Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


KONKURS DLA TWÓRCÓW!

23 Kwietnia 2013
Po ośmioletniej przerwie Muzuem Pomorza Środkowego w Słupsku powraca do organizacji Konkursu Sztuki i Rękodzieła. Prace z zakresu rzeźby, malarstwa na szkle i płótnie, haftu, plecionkarstwa, ceramiki, kowalstwa i tkactwa można skłdać do końca września 2013 r.

Pierwszy konkurs słupskie muzeum ogłosiło w 1976 roku. Ostatni, jubileuszowy XV konkurs odbył się osiem lat temu, w 2005 roku. Konkurs Sztuki i Rękodzieła ma na celu dokonanie przeglądu twórczości nieprofesjonalnej, rękodzieła artystycznego i plastyki amatorskiej Pomorza Środkowego. Twórcom daje możliwość prezentacji swoich dzieł, a muzeum – pozyskania oryginalnych, wartościowych prac o wysokich walorach artystycznych i etnograficznych. Takie działania aktywizują działających już twórców, rękodzielników i plastyków, ale także pozwalają wyłonić nowych.

Regulamin konkursu ogłoszony został w marcu 2013 r. Rozstrzygnięcie konkursu, połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej, odbędzie się w grudniu 2013 r. w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Przedmiotem konkursu są następujące dziedziny sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego i plastyki amatorskiej mieszkańców wsi i miast Pomorza Środkowego:
a/ rzeźba i płaskorzeźba,
b/ malarstwo na szkle i płótnie,
c/ hafty tradycyjne: na obrusach, serwetach, bieżnikach, chustach; czepce– złotnice; wyszywane obrazki własnej kompozycji,
d/ plecionkarstwo,
e/ kowalstwo artystyczne,
f/ garncarstwo,
g/ przedmioty z rogu,
h/ zdobnictwo wnętrz,
i/ instrumenty ludowe własnego wyrobu,
j/ wytwory rękodzieła artystycznego uwzględniające specyfikę regionu, np. wyroby z bursztynu.

Ponadto w tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy pojawi się dodatkowa dziedzina: pamiątka regionalna, czyli dzieło łączące w sobie tradycyjne elementy i wzory kultury ludowej ze współczesną formą, jak również nawiązujące do tradycji kultury regionalnej i specyfiki regionu. Istotne jest, by przedstawiona w tej kategorii praca mogła być powielana. Wszystkich chętnych, tworzących w domowym zaciszu zapraszamy do udziału w konkursie. Warto zaprezentować własne osiągnięcia i zaistnieć w gronie twórców z naszego regionu.

Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście lub nadesłać pocztą w terminie do 30 września 2013 r. do Oddziału Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego, 76-200 Słupsk, ul.Dominikańska 5-9 (Młyn Zamkowy).

Wszelkich informacji w sprawie konkursu udziela Sekretarz Konkursu mgr Dominika Gonciarz z Działu Etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, tel. 842 40 81 lub 842 40 82. Komisarzem XVI Konkursu Sztuki i Rękodzieła jest mgr Marzenna Mazur.

Regulamin konkursu 
Ankieta uczestnika 
Karta uczestnika 

Piknik rowerowy WKOŁO SWOŁOWO

06 Kwietnia 2013
21 kwietnia zapraszamy na I Piknik Rowerowy WKOŁO SWOŁOWO.

Zlot rowerzystów z Pomorza Środkowego muzeum organizuje wspólnie z miłośnikami "kręcenia" ze Słupska, Koszalina, Ustki, Sławna i Postomina. Uwaga! Na imprezę WJAZD WOLNY! Zapraszamy także rowerzystów indywidualnych.

Szczegółowy program pikniku:

godz. 11.30-12.00 - wiejska masa krytyczna czyli przejazd wkoło Swołowa (zbiórka przy wejściu do nowej części muzeum)

godz. 13.00 - wernisaż wystawy zdjęć z wyprawy rowerowej "Afryka Nowaka 2009-2012" śladami podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wiekuprzebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem - o projekcie opowie uczestniczka jednego z etapów - Małgorzata Wiśniewska (sala teatralna na piętrze w stodole bogatego chłopa/Zagroda nr 15)

godz. 15.00 - rozstrzygnięcie konkursu loteryjnego: główna nagroda rower Romet Gazela oraz akcesoria rowerowe dla 10 osób

godz. 15.30 - zakończenie imprezy

godz.11.00- 15.30:
*wystawa zabytkowych rowerów ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (Zagroda nr 15)
*konkursy z nagrodami (akcesoria rowerowe)
*miasteczko rowerowe (Zagroda nr 15)
*regulowanie rowerów (Kawisbike/Zagroda nr 15)
*ognisko (ogród na Zagrodzie Albrechta)


Na terenie Zagrody nr 15 zostanie przygotowany strzeżony parking rowerowy dla uczestników pikniku.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Muzeum czynne 1 kwietnia 2013 r.

27 Marca 2013
Informujemy, że Muzeum 1 kwietnia 2013 r. będzie czynne dla zwiedzających w godz. 12-16
Do zwiedzania udostępnione wszystkie obiekty muzealne.
Wstęp płatny

Muzeum w weekend 30-31.03.2013 r. będzie nieczynne.

III poszukiwanie wiosny ze Szprychą - Swołowo

25 Marca 2013
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na:

Rajd rowerowy rozpoczynający oficjalnie sezon 2013 – "III poszukiwania wiosny ze Szprychą – Swołowo".

Tak, to prawda, po zimowej przerwie na szlaki rowerowe powraca Szprycha. Życzymy wszystkim aby nasze rajdy były okazją do poznawania osób, które są miłośnikami turystyki rowerowej oraz życzymy miłej i radosnej atmosfery przez cały sezon.

Sponsorem naszego rajdu jest:
- Firma Extrawheel – producent najlżejszej przyczepki rowerowej na Świecie.
- Firma Decathlon – Tous les sports sous un meme toit - Wszystkie dyscypliny pod jednym dachem.
- Sklep Rowerowy Kawisbike.pl, Słupsk, ul. Mostnika 3

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Miasto Słupsk, Gmina Kobylnica, Gmina Smołdzino, APR Ziemia Słupska, Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjno Gospodarczy Szkół w Kobylnicy

Termin: 6.04.2013 r. (sobota)
Zbiórka: Plac Zwycięstwa, godz. 10:45, start 11:00

Program:
– niezwykła podróż w przeszłość do Krainy w Kratę,
– wspólne ognisko,
– możliwość zakupienia posiłków w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem.

Zakończenie rajdu: Słupsk ok. godz. 16:00

Informacje dla uczestników:
1. Poziom trudności – dla początkujących, ok. 30 km
2. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów rowerowych, dostępnego na stronie www.rpswiat.pl
3.Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizację rajdów rowerowych
4. Opłaty – 2 zł (ognisko w Zagrodzie Albrechta)
5. Zabieramy swój prowiant, napoje
6. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie
7. Szczegóły rajdu – www.rpswiat.pl
8. Rejestracja uczestników – str@rpswiat.pl oraz w dniu rajdu
9. Ubezpieczenie NNW we własnym zakresie
10. Plakat rajdu: http://www.rpswiat.pl/rss/WIOSNA_2013.jpg

NIEDZIELA PALMOWA

05 Marca 2013
Niedziela Palmowa to impreza otwierająca cykl całorocznych spotkań muzealnych. Główną atrakcją jest I Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną podtrzymujący pomorskie tradycje okresu wiosennego. Pokazy i warsztaty pisankarskie, wykonywania kwiatów z bibuły i palm pozwolą uchwycić nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. W muzealnej kuchni będzie można spróbować potrawy wielkopostne: zalewajkę ii żur na zakwasie żytnim, ziemniaki okraszone cebulą i olejem lnianym oraz ślepego śledzia!
Na licznych stoiskach lokalnych twórców i rękodzielników znajdziesz coś „na Zająca” , a unoszące się zapachy swojskiej kiełbasy, domowego chleba, wędlin, żuru, mazurków i bab zachęcą do rozpoczęcia wielkanocnej uczty. Prelekcje oraz pokaz tradycyjnych pieśni obrzędowych wprowadzą nas w opowieść o tym, jak dawniej świętowano ten wiosenny czas.

Szczegółowy program:

11.00 – Msza Święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie połączona z uroczystą procesją z palmami – przejście do zagrody nr 15
14.00 - koncert pieśni wielkopostnych w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie

ZAGRODA NR 8
11.00 – 16.00 – wiejski targ produktów wielkanocnych – swojskie chleby, jaja, domowe kiełbasy i wędliny, postne śledzie, żur, baby, mazurki, serniki i wiele innych wielkanocnych smakołyków; w muzealnej kuchni: zalewajka i żur na zakwasie żytnim, ziemniaki okraszone cebulą i olejem lnianym, ślepy śledź

ZAGRODA NR 15
11.00 – 16.00 – stoiska z rękodziełem (podwórze oraz budynki nr 2 i 3)
12.00 – 14.30 - pokazy i warsztaty plastyki obrzędowej okresu wielkanocnego – kwiaty z bibuły, palmy, pisanki batikowe i drapane, (sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne gry i zabawy dla dzieci, gra terenowa „Szukamy zająca” (podwórze, w razie niepogody sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne opowieści (pracownia tkacka - budynek nr 3):
12.30 – „Obrzędy przywoływania wiosny”, opowiada: Dominika Gonciarz
13.15 – „Kura i jajko – o hodowli ptaków domowych”, opowiada: Karolina Lewandowska
15.00 – rozstrzygnięcie I Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną Swołowo 2013, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (sala konferencyjna - budynek nr 2)
15.30 – występ formacji „Mokosz” – pieśni obrzędowe z terenów Polski i Białorusi (sala konferencyjna - budynek nr 2)

ZAGRODA NR 14
12.00 – 14.00 – pokaz malowania jajek naturalnymi barwnikami

ZAPRASZAMY!DZIEŃ OTWARTY dla branży turystycznej w Swołowie

04 Marca 2013
Szanowni Państwo,

Przygotowania do sezonu turystycznego już trwają. Mamy nadzieję, że 2013 rok będzie udany dla całej branży turystycznej w naszym regionie. Jednym z warunków przyciągnięcia turystów z Polski i zagranicy jest stworzenie całościowej oferty turystycznej, począwszy od zakwaterowania i wyżywienia, a skończywszy na atrakcjach rozrywkowych i kulturalnych. Co więcej, turyści z roku na rok mają większe oczekiwania - szukają ciekawych i nietuzinkowych miejsc, do których można się wyrwać w niepogodne dni. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (otwarte w maju 2012 roku) zaprasza na DZIEŃ OTWARTY, podczas którego zaprezentujemy naszą ofertę kulturalną na 2013 rok, obfitującą w wydarzenia i imprezy plenerowe. Gwarantujemy, że przygotowane przez nas atrakcje w sezonie letnim dla dorosłych i dzieci będą ciekawą propozycją dla Waszych gości i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających.

21 marca 2013 roku (czwartek) zapraszamy wszystkich przedstawicieli branży turystycznej (pracowników LOT-ów, biur podróży, hotelarzy, właścicieli pensjonatów, restauratorów) na wspólne spotkanie w skansenie. Będzie to okazja do poznania się, nawiązania współpracy, omówienia oferty i zwiedzenia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, które jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek muzealnych typu skansenowskiego w Polsce, nagradzaną i zdobywającą uznanie w Polsce.

Program DNIA OTWARTEGO:
godz. 11 – spotkanie (przedstawienie oferty, kalendarz imprez, atrakcje dla turystów, materiały promocyjne) – sala konferencyjna w budynku nr 2 (Zagroda nr 15)
godz. 12 – zwiedzanie muzeum – pokazy tkactwa i działania maszyn rolniczych
godz. 13 – poczęstunek

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: promocja@muzeum.slupsk.pl lub telefonicznie: 59/811 94 10.

zaproszenie 

Niedziela Palmowa w Swołowie 24.0313 r.

04 Marca 2013
Niedziela Palmowa to impreza otwierająca cykl całorocznych spotkań muzealnych. Główną atrakcją jest I Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną podtrzymujący pomorskie tradycje okresu wiosennego. Pokazy i warsztaty pisankarskie, wykonywania kwiatów z bibuły i palm pozwolą uchwycić nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Na licznych stoiskach lokalnych twórców i rękodzielników znajdziesz coś „na Zająca” , a unoszące się zapachy swojskiej kiełbasy, domowego chleba, wędlin, żuru, mazurków i bab zachęcą do rozpoczęcia wielkanocnej uczty. Prelekcje oraz pokaz tradycyjnych pieśni obrzędowych wprowadzą nas w opowieść o tym, jak dawniej świętowano ten wiosenny czas.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 11.00 – 16.00
11.00 – Msza Święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie połączona z uroczystą procesją z palmami – przejście do zagrody nr 15

ZAGRODA NR 8
11.00 – 16.00 – wiejski targ produktów wielkanocnych – swojskie chleby, jaja, domowe kiełbasy i wędliny, postne śledzie, żur, baby, mazurki, serniki i wiele innych wielkanocnych smakołyków

ZAGRODA NR 15
11.00 – 16.00 – stoiska z rękodziełem (podwórze oraz budynki nr 2 i 3)
12.00 – 14.30 - pokazy i warsztaty plastyki obrzędowej okresu wielkanocnego – kwiaty z bibuły, palmy, pisanki batikowe i drapane, (sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne gry i zabawy dla dzieci, gra terenowa „Szukamy zająca” (podwórze, w razie niepogody sala konferencyjna - budynek nr 2)
12.30 – 13.30 – wielkanocne opowieści (pracownia tkacka - budynek nr 3):
12.30 – „Obrzędy przywoływania wiosny”, opowiada: Dominika Gonciarz
13.15 – „Kura i jajko – o hodowli ptaków domowych”, opowiada: Karolina Lewandowska
14.00 – występ zespołu muzycznego – pomorskie pieśni wielkopostne (sala konferencyjna - budynek nr 2)
15.00 – rozstrzygnięcie I Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną Swołowo 2013, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (sala konferencyjna - budynek nr 2)
15.30 – występ zespołu folkowego „Mokosz” – pieśni obrzędowe z terenów Polski i Białorusi (sala konferencyjna - budynek nr 2)

ZAGRODA NR 14
12.00 – 14.00 – pokaz malowania jajek naturalnymi barwnikami


Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

12 Lutego 2013
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w I Pomorskim Konkursie na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną. Mogą w nim wziąć udział osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenu Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu podtrzymanie pomorskich tradycji wielkanocnych oraz kształtowanie zainteresowań plastyką obrzędową wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach: Palma Wielkanocna i Pisanka Wielkanocna. Autorzy najpiękniejszych palm i pisanek otrzymają nagrody pieniężne.

Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca 2013 na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie - Oddziale Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uroczyste rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród nastąpi o godz. 15.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie karty uczestnictwa.

Pliki do pobrania:

karta zgłoszenia 
regulamin 
zaproszenie do konkursu 

Zimowa Kraina w Kratę - czyli ferie w Muzeum w Swołowie

01 Lutego 2013
Zajęcia dla grup zorganizowanych będą odbywać się codziennie od 11 do 22 lutego (z wyjątkiem: 16, 17 i 21 lutego). Koszt udziału w zajęciach - 6 zł./os. Program "Zimowej Krainy w Kratę" obejmuje spektakl teatru cieni zatytułowany "O córach gospodarza Tadeusza i leśnym skrzacie" oraz zajęcia plastyczne (jedne z trzech zajęć):

*lepienie gliny - warsztaty manualne, podczas których dzieci formują gliniane zwierzątka i domki. Szkliwione prace zostaną następnie wypalone w piecu. Będzie je można odebrać w muzeum w Słupsku,

*wykonywanie masek - warsztaty artystyczno-edukacyjne, podczas których dzieci poznają tradycje karnawałowe. W trakcie zajęć plastycznych dzieci wykonują tekturowe maski i ozdabiają je,

*warsztaty tkackie - podczas zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób dawniej wytwarzano tkaniny i poznają techniki tkackie; mogą także spróbować swoich w tkaniu i ozdabianiu tkanin za pomocą klocków drukarskich.

Zajęcia (spektakl oraz warsztaty) trwają ok. 2 godzin. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 785 993 597.

W czwartek, 21 lutego, muzeum zaprasza dzieci indywidualnie z rodzicami i dziadkami. Tego dnia zajęcia w ramach "Zimowej krainy w Kratę" będą bezpłatne - spektakl rozpocznie się o godz. 11, a następnie odbędą się zajęcia plastyczne.

Serdecznie zapraszamy!

Kalendarz imprez w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie w 2013 roku

15 Stycznia 2013
W 2013 r. muzealnicy przygotowali jeszcze więcej ciekawych i niebanalnych imprez plenerowych dla mieszkańców naszego regionu i turystów:

Sezon rozpoczniemy już 24 marca - w Niedzielę Palmową. Przygotowania nad programem święta już trwają.

21 kwietnia do Swołowa zapraszamy wszystkich miłośników turystyki rowerowej z całego regionu. Podczas pikniku rowerowego przewidzieliśmy konkursy, pokazy, wyścigi i ognisko.

1 czerwca to święto najmłodszych. W Dzień Dziecka w muzeum przygotujemy mnóstwo niespodzianek.

Po rocznej przerwie wracamy do popularnego Szparagowego Święta - na pewno będzie smacznie!

W lipcu zapraszamy na wspaniałą zabawę dla dzieciaków i ich rodziców. Dziecięca Zagroda będzie otwarta w każdą niedzielę.

1-4 sierpnia do Swołowa po raz drugi zjadą kowale z całej Polski. Będzie mocne kucie!

15 sierpnia po raz pierwszy zapraszamy na Święto Matki Boskiej Zielnej. W programie: plecenie wianków, święcenie ziół, kiermasz i pokazy zielarskie.

W ostatnią sobotę sierpnia będziemy kosztować najlepszych pomorskich nalewek - to już Babie Lato.

Wielka kulinarna uczta na gęsinie, czyli impreza zatytułowana "Na św. marcina najlepsza pomorska gęsina", potrwa w tym roku dwa dni: 10 i 11 listopada.

15 grudnia po raz pierwszy zorganizujemy jarmark bożonarodzeniowy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! NIE BĄDŹ BANALNY, BĄDŹ MUZEALNY!kalendarz do druku 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |