Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Rowerem przez Kamczatkę - spotkanie w Swołowie
08 Października 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Stowarzyszenie Afryka Nowaka zapraszają na spotkanie z podróżniczką Kamilą Kielar, która opowie o swojej sierpniowej wyprawie rowerowej przez Kamczatkę.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka. 13 października przypada rocznica śmierci Kazimierza Nowaka – wielkiego polskiego podróżnika, który w latach 1931-36 odbył samotną podróż po Afryce, przemierzając łącznie ok. 40 tys. km, w tym głównie rowerem, a także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.

Spotkanie z Kamilą Kielar odbędzie się w niedzielę 13 października 2013 r. w stodole bogatego chłopa (Zagroda nr 15) o godz. 11. Wstęp na spotkanie w cenie biletu wstępu do muzeum.

Blog z wyprawy Kamili Kielar http://kamkiel.blogspot.com/.

Kontakt ws. spotkania
promocja@muzeum.slupsk.pl
tel. 59/811 94 10 lub 724 864 144

serwis_prasowy_Rowerem_przez_Kamczatke.doc 
Zakup kolekcji Kazimierza Kostki
07 Października 2013
Dział Etnograficzny Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogacił się o kolekcję współczesnej sztuki ludowej-nieprofesjonalnej lokalnego artysty rzeźbiarza Kazimierza Kostki. Nasza instytucja od kilku lat starała się pozyskać fundusze na zakup tej kolekcji. W tym roku udało się pozyskać dofinansowanie z programu: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Projekt otrzymał dotację w wysokości 20.000 zł, wkład własny to 10.000 zł. Dzięki realizacji projektu zakupione zostały 62 prace: 59 rzeźb i 3 obrazy olejne, wytypowane wcześniej przez Komisję Kustoszy ds. Muzealiów.

Kazimierz Kostka, zajmuje ważne miejsce w lokalnej wspólnocie artystów ludowych- nieprofesjonalnych. Jego prace prezentowane były w kraju i zagranicą w ramach wielu wystaw zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych, przez co stał się rzeźbiarzem znanym nie tylko w regionie. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną. Odebrał je m.in. od Ministra Kultury i Sztuki, Towarzystwa Społeczno Kulturalnego czy Urzędu Gminy w Ustce. W kwietniu 2012 roku został stypendystą Starosty Słupskiego. Kolekcja składa się z 59 rzeźb wykonanych w różnych gatunkach drewna: lipa, dąb, dąb czarny, jałowiec, olcha, orzech, topola, brzoza, a także w kości i marmurze. Kolekcję uzupełniają 3 obrazy olejne. Prace zostały wykonane w latach 1968 - 2010.

Zakupioną kolekcję można było oglądać na wystawie czasowej „Kazimierz Kostka rzeźbiarz z Witkowego Wzgórza”, która prezentowana była w Młynie Zamkowym w Słupsku od 18 maja 2012 roku do połowy września 2013r. Kazimierza Kostkę można było także spotkać podczas Nocy Muzeów organizowanej w MPŚ w roku 2012 i 2013, podczas której prezentował swoje umiejętności.
Kolekcja prac Kazimierza Kostki zawiera dzieła wartościowe, niezwykłe i charakterystyczne dla artysty. Dobrze, że znalazły się w naszym Muzeum.

Marzenna Mazur
Z-ca Dyrektora ds. Działalności Podstawowej
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

„ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

serwis_prasowy.doc 
Dzień Otwarty Projektów Unijnych w Swołowie
08 Września 2013
Zapraszamy na dzień otwarty do Swołowa!

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zachęca do odwiedzin dnia 08.09.2013 r.
w godz. 10:00 - 16:00 za darmo.

W programie:

-zwiedzania wszystkich wystaw obiektów muzealnych
-racuchy na kuchni, czyli słodki poczęstunek
-pokazy kowala - wykuwanie podkówek
-suszenie owoców na kuchni w chałupie chłopa pomorskiego
-pokazy tkania (godz. 11:00-12:00 i 13.30-14.30)
-wyświetlanie filmów o tematyce regionalnej (godz. 12:15-13:30)

Zapraszamy!
http://dpr.pomorskie.eu/pl/gpi/dzialalnosc_sieci/dni_otwarte_projektow_ue
http://dpr.pomorskie.eu/res/dpr/dokumenty/siec_informacyjna/dopu_plakat.ostateczny.png
VI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2013
31 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku- oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2013.

Konkurs ten jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 31 sierpnia 2013 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie”. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki.

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi o godz. 16.30.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie internetowej www.muzeum.swolowo.pl


karta_zgloszenia_13.doc 
regulamin13.doc 
Pomorskie Święto Ziół
15 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 15 sierpnia na Pomorskie Święto Ziół.

15 sierpnia w kalendarzu katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto maryjne obchodzone jest już od V wieku. Tego dnia we wszystkich kościołach święcone są zioła, kwiaty i zboża.

Pomorskie Święto Ziół to impreza nawiązująca do tradycji i religijności ludu polskiego. O godz. 12.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie zostanie odprawiona Msza Święta, podczas której zostaną poświęcone przyniesione zioła i kwiaty.

W ogrodzie w Zagrodzie Albrechta odbędzie się kiermasz ziołowy, podczas którego będzie można oglądać pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzidełek ziołowych, a także poznać zasady wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, egzotyczne przyprawy, wyroby pszczelarskie i spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty I Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy.

Celem imprezy jest ukazanie znaczenia ziół w kulturze ludowej, przybliżenie wiedzy ludowej na temat ich właściwości i wykorzystania.

Szczegółowy program:
10.00 - nauka rozpoznawania ziół na łące/plecenie wianków, układanie bukietów ziołowych
11.00 - 16.00 - kiermasz ziołowy: pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzideł oraz wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie; świeże zioła, koła gospodyń wiejskich - stoiska kulinarne, stoisko pszczelarskie, stoisko z przyprawami, stoiska z rękodziełem
11.00-13.00 - ziołowe zabawy dla dzieci: szukanie i wąchanie ziół, tworzenie ziołowych obrazów, zabawa "Poznajemy zioła"
11.30-12.30 - prezentacja najstarszego zielnika na Pomorzu zawierającego rośliny trujące, oglądanie ziół w dużym powiększeniu przez binokular - prof. Zbigniew Sobisz, Akademia Pomorska w Słupsku
12.30 – Msza Święta w kościele Wniebowzięcia NMP w Swołowie, święcenie ziół
13.30-14.30 - oznaczanie i zielnikowanie roślin naczyniowych, oglądanie ziół w dużym powiększeniu przez binokular - prof. Zbigniew Sobisz, Akademia Pomorska w Słupsku
14.00 - koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów
14.30 - rozstrzygnięcie I Konkursu na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
15.30/16.00 - zakończenie imprezy
I Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
15 Sierpnia 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w I Konkursie na Tradycyjny Bukiet Ziołowy. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 15 sierpnia 2013 r. podczas "Pomorskiego Święta Ziół" - imprezy plenerowej z okazji święta Matki Boskie Zielnej (wstęp wolny).

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia poniżej.

Zapraszamy!

regulamin_I_Konkursu_na_Bukiet_Ziolowy.doc 
karta_zgloszenia_bukiet_ziolowy.doc 
serwis_prasowy_Pomorskie_Swieto_Ziol.doc 
Plener kowalski w Swołowie
09 Sierpnia 2013
Plener kowalski w Swołowie 9-11.08.2013 r. ( piątek, sobota , niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Drugi raz w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego. Pokazom towarzyszyć będą stoiska rękodzielników. Posilić będzie można się w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem. Na zakończenie pleneru (niedziela), w ogrodzie Muzeum uruchomiony zostanie ruszt wykonany podczas pleneru, przez kowali. Zwiedzający będą mogli zakupić lokalne kiełbasy oraz kaszanki i własnoręcznie upiec na ruszcie. Gospoda serwować będzie piwo m.in. niefiltrowane jasne i ciemne.

Pracownicy Muzeum oraz kowale zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

plener_kowalski_2013.pdf 
Warsztaty zielarskie - koniec rekrutacji
02 Sierpnia 2013
W związku z wyczerpaniem limitu miejsc, rekrutacja na warsztaty zielarskie została zakończona.
Warsztaty zielarskie w Swołowie - rekrutacja
29 Lipca 2013
ZIOŁA W KUCHNI, LECZNICTWIE I KOSMETYCE - warsztaty zielarskie w Swołowie

MuzeumKultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w warsztatach zielarskich, które poprowadzi Hanna Świątkowska - Zielicha. Udział w tygodniowych warsztatach "Zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce" jest bezpłatny. Mamy 12 wolnych miejsc. Zasady rekrutacji w Regulaminie. Rekrutacja trwa do 4 sierpnia. Szczegóły na www.muzeum.swolowo.pl. Zapraszamy!

termin warsztatów: 7-14 sierpnia 2013 r. (8 godzin dziennie)
lokalizacja: Swołowo
koszt: organizator pokrywa koszt udziału uczestników
noclegi: organizator pokrywa koszty noclegów uczestników
wyżywienie: organizator pokrywa koszty całodniowego wyżywienia uczestników
uczestnicy: osoby prowadzące działalność agroturystyczną/ członkinie kół gospodyń wiejskich z gmin zrzeszonych w Partnerstwie Dorzecze Słupi
termin rekrutacji: 26 lipca - 4 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń)

Warsztaty zielarskie oraz "Pomorskie Święto Ziół" organizowane są w projekcie Tradycje zielarskie na Pomorzu. Zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce - organizacja warsztatów zielarskich oraz Pomorskiego Święta Ziół w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013.

Dziecięca Zagroda - najbliższe spotkanie już w niedzielę 28 lipca!
28 Lipca 2013
DZIECIĘCA ZAGRODA 2013
WYCZAROWANE Z WIKLINY, TKANINY, DREWNA I GLINY

Kolejne spotkanie już 28 lipca!
„Wyczarowane z gliny”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu „Dziecięca Zagroda”. Naszą wakacyjną przygodę z kulturą zakończymy opowieścią o glinie. O tym, co można z niej ulepić i jak się przy tym swobodnie ubrudzić pokażemy Wam już w najbliższą niedzielę. Będziemy wypełniać gliną ścianę domu, toczyć na kole garnki, czarować z garnuszka i lepić różne cacuszka. Jak co tydzień spotkanie rozpoczniemy wiejskim bajaniem na sianie. Tym razem będzie to opowieść o tym, jakie bogactwo może skrywać gliniany dzban…
Tegoroczną „Dziecięcą Zagrodę” zakończy występ Ani Brody, która zauroczy nas pięknym głosem, niezwykłymi pomysłami i zaczarowanymi opowieściami o wróżkach i bajkowych stworach.

Edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 15.30.
Zapraszamy do ogrodu Zagrody Albrechta w Swołowie!


PLAN DNIA:
11.30-12.00 „Czytanie na sianie” - „Bogactwo w glinianym dzbanie” baśń opowie JOLANTA NITKOWSKA-WĘGLARZ
12.00-12.45 „Wiejskie harce i wygibasy” poprowadzi Olga Hanowska
12.45-14.00 „Rzemieślnicze zawijasy - wyczarowane z gliny”- pokazy i warsztaty ceramiczne, toczenie naczyń na kole garncarskim, wypełnianie gliną ściany szkieletowego domu
12.45-14.00 „Plastyczne kombinacje” warsztaty wykonywania ekologicznych naczyń poprowadzi Przemek Laskowski,
zabawę z ciastoliną poprowadzi Olga Hanowska

14.00-14.45 „Wiejskie harce i wygibasy”, ciąg dalszy

15.00 – 15.50 koncert i warsztaty muzyczne dla dzieci „A ja nie chcę spać” poprowadzi ANIA BRODA - cymbalistka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtwórca Kapeli Brodów z którą nagrała 5 płyt. Jej ostatnia szósta autorska płyta "A ja nie chcę spać" inspirowana wierszami polskich poetów otrzymała główną nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011.
Jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach - muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodniej po jazz i muzyczne eksperymenty. .
Bierze udział w projektach teatralnych miedzy innymi z Teatrem Polski w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej
w Legnicy, Teatrem Lalek w Olsztynie .Tworzy muzykę do spektakli, prowadzi warsztaty wokalne. 
Współpracowała z Polskim Radiem PR2 i Telewizją . Wykonywała partie wokalne w widowisku "Pamiętam. Katyń 1940" L.U.C-a, na zamówienie Narodowego Centrum Kultury (2010). 
Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.
Koncerty Ani są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju - pełne magii instrumentów oraz 
czarodziejskiego białego głosu .
www.aniabroda.com 

Wstęp na imprezę 6 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

więcej informacji:
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
www.muzeum.swolowo.pl

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku