Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |

Dziecięca Zagroda - 13 lipca - OLBRZYMY!
13 Lipca 2014
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na drugie spotkanie w Dziecięcej Zagrodzie. Tematem spotkania dla najmłodszych, a także ich rodziców, będą...OLBRZYMY!

Zapraszamy w niedzielę 13 lipca w godz. 11.30-16.30. WSTĘP WOLNY DLA DZIECI i DOROSŁYCH!

Program:
godz. 11.30 - bajanie na sianie
godz. 12.30 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 13.00 - warsztaty plastyczne
godz. 15.00 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 15.30 - poszukiwanie skarbu Olbrzymki

Dawno, dawno temu panami tej krainy były stolemy. Przypominały ludzi ale wzrostem przewyższały ich wielokrotnie. Posiadały też ogromną siłę. Drzewa wyrywały niczym źdźbła trawy, a głazami rzucały, jak ziarnkami grochu. Pewnego dnia dwa olbrzymy leżały nad brzegiem morza i… Co dalej? Zakradniemy się do muzealnej stodoły, skąd słychać straszne chrapanie…

Bajanie na sianie poprowadzi Olga Hanowska, która muzyką i słowem opowie nam tę historię. Przy dźwiękach skrzypiec wyobrazimy sobie, jak dawniej wyglądało życie olbrzymów, dowiemy się, czy ich radości i smutki były małe, czy tak olbrzymie, jak oni sami.
Olga Hanowska – skrzypaczka, improwizatorka muzyki źródeł, animatorka warsztatów sztuki dla najmłodszych, autorka koncepcji działań edukacyjnych dla dzieci, asystent na wydziale Filologiczno – Pedagogicznym Zakładu Dydaktyki w AP w Słupsku. Na stałe związana z muzycznymi projektami „Zgagafari”, „Mokosz”, „Niski Szum”. Dźwiękowe zawieruszenia kieruje głównie w etnologię ludowej pieśni terenów dawnego Pomorza.

Warsztaty plastyczne przeprowadzi Przemysław Laskowski, który pomoże nam wyczarować ze sznurków, papieru i farb wielkoluda, który przeniesie nas na chwilę na tęczę, albo jeszcze wyżej…
Przemysław Laskowski jest plastykiem, aktorem, scenarzystą i scenografem widowisk teatralnych, wieloletnim aktorem Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art.-rycyklingu, mitologii słowiańskiej.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „BAŚNIOWA KRAINA W KRATĘ”
07 Lipca 2014
Kategoria dzieci 3 – 7 lat
I MIEJSCE – Czarek Cudowski z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
II MIEJSCE – Remigiusz Sarnowski z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
III MIEJSCE – Sławomir Karasiak z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
NAGRODA SPECJALNA - Eliza Mitłosz z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
NAGRODA SPECJALNA – Alicja Jóźwik z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku

Kategoria dzieci 7-12 lat
I MIEJSCE – Paweł Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Słupska

Wyróżnienia:
Anna Zagórowska
Anna Tworek
Artur Stawiński
Aleksander Dynowski
Piotr Mitlosz
Lena Szmidt
Martyna Cistowska
Wiktoria Konieczko
Danusia Adamczak
Zosia Adamczak

Prosimy o osobisty odbiór dyplomów oraz nagród rzeczowych w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie!
Kontakt:
Magdalena Lesiecka, tel. 697 176 674
Baśniowa Dziecięca Zagroda w Swołowie 2014 r.
06 Lipca 2014
Podążaj śladem skrzata i przyjedź do Swołowa na wielką baśniową przygodę!

Tegorocznym wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda” towarzyszyć będą zaczarowane postaci z podań i legend pomorskich.
W stodole na sianie posłuchasz starych, niezwykłych opowieści o diabłach, małych podziemnych ludkach, olbrzymach, czarnych rycerzach i ich zamkach, o czarownicach, zaklętych kamieniach i innych nieziemskich zjawach i stworach. Przed Tobą teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania, które opowiedzą o tym, dlaczego czarownica podkrada gospodyni mleko, jak odebrać skrzatowi skarb, jak się ustrzec wilkołaka, czy jak złapać zmorę.
W Baśniowym Ogrodzie Zabaw wśród starych jabłoni odnajdziesz rzeźbione koniki, kolorowe ptaszki, pchane gąski, szmaciane lale, a na szczudłach i mydlanych bańkach uniesiesz się, tak wysoko, że dosięgniesz czereśni z najwyższej gałęzi, zanim dolecą tam zaklęte w szpaki największe żarłoki świata.

Odkrywaj z nami niezwykły baśniowy świat w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 16.30!

Przed nami każdej niedzieli:

BAJANIE NA SIANIE, czyli:
widowisko narracyjne – bajkowa i muzyczna podróż do pomorskiej „Krainy w Kratę”. Zatopiony w stertę siana w muzealnej stodole podążysz śladem bohaterów dawnych podań i legend pomorskich. Pomogą Ci w tym bajarze i muzycy.
Słuchowisko – usłyszysz stare historie zamknięte we współczesnych opowieściach Jolanty Nitkowskiej-Węglarz – autorki baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. W swych opowiadaniach autorka zawarła baśniową historię czterech tajemniczych przedmiotów. Odnajdziesz je w naszym muzeum…

WARSZTATY ARTYSTYCZNE – teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania ze sztuką i rękodziełem pozwolą Ci zrozumieć, jak wyglądały, jak żyły i kim były legendarne diabły, olbrzymy, skrzaty, czy zjawy…
ENTELE PENTELE – dawne i współczesne wiejskie zabawy i gry; rymowanki, wyliczanki i skakanki, a wszystko wśród drewnianych ptaszków, koników i szmacianych lal w Baśniowym Ogrodzie Zabaw.
POSZUKIWANIA SKARBU - zaglądając do starej skrzyni, do babcinej spiżarni, do garnka z zupą, do mysiej dziury, do piwnicy, do pełnej szpargałów szafy i gdzie się jeszcze w muzeum da… będziemy poszukiwać skarbu ukrytego przez diabła, olbrzyma, skrzata i zjawę.
KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe fiku-miku na patyku – zabawki takie, jakimi bawili się Twoi dziadkowie.

Najbliższe spotkanie:

06 lipca DIABŁY

Przy drodze do Swołowa leży kamień, który przyniósł tam sam diabeł. Można na nim zobaczyć odcisk końskiego kopyta, kurzej łapki, a także rzemienia z diabelskiego bata… Jaką tajemnicę skrywa ten zaklęty kamień? Czy zdradzi nam czarcie sekrety, a może opowie, jak oswoić diabła i sprawić, by nie był taki straszny… Przywołamy postaci diabłów z pomorskich legend i podań.

Bajanie na sianie poprowadzi Martyna Rubinowska z grupy Baśnie Właśnie, która zaczaruje nas słowem i opowie, o tym, jak to z czartami bywało.

Baśnie Właśnie z Poznania to nowa, prężna grupa bajarzy dzielących się sztuką opowiadania baśni i bajek ludowych, zapraszających słowem i muzyką dzieci i dorosłych do świata dawnych obyczajów i wierzeń. W swoim repertuarze posiadają widowiska narracyjne nawiązujące do baśni z całego świata. Na swym koncie mają już wiele przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w ramach festiwali i innych wydarzeń artystycznych. Ich ostatni projekt to Baśnie 1001 nocy.

Warsztaty teatralne „Diabeł – do zrobienia – może być na szaro...” poprowadzi Adam Walny, aktor, reżyser, który wprowadzi nas w tajniki kuchni teatralnej – poznamy proces budowy lalki i stworzymy korowód diabelskich postaci.
Adam Walny jest twórcą niezwykłego teatru, który w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Lalki używa również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Jest twórcą takich widowisk jak: „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród.

13.00 – rozstrzygnięcie konkursu „Baśniowa Kraina w Kratę”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje o konkursie „Baśniowa Kraina w Kratę” poniżej:

regulamin_karta_zglosze.docx 
Konkurs plastyczny „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”
03 Lipca 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci do lat 12 do udziału
w konkursie plastycznym „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”.

Konkurs towarzyszyć będzie wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda”, poświęconym w tym roku pomorskim baśniom, podaniom i legendom.
Zachęcamy do czytania lokalnych bajek i podań o skrzatach, diabłach, olbrzymach, różnych strachach i zjawach oraz wykonaniu w dowolny sposób swojego ulubionego bohatera.
Czy będzie to skrzat, który wyjada pod stołem okruszki, czy olbrzym, który głośno chrapie w stodole na sianie, smok z bagna, czy może zaklęty rycerz, albo czarownica, która podkrada gospodyni mleko? Posłuchaj bajki i wybierz swoją ulubioną postać! Możesz ją namalować, ulepić, uszyć, czy wyczarować ze swojej wyobraźni w dowolny sposób!

Konkurs rozstrzygniemy w niedzielę 06 lipca 2014 roku w czasie inauguracji tegorocznych wakacyjnych spotkań „Dziecięca Zagroda” w naszym baśniowym muzealnym ogrodzie.

Czekamy na zgłoszenia!

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy ze zgodą na udział dziecka w konkursie znajdują się w załaczniku do pobrania poniżej:
regulamin_karta_zgloszenia.docx 
Projet "Gotujemy ProNature" i debata kulinarna w Swołowie!
22 Czerwca 2014
W dniach 22-24 czerwca 2014 r. Swołowo stanie się miejscem niecodziennego spotkania.

W tych dniach do mieszczącego się we wsi Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, przyjadą najlepsi w Polsce szefowie kuchni, aby uczestniczyć w projekcie pt. " Gotujemy ProNature".

Przygotowywać będą m.in. czerninę, kartoflankę , klopsy królewieckie, rybę w piwie czy sernik z koziego twarogu- reinterpretacji podlegać będą tradycyjne potrawy kuchni pomorskiej. Kucharze korzystać będą z pieców chlebowych czy kaflowych kuchni , jakie posiada muzeum, współpracować będą też z mieszkańcami wsi wykorzystując naturalne produkty wiejskie - jaja, masło, śmietanę czy warzywa z wiejskich ogródków.

Dla zainteresowanych odwiedzeniem Swołowa- 23. 06. 2014 r. (poniedziałek) impreza ma charakter otwarty. O godz. 16.00 tego dnia, w sali konferencyjnej swołowskiego muzeum odbędzie się otwarta debata kulinarna z zaproszonymi gośćmi na temat: " Etyka w kuchni - wykorzystanie produktu przed i po..."

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w dyskusji oraz możliwości poznania czołowych polskich szefów kuchni. Jest to niecodzienna możliwość poznania osób, które na co dzień szefują czołowym polskim restauracjom w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Poczynaniom kucharzy przyglądać się będą polscy i zagraniczni dziennikarze ( Polacy, Duńczycy, Włosi, Hiszpanie).

Organizatorami spotkania są: Metamorfoza Gdańsk, Horeca Communications oraz Muzeum Kulltury Ludowej Pomorza w Swołowie - Oddział MPŚ w Słupsku

Informacja
19 Czerwca 2014
W dniu 19.06.2014 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
czynne w godz. 10:00 - 18:00
Szparagowe Święto - V edycja
08 Czerwca 2014
Muzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "V Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 8 czerwca 2014 roku, w godz. 11-16.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawiej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:
- tradycyjne potrawy ze szparagów,
- kKonkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycnych,
- gry i zabawy plenerowe dla dzieci.

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Wstęp na imprezę 6 zł.

Regulamin konkursu na najsmaczniejsze szparagowe danie do pobrania (poniżej).

regulamin 
Dzień Dziecka w Swołowie!
01 Czerwca 2014
Zapraszamy wszystkie dzieci na karuzelę przygód do Swołowa!

Dzień Dziecka 1 czerwca 2014 r. to okazja do przeżycia wielu cennych atrakcji jakie muzeum w Swołowie przygotowało na ten wyjątkowy dla Was dzień.

Zaczniemy króciutkim spektaklem teatru cien dla najmłodszychi "Zwierzątka w wiejskiej Zagrodzie", odbędą się warsztaty pod opieką animatorów kultury (czas dla rodziców), malowanie twarzy, puszczanie wielkich baniek mydlanych, gry plenerowe, wyścigi w workach, skakanie w gumę, skakankę, plucie na odległość...
Będzie okazja by zagrać w wielkoformatową grę planszową „Rytm Ziemi, Rytmy Zagrody”.
Zbudujemy wspólnie domek z gliny, w ogrodzie odbędą się przejażdżki konne, w kuźni pokazy kowala. Będziemy chodzić po linach, ścigać się w gąsienniczych tunelach i zagramy na bębnach djembe!
Zawita do nas szczudlarz rozdający balony, skosztować będzie można waty cukrowej, czy racuchów swołowskich.
Gospoda Pod Wesołym Pomorzaninem przygotuje wiejskie smakołyki i słodkości!

Zapraszamy wszystkie dzieci w godz. 10:00-16:00

Wstęp dla dzieci poniżej 7 roku życia za darmo! Dla starszych dzieci 4 zł.

Naprawdę warto!

Program:

10:00 Otwarcie Muzeum
10:30 Teatrzyk Cieni (nowe obiekty muzealne, sala konferencyjna w stodole)
11:00 – 16:00 Zagroda Albrechta nr 8:

„Karuzela Przygód”:
• warsztaty bębniarskie pod altanką
• chodzenie po linie
• wielkie bańki mydlane
• malowanie twarzy
• wielkoformatowa gra plenerowa
• gry plenerowe Mroczna Strona Kalafiora
• wyścigi w tunelach
• zabawy z chustą animacyjną

Informacja
19 Maja 2014
Informujemy, że w poniedziałek 19 maja Muzeum będzie nieczynne.
Konkurs fotograficzny "rower na wsi" - wyniki
13 Maja 2014
Jury konkursu fotograficznego "Rower na wsi" w składzie:
*Marcin Kamiński - z-ca Redaktora Naczelnego tygodnika "Teraz Słuspk" (przewodniczący),
*Bożena Paszkiewicz - Klub Rowerowy "Na szlaku" Sławno,
*Magdalena Lesiecka - etnograf,
*Dawid Gonciarz - etnograf,
na posiedzeniu 11 maja 2014 r. dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu fotografii i w drodze głosowania wyłoniło laureatów:

I miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 200 zł) dla Marty Szwed za fotografię zatytułowaną "Nie przyjechał cruiser do kury, to kura przyszła do cruisera"


II miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 150 zł) dla Bartka Minko za fotografię zatytułowaną "Co za dużo, to nie zdrowo"


III miejsce (nagroda pieniężna w kwocie 100 zł) dla Tomasza Wąsika za fotografię zatytułowaną "Rowerowe żniwa"

oraz trzy wyróżnienia (akcesoria fotograficzne w kwocie 100 zł) dla:
Szymona Waraksy/"Na gapę",
Ryszarda Ogórka/"Aromatyczna ścieżka rowerowa",
Jacka Świsa/fot. bez tytułu

Wyróżnienie internautów i akcesoria fotograficzne o wartości 200 zł za największą liczbę głosoów w konkursie na funpage'u MKLP w Swołowie otrzymała Marika Mezger.

Nagrody pieniężne można odebrać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (w kasie, w godz. 8-15). Akcesoria fotograficzne czekają w redakcji tygodnika "Teraz Słupsku" przy ul. Henryka Pobożnego w Słupsku.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim 23 autorom za udział w konkursie.1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2017, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku