Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


Informacja

29 Grudnia 2017
31.12.2017 r. oraz 1, 2 i 6 stycznia 2018 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.
Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.

Jarmark Bożonarodzeniowy

10 Grudnia 2017
Jarmark Bożonarodzeniowy - 10 grudnia 2017 r. od godz. 10:00 do godz. 16:00
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem piernika. Zapach unoszących się w powietrzu przypraw korzennych zaprowadzi nas do pieca chlebowego na warsztaty wypieku słupskiego piernika z makiem, jak również tego tradycyjnego pomorskiego wykonywanego z formy snycerskiej. Dodatkowo, zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli możliwość udekorować piernik masą lukrową.
Dla odwiedzających przygotowaliśmy ponadto kiermasz rękodzieła regionalnych twórców, na którym będzie można nabyć rozmaite ozdoby świąteczne i niepowtarzalne prezenty. Swoją smakowitą ofertę zaprezentują także koła gospodyń wiejskich, u których będziemy mieli okazję skosztować gorącego bigosu, barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz aromatycznego grzanego wina. Na stół świąteczny natomiast zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, swojską kiełbasę, rozgrzewające nalewki i wiele, wiele innych produktów. Tego dnia do muzeum zawita również Pokojowy Patrol Kolędniczy, bowiem gdzie kolędnicy przywędrują, tam zawsze pojawia się dużo radości i wzruszeń. Wraz z publicznością odtworzą tradycyjne zabawy kolędnicze, zaśpiewają i zagrają piękne, stare kolędy oraz odprawią tradycyjne kolędnicze obrzędy. W Zagrodzie Albrechta na gości oczekiwać będą żywe zwierzęta – owieczki pomorskie z jagniętami, konie, stary cap Leon, gęsi, kaczki, kury…
Jarmark będzie jednocześnie ostatnią sposobnością na zapoznanie się wystawą czasową „Zasmakuj w formie” – prezentującą pomorskie przepisy i formy cukiernicze wykorzystywane w cukierniach, piekarniach, jak również w gospodarstwach domowych Pomorza z przełomu XIX i XX wieku.
Lokalnie, smacznie, tradycyjnie.

Zapraszamy!

Informacja

30 Listopada 2017
We wtorek 31 października i w środę 1 listopada Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.

Zapraszamy w środę!

11, 12 LISTOPADA 2017 - JUBILEUSZOWA X EDYCJA GĘSINY W SWOŁOWIE

11 Listopada 2017

Dawniej na Pomorzu oraz w wielu regionach Polski przed dniem Świętego Marcina należało zakończyć wszystkie prace polowe. Po Świętym Marcinie nie można było niepokoić ziemi. Po raz ostatni przed zimą wypuszczano bydło na pastwisko. Nadchodził czas późnojesiennych prac domowych – skubania pierza, przędzenia lnu, naprawiania drobnego sprzętu gospodarczego – czas wspólnej pracy w zaciszu domowym, sowicie okraszanej śpiewem, śmiechem, żartami, a nierzadko sowitym poczęstunkiem. Dobrotliwy święty Marcin w sposób szczególny 11 listopada opiekował się nadużywającymi jedzenia, ale nakazywał również szczodrze dzielić się świętomarcińskim jadłem i napitkiem…
Podążając śladami tej tradycji zapraszamy do wspólnego jesiennego biesiadowania– kosztowania potraw z gęsiny, ale nie tylko…. Zaglądając do różnorodnych muzealnych kątów odnajdziemy także tradycyjny śpiew, śmiech przędących i skubiących pierze kobiet, zapach adwentowych pierników, podpatrzymy przy pracy tkaczkę i kowala, a wszystko to przy dźwiękach wspaniale rozbrzmiewającej tradycyjnej muzyki z Kielecczyzny – rodzimego regionu wielu powojennych mieszkańców Swołowa.

TĘGIE CHŁOPY:
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

TARG PRODUKTÓW WIEJSKICH – na targu zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi z wolnego wybiegu – półgęski, okrasy, pasztety, smalce… jak również świeże wiejskie jajka. Koła gospodyń prześcigać się będą w różnorodnych daniach z gęsiną - pierogi, pyzy, zupy, gęś pieczona, duszona, nadziewana…..
Oprócz mięsnych specjałów na straganach znajdą się ekologiczne przetwory prosto ze spiżarń okolicznych gospodyń. Różnego rodzaju uzdrawiające syropy, nalewki, miód, oleje tłoczone na zimno, czyli wszystko co wzmocni nas i przygotuje do walki z jesiennymi przeziębieniami. Podniebienie połechcą przepyszne domowe wypieki.

KIERMASZ RĘKODZIEŁA – miejsce, gdzie odnajdziesz niezwykłe przedmioty i odwiedzisz galerię niezwykłych osobowości – ludzi, którzy te przedmioty tworzą – rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki, osoby, które tworzą od dziecka i takie, które w wieku dojrzałym odkryły w sobie pasję lub po prostu znalazły w swoim życiu czas na to, by tworzyć. Na naszych kiermaszach spotkasz osoby wyłącznie z regionu Pomorza, które swoimi zamiłowaniami do rękodzieła i różnorodnych technik zdobniczych i rzemieślniczych - od ceramiki poprzez rzeźbę, malarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, zabawkarstwo aż do wielu współczesnych technik, takich jak decoupage, scrapbooking, artystyczne jubilerstwo, czy wielu innych nie mieszczących się w ramach sztampowych określeń - chcą się po prostu podzielić.
WIDOWISKO „PRZĄDKI” sobota 11 listopada, godz. 12-15
pokaz przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach
Podążając śladem dawnych wiejskich tradycji przeniesiemy się do lat 40 – 50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Przy jednoczącym miarowym stukocie jeszcze po 1945 roku zasiadały w jednej kuchni Niemki, Polki, Ukrainki. Mieszały się opowieści z różnorodnych regionów, przeplatały się pieśni pochodzące z odrębnych tradycji, łączyły wspólne plotki i losy dawnych i nowych mieszkańców Pomorza. Wsłuchując się w warkot furkoczących szpuli i kręcących się wrzecion przywoływać będziemy obraz pamiętany jeszcze przez wiele, nie tylko starszych, osób.
Rekonstrukcja zwyczaju prządek odbędzie się z udziałem uczestniczek programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” – dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywracającego dawne umiejętności przędzalnictwa wiejskiego.

WIDOWISKO „DARCIE PIERZA” niedziela 12 listopada, godz. 12 – 15
Wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki, federball… ile regionów tyle nazw. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych, czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Przy miskach pełnych pierza zasiadało w jednej kuchni kilka do kilkunastu kobiet, by wspólnie po kolei u każdej z zebranych gospodyń przygotować puch na nową pierzynę. Do dziś wielu jeszcze pamięta, jak do pilnie pracujących kobiet zakradał się mężczyzna trzymający w garści wróbla, czy innego drobnego ptaka wypuszczając go prosto w przygotowane pieczołowicie pierze….
W widowisku uczestniczyć będą wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

Pokazom przędzenia oraz darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza:

„KOŁOWRÓT”
śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i pastwisk. Pieśni wplecionych w rytm codziennej pracy i rytm obrzędowości, nierozerwalnie związanych z porami roku i cyklem ludzkiego życia. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.

POKAZY, godz. 12 – 15
Tkanie płótna
Drukowanie tkanin
Wypiek piernika i podpłomyka
Pokaz pracy kowala
Warsztaty dla dzieci


Zagrają Tęgie Chłopy

11 Listopada 2017
11,12 liztopada podczas "Gęsiny" zagrają TĘGIE CHŁOPY

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Zapraszamy!

„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”

12 Października 2017

„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
13 – 15 października 2017
W Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie trwają przygotowania do prezentacji prządek w ramach programu „DWA ŚWIATY –JEDNA NIĆ”, która będzie miała miejsce 11 listopada na imprezie plenerowej „Na Świętego Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina”. Najbliższe weekendowe spotkanie uczestniczek programu to zgłębianie historii druków ludowych na płótnie i wiejskiego krawiectwa oraz warsztaty rękodzielnicze związane z prezentowaną tematyką. Kontynuujemy przygotowanie rekonstrukcji wiejskiego ubioru codziennego z terenów Pomorza z okresu międzywojennego. Po zmaganiach z dzierganymi na drutach skarpetami z owczej wełny czas na drukowanie chust na głowę oraz szycie koszul wzorowanych na archiwalnych fotografiach z muzealnych zbiorów. Grupę uczestniczek poprowadzą: w zakresie krawiectwa - Marianna Roszkowska-Galska, w zakresie druków na tkaninie - Magdalena Lesiecka.
Marianna Roszkowska – Galska – ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, zajmuję się malarstwem, projektowaniem i szyciem ubrań design, tworzeniem biżuterii i innych dodatków. Jest również pedagogiem, prowadzi warsztaty artystyczne oraz projektowania i szycia.
Magdalena Lesiecka – etnolog, pracownik MKLP w Swołowie, autorka i koordynatorka programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”, prządka, tkaczka, zgłębiająca tkaninę od strony historycznej i rękodzielniczej, realizatorka wielu autorskich programów edukacyjnych z zakresu etnografii, etnodesignu i tradycyjnych rzemiosł.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego



„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”

30 Września 2017
„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
30 września – 1 października 2017

Po pracowitym tygodniu przędzenia w miejscach publicznych w Słupsku swołowskie prządki wracają do pracy w zaciszu Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Przed nami kolejne spotkanie i nauka dalszych zaawansowanych technik przędzenia – łączenia ze sobą nici oraz projektowania i tworzenia własnych artystycznych przędzy w dalszym ciągu pod okiem instruktorki Elżbiety Reglińskiej-Grądkiewicz.
Elżbieta Reglińska-Grądkiwicz – wieloletnia prządka, tkaczka, dziewiarka. Grępluje, barwi, łączy kolory, struktury - jednym słowem eksperymentuje z owczą wełną na wszystkie możliwe sposoby. Autorka bloga o przędzeniu i tkaniu „Prząśniczka”, twórczyni „Pracowni na Kaszubach”, związana z Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.


Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego




Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych 21-17 września 2017

21 Września 2017
„Po nitce do kłębka”, czyli „Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych”
21 – 27 września 2017

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wraz z Herbaciarnią w Spichlerzu, Miejską Biblioteką Publiczną, Młodzieżowym Centrum Kultury oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury zapraszają na Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych.

Widowisko „Po nitce do kłębka” to przygotowany przez grupę uczestniczek programu ”DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” kilkudniowy cykl pokazów przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach odbywający się w wybranych miejscach przestrzeni miejskiej w Słupsku.

Przędzenie, czyli skręcanie włókien lnu, wełny, bawełny, czy jedwabiu w nić to pradawna technika znana na całym świecie. W wielu miejscach już zapomniana, w wielu odradzająca się na nowo na fundamentach dawnych tradycji. Współcześnie przędzenie to nie tylko odtwarzanie zapomnianych umiejętności naszych przodków na potrzeby grup rekonstrukcyjnych, czy muzealnych ekspozycji… To także nowoczesna pasja wielu kobiet na świecie, twórcze hobby, umiejętność projektowania własnych oryginalnych nici i tworzenia z nich niepowtarzalnych rękodzielniczych prac. W najbliższych dniach chcemy podzielić się naszą pasją i zarazić kolejne osoby. Opowiemy, pokażemy, nauczymy, wprawimy w ruch wrzeciona i uprzędziemy nić łączącą dawne oraz nowe tradycje.
Zapraszamy prządki oraz wszystkich ciekawych, chętnych spróbowania i tych, którzy pragną przywołać z pamięci dźwięki furkoczącej szpuli oraz miarowe stukanie kołowrotka, jakie jeszcze pięćdziesiąt lat temu gościło w wielu wiejskich i miejskich domach.

21 września (czwartek), godz. 16-18, Ośrodek Teatralny Rondo SOK
22 września (piątek), godz. 17-19, Herbaciarnia w Spichlerzu,
25 września (poniedziałek), godz. 16-18, Pracownia Ceramiczna SOK
26 września (wtorek), godz. 10-12, Willa pod Platanami, MBP, Filia nr 7
27 września (środa), godz. 16-18, Młodzieżowe Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dwa Światy - Jedna Nić

20 Września 2017
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
23-24 września 2017

Swołowskie prządki nie ustają w pracy. Przed nami początek jesieni, a to czas niezwykły zarówno dla dawnych, jak i współczesnych rzemieślników i rękodzielników. Na dawnej wsi jesienne wieczory przepełnione były warkotem kołowrotków, długimi rozmowami, przeplatanymi kobiecym śmiechem i śpiewem. A dziś w Swołowie ten czas powrócił, tyle, że we współczesnej odsłonie. Tym razem pod okiem wspaniałej instruktorki Elżbiety Reglińskiej-Grądkiewicz powstawać będą śmiałe projekty nowoczesnych włóczek, w palecie najróżnorodniejszych barw. Służyć nam będzie ubarwione naturalnie runo pomorskich „muzealnych” owiec i nie tylko…
Elżbieta Reglińska-Grądkiwicz – wieloletnia prządka, tkaczka, dziewiarka. Grępluje, barwi, łączy kolory, struktury - jednym słowem eksperymentuje z owczą wełną na wszystkie możliwe sposoby. Autorka bloga o przędzeniu i tkaniu „Prząśniczka”, twórczyni „Pracowni na Kaszubach”, związana z Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dwa Światy - Jedna Nić

16 Września 2017
„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
16-17 września 2017

Przed nami już piąta odsłona programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” realizowanego w Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najbliższe spotkanie poświęcone zostanie dziewiarstwu ręcznemu. Uczestniczki programu uczą się prząść owcze runo ale poznają również, co dawniej nasze babki z uprzędzonych, wełnianych nici wykonywały. Zbliża się jesień, zatem podążając śladem dawnych prządek i dziewiarek, uczestniczki odkrywać będą misterny świat oczek i drutów.
Pomoże im w tym spadkobierczyni dawnych tradycji – mieszkanka regionu – Sabina Stolarska – mistrzyni dzierganych skarpet.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny wydarzenia objęło Radio Koszalin.

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |