Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


Relacja z "Dziecięcej Zagrody" na bieżąco

24 Lipca 2014
Na tej stronie internetowej znajduje się blog z aktualizacjami "Dziecięcej Zagrody" 2014 r.

http://zagrodadziecieca.blogspot.com

Zapraszamy!!



Wystawa fotograficzna „Dziecko” w Swołowie

24 Lipca 2014
Wystawa fotograficzna zatytułowana „Dziecko” to opowieść o dzieciństwie dawnych i obecnych mieszkańców Pomorza.

Wśród 30 prezentowanych fotografii odnajdziemy wizerunki dzieci żyjących na terenie Pomorza przed i po 1945 roku – dzieci niemieckich, kaszubskich i polskich. Fotografie te odsłaniają nam zaledwie fragment rzeczywistego świata. Opowiadają o tym, jak wyglądały codzienne obowiązki i zabawy dziecka żyjącego na wsi, czy w małym miasteczku. Ukazują dzieci w różnych sytuacjach, w otoczeniu i w krajobrazie, w jakim dorastały…

Możemy z nich wyczytać wiele informacji o tym, jak ubierano dzieci na co dzień i od święta, jakie zabawki były ich nieodłącznymi towarzyszami, jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się zajmowały. Pełny obraz tych ulotnych, a zarazem dla wielu dzieci pomorskich niezwykle trudnych chwil dzieciństwa, przywołać mogą jedynie zapiski i wspomnienia tych, którzy wzrastali w czasach wojny, którzy swój rodzinny dom i tereny Pomorza musieli opuścić po II wojnie światowej oraz tych, dla których Pomorze stało się nowym domem po 1945 roku.

Niech opowieść tę wypełnią własne rodzinne wspomnienia wysnute na podstawie czarno-białej, pożółkłej fotografii , stając się inspiracją do poznania złożonych losów wielu Pomorzan, jak i własnej rodzinnej, małej historii, rozbudzając w kolejnych pokoleniach dzieci chęć poznawania sekretów dzieciństwa swoich rodziców, czy dziadków.

Zdjęcia wykonane przed II wojną światową stanowią fragment zbioru negatywów i fotografii przechowywanych w archiwum ikonograficznym działu etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Fotografie obecnych mieszkańców Pomorza pochodzą z prywatnych kolekcji rodzinnych i stanowią fragment opracowania „Fotografia chłopów pomorskich”, wydanego w 2012 roku, według koncepcji i pod redakcją Danuty M. Sroki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

Dziecięca Zagroda 20.07.2014 r.

20 Lipca 2014
Zapraszamy na kolejną lipcową niedzielę do Swołowa!
20 lipca – SKRZATY

Pewnego razu owczarz przeganiał swoje owce drogą, która wiodła przez wąwóz w starym bukowym lesie. Nagle spostrzegł dwoje małych dzieci w czerwonych czapkach, które szły przed stadem trzymając się za ręce. Ich głowy wystawały niewiele ponad grzbiety owiec. Postanowił podejść bliżej, aby im się przyjrzeć, ale wtedy zniknęły.
Jak żyją i czym zajmują się podziemni Ludkowie przybliży nam Bajanie na sianie, na którym tym razem zagoszczą: Małgorzata Litwinowicz-Droździel i Katarzyna Jackowska. Opowiadaczki ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. zdradzą nam w swej opowieści sekrety małych ludków.
Grupa Studnia O. to pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, działające od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie, w tym najważniejszy to organizowany od wielu lat Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści”.

dr Małgorzata LitwinowiczDroździel - realizatorka wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW.

Katarzyna Jackowska – etnolog, muzyk, animatorka kultury i opowiadaczka. O d wielu lat prowadzi warsztaty kulturowe dla dzieci i młodzieży: śpiew i taniec z różnych tradycji, zwyczaje i tradycje związane z rokiem kalendarzowym i cyklem życia. Zrealizowała wiele autorskich projektów związanych z wielokulturowością, dialogiem i tożsamością kulturową, m.in.: „Domograj”, „Zebra- czarna kultura w białym świecie”, „Świat mieszka w Warszawie”. W swojej pracy zarówno animacyjnej, jak i artystycznej zajmuje się głównie kulturą Polski, Nigerii oraz kultura Romską.
Warsztaty rzemieślnicze - stolarze, rzeźbiarze, tkaczki i inni rękodzielnicy pokażą nam, co skrzat potrafi. Dowiemy się, jak dawniej skrzaty tkały chodniczki, strugały w drewnie, jak lepiły z gliny, wyplatały czapeczki z sitowia, czy jak wykonywały drewniane zabawki dla swoich skrzacich pociech. Ty też będziesz się tego uczyć! Wśród wielu kramów odnajdziemy magiczne, barwne przedmioty, stworzone przez pracowite ręce...

Program:
11.30 - bajanie na sianie
12.30 - entele pentele - wiejskie gry i zabawy
13.00 - warsztaty rzemieślnicze
15.00 - entele pentele - wiejskie gry i zabawy
15.30 - poszukiwania skarbu skrzata

Wystawa fotograficzna „Dziecko” w Swołowie!

Wystawa fotograficzna zatytułowana „Dziecko” to opowieść o dzieciństwie dawnych i obecnych mieszkańców Pomorza. Wśród 30 prezentowanych fotografii odnajdziemy wizerunki dzieci żyjących na terenie Pomorza przed i po 1945 roku – dzieci niemieckich, kaszubskich i polskich. Fotografie te odsłaniają nam zaledwie fragment rzeczywistego świata. Opowiadają o tym, jak wyglądały codzienne obowiązki i zabawy dziecka żyjącego na wsi, czy w małym miasteczku. Ukazują dzieci w różnych sytuacjach, w otoczeniu i w krajobrazie, w jakim dorastały… Możemy z nich wyczytać wiele informacji o tym, jak ubierano dzieci na co dzień i od święta, jakie zabawki były ich nieodłącznymi towarzyszami, jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się zajmowały. Pełny obraz tych ulotnych, a zarazem dla wielu dzieci pomorskich niezwykle trudnych chwil dzieciństwa, przywołać mogą jedynie zapiski i wspomnienia tych, którzy wzrastali w czasach wojny, którzy swój rodzinny dom i tereny Pomorza musieli opuścić po II wojnie światowej oraz tych, dla których Pomorze stało się nowym domem po 1945 roku.
Niech opowieść tę wypełnią własne rodzinne wspomnienia wysnute na podstawie czarno-białej, pożółkłej fotografii , stając się inspiracją do poznania złożonych losów wielu Pomorzan, jak i własnej rodzinnej, małej historii, rozbudzając w kolejnych pokoleniach dzieci chęć poznawania sekretów dzieciństwa swoich rodziców, czy dziadków.
Zdjęcia wykonane przed II wojną światową stanowią fragment zbioru negatywów i fotografii przechowywanych w archiwum ikonograficznym działu etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Fotografie obecnych mieszkańców Pomorza pochodzą z prywatnych kolekcji rodzinnych i stanowią fragment opracowania „Fotografia chłopów pomorskich”, wydanego w 2012 roku, według koncepcji i pod redakcją Danuty M. Sroki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.


Dziecięca Zagroda - 13 lipca - OLBRZYMY!

13 Lipca 2014
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na drugie spotkanie w Dziecięcej Zagrodzie. Tematem spotkania dla najmłodszych, a także ich rodziców, będą...OLBRZYMY!

Zapraszamy w niedzielę 13 lipca w godz. 11.30-16.30. WSTĘP WOLNY DLA DZIECI i DOROSŁYCH!

Program:
godz. 11.30 - bajanie na sianie
godz. 12.30 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 13.00 - warsztaty plastyczne
godz. 15.00 - entele pentele - wiejskie gry, zabawy, rymowanki i wyliczanki
godz. 15.30 - poszukiwanie skarbu Olbrzymki

Dawno, dawno temu panami tej krainy były stolemy. Przypominały ludzi ale wzrostem przewyższały ich wielokrotnie. Posiadały też ogromną siłę. Drzewa wyrywały niczym źdźbła trawy, a głazami rzucały, jak ziarnkami grochu. Pewnego dnia dwa olbrzymy leżały nad brzegiem morza i… Co dalej? Zakradniemy się do muzealnej stodoły, skąd słychać straszne chrapanie…

Bajanie na sianie poprowadzi Olga Hanowska, która muzyką i słowem opowie nam tę historię. Przy dźwiękach skrzypiec wyobrazimy sobie, jak dawniej wyglądało życie olbrzymów, dowiemy się, czy ich radości i smutki były małe, czy tak olbrzymie, jak oni sami.
Olga Hanowska – skrzypaczka, improwizatorka muzyki źródeł, animatorka warsztatów sztuki dla najmłodszych, autorka koncepcji działań edukacyjnych dla dzieci, asystent na wydziale Filologiczno – Pedagogicznym Zakładu Dydaktyki w AP w Słupsku. Na stałe związana z muzycznymi projektami „Zgagafari”, „Mokosz”, „Niski Szum”. Dźwiękowe zawieruszenia kieruje głównie w etnologię ludowej pieśni terenów dawnego Pomorza.

Warsztaty plastyczne przeprowadzi Przemysław Laskowski, który pomoże nam wyczarować ze sznurków, papieru i farb wielkoluda, który przeniesie nas na chwilę na tęczę, albo jeszcze wyżej…
Przemysław Laskowski jest plastykiem, aktorem, scenarzystą i scenografem widowisk teatralnych, wieloletnim aktorem Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art.-rycyklingu, mitologii słowiańskiej.


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „BAŚNIOWA KRAINA W KRATĘ”

07 Lipca 2014
Kategoria dzieci 3 – 7 lat
I MIEJSCE – Czarek Cudowski z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
II MIEJSCE – Remigiusz Sarnowski z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
III MIEJSCE – Sławomir Karasiak z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku
NAGRODA SPECJALNA - Eliza Mitłosz z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Skrzat” w Słupsku
NAGRODA SPECJALNA – Alicja Jóźwik z Przedszkola Ekologiczno – Językowego „Poziomka” we Włynkówku

Kategoria dzieci 7-12 lat
I MIEJSCE – Paweł Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Słupska

Wyróżnienia:
Anna Zagórowska
Anna Tworek
Artur Stawiński
Aleksander Dynowski
Piotr Mitlosz
Lena Szmidt
Martyna Cistowska
Wiktoria Konieczko
Danusia Adamczak
Zosia Adamczak

Prosimy o osobisty odbiór dyplomów oraz nagród rzeczowych w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie!
Kontakt:
Magdalena Lesiecka, tel. 697 176 674

Baśniowa Dziecięca Zagroda w Swołowie 2014 r.

06 Lipca 2014
Podążaj śladem skrzata i przyjedź do Swołowa na wielką baśniową przygodę!

Tegorocznym wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda” towarzyszyć będą zaczarowane postaci z podań i legend pomorskich.
W stodole na sianie posłuchasz starych, niezwykłych opowieści o diabłach, małych podziemnych ludkach, olbrzymach, czarnych rycerzach i ich zamkach, o czarownicach, zaklętych kamieniach i innych nieziemskich zjawach i stworach. Przed Tobą teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania, które opowiedzą o tym, dlaczego czarownica podkrada gospodyni mleko, jak odebrać skrzatowi skarb, jak się ustrzec wilkołaka, czy jak złapać zmorę.
W Baśniowym Ogrodzie Zabaw wśród starych jabłoni odnajdziesz rzeźbione koniki, kolorowe ptaszki, pchane gąski, szmaciane lale, a na szczudłach i mydlanych bańkach uniesiesz się, tak wysoko, że dosięgniesz czereśni z najwyższej gałęzi, zanim dolecą tam zaklęte w szpaki największe żarłoki świata.

Odkrywaj z nami niezwykły baśniowy świat w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 16.30!

Przed nami każdej niedzieli:

BAJANIE NA SIANIE, czyli:
widowisko narracyjne – bajkowa i muzyczna podróż do pomorskiej „Krainy w Kratę”. Zatopiony w stertę siana w muzealnej stodole podążysz śladem bohaterów dawnych podań i legend pomorskich. Pomogą Ci w tym bajarze i muzycy.
Słuchowisko – usłyszysz stare historie zamknięte we współczesnych opowieściach Jolanty Nitkowskiej-Węglarz – autorki baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. W swych opowiadaniach autorka zawarła baśniową historię czterech tajemniczych przedmiotów. Odnajdziesz je w naszym muzeum…

WARSZTATY ARTYSTYCZNE – teatralne, plastyczne, rzemieślnicze i muzyczne zmagania ze sztuką i rękodziełem pozwolą Ci zrozumieć, jak wyglądały, jak żyły i kim były legendarne diabły, olbrzymy, skrzaty, czy zjawy…
ENTELE PENTELE – dawne i współczesne wiejskie zabawy i gry; rymowanki, wyliczanki i skakanki, a wszystko wśród drewnianych ptaszków, koników i szmacianych lal w Baśniowym Ogrodzie Zabaw.
POSZUKIWANIA SKARBU - zaglądając do starej skrzyni, do babcinej spiżarni, do garnka z zupą, do mysiej dziury, do piwnicy, do pełnej szpargałów szafy i gdzie się jeszcze w muzeum da… będziemy poszukiwać skarbu ukrytego przez diabła, olbrzyma, skrzata i zjawę.
KIERMASZ ZABAWEK – ukochane, upragnione, proste i niezwykłe fiku-miku na patyku – zabawki takie, jakimi bawili się Twoi dziadkowie.

Najbliższe spotkanie:

06 lipca DIABŁY

Przy drodze do Swołowa leży kamień, który przyniósł tam sam diabeł. Można na nim zobaczyć odcisk końskiego kopyta, kurzej łapki, a także rzemienia z diabelskiego bata… Jaką tajemnicę skrywa ten zaklęty kamień? Czy zdradzi nam czarcie sekrety, a może opowie, jak oswoić diabła i sprawić, by nie był taki straszny… Przywołamy postaci diabłów z pomorskich legend i podań.

Bajanie na sianie poprowadzi Martyna Rubinowska z grupy Baśnie Właśnie, która zaczaruje nas słowem i opowie, o tym, jak to z czartami bywało.

Baśnie Właśnie z Poznania to nowa, prężna grupa bajarzy dzielących się sztuką opowiadania baśni i bajek ludowych, zapraszających słowem i muzyką dzieci i dorosłych do świata dawnych obyczajów i wierzeń. W swoim repertuarze posiadają widowiska narracyjne nawiązujące do baśni z całego świata. Na swym koncie mają już wiele przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w ramach festiwali i innych wydarzeń artystycznych. Ich ostatni projekt to Baśnie 1001 nocy.

Warsztaty teatralne „Diabeł – do zrobienia – może być na szaro...” poprowadzi Adam Walny, aktor, reżyser, który wprowadzi nas w tajniki kuchni teatralnej – poznamy proces budowy lalki i stworzymy korowód diabelskich postaci.
Adam Walny jest twórcą niezwykłego teatru, który w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Lalki używa również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Jest twórcą takich widowisk jak: „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród.

13.00 – rozstrzygnięcie konkursu „Baśniowa Kraina w Kratę”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje o konkursie „Baśniowa Kraina w Kratę” poniżej:

regulamin_karta_zglosze.docx 

Konkurs plastyczny „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”

03 Lipca 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci do lat 12 do udziału
w konkursie plastycznym „Baśniowa Kraina w Kratę – diabły, olbrzymy, skrzaty i zjawy”.

Konkurs towarzyszyć będzie wakacyjnym spotkaniom „Dziecięca Zagroda”, poświęconym w tym roku pomorskim baśniom, podaniom i legendom.
Zachęcamy do czytania lokalnych bajek i podań o skrzatach, diabłach, olbrzymach, różnych strachach i zjawach oraz wykonaniu w dowolny sposób swojego ulubionego bohatera.
Czy będzie to skrzat, który wyjada pod stołem okruszki, czy olbrzym, który głośno chrapie w stodole na sianie, smok z bagna, czy może zaklęty rycerz, albo czarownica, która podkrada gospodyni mleko? Posłuchaj bajki i wybierz swoją ulubioną postać! Możesz ją namalować, ulepić, uszyć, czy wyczarować ze swojej wyobraźni w dowolny sposób!

Konkurs rozstrzygniemy w niedzielę 06 lipca 2014 roku w czasie inauguracji tegorocznych wakacyjnych spotkań „Dziecięca Zagroda” w naszym baśniowym muzealnym ogrodzie.

Czekamy na zgłoszenia!

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy ze zgodą na udział dziecka w konkursie znajdują się w załaczniku do pobrania poniżej:




regulamin_karta_zgloszenia.docx 

Projet "Gotujemy ProNature" i debata kulinarna w Swołowie!

22 Czerwca 2014
W dniach 22-24 czerwca 2014 r. Swołowo stanie się miejscem niecodziennego spotkania.

W tych dniach do mieszczącego się we wsi Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, przyjadą najlepsi w Polsce szefowie kuchni, aby uczestniczyć w projekcie pt. " Gotujemy ProNature".

Przygotowywać będą m.in. czerninę, kartoflankę , klopsy królewieckie, rybę w piwie czy sernik z koziego twarogu- reinterpretacji podlegać będą tradycyjne potrawy kuchni pomorskiej. Kucharze korzystać będą z pieców chlebowych czy kaflowych kuchni , jakie posiada muzeum, współpracować będą też z mieszkańcami wsi wykorzystując naturalne produkty wiejskie - jaja, masło, śmietanę czy warzywa z wiejskich ogródków.

Dla zainteresowanych odwiedzeniem Swołowa- 23. 06. 2014 r. (poniedziałek) impreza ma charakter otwarty. O godz. 16.00 tego dnia, w sali konferencyjnej swołowskiego muzeum odbędzie się otwarta debata kulinarna z zaproszonymi gośćmi na temat: " Etyka w kuchni - wykorzystanie produktu przed i po..."

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w dyskusji oraz możliwości poznania czołowych polskich szefów kuchni. Jest to niecodzienna możliwość poznania osób, które na co dzień szefują czołowym polskim restauracjom w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Poczynaniom kucharzy przyglądać się będą polscy i zagraniczni dziennikarze ( Polacy, Duńczycy, Włosi, Hiszpanie).

Organizatorami spotkania są: Metamorfoza Gdańsk, Horeca Communications oraz Muzeum Kulltury Ludowej Pomorza w Swołowie - Oddział MPŚ w Słupsku


Informacja

19 Czerwca 2014
W dniu 19.06.2014 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
czynne w godz. 10:00 - 18:00

Szparagowe Święto - V edycja

08 Czerwca 2014
Muzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "V Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 8 czerwca 2014 roku, w godz. 11-16.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawiej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:
- tradycyjne potrawy ze szparagów,
- kKonkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycnych,
- gry i zabawy plenerowe dla dzieci.

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Wstęp na imprezę 6 zł.

Regulamin konkursu na najsmaczniejsze szparagowe danie do pobrania (poniżej).

regulamin 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |