Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Święto Gęsiny tuż, tuż...
04 Października 2018
„ŚWIĘTO GĘSINY” 10, 11 LISTOPADA 2018
Dawniej na Pomorzu oraz w wielu regionach Polski przed dniem Świętego Marcina nadchodził czas późnojesiennych prac domowych – skubania pierza, przędzenia lnu, naprawiania drobnego sprzętu gospodarczego – czas wspólnej pracy w zaciszu domowym, sowicie okraszanej śpiewem, śmiechem, żartami, a nierzadko sowitym poczęstunkiem. Dobrotliwy święty Marcin w sposób szczególny 11 listopada opiekował się nadużywającymi jedzenia, ale nakazywał również szczodrze dzielić się świętomarcińskim jadłem i napitkiem. Zapraszamy do wspólnego jesiennego biesiadowania, kosztowania potraw z gęsiny przy wtórze występów zespołów muzycznych. Jak zwykle stawiamy na swojskie jedzenie i wiejskie produkty ekologiczne.
Zachęcamy do zwiedzania muzealnych budynków w których odbywać się będą warsztaty dla dzieci, jak również usłyszymy tradycyjny śpiew, podpatrzymy przy pracy tkaczkę i kowala, uruchomimy przemysłowy magiel ze Słupska. Ponadto pierwszego dnia „Gęsiny” odbędzie się przegląd twórczości ludowej Pomorza w ramach festiwalu „EtnoBaltica”. Drugiego dnia świętować będziemy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcamy do przynoszenia ze sobą koszulek, toreb płóciennych oraz innych gadżetów na których wydrukujemy dla was wybrany motyw patriotyczny. W te dni pogoda nie jest nam straszna, gdyż impreza odbywa się w dużym namiocie.

Wystąpi dla nas:

BUM BUM ORKESTAR – sobota, 10 listopada godz. 17:00
Zespół muzyczny założony w 2014r. w swojej muzyce odważnie miesza wpływy bałkańskie, klezmerskie, polskie, co wraz ze współczesnym spojrzeniem na tradycyjne instrumentarium, daje pełną energii, żywą muzykę. Są laureatami głównych nagród na wszystkich najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce.

WIDOWISKO „PRZĄDKI” i „DARCIE PIERZA „ niedziela 11 listopada, godz. 11-15
pokaz przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach
Podążając śladem dawnych wiejskich tradycji przeniesiemy się do lat 40 – 50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Przy jednoczącym miarowym stukocie jeszcze po 1945 roku zasiadały w jednej kuchni Niemki, Polki, Ukrainki. Mieszały się opowieści z różnorodnych regionów, przeplatały się pieśni pochodzące z odrębnych tradycji, łączyły wspólne plotki i losy dawnych i nowych mieszkańców Pomorza. Wsłuchując się w warkot furkoczących szpuli i kręcących się wrzecion przywoływać będziemy obraz pamiętany jeszcze przez wiele, nie tylko starszych, osób.
Wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki, federball… ile regionów tyle nazw. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych, czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Przy miskach pełnych pierza zasiadało w jednej kuchni kilka do kilkunastu kobiet, by wspólnie po kolei u każdej z zebranych gospodyń przygotować puch na nową pierzynę. Do dziś wielu jeszcze pamięta, jak do pilnie pracujących kobiet zakradał się mężczyzna trzymający w garści wróbla, czy innego drobnego ptaka wypuszczając go prosto w przygotowane pieczołowicie pierze….
Pokazom przędzenia oraz darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza:

„KOŁOWRÓT”
śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i pastwisk. Pieśni wplecionych w rytm codziennej pracy i rytm obrzędowości, nierozerwalnie związanych z porami roku i cyklem ludzkiego życia. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.

TARG PRODUKTÓW WIEJSKICH – na targu zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi z wolnego wybiegu – półgęski, okrasy, pasztety, smalce… jak również świeże wiejskie jajka, masło, i rożnego rodzaju sery. Koła gospodyń wiejskich prześcigać się będą w różnorodnych daniach z gęsiną - pierogi, pyzy, zupy, gęś pieczona, duszona, nadziewana…..
Oprócz mięsnych specjałów na straganach znajdą się ekologiczne przetwory prosto ze spiżarń okolicznych gospodyń. Różnego rodzaju uzdrawiające syropy, nalewki, miód, oleje tłoczone na zimno, czyli wszystko co wzmocni nas i przygotuje do walki z jesiennymi przeziębieniami. Podniebienie połechcą przepyszne domowe wypieki.

KIERMASZ RĘKODZIEŁA – miejsce, gdzie odnajdziesz niezwykłe przedmioty i odwiedzisz galerię niezwykłych osobowości – ludzi, którzy te przedmioty tworzą – rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki, osoby, które tworzą od dziecka i takie, które w wieku dojrzałym odkryły w sobie pasję lub po prostu znalazły w swoim życiu czas na to, by tworzyć. Na naszych kiermaszach spotkasz osoby wyłącznie z regionu Pomorza, które swoimi zamiłowaniami do rękodzieła i różnorodnych technik zdobniczych i rzemieślniczych - od ceramiki poprzez rzeźbę, malarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, zabawkarstwo aż do wielu współczesnych technik, takich jak decoupage, scrapbooking, artystyczne jubilerstwo i wiele innych.

POKAZY i WARSZTATY

Drukowanie tkanin
Pokaz pracy kowala
Warsztaty pisania gęsim piórem
Warsztaty patriotyczne dla dzieci
Pokaz maglowania
Darcie pierza

Zapraszamy!XI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę
08 Września 2018
W Muzeum w Swołowie, podczas imprezy „Babie Lato i Słupskie Święto Miodu” (8 września) rozstrzygnięty zostanie XI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę. Wszystkich miłośników tego tradycyjnego trunku zachęcamy do pochwalenia się swoimi domowymi wyrobami.
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszej nalewki Pomorza Środkowego.
Konkurs jest otwarty, obejmuje wszystkich zainteresowanych: osoby indywidualne (pełnoletnie), sołectwa, koła gospodyń wiejskich i inne stowarzyszenia działające na terenie Pomorza Środkowego.

Wszelkie informacje na temat konkursu pod numerem telefonu: 785 993 597.
Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania poniżej.

regulamin_nalewki_2018.pdf 
Karta_zgloszenia_2018.pdf 
"Babie Lato i V Słupskie Święto Miodu"
08 Września 2018
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zapraszają na:
„Babie Lato w Zagrodzie” w trakcie której odbędzie się „XI Konkurs Na Najlepszą Pomorską Nalewkę” oraz V Słupskie Święto Miodu

8 września 2018 r. godz. 10.00 – 17.00 - Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie

Lato się kończy i czas pomyśleć o naturalnych specyfikach, które wzmocnią organizm i uchronią nas przed jesienno – zimowymi przeziębieniami. W sobotę 8 września w Swołowie będzie można zaopatrzyć się w ekologicznej aptece: propolis, pyłek, mleczko pszczele, pigwówka, nalewka z malin, syrop z pędów sosny, olejki z nagietka… Oprócz tego turyści, którzy przyjadą tego dnia do Swołowa będą mogli skosztować pomorskich napitków, a także spróbować tradycyjnych pomorskich potraw i smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpi zespół „Zgagafari”. Impreza odbędzie się w na terenie Zagrody Albrechta w skansenie w Swołowie, bilety wstępu na imprezę w cenie 8zł (normalny), dzieci do lat 7. - wstęp wolny.

w programie m.in. :
- Występ zespołu „Zgagafari”
- Prezentacja dawnego i nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego.
- Jak postępować z miodem? – rady prezesa koła pszczelarzy
- Wręczenie odznaczeń pszczelarskich PZP (ok. godz.14.00)
- Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Pszczoły w każdym ogródku” (ok. godz. 15.00).
- Wręczenie nagród laureatom „XI Konkursu na Pomorską Nalewkę” (ok. godz. 15.30)
- Wystawa prac konkursowych w budynku gospodarczym zagrody
- Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”
- Piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i „Gospody Swołowo” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki)
- Prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsk
- Możliwość degustacji i zakupu miodu w słoiku i miodu z plastra, zakupu świec woskowych oraz innych produktów pszczelich
- prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
- prezentacja pasiek Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
- Zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych z pszczółką w tle, z nagrodami
- Degustacja nalewek konkursowych godz. 16.00
Ponadto: Muzeum zaprasza do zwiedzenia aktualnie przygotowanych wystawZielna, Zielna… święcimy 15 sierpnia!
15 Sierpnia 2018
Zielna, Zielna… święcimy 15 sierpnia!

Jarmark ziół, kwiatów i owoców, święcenie bukietów w kościele, koncert kapeli Kurna Chata, warsztaty tworzenia pióropuszy z ziół, a także musical dla dzieci i degustacja zupy z żółtlicy – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na festyn z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

Impreza folklorystyczna związana z tym najstarszym maryjnym świętem odbędzie się 15 sierpnia. W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, wypada w środę. Imprezę w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie rozpocznie Msza Święta w swołowskim kościółku (godz. 11), jednak już od godz. 10 będzie można wspólnie z pracownikami muzeum przygotować bukieciki ziołowe gotowe do poświęcenia. Tradycja błogosławieństwa roślin ma już ponad dziesięć wieków – 15 sierpnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami.
Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Zagrody Albrechta. W ogrodzie odbędzie się jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Muzyczną oprawę zapewni kapela Kurna Chata* (godz. 14:00 i 15:40). Wszyscy zainteresowani zastosowaniem ziół w uzdrawianiu będą mogli wysłuchać prelekcji na temat leczniczych właściwości glistnika jaskółcze ziele, a także spróbować zupy z żółtlicy (godz. 12). Szczególny program przygotowano dla najmłodszych – dzieci będą mogły wziąć udział w arcyciekawej lekcji z profesorem Ziółkiem, podczas której obejrzą rośliny w stukrotnym powiększeniu (godz. 12). Po części naukowej zapraszamy na musical o krasnoludkach w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE** (godz. 13) i warsztaty tworzenia ziołopuszy – czyli pióropuszy z ziół (godz. 14:40).

Szczegółowy program imprezy:
10:00–16:00 – jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, kiermasz rękodzieła
10:00–13:00 – układanie bukietów ziołowych i wyplatanie wianków
11:00 – Msza Święta ze święceniem bukietów ziołowych w swołowskim kościółku
12:00–12:45 – lekcja z profesorem Ziółkiem – zioła w stukrotnym powiększeniu! (stodoła)
12:00–12:45 – lecznicze zastosowania glistnika i degustacja zupy z żółtlicy (altana)
13:00–14:00 – musical dla dzieci „Krasnoludki” w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE*
14:00–14:40 – koncert kapeli Kurna Chata cz. 1
14:40–15:40 – warsztaty tworzenia ziołopuszy czyli pióropuszy z ziół
15:40 – koncert kapeli Kurna Chata cz. 2

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Więcej informacji na stronie www.muzeum.swolowo.pl.

*repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym „ethno-modern”, a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne;

**czy sympatyczny Łapciuś odzyska swoją zgubę? Czy pomogą mu leśne zwierzątka? A może rady króla Pyszałka? Zapraszamy do Teatru Rozmaitości GWITAJCIE, gdzie w bajce "Chcecie wierzyć, czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie" odpowiemy Wam na te pytania. Ten minimusical wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe "krasnoludki";

Bezpłatne konsultacje w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego
09 Sierpnia 2018
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem Funduszy Europejskich do Mobilnego Punktu Informacyjnego (MPI).
Bezpłatne konsultacje odbędą się: ​

​9 sierpnia 2018 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Swołowo 8,
w godzinach 11:00-13.30

Nie prowadzimy zgłoszeń. Czekamy na wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich.

W ramach MPI pracownik LPI FE w Słupsku udzieli bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.​
W trakcie dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.: czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia w ramach założeń Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, jakie są zasady ubiegania się o środki oraz gdzie należy szukać przydatnych informacji.

Szczegółowych informacji na temat MPI udziela:
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku
ul. Portowa 13 B; 76-200 Słupsk
tel. 59 714 18 44; 59 714 18 45
email: Slupsk.PIFE@pomorskie.eu

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.​

Serdecznie zapraszamy.​
PLENER KOWALSKI
03 Sierpnia 2018

VII Plener Kowalski w Swołowie 3-4-5.08.2018 r. (piątek, sobota, niedziela)
w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Już po raz siódmy w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. W tym roku tematem przewodnim pleneru będzie wykonanie kopii pomorskich krzyży nagrobnych.
Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego.
Na zakończenie pleneru (niedziela), kowale pokażą efekty swojej plenerowej pracy.

Pracownicy Muzeum oraz uczestnicy pleneru zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

Zapraszamy!

Dziecięca Zagroda 2018 - ŁĄKA WYOBRAŹNI!
21 Lipca 2018
sobota-niedziela 21-22 lipca 2018r.
godz. 11.00 – 16.00

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci na wakacyjne spotkanie „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczna odsłona to wyprawa przez łąkę, śladami dawnych pastuszków. To wyprawa po patyk na fujarkę, po liść babki na stłuczone kolano, po garść siana, z której wykonamy zabawkę i bukiet kwiatów na wianek. Towarzyszyć nam będzie wiejska orkiestra wybitnych grajków – owiec, gęsi, koni, kaczek, świerszczy i skowronków z kozłem Leonem na czele. A wszystko to w aromacie baśniowych opowieści i dawnych pasterskich zabaw dziecięcych.

W PROGRAMIE:

sobota 21 lipca, godz. 11.00 – 16.00

GĄSKI, GĄSKI DO DOMU….
11.00 - BAJANIE NA SIANIE - podróż do krainy legend i dawnych opowieści - spektakl „Kraina Szczęśliwości” wykona dla nas „Teatr Echa”.
12.00 - ENTELE PENTELE – dawne wiejskie zabawy, gry, rymowanki, wyliczanki i zagadki rodem z łąki, z czasów, kiedy nasze prababcie pasały gęsi, a nasi pradziadkowie biegali przez miedze za uciekającą krową, co weszła sąsiadowi w szkodę.
12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści gospodyni o wiejskich zwierzętach. W rolach głównych wystąpią: konie, owce, kaczki, gęsi i kozioł. By zrozumieć, jak ważne były dawniej dla człowieka zwierzęta towarzyszyć nam będą muzealne pokazy: czyszczenia konia, ubijania masła, gręplowania wełny oraz zbieranie jajek w kurniku i inne ciekawostki.
13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.
15.30 – 16.00 - ŚCIEŻKI MAŁYCH MUZYKANTÓW – podążając naszą wyobraźnią przez łąkę, przez pole, przez gaik poznamy magię instrumentów wykonywanych niegdyś przez dzieci mieszkające na wsi. Dowiemy się, jak dzieci urozmaicały sobie muzyką czas spędzany na pastwisku wśród owiec, krów, czy świń. Nauczymy się naśladować głosy wiejskich zwierząt, poznamy pasterskie nawoływania, dowiemy się, jak dziś jeszcze takie same instrumenty wykonać i jak się nimi bawić.

niedziela 22 lipca, godz. 11.00 – 16.00

NA ZIELONEJ ŁĄCE...
11.00 - BAJANIE NA SIANIE - bajkowa podróż do krainy legend, a w niej widowisko narracyjne: „O królewnie i kogutku, co szukali, aż do skutku” w wykonaniu grupy „Jaworowi Ludzie”.
12.00 - ENTELE PENTELE – dawne wiejskie dziecięce zabawy muzyczne z czasów naszych prababć i pradziadków w akompaniamencie wiejskich instrumentów.
12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści znawców ziół pozwolą nam zagłębić się w świat zapachów łąki i właściwości roślin rosnących na pastwisku, na miedzy, pod lasem… O tym, co przyłożyć na stłuczone kolano, o kołtunach na głowie i jakie ziele na życiowe smutki opowiedzą: dr hab. Zbigniew Sobisz profesor Akademii Pomorskiej i jego uczeń.
13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.
15.00–16.00 CUDA WIANKI - WARSZTATY ARTYSTYCZNE – przed nami rozpościera się Łąka Wyobraźni… galopujemy pędem przed siebie umazani farbami, pełni pomysłów i nowego spojrzenia na to, co dawne… a pomoże nam w tym artysta, plastyk, lalkarz – Przemysław Laskowski.
sobota i niedziela:
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW - pomiędzy starymi jabłoniami i gruszami, w ogrodzie i w sadzie,
|z widokiem na pola i pastwisko - drewniane koniki, bujawki, wędki z patyków, słomiane wianki, kram
i drewniany domek do zabawy.
KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe zabawki z drewna, z gliny, ze szmatek - takie, jakimi bawili się nasi pradziadkowie i takie wymyślone w naszych czasach, za to niezwykle pomysłowe, ekologiczne i wyjątkowe, jakich nie znajdziesz w żadnym sklepie…


Zapraszamy!

„Muzeum Jako Żywo"
05 Lipca 2018
„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej. W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.

Tego dnia zastaniemy w kuźni kowala kującego żelazo póki gorące, w chałupie tkaczka zapozna nas ze swoim warsztatem zdobienia tkanin; w stodole przyjrzymy się ciężko pracującemu gospodarzowi młócącemu zboże. W kuchni będzie się unosił zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pomóc gospodyni przy praniu bielizny, pograć na wiejskich instrumentach. Wykwalifikowany cieśla odda do dyspozycji ojców i dziadków stoły stolarskie, młotki, piły, korby stolarskie....
Ponadto w te dni na terenie muzeum wystawiać się będą artyści ludowi i rękodzielnicy.

Zapraszamy!

Zielarstwo na pomorskich działkach
01 Lipca 2018
Zioła i ich zastosowanie lecznicze – to temat badań etnobotanicznych realizowanych na ogrodach działkowych przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Dziesięciu studentów z Koła Naukowego Botaników AP, pod okiem etnografa Mikołaja Radomskiego i botanika prof. Zbigniewa Sobisza, odwiedzają działkowców w Słupsku, Sławnie i Ustce. Zbierają zioła i wypełniają ankiety etnograficzne. Ich zadaniem jest inwentaryzacja wszystkich napotkanych gatunków roślin zielnych, z które posłużą do przygotowania zielnika.
– Pytamy o to, jakie gatunki ziół uprawiane są obecnie na działkach, i które z nich identyfikowane są jako „lecznicze” – mówi Mikołaj Radomski. – Zbieramy rośliny, rozmawiamy i nagrywamy wywiady. Działkowcy przyjmują nas życzliwie, są otwarci, gościnni, a przede wszystkim mają bardzo dużą wiedzę o świecie roślin.
Badaniami naukowymi objęte są Rodzinne Ogrody Działkowe na terenie Słupska: ROD im. Bohaterów Westerplatte, ROD Zjednoczenie, ROD Tulipan, ROD XX-lecia, ROD Meblarz, ROD Kolejarz, ROD Odmiana, ROD im. Stanisława Staszica, a także Sławna – ROD im. I Pułku Ułanów i Ustki – ROD im. Tadeusza Kościuszki. Badania potrwają od lipca do września.
– Nie trzeba wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by prowadzić badania z zakresu etnobotaniki. Okazuje się, że także na Pomorzu wiedza z zakresu ziołolecznictwa jest wciąż żywa – mówi Radomski. – Działkowcy uprawiają wiele roślin, z których robią syropy, balsamy, nalewki ziołowe, płukanki, a nawet maści. Niektóre używają do aromaterapii. Są to współczesne przejawy wiedzy ludowej z zakresu ziołolecznictwa i medycyny ludowej, która nie zanikła, jednak uległa przeobrażeniom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacja
08 Czerwca 2018
Dnia 8 czerwca (piątek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.

Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku