Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

VIII Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę oraz II Słupskie Święto Miodu
05 Września 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku- oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału
w VIII Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2015 oraz na II Słupskie Święto Miodu.

Konkurs na nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 5 września 2015 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie”. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki. Rozstrzygnięcie konkursu około godz. 16:00

O godz. 12:00 zagra dla gości Darłowska Orkiestra Dęta, a w dalszym ciągu imprezy bawić będzie Balkan Sevdah. Jest to zderzenie czterech osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów.
O zespole:
Spotkaliśmy się, żeby podzielić się naszymi pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.
Aranżując i improwizując bawimy się dźwiękami. Staramy się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu.

Marcin Zadronecki - śpiew, tambura
Radek Polakowski - akordeon, śpiew, skrzypce
Mateusz Nagórski - kontrabas
Sebastian Lewicki - klarnet, saksofon
Adeb Chamoun - tarabuka, rigg, bendir, cajon

W tym samym dniu Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na II Słupskie Święto Miodu połączone z degustacją nalewek.

W programie wykład nt.: „Właściwości prozdrowotne produktów pszczelich – mgr inż. Ewa Milkowicz – specjalista ds. żywienia człowieka oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn.: „Pszczelarz strażnikiem środowiska naturalnego” z wręczeniem nagród.

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym: piknik kulinarny na miodzie i nie tylko w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego Gospody Pod Wesołym Pomorzaninem (ciasta, potrawy z miodem, nalewki), prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich, wystawa sprzętów pszczelarskich, prezentacja pasiek, stoiska firm związanych z pszczelarstwem, zabawy dla dzieci z pszczółką w tle.

Konkursowy regulamin i karta zgłoszenia poniżej do pobrania.

Zapraszamy!Karta_zgloszenia_2015.doc 
regulamin_nalewki_2015__1_.doc 
Informacja
17 Sierpnia 2015
Informujemy, że 17 sierpnia 2015 roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
POMORSKIE ŚWIĘTO ZIÓŁ
15 Sierpnia 2015
Zielna, zielna... W sobotę 15 sierpnia przypada święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji Muzuem Kultury Ludowej Ludowej zaprasza na III Pomorskie Święto Ziół.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najstarsze święto maryjne obchodzone już w V wieku n.e. Tego dnia we wszystkich kościołach święci się zioła, kwiaty i zboża.

Pomorskie Święto Ziół odbędzie się w ogrodzie w Zagrodzie Albrechta. W programie:
* jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców, przetworó, syropów i naturalnych medykamentów,
* Msza Święta ze święceniem ziół w swołowskim kościółku (godz. 11),
* koncert kwartetu ZAGAN ACOUSTIC (godz. 12),
* warsztaty i eksperymenty botaniczne dla dzieci pod czujnym okiem prof. Zbigniewa Sobisza,
* kiermasz rękodzieła,
* zwiedzanie agrorezerwatu "W Kratę".

Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 16.
Bilety wstępu na imprezę w cenie 6 zł.
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Muzyczną gwiazdą święta będzie kwartet ZAGAN ACOUSTIC.

https://www.youtube.com/watch?v=ridOKbPKeRA

Zagan Acoustic tworzą czterej wykształceni klasycznie nietuzinkowi instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie autorskie kompozycje, zarejestrowane na debiutanckiej płycie zatytułowanej "3:1". Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu – przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą. Na początku 2015 roku ukazała się druga płyta "Folk&Roll", zawierająca utwory polskich kompozytorów napisane z myślą o zespole. Muzykom towarzyszy na niej Krzesimir Dębski, a krążek otrzymał szereg entuzjastycznych recenzji.

Zagan Acoustic jest nie tylko doskonale znany melomanom na Wybrzeżu. Muzycy występują również na czołowych festiwalach muzycznych w Polsce, a także na Litwie, Słowacji, w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość kwartetu prezentowana była nieraz w audycjach radiowych i telewizyjnych m.in. TVP Gdańsk, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, Radio Gdańsk, Radio Głos, Radio Niepokalanów. Otwarta formuła zespołu sprawia, że współpracuje on ze znakomitymi solistami, zespołami czy orkiestrami. W ostatnim czasie zespół otrzymał wyróżnienie za kunszt wykonawczy na festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".


Plener kowalski w Swołowie
07 Sierpnia 2015
Plener kowalski w Swołowie 7-9.08.2015 r. (piątek, sobota, niedziela)
w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Już po raz czwarty w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy ponad 40stu kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu.
Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego. Pokazom towarzyszyć będą stoiska rękodzielników.
Posilić będzie można się w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem.
Na zakończenie pleneru (niedziela), kowale pokażą efekty swojej plenerowej pracy.

Pracownicy Muzeum oraz kowale zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

Zapraszamy!
Dziecięca Zagroda - zapraszamy na NIEZŁE ZIÓŁKA
26 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Przed nami ostatnie spotkanie tego lata „Niezłe ziółka”, czyli opowieść o roślinach leczniczych i magicznych – o ziołach i zbożach, co rosną na łąkach, na polu, pod lasem, na miedzy, oraz o tym, co z nich dawniej gotowano…

11.30 – 12.30 „BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne. Zioła to nie tylko medycyna ludowa, nie tylko wywary, okłady i wonne dymy. W pieśniach i opowieściach pojawiają się rośliny czarodziejskie - mówiący krzew jałowca, który przypomina i ostrzega czy roszponka, która okazuje się warta tyle, co życie. Przywołując znane i mniej znane historie spróbuje o tych mocach opowiedzieć Małgorzata Litwinowicz-Droździel ze stowarzyszenia Grupa Studnia o.

12.30 – 13.30 „WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, jak dawniej wykorzystywano zioła i zboża. W czym człowiekowi pomagały i co można było z nich ugotować. Rzecz o pokrzywie, macierzance, rumianku, owsie i wielu innych mieszkańcach łąk, pól i wiejskich ścieżek i o tym co z nich się w kotle gotowało - o wywarach, polewkach i mącznych zacierkach. O tym także, czy wiedźma zawsze musi być zła i czy plecie trzy po trzy - o pleceniu magicznych zaklęć przy ziołowym wywarze, o wyplataniu ziołowych wianków, co ustrzegą nas przed burzą i pomogą znaleźć ukochanego i o wyplataniu zabawek z traw.

13.30 – 15.30 „GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy niecodzienną zupę z roślin rosnących na pobliskiej łące, zupę, która doda nam sił i wyleczy ze wszelkich zmartwień i nudy. Na deser domowe lekarstwo na wszelkie smutki - wyrabiamy ciasto i smażymy pączki niemieckie! Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzą Albert Zielonka. Palce lizać!

15.30 – 16.30 SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak ze skrawków kolorowych szmatek oraz garści pachnących ziół wyczarować laleczkę, zwaną motanką, osobisty talizman, co pozwoli nam spełnić najskrytsze marzenia. Wypełniając wnętrza lalek aromatycznymi ziołami poznamy, które z nich pomogą rozkochać w sobie największego urwisa podwórka, a które będą odtrutką na rozmaite ludzkie bolączki. Zgłębimy arkana techniki, dzięki której można samodzielnie wykonać lalkę, nie używając przy tym żadnych nici, igieł czy klejów. Zdradzi nam te wszystkie sekrety nasz gość Przemysław Laskowski.

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdej niedzieli czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…
Zapraszamy!

www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com

ZAPROSZENI GOŚCIE:

Małgorzata Litwinowicz-Droździel – zajmuje się sztuką opowiadania od dekady. Związana ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. – pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działającym od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie.

Małgorzata Litwinowicz- Droździel jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” oraz realizatorką wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW, autorka książki „O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego”(Universitas, Kraków 2008).
www.festiwalopowiadania.org
www.studnia.org

Albert Zielonka – animator kultury, współtwórca „Teatru Władca Lalek” działającego od 1997 roku w Słupsku, miłośnik tradycyjnych smaków oraz kuchni regionalnej, kucharz pasjonat, konferansjer. Współrealizator wielu spektakli, projektów teatralnych, programów estradowych oraz plenerowych pokazów kulinarnych o zabarwieniu teatralnym.
www.twlalek.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.
Dziecięca Zagroda - zapraszamy na „DRZEWO ŻYCIA”
19 Lipca 2015
Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami trzecia niedziela wakacyjnych spotkań – 19 lipca „DRZEWO ŻYCIA”,
czyli poznajemy, skarby naszych sadów i owocowe przysmaki.

11.30 – 12.30 „BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa podróż do świata smaków i zapachów. W opowieściach z różnych stron świata możemy znaleźć znane i mniej znane nam owoce. Pojawiają się nie tylko po to, aby ktoś mógł je zjeść, ale zawierają w sobie ukrytą moc. Niektóre z nich zostały podarowane ludziom, aby leczyć z chorób. Jeszcze inne potrafią sprawić, że temu kto je zje… wyrosną ośle uszy! Czy spotkaliście kiedyś drzewo, które zamiast owoców ma włosy? Albo jabłka, które śmieją się lub płaczą?! Na naszym spotkaniu będziecie mogli dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Zapraszamy na opowieści dużych i małych.
Gra i opowiada Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści.

12.30 – 13.30 „WIEM, CO JEM” – tym razem zadzieramy głowy do góry i wypatrujemy pysznych skarbów, jakie kryją w swoich konarach drzewa w sadzie oraz penetrujemy krzaczki w ogrodzie w poszukiwaniu porzeczek, agrestu i innych wiejskich smakołyków. Poznamy symbolikę jabłka i wiele dawnych przepisów na owocowe przysmaki.

13.30 – 15.30 „GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i tym razem pichcimy przepyszną zupę owocową z zacierkami. Do tego przygotujemy coś na deser – znany na Pomorzu apfelmus, czyli gorącą jabłkową marmoladę. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi po raz drugi kucharz Tomasz Kunysz z restauracji „Gościniec Słupski”

15.30 – 16.30 „SZTUCZKI ZE SZTUKĄ”– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów wyczarować tym razem ogromne baśniowe owoce i jak wyczarować nasze osobiste drzewo życia.. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com

ZAPROSZENI GOŚCIE:
Szymon Góralczyk - bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.
www.karawanaopowiesci.pl

Tomasz Kunysz – wybitny szef kuchni i właściciel regionalnej restauracji „Gościniec Słupski”, miłośnik regionalnych smaków oraz znawca kuchni molekularnej. Zdobywca nagród wielu kulinarnych konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym szef ekipy i zdobywca czwartego miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Europy VII Dorszowe Żniwa.
www.gosciniec-slupski.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda: zapraszamy na Kocioł Muzealnej Zupy
12 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Tego lata będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy.
Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami druga niedziela wakacyjnych spotkań – 12 lipca „WARZYWA W KRATĘ”,
czyli poznajemy, co rośnie na swołowskich grządkach w ogrodzie warzywnym.

„BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów: „Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy!” A rozmawiać jest o czym, bo każdy przybywa tu aby kupić najlepsze, wyjątkowe i wyszukane warzywa. Zazwyczaj po to, żeby ugotować z nich coś dobrego do jedzenia. Jednak gdy na targowisku pojawia się czarnoksiężnik może wyniknąć z tego coś dziwnego… Czy zaczarował warzywa? Czy może kupujących? Tego dowiecie się na spotkaniu. Będzie także opowieść o brawurowej ucieczce w wielkiej dyni, a także jak zgniły ziemniak może uratować Wam życie.
Gra i opowiada Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści.
„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Opowiemy o dyniach, burakach, marchewkach, pietruszce, ziemniakach i wielu wielu innych bohaterach wiejskiego warzywnika. Które z nich są seniorami w naszych ogrodach, a które goszczą od niedawna jako egzotyczni goście z zagranicy? Poznamy rodowód i genezę Pana Ziemniaka oraz Panny Pietruszki i wielu ich kuzynów.
„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę warzywną pod słońcem, zwaną ajntopem. Do tego przygotujemy pyszną przekąskę – ogórki małosolne. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi kucharz Tomasz Kunysz z restauracji „Gościniec Słupski”.
Palce lizać!
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów wyczarować ogromne baśniowe warzywa..karocę z dyni i domki z kabaczków. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.
TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.
ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com

ZAPROSZENI GOŚCIE:
Szymon Góralczyk - bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.
www.karawanaopowiesci.pl

Tomasz Kunysz – wybitny szef kuchni i właściciel regionalnej restauracji „Gościniec Słupski”, miłośnik regionalnych smaków oraz znawca kuchni molekularnej. Zdobywca nagród wielu kulinarnych konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym szef ekipy i zdobywca czwartego miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Europy VII Dorszowe Żniwa.
www.gosciniec-slupski.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda: zapraszamy na Kogel Mogel
05 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy. Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami najbliższa niedziela – 5 lipca „KOGEL MOGEL”, czyli kulinarna przygoda z mlekiem i jajkami.

11.30 – 12.30 „BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Co było pierwsze - kura, czy jajko? Z czego powstał świat? I czym tak naprawdę zajmują się czarownice? Opowieści i pieśni z tradycji polskiej - o tym co pyszne i co magiczne - o jajkach i o mleku.... opowiedzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Małgorzata Litwinowicz-Droździel współdziałające ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O.
„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Opowiemy o tym, czy kury mają zielone nóżki, czy śmietana lubi być kołysana, skąd się bierze masło i kto zrobił dziury w serze.
„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę mleczną pod słońcem, a na deser wyczarujemy kociołek tego, co dzieci i dorośli uwielbiają najbardziej - zdradzimy tajemnicę, jak samemu przyrządzić przepyszną czekoladę. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi artysta kucharz Albert Zielonka z Teatru Władca lalek.
Palce lizać!
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów oswoić zwierzaka. Może to będzie krowa, a może jakiś zwierz, co przyczłapał z lasu i zagląda do wiejskiej zagrody? Duże, przestrzenne, kolorowe, prawie jak żywe.. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.
TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.
ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…


WYKONAWCY:
Katarzyna Jackowska-Enemuo - z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury, z natury – nomada. Śpiewaczka, akordeonistka, opowiadaczka historii, instruktorka śpiewu i tańca tradycyjnego. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki, szczególnie cygańskie, sefardyjskie, hiszpańskie. Współzałożycielka, wokalistka i liderka Kapeli Jazgodki, grającej muzykę etniczną z różnych stron Europy oraz muzykę inspirowaną folkiem, wspólzałożycielka formacji Bocadorada. Jako wokalistka współpracuje ze Scholą Węgajty. Współautorka plenerowych spektakli teatralnych „Domograj” i „Anda!”. Uczestniczka wielu inny przedsięwzięć teatralnych, m.ni. we współpracy z Teatrem A3, Teatrem Węgajty, Teatrem Kimbri (Dania). Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).
Od 2008 roku zajmuje się sztuką opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O). Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie („Opowieści z Cygańskiego Kapelusza” w 2011, „Kubek do Nalewania” Snów w 2012), z cyklem programów dla dzieci w ramach „Spotkań Opowiadaczy Słowodaję”
w Lublinie, w ramach festiwalu Una Semana de Cuento w Poznaniu, na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Beyond the Borders" w Walii, Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Raccontamiunastoria" w Rzymie, a także m.in. w Turcji.
www.parparusza.wordpress.com
www.jazgodki.pl

Małgorzata Litwinowicz-Droździel – zajmuje się sztuką opowiadania od dekady. Związana ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. – pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działającym od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie.
Małgorzata Litwinowicz- Droździel jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” oraz realizatorką wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW, autorka książki „O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego”(Universitas, Kraków 2008).
www.festiwalopowiadania.org
www.studnia.org

Albert Zielonka – animator kultury, współtwórca „Teatru Władca Lalek” działającego od 1997 roku w Słupsku, miłośnik tradycyjnych smaków oraz kuchni regionalnej, kucharz pasjonat, konferansjer. Współrealizator wielu spektakli, projektów teatralnych, programów estradowych oraz plenerowych pokazów kulinarnych o zabarwieniu teatralnym.
www.twlalek.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda
04 Lipca 2015
DZIECIĘCA ZAGRODA
czyli
KOCIOŁ MUZEALNEJ ZUPY

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy.
Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.
Podążaj za zapachem i przyjedź do Swołowa na kocioł muzealnej zupy!

05 lipca KOGEL MOGEL
12 lipca WARZYWA W KRATĘ
19 lipca DRZEWO ŻYCIA
26 lipca NIEZŁE ZIÓŁKA

Przed nami w każdą niedzielę 11.30-16.30.:

„BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Opowieści o mleku, jajkach i magicznych ziołach sprawią, że zasmakujemy legend i bajek z bliższych i dalszych zakątków Europy.

„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego kotła z zupą i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Skąd się bierze masło, czy kury mają zielone nóżki, czy topinambur to jakiś potwór i dlaczego szparagi mieszkają pod ziemią? Zagadki i zabawy wprowadzą nas w świat przedziwnych zapomnianych przedmiotów oraz warzyw i zbóż, których już prawie nigdzie nie ma. Wypielimy grządki w przydomowym ogródku, wymłócimy zboże, poszukamy jajek w kurniku i jabłek… w stogu siana.

„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę pod słońcem. Wyrywamy z grządek, obieramy, siekamy, przyprawiamy, mieszamy, a wszystko to pod okiem mistrza kucharza. Palce lizać!

SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak z niepotrzebnych kartonów, pudeł, gazet, szmatek, starych opakowań wyczarować ogromne tekturowe dynie, gruszki, kabaczki, pachnące ziołami laleczki i wiele innych pomysłowych zabawek.

TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – gra terenowa i planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Pomoże nam w tym zagadkowa mapa muzeum.

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
Opisy Imprez 2015 r.
30 Czerwca 2015
DZIECIĘCE ZAGRODY 5,12,19 i 26 lipca
W każdą niedzielę lipca, w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta, odbywają się edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, śpiewem i wiejskimi zabawami. Tegoroczne spotkania to temat kulinaria. W pierwszą niedzielę lipca nabiałowo, o jedzeniu pozyskiwanym od wiejskich zwierzątek, druga opowie nam historię garnka pełnego warzyw, trzecia kosz owoców, a ostatnia zioła i zboża. Cały dzień warsztatów przeplatają zawsze spektakle, baśnie, podania, gry i zabawy plenerowe.

PLENER KOWALSKI 7-9 sierpnia
Przez trzy dni muzealna kuźnia będzie najgorętszym miejscem na Pomorzu. Na plener kowalski do Swołowa zjedzie bowiem kilkudziesięciu kowali z całego kraju, by kuć żelazo póki gorące!

POMORSKIE ŚWIĘTO ZIÓŁ 15 sierpnia
15 sierpnia to w kalendarzu ludowym święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji zapraszamy na całodniowy festyn ziołowy. W programie imprezy: Msza Święta ze święceniem ziół, bukietów i wianków, a także jarmark ziołowy. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, pachnące kwiaty, miody, warzywa i owoce prosto od rolników oraz działkowców.

BABIE LATO i ŚWIĘTO MIODU 5 września
Podczas imprezy rozegrany zostanie VIII Konkurs na Pomorską Nalewkę. Tradycją imprezy jest wspólna degustacja konkursowych napitków przy akompaniamencie folkowych kapel. W tym roku Babie Lato będzie połączone ze Świętem Miodu.
W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
• piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego
Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
• prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
• możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
• wystawa sprzętów pszczelarskich,
• prezentacja pasiek,
• stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
• sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego Wilde

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 13 Września
Przywitają Państwa bogato zastawione stoły kół gospodyń wiejskich.
Tego dnia przewidujemy wiele atrakcji i występów.
Msza Święta w Kościele Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Podczas mszy usłyszymy chór „Pasjonata” z Siemianic. Bezpośrednio po Mszy św. zostaną poświęcone ustawione przed kościołem wszystkie chleby i wieńce dożynkowe.
Zapraszamy do korowodu dożynkowego spod kościoła na plac dożynkowy.
Tego dnia usłyszeć będziemy mogli występ Orkiestry Dętej z Darłowa, zespół Bierkowianki

IMPREZA „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” 7-8 i 11 listopada
w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej biło się i spożywało gęsi na Pomorzu.
Menu:
gęś pieczona
półgęski wędzone
pierogi z gęsiną
żołądki gęsie
pasztety
galarety
gęsi smalec
brukwianka na gęsinie
– to tylko wybrane smakołyki, których będzie można spróbować na jednym z kilkudziesięciu stoisk z potrawami.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 20 grudnia
Jak co roku odbędzie się Msza Św. z pieśniami adwentowymi w swołowskim kościółku, a w Muzeum: stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem. Stoiska z rękodziełami ludowymi, ozdoby świąteczne, stroiki, prezentacja dawnych tradycji kolędniczych, zwierzyniec betlejemski. Lokalnie, i pysznie!

ZAPRASZAMY!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku