Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


XI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę

08 Września 2018
W Muzeum w Swołowie, podczas imprezy „Babie Lato i Słupskie Święto Miodu” (8 września) rozstrzygnięty zostanie XI Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę. Wszystkich miłośników tego tradycyjnego trunku zachęcamy do pochwalenia się swoimi domowymi wyrobami.
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszej nalewki Pomorza Środkowego.
Konkurs jest otwarty, obejmuje wszystkich zainteresowanych: osoby indywidualne (pełnoletnie), sołectwa, koła gospodyń wiejskich i inne stowarzyszenia działające na terenie Pomorza Środkowego.

Wszelkie informacje na temat konkursu pod numerem telefonu: 785 993 597.
Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania poniżej.

regulamin_nalewki_2018.pdf 
Karta_zgloszenia_2018.pdf 

Zielna, Zielna… święcimy 15 sierpnia!

15 Sierpnia 2018
Zielna, Zielna… święcimy 15 sierpnia!

Jarmark ziół, kwiatów i owoców, święcenie bukietów w kościele, koncert kapeli Kurna Chata, warsztaty tworzenia pióropuszy z ziół, a także musical dla dzieci i degustacja zupy z żółtlicy – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na festyn z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

Impreza folklorystyczna związana z tym najstarszym maryjnym świętem odbędzie się 15 sierpnia. W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, wypada w środę. Imprezę w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie rozpocznie Msza Święta w swołowskim kościółku (godz. 11), jednak już od godz. 10 będzie można wspólnie z pracownikami muzeum przygotować bukieciki ziołowe gotowe do poświęcenia. Tradycja błogosławieństwa roślin ma już ponad dziesięć wieków – 15 sierpnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami.
Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Zagrody Albrechta. W ogrodzie odbędzie się jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Muzyczną oprawę zapewni kapela Kurna Chata* (godz. 14:00 i 15:40). Wszyscy zainteresowani zastosowaniem ziół w uzdrawianiu będą mogli wysłuchać prelekcji na temat leczniczych właściwości glistnika jaskółcze ziele, a także spróbować zupy z żółtlicy (godz. 12). Szczególny program przygotowano dla najmłodszych – dzieci będą mogły wziąć udział w arcyciekawej lekcji z profesorem Ziółkiem, podczas której obejrzą rośliny w stukrotnym powiększeniu (godz. 12). Po części naukowej zapraszamy na musical o krasnoludkach w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE** (godz. 13) i warsztaty tworzenia ziołopuszy – czyli pióropuszy z ziół (godz. 14:40).

Szczegółowy program imprezy:
10:00–16:00 – jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, kiermasz rękodzieła
10:00–13:00 – układanie bukietów ziołowych i wyplatanie wianków
11:00 – Msza Święta ze święceniem bukietów ziołowych w swołowskim kościółku
12:00–12:45 – lekcja z profesorem Ziółkiem – zioła w stukrotnym powiększeniu! (stodoła)
12:00–12:45 – lecznicze zastosowania glistnika i degustacja zupy z żółtlicy (altana)
13:00–14:00 – musical dla dzieci „Krasnoludki” w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE*
14:00–14:40 – koncert kapeli Kurna Chata cz. 1
14:40–15:40 – warsztaty tworzenia ziołopuszy czyli pióropuszy z ziół
15:40 – koncert kapeli Kurna Chata cz. 2

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Więcej informacji na stronie www.muzeum.swolowo.pl.

*repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym „ethno-modern”, a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne;

**czy sympatyczny Łapciuś odzyska swoją zgubę? Czy pomogą mu leśne zwierzątka? A może rady króla Pyszałka? Zapraszamy do Teatru Rozmaitości GWITAJCIE, gdzie w bajce "Chcecie wierzyć, czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie" odpowiemy Wam na te pytania. Ten minimusical wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe "krasnoludki";


Bezpłatne konsultacje w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego

09 Sierpnia 2018
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem Funduszy Europejskich do Mobilnego Punktu Informacyjnego (MPI).
Bezpłatne konsultacje odbędą się: ​

​9 sierpnia 2018 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Swołowo 8,
w godzinach 11:00-13.30

Nie prowadzimy zgłoszeń. Czekamy na wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich.

W ramach MPI pracownik LPI FE w Słupsku udzieli bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.​
W trakcie dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.: czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia w ramach założeń Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, jakie są zasady ubiegania się o środki oraz gdzie należy szukać przydatnych informacji.

Szczegółowych informacji na temat MPI udziela:
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku
ul. Portowa 13 B; 76-200 Słupsk
tel. 59 714 18 44; 59 714 18 45
email: Slupsk.PIFE@pomorskie.eu

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.​

Serdecznie zapraszamy.​





PLENER KOWALSKI

03 Sierpnia 2018

VII Plener Kowalski w Swołowie 3-4-5.08.2018 r. (piątek, sobota, niedziela)
w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Już po raz siódmy w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. W tym roku tematem przewodnim pleneru będzie wykonanie kopii pomorskich krzyży nagrobnych.
Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego.
Na zakończenie pleneru (niedziela), kowale pokażą efekty swojej plenerowej pracy.

Pracownicy Muzeum oraz uczestnicy pleneru zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

Zapraszamy!


Dziecięca Zagroda 2018 - ŁĄKA WYOBRAŹNI!

21 Lipca 2018
sobota-niedziela 21-22 lipca 2018r.
godz. 11.00 – 16.00

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci na wakacyjne spotkanie „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczna odsłona to wyprawa przez łąkę, śladami dawnych pastuszków. To wyprawa po patyk na fujarkę, po liść babki na stłuczone kolano, po garść siana, z której wykonamy zabawkę i bukiet kwiatów na wianek. Towarzyszyć nam będzie wiejska orkiestra wybitnych grajków – owiec, gęsi, koni, kaczek, świerszczy i skowronków z kozłem Leonem na czele. A wszystko to w aromacie baśniowych opowieści i dawnych pasterskich zabaw dziecięcych.

W PROGRAMIE:

sobota 21 lipca, godz. 11.00 – 16.00

GĄSKI, GĄSKI DO DOMU….
11.00 - BAJANIE NA SIANIE - podróż do krainy legend i dawnych opowieści - spektakl „Kraina Szczęśliwości” wykona dla nas „Teatr Echa”.
12.00 - ENTELE PENTELE – dawne wiejskie zabawy, gry, rymowanki, wyliczanki i zagadki rodem z łąki, z czasów, kiedy nasze prababcie pasały gęsi, a nasi pradziadkowie biegali przez miedze za uciekającą krową, co weszła sąsiadowi w szkodę.
12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści gospodyni o wiejskich zwierzętach. W rolach głównych wystąpią: konie, owce, kaczki, gęsi i kozioł. By zrozumieć, jak ważne były dawniej dla człowieka zwierzęta towarzyszyć nam będą muzealne pokazy: czyszczenia konia, ubijania masła, gręplowania wełny oraz zbieranie jajek w kurniku i inne ciekawostki.
13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.
15.30 – 16.00 - ŚCIEŻKI MAŁYCH MUZYKANTÓW – podążając naszą wyobraźnią przez łąkę, przez pole, przez gaik poznamy magię instrumentów wykonywanych niegdyś przez dzieci mieszkające na wsi. Dowiemy się, jak dzieci urozmaicały sobie muzyką czas spędzany na pastwisku wśród owiec, krów, czy świń. Nauczymy się naśladować głosy wiejskich zwierząt, poznamy pasterskie nawoływania, dowiemy się, jak dziś jeszcze takie same instrumenty wykonać i jak się nimi bawić.

niedziela 22 lipca, godz. 11.00 – 16.00

NA ZIELONEJ ŁĄCE...
11.00 - BAJANIE NA SIANIE - bajkowa podróż do krainy legend, a w niej widowisko narracyjne: „O królewnie i kogutku, co szukali, aż do skutku” w wykonaniu grupy „Jaworowi Ludzie”.
12.00 - ENTELE PENTELE – dawne wiejskie dziecięce zabawy muzyczne z czasów naszych prababć i pradziadków w akompaniamencie wiejskich instrumentów.
12.30 – 13.30 – ETNOEDUKACJA – opowieści znawców ziół pozwolą nam zagłębić się w świat zapachów łąki i właściwości roślin rosnących na pastwisku, na miedzy, pod lasem… O tym, co przyłożyć na stłuczone kolano, o kołtunach na głowie i jakie ziele na życiowe smutki opowiedzą: dr hab. Zbigniew Sobisz profesor Akademii Pomorskiej i jego uczeń.
13.30 – 15.00 PATYK I TRAWA – warsztaty rzemieślnicze, które pozwolą nam poznać, czym dawniej bawiły się dzieci na pastwisku – jak wyglądały zabawki naszych prababć i pradziadków, z czego były zrobione i jak je dziś samodzielnie wykonać.
15.00–16.00 CUDA WIANKI - WARSZTATY ARTYSTYCZNE – przed nami rozpościera się Łąka Wyobraźni… galopujemy pędem przed siebie umazani farbami, pełni pomysłów i nowego spojrzenia na to, co dawne… a pomoże nam w tym artysta, plastyk, lalkarz – Przemysław Laskowski.
sobota i niedziela:
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW - pomiędzy starymi jabłoniami i gruszami, w ogrodzie i w sadzie,
|z widokiem na pola i pastwisko - drewniane koniki, bujawki, wędki z patyków, słomiane wianki, kram
i drewniany domek do zabawy.
KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe zabawki z drewna, z gliny, ze szmatek - takie, jakimi bawili się nasi pradziadkowie i takie wymyślone w naszych czasach, za to niezwykle pomysłowe, ekologiczne i wyjątkowe, jakich nie znajdziesz w żadnym sklepie…


Zapraszamy!


„Muzeum Jako Żywo"

05 Lipca 2018
„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej. W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.

Tego dnia zastaniemy w kuźni kowala kującego żelazo póki gorące, w chałupie tkaczka zapozna nas ze swoim warsztatem zdobienia tkanin; w stodole przyjrzymy się ciężko pracującemu gospodarzowi młócącemu zboże. W kuchni będzie się unosił zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pomóc gospodyni przy praniu bielizny, pograć na wiejskich instrumentach. Wykwalifikowany cieśla odda do dyspozycji ojców i dziadków stoły stolarskie, młotki, piły, korby stolarskie....
Ponadto w te dni na terenie muzeum wystawiać się będą artyści ludowi i rękodzielnicy.

Zapraszamy!


Zielarstwo na pomorskich działkach

01 Lipca 2018
Zioła i ich zastosowanie lecznicze – to temat badań etnobotanicznych realizowanych na ogrodach działkowych przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Dziesięciu studentów z Koła Naukowego Botaników AP, pod okiem etnografa Mikołaja Radomskiego i botanika prof. Zbigniewa Sobisza, odwiedzają działkowców w Słupsku, Sławnie i Ustce. Zbierają zioła i wypełniają ankiety etnograficzne. Ich zadaniem jest inwentaryzacja wszystkich napotkanych gatunków roślin zielnych, z które posłużą do przygotowania zielnika.
– Pytamy o to, jakie gatunki ziół uprawiane są obecnie na działkach, i które z nich identyfikowane są jako „lecznicze” – mówi Mikołaj Radomski. – Zbieramy rośliny, rozmawiamy i nagrywamy wywiady. Działkowcy przyjmują nas życzliwie, są otwarci, gościnni, a przede wszystkim mają bardzo dużą wiedzę o świecie roślin.
Badaniami naukowymi objęte są Rodzinne Ogrody Działkowe na terenie Słupska: ROD im. Bohaterów Westerplatte, ROD Zjednoczenie, ROD Tulipan, ROD XX-lecia, ROD Meblarz, ROD Kolejarz, ROD Odmiana, ROD im. Stanisława Staszica, a także Sławna – ROD im. I Pułku Ułanów i Ustki – ROD im. Tadeusza Kościuszki. Badania potrwają od lipca do września.
– Nie trzeba wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by prowadzić badania z zakresu etnobotaniki. Okazuje się, że także na Pomorzu wiedza z zakresu ziołolecznictwa jest wciąż żywa – mówi Radomski. – Działkowcy uprawiają wiele roślin, z których robią syropy, balsamy, nalewki ziołowe, płukanki, a nawet maści. Niektóre używają do aromaterapii. Są to współczesne przejawy wiedzy ludowej z zakresu ziołolecznictwa i medycyny ludowej, która nie zanikła, jednak uległa przeobrażeniom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Informacja

08 Czerwca 2018
Dnia 8 czerwca (piątek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.

Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.

Informacja

05 Czerwca 2018
Dnia 5 czerwca (wtorek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.

Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.


Jubileusz 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

05 Czerwca 2018
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ma zaszczyt zakomunikować, iż w roku bieżącym przypada jubileusz 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
w Swołowie. Główne obchody jubileuszowe obu placówek zaplanowano na 5-7 czerwca w siedzibach placówek i w Ustce. Będą one połączone z Ogólnopolskim Seminarium Skansenowskim pt.: „Organizacyjno-prawne uwarunkowania w Funkcjonowaniu muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Stan obecny – propozycje zmian?”. Chcemy w gronie muzealników, naukowców i przedstawicieli NIMOZ rozważyć i przedyskutować zagadnienia związane z działalnością merytoryczną muzeów na wolnym powietrzu, które powinny być standardem spełniającym oczekiwania publiczności muzeów na wolnym powietrzu, a które wciąż wiążą się z ograniczeniami od strony prawnej. Seminarium ma być próbą wypracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie i przedstawienia możliwości rozwiązań.

Miło nam podkreślić, iż nasz jubileusz objęty został patronatem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Honorowy patronat objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Słupskiego. Współorganizator to Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Honorowy Komitet Organizacyjny: Gmina Słupsk, Gmina Smołdzino.

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |