Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


JARMARK BOŻONARODZENIOWY

18 Grudnia 2016
Dawniej, do świąt Bożego Narodzenia przygotowywano się dużo wcześniej, bo już od lata. Wtedy to trzeba było nazbierać w lesie grzybów, a w sadzie owoców i wszystko dokładnie wysuszyć, by przetrwało do grudnia. Później przychodziła kolej na mak, mąkę, miód, orzechy i inne produkty. Polowano i gromadzono dziczyznę na świąteczny stół, na targu kupowano śledzie...

Dziś, w biegu współczesnego człowieka, cywilizacja nie pozwala na dużo wcześniejsze przygotowania. Wypadając na chwilę z nurtu pracy, rzucamy się na marketingowe chwyty sieciówek, prezenty kupujemy w galeriach handlowych, a życzenia wysyłamy smsem lub mailem.

Chcąc na chwilę wrócić do dawnych zwyczajów, pomóc państwu w przygotowaniach do tego wyjątkowego czasu, poczuć klimat tradycyjnych Świąt, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy 18 grudnia 2016 r. w niedzielę od godz. 10:00 do 16:00

W nietuzinkowej atmosferze, na tydzień przed Wigilią, będziemy mieli możliwość wybrać dobrą rybę i wędlinę na świąteczny stół, poczuć zapach prawdziwego piernika, skosztować potraw i wypieków z naszego regionu, zrobić zapas pierogów z kapustą i grzybami, zasmakować najlepszego bigosu, rozgrzać się grzańcem z goździkami, kupić nalewki i miody, czy swojski chleb.

W budynku nowej stodoły muzealnej organizowane będą warsztaty ozdób świątecznych, pokazy na stół wigilijny z dwunastoma potrawami - przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Podziwiać będziemy piękną Szopkę Bożonarodzeniową z siana, wykonaną przez mieszkańców Wiklina pod kunsztem artysty Andrzeja Wrzecionko oraz odbędzie się pokaz wypieku piernika.
Ponad to odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na anioła bożonarodzeniowego, rękodzielnicy pomorscy wystawią na sprzedaż swoje dzieła: świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę, ręcznie wykonane prezenty.

W Zagrodzie Albrechta biegać będą żywe zwierzęta, a w Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem jak co roku, będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe (również pod nr tel. 660-717-433).

Lokalnie, smacznie, tradycyjnie.
Zapraszamy!

„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

03 Grudnia 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkanie:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”
„Jarmarczne korale”

Czas adwentu w dawnej kulturze ludowej to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, zatem także czas przygotowywania ozdób na choinkę. My tym czasem spotkamy się aby wykonać ozdoby dla siebie – niepowtarzalne, oryginalne sznury korali we wszystkich kolorach, niczym bombki na choinkę. Dawniej tylko najbogatsze kobiety nosiły korale z prawdziwego korala, czy z bursztynu. Kobiety wykonywały dla siebie ozdoby ze szklanych paciorków, z masy plastycznej, czy z drewna. My wykonamy je z owczej wełny, mając nadzieję, zgodnie z wiarą naszych prababek, że podobnie jak te z prawdziwego korala uchronią nas przed urokiem, chorobami i wszelkimi dolegliwościami.

W programie:
03 grudnia (sobota) 10.00-16.00
warsztaty filcowania na mokro i na sucho – warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Magia barw czesanek, z jakimi będziemy pracowały pozwoli nam w ciepłej grudniowej atmosferze babskich rozmów utworzyć niepowtarzalne korale, czy zawieszki, które staną się niepowtarzalnym podarunkiem dla nas samych lub dla bliskiej nam osoby.
prowadząca: Iwona Więznowska – pasjonatka rękodzieła, filcuje, dzierga i kleci cudeńka z nitek, szmatek, włóczek w wielu różnorodnych technikach.
czas trwania warsztatów: 5 h
cena 40 zł (w tym wszystkie materiały potrzebne do wykonania wełnianych filcowanych korali, drobny poczęstunek)
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczek.

Ponadto:
- prelekcja o polskiej biżuterii ludowej
- spotkanie z eksponatami ze zbiorów MPŚ w Słupsku
- drobny poczęstunek

Zapisy przyjmuje: Magdalena Lesiecka
Kontakt: 697 176 674

Zapraszamy!

„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”

19 Listopada 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkania:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.

Po całorocznych spotkaniach pełnych opowieści o butach, kieckach, koszulach i innych elementach stroju ludowego nadszedł czas na dodatki, czyli opowieść na temat biżuterii ludowej w Polsce. Biżuteria od zarania dziejów była ozdobą, ale i oznaką zamożności człowieka. Była ważnym, pożądanym i wysoko cenionym uzupełnieniem stroju odświętnego wszystkich warstw społecznych. Nie mogło jej zabraknąć także w świątecznym stroju mieszkańców wsi. Strój ten zdobiły najczęściej sznury korali, medaliony ale także spinki, klamry, pasy, zapinki i ozdobne guziki. Szukając śladów tych dawnych tradycji zdobniczych nauczymy się, jak wykorzystać haft koralikowy, do stworzenia własnej niepowtarzalnej broszki.


W programie:

19 listopada (sobota) 10.00-15.00
warsztaty haftu koralikowego – warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących, mała grupa warsztatowa i ciepła atmosfera sprzyjać będą nauce cierpliwości oraz techniki haftu koralikowego, którą to uczestniczki wykonają broszkę.

prowadząca: Izabella Żurawska – pasjonatka rękodzieła, od sześciu lat tworzącą niepowtarzalną artystyczną biżuterię z koralików, kamieni i ozdobnych sznurków w różnych technikach – beading, sutasz, haft koralikowy.

czas trwania warsztatów: 5 h
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczek.


Kontakt: Magdalena Lesiecka
697 176 674

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

11 Listopada 2016
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina! 11-13- listopada 2016 r.


W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie już po raz dziewiąty odbędzie się święto gęsiny. Podczas imprezy w dniach 11,12, 13 listopada (piątek, sobota, niedziela), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich, gospodarstw agroturystycznych i restauratorów. Targ produktów odbędzie się pod dużym namiotem halowym. Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie, na terenie muzeum odbędzie się:

BUDYNEK 2 (sala konferencyjna)
- kiermasz rękodzieła pomorskiego,
- zabawy dla dzieci

BUDYNEK 7 - DOM ZAGRODNIKA
piątek (11 listopada) i niedziela (13 listopada): godz. 11-15
- pokaz darcia pierza
- pokaz przędzenia nici wełnianych i lnianych
- prezentacje pieśni polskich z różnych regionów Polski
- wystawa czasowa "Rośliny trujące Pomorza" (11-13 listopada)

BUDYNEK 8 -DOM CHLEBOWY
piątek (11 listopada) i niedziela (13 listopada) godz. 11-15
- pokazy obróbki lnu - suszenie wyroszonego lnu w piecu chlebowym,
- odrywanie główek lnu, łamanie, trzepanie, czesanie lnu
- na zewnątrz budynku - roszenie lnu
- pokaz pieczenia pierników w domu chlebowym - sobota (13 listopada)

Poza tym :
- występy zespołów muzycznych,
- pokazy pracy kowala w muzealnej kuźni,
- pokazy gotowania na kuchni kaflowej,

Nasze lokalne koła gospodyń i restauratorzy będą mieli okazję zmierzyć się w konkursie kulinarnym, który odbędzie się w pierwszym dniu gęsiny. Konkurs organizowany jest przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach : „ gęś pomorska – nowoczesna odsłona” i „tradycyjne smaki polskie”. Projekt współfinansowany przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
Karta zgłoszenia do pobrania poniżej.

karta_zgloszenia_Ges_pomorska_2016.doc 
regulamin_Ges_pomorska.doc 
karta_zgloszenia_Ges_pomorska_2016_-_Tradycyjne_smaki_plskie.doc 
Regulamin_-_Gesina_-_tradycyjne_smaki_polskie.doc 

„Rośliny trujące Pomorza”

10 Listopada 2016
„Rośliny trujące Pomorza” w Swołowie

Wystawę czasową „Rośliny trujące Pomorza” można oglądać do 13 listopada 2016 r.
w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Scenariusz wystawy powstał na kanwie zielników sporządzonych w latach 1811-1812 przez pastora Georga Gotthilfa Jacoba Homanna z Budowa. Są to najstarsze zielniki pomorskie, nigdy jeszcze nie prezentowane szerszej publiczność po 1945 r.

Wystawa wprowadza w świat roślin trujących, rosnących w pomorskich lasach, na łąkach i bagnach, zasuszonych w zielnikach pastora Homanna. Na ekspozycji, oprócz zachowanych oryginalnych zielników, prezentowane są reprodukcje wszystkich kart zielnikowych wraz z opisami i ilustracjami roślin, a także inne dzieła botaniczne poświęcone florze Pomorza.

Wernisaż wystawy „Rośliny trujące Pomorza” odbył się w sobotę 2 lipca. Wystawę oglądać można do 13 listopada 2016 r.

Wystawę przygotowano we współpracy z Akademią Pomorską w Słupsku. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.


„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.

29 Października 2016

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
zaprasza na artystyczne spotkania:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.


Wraz z jesiennymi chłodami na dawnej wsi nastawał czas ożywionych kontaktów między sąsiadami, czas naprawy sieci, dziergania skarpet, cerowania, obdzierania lnu z paździerzy, przędzenia i snucia długich wieczornych opowieści okraszanych śpiewem i żartami. Po raz kolejny w Pracowni Tkackiej w Swołowie odtwarzać będziemy atmosferę dawnych kobiecych spotkań -tym razem zasiądziemy przy drutach, za pomocą których wydziergamy wełniane rękawiczki.


W programie:
29-30 października (sobota i niedziela) 10.00-17.00
warsztaty dziergania na drutach – w trakcie warsztatów uczestniczki/cy wykonają wełniane rękawiczki z jednym palcem.
czas trwania warsztatów: 10 h
cena 80 zł (w tym wszystkie materiały potrzebne do wykonania wełnianych rękawiczek, drobny poczęstunek)
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczki/ka.


Ponadto:
- prelekcja
- spotkanie z eksponatami ze zbiorów MPŚ w Słupsku
- drobny poczęstunek
- prezentacja śpiewacza tradycyjnych pieśni z różnych regionów Polski


Ostatnie wolne miejsca!

Zapisy przyjmuje: Magdalena Lesiecka
Kontakt: 697 176 674

Zapraszamy!


„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ"

24 Września 2016
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na artystyczne spotkania:
„OD STÓP DO GŁÓW UBRANI W TRADYCJĘ”.

Wszystkich zainteresowanych podążaniem śladami tradycji rękodzielniczych „od nitki do kłębka” zapraszamy na kolejne spotkanie w Pracowni Tkackiej w Swołowie. Siódme spotkanie uczestniczek programu to „Szale, chusty i rańtuchy” oraz zmagania z koronkami szydełkowymi.

W programie:
24-25 września (sobota i niedziela) 10.00-17.00 - warsztaty szydełkowania.
W trakcie warsztatów uczestniczki wykonają wełnianą chustę szydełkową.

Ponadto:
- prelekcja
- spotkanie z eksponatami ze zbiorów MPŚ w Słupsku
- drobny poczęstunek

Prowadzenie warsztatów rękodzielniczych:
Małgorzata Stolarczyk – rękodzielniczka, pasjonatka szydełkowania i dziergania na drutach, autorka blogów: mojarobotkowalnia.blox.pl oraz
nastraganiegosi.blogspot.com
Czas trwania warsztatów: 10 h
Cena 80 zł (w tym wszystkie materiały potrzebne do wykonania szydełkowej chusty, drobny poczęstunek)
Prace wykonane w ramach warsztatów pozostają własnością uczestniczki/ka.

Ostatnie wolne miejsca!

Zapisy przyjmuje: Magdalena Lesiecka
Kontakt: 697 176 674

Zapraszamy!

IX Konkurs na Pomorską Nalewkę rozstrzygnięty !

08 Września 2016
IX Konkurs na Pomorską Nalewkę i III Słupskie Święto Miodu już za nami.
W tym roku najlepszą nalewką została nalewka z płatków róży Pana Zdzisława Wilka. Drugie miejsce zajęła nalewka malinowa na miodzie gryczanym Pani Barbary Grocholskiej. Trzecie miejsce również Pan Wilk za nalewkę wiśniową i wyróżnienie dla Pani Wandy Nowak za nalewkę malinową. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie. Gratulujemy wygranym i zapraszamy w przyszłym roku.

fotorelacja

IX Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę oraz III Słupskie Święto Miodu

03 Września 2016
03 Września 2016 r. Swołowo:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w IX Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2016 oraz w III Słupskim Święcie Miodu.

Konkurs na nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza . Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Konkurs odbędzie się w sobotę 3 września 2016 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie”. Ocenie podlegać będzie nalewka. Rozstrzygnięcie konkursu około godz. 15:00


III Słupskie Święto Miodu:

W programie m.in.:

Sprzedaż tegorocznych produktów pszczelich z pasiek rejonu słupskiego
Prelekcja doświadczonego pszczelarza – „Moja przygoda z pszczołami”(ok. godz. 12.00)
Prezentacja linii technologicznej produkcji miodu. Demonstracja nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego. Degustacja miodu z plastra
Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt.: „Wielkie znaczenie małej pszczoły”. Wręczenie nagród laureatom (ok. godz. 15.00). Wystawa prac konkursowych
Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:

Piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki)
Prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
możliwość degustacji i zakupu miodu, zakupu świec woskowych oraz innych produktów pszczelich
prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
wystawa różnych sprzętów pszczelarskich
prezentacja pasiek Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
Miodzio - Grill Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”
Zabawy i konkursy dla dzieci z pszczółką w tle, z nagrodami
Inne atrakcje i niespodzianki

Ponadto: Muzeum zaprasza do zwiedzenia aktualnie przygotowanych wystaw

regulamin_nalewki_2016.doc 
Karta_zgloszenia_2016.doc 

„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”

02 Września 2016
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało pilotażową akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się od 23 do 25 września 2016 r.

Akcja ma na celu prezentację polskiej oferty turystycznej i zachęcenia Polaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie kraju, również w okresie poza głównym sezonem wakacyjnym.
„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy.
Partnerami akcji będą podmioty dysponujące obiektami turystycznymi lub świadczące usługi turystyczne. Założeniem Akcji jest stworzenie banku ofert produktów i usług turystycznych w atrakcyjnych, obniżonych cenach, które będą oferowane w dniach 23-25 września 2016 r. na terenie całego kraju.

W ramach akcji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie ma przyjemność zaprosić w tych dniach osoby w wieku 60+ do zwiedzania muzeum za cenę wstępu 1zł, a usługa przewodnika zostaje obniżona do 45 zł!

Zapraszamy! 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |