wprowadzą nas w skomplikowany świat dawnych technik wykonywania tkanin, ich zdobienia oraz tworzenia poszczególnych elementów  ubioru. 

„OD WIEJSKIEGO KRAWCA DO KREATORA MODY” – tu poznamy pracę dawnej krawcowej i współczesnego kreatora mody. Czerpiąc inspirację z dawnej mody wiejskiej sami zaprojektujemy własny strój - od stóp po czubek głowy jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i pełen barwnych pomysłów.

„MODNISIA Z POLA I Z ŁĄKI” – dzięki tym warsztatom stworzymy niezastąpioną towarzyszkę dziecięcej doli i niedoli – lalkę z patyków, z siana, z sitowia, z kolorowych gałganków i z naszych myśli.

STROJNY SAD – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę znaleźć chwilę wytchnienia i wypić filiżankę zmyślonej herbaty w towarzystwie szmacianych lal.

KOLOROWY JARMARK – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…
VII Szparagowe Święto
05 Czerwca 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "VII Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 5 czerwca 2016 roku, w godz. 10:00-16:00
Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawniej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:

- tradycyjne potrawy ze szparagów serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i gospodarstwa
agroturystyczne
- konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycznych
- o właściwościach szparagów i sposobie ich przygotowania opowiadała będzie Ludwika Dąbrowska –
uczestniczka programu Masterchef
- wspólne gotowanie zupy szparagowej
- konkursy dla uczestników imprezy

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Poniżej karta zgłoszeń i regulamin konkursu:


szparagi_karta_zg_éoszenia_2016.doc 
regulamin_Szparagi_2016.doc 
Dzień Dziecka w Swołowie
29 Maja 2016
Zapraszamy wszystkie dzieciaki z rodzicami na zabawę do Swołowa. Czeka Was dzień pełen wrażeń: ludowych tańców i przyśpiewek, warsztatów rękodzielniczych, zabaw podwórkowych.

29 maja 2016 r. od godz. 11:00 pomalujemy Wasze buzie i pościgamy się w workach.
Zaczarowany Strach Na Wróble zabierze Was do wiosennego sadu! Będziemy z nim chodzić po linie między drzewami bajkowego ogrodu, bawić się z chustami, puszczać wielkie bańki mydlane, grać w stare i nowe zabawy podwórkowe, ganiać się po ogrodzie, szaleć do upadłego.
Podczas warsztatów przez cały dzień wykonamy kapelusze z sitowia, szmaciane lale, gwizdki z wierzby, skonstruujemy najprawdziwsze latawce, by puszczać je nad wietrzną wioską, a w stodole opowiemy bajkę “O Janeczce Pieguseczce”!
Zawita do nas kolorowy szczudlarz rozdający zwierzakowe balony, skosztujemy waty cukrowej, racuchów swołowskich. Atmosfera będzie piknikowa, więc można zabrać ze sobą kocyk.

Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami w godz. 11:00-16:00
Wstęp na imprezę 4zł - w cenie wstępu wszystkie warsztaty, gry, zabawy, balony, lizaki.


III Wiejska Masa Krytyczna i II Zlot Starych Rowerów
21 Maja 2016
Termin: 21.04.2016 r. (sobota)
Zapisy: www.rpswiat.pl, w dziale Rajdy 2016
Start: Słupsk, Plac Zwycięstwa, godz. 9:00
Potwierdzenie udziału od godz. 8:30 do 8:50
Program:
– przejazd rowerami do Swołowa:
× III Wiejską Masę Krytyczną Wkoło Swołowo
× słodki poczęstunek dla uczestników
– przejazd rowerami do Ustki - Bunkry Blüchera
× gorąca zupa
× ognisko (własny prowiant)
× okolicznościowe magnesy
× gra strzelecka - strzelnica ASG (płatne)
× konkurs - nagroda za najstarszy rower, na którym weźmie udział uczestnik rajdu (należy udokumentować rocznik roweru)
× losowanie nagród (wszyscy zarejestrowani uczestnicy,)
– powrót do Słupska
– zakończenie rajdu godz. 17:00 (może ulec zmianie)
Biorąc udział w naszych rajdach masz szansę wygrać rower. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.rpswiat.pl

Informacje dla uczestników:
1. Poziom trudności – dla średnio zaawansowanych - ok. 50 km.
2. Szczegóły rajdu – http://www.rpswiat.pl/
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową oraz swój prowiant.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów
rowerowych, dostępnego na stronie http://www.rpswiat.pl/
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja online
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Opłaty: 5 zł - gra strzelecka - strzelnica ASG
9. Ubezpieczenie od NNW – zarejestrowani uczestnicy.

Pozdrawiam, Wojciech Kleban

--
1% - KRS: 0000403071
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku
www.rpswiat.pl
str@rpswiat.pl
www.facebook.com/STR.Szprycha
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
14 Maja 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkania:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.

Muzealne spotkania w Pracowni Tkackiej przy szydle, krośnie i igle trwają!
Podążając śladami dawnych tradycji wspólnej kobiecej pracy, wspólnego śpiewu, dzielenia się wiedzą i opowieściami zagłębimy się w misterny świat haftu ażurowego poznając tradycje wykonywania mereżki.
W programie:
warsztaty rękodzielnicze – mereżka. Uczestnicy wykonają ozdobną lnianą ściereczkę.
spotkanie z zabytkowymi tkaninami ze zbiorów MPŚ w Słupsku

Ostatnie wolne miejsca!

Sobota 14 maja od godz. 10.00 do 16.00.

Prowadzenie: Janina Garbowska – rękodzielniczka, pasjonatka hafciarstwa, papieroplastyki ludowej oraz wielu niezwykłych zapomnianych tradycji i umiejętności.
Czas trwania:6 h
Cena 40 zł (w tym wszystkie materiały potrzebne do wykonania lnianej ściereczki ozdobionej mereżką, drobny poczęstunek)
Praca wykonana w ramach warsztatów pozostaje własnością uczestniczki/ka.

Zapisy przyjmuje: Magdalena Lesiecka
Kontakt: 697 176 674

Zapraszamy!
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
13 Maja 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich do wyjątkowego zwiedzania wszystkich obiektów muzealnych.

Przez cały dzień zwiedzać można za darmo czworoboczne zagrody chłopów pomorskich, a specjalnie dla Państwa w tym dniu odbędą się pokazy pracy kowala w kuźni, pokazy na krosnach w budynku tkactwa pomorskiego, uruchamianie dawnych maszyn rolniczych w Zagrodzie Albrechta. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych - żywych zwierząt.

Termin:
13.05.2016 r. od godz. 10:00 do 16:00


logo.png 
Muzeum czynne w majówkę
26 Kwietnia 2016
Muzeum zaprasza na zwiedzanie obiektów muzealnych przez cały weekend majowy.
W dniach 1 - 3 maja 2016 r. wszystkie budynki i sale wystawiennicze zostaną otwarte. Koszt wstępu w tych dniach będzie liczony jak w dni otwarte muzeum:
12zł/ os. bilet cały oraz 8zł/os. ulgowy

Zapraszamy!

Gospoda "Pod Wesołym Pomorzaninem" do wynajęcia
12 Kwietnia 2016
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ogłasza przetarg cywilnoprawny, nieograniczony, ofertowy na najem obiektu użytkowego Gospody "Pod wesołym Pomorzaninem" o powierzchni 246,10 m położony na terenie Zagrody Muzealnej w Swołowie.
Załączniki poniżej.

ogloszenie.pdf 
regulamin.pdf 
Zapraszamy na warsztaty modowe
11 Kwietnia 2016
„OD STÓP DO GŁÓW - UBRANI W TRADYCJĘ”

Dawne zapusty na wsi to czas ożywionych kontaktów towarzyskich, czas wspólnej zabawy ale i pracy, kiedy to wspólne spotkania kobiet przy skubaniu pierza, czy przędzeniu lnu i wełny sowicie okraszane były śpiewem, śmiechem, żartami i solidnym poczęstunkiem. Idąc w ślad tradycji zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie kobiety na cykliczne spotkania przy igle, szydle, krośnie w aromacie domowego ciasta i ziołowych naparów.

Program „Od stóp do głów ubrani w tradycję” to szereg zaplanowanych warsztatów rękodzielniczych i artystycznych, które przybliżą tematykę dawnego tradycyjnego kobiecego ubioru wiejskiego, nauczą technik rękodzielniczych i rzemiosł związanych z jego wytwarzaniem oraz wykorzystania tych umiejętności na potrzeby tworzenia współczesnych elementów damskiej garderoby.
W trakcie kilku całorocznych spotkań poznamy ubiór wiejski „od stóp do głów” - zagłębiając się w świat dawnych wiejskich butów, zapasek, spódnic, gorsetów, czepców i chust. Poznamy ten wielobarwny świat w kontekście kształtowania się trendów mody wiejskiej na przestrzeni stuleci. Nabyte w trakcie warsztatów rękodzielniczych umiejętności z zakresu tkactwa, krawiectwa, filcowania, hafciarstwa, koronkarstwa, drukowania, wykonywania elementów pasmanteryjnych, czy ozdób biżuteryjnych pozwolą na spojrzenie na tradycję jako źródło inspiracji i swoisty materiał do dalszego przetwarzania. Uczestniczki warsztatów tworzyć będą własne autorskie elementy garderoby inspirowane tradycyjnymi wyrobami ludowymi – filcowane kapcie i kapelusze, haftowane fartuchy, tkane szale i paski, szydełkowe chusty, sutaszowe broszki, czy korale z bursztynów.

Łączenie elementów ludowego wzornictwa, tradycyjnych materiałów, technik rękodzielniczych ze współczesnymi trendami w modzie i indywidualnymi potrzebami pozwolą na pełne entuzjazmu artystyczne spojrzenie na kwestie dawnego i współczesnego ubioru ukazując zarazem możliwości artystyczne i kierunki rozwoju współczesnego etnodizajnu.

W atmosferę wspólnych kobiecych prac okraszanych dawniej śmiechem, śpiewem i plotkami pomogą nam się zagłębić krótkie warsztaty tradycyjnych pieśni i przyśpiewek polskich. Pozwolą one nie tylko odnaleźć utraconą nutę dawnej tradycji, jak również odnaleźć w sobie twórczą siłę do dalszego działania.

Zaczynamy „ od stóp”, czyli najbliższe spotkanie: „W trzewikach, w onucach i na boso”
30 stycznia 2016 roku od godz. 10.00 do 16.00.

W programie:
wykład, warsztaty filcowania na mokro - kapcie, polskie tradycyjne pieśni i przyśpiewki.
Praca wykonana w ramach warsztatów pozostaje własnością uczestniczki/ka!
Wszelkie materiały do pracy zapewnia organizator.

Kontakt i zapisy: Magdalena Lesiecka, tel. 697 176 674.
Opłata za uczestnictwo: 40 zł od osoby za spotkanie.
Serdecznie zapraszamy!

Całoroczny harmonogram spotkań:
1. Styczeń „W trzewikach, w onucach i na boso” - warsztaty filcowania na mokro
2. Luty - „W fałdach babcinej spódnicy” - warsztaty tkania na krośnie
3. Marzec - „Zapaski i fartuchy” - warsztaty krawieckie
4. Kwiecień - „Koszula bliska ciału” - warsztaty haftu płaskiego i krzyżykowego
5. Maj - „Pasamony - wstążki, pasy, krajki, guziki i pętlice” - warsztaty tkania na bardku, techniki pasmanteryjne
6. Czerwiec - „W chuście, czy w czepcu” - warsztaty drukowania tkanin, filcowania na mokro
7. Wrzesień - „Szale, chusty i rańtuchy” – warsztaty szydełkowania
8. Październik - „Rękawiczki i mufki” – warsztaty dziergania na drutach
9. Listopad - „Broszki i kolczyki” - warsztaty haftu sutaszowego i koralikowego
10. Grudzień - „Jarmarczne korale” – warsztaty bursztynnictwa i wykonywania biżuterii

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku