Archiwum aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |


Grudniowa zabawa fotograficzna "Białe Swołowo"

05 Grudnia 2014
Wszystkich, którzy chętnie odwiedzają nas nie tylko latem, zapraszamy do grudniowej zabawy fotograficznej „Białe Swołowo”.

Przesyłajcie fotografie z zimowej scenerii Swołowa na adres:
malgorzata.szczudlo@muzeum.slupsk.pl do dnia 11.12.2014 r.

Wybrana fotografia trafi na ścianę Jarmarku Grudniowego, dn. 14.12.2014 r., podczas targu rękodzielników, a autor zdjęcia nagrodzony zostanie darmowym biletem wstępu do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie dla całej rodziny (bilet rodzinny)!

Przesyłając zdjęcia, autor zgadza się jednocześnie na wykorzystywanie ich przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w celach promocyjnych, zamieszczania na stronach internetowych, facebook'u oraz ewentualnych wystawach muzealnych.

Informacja

04 Listopada 2014
Informujemy, że w środę 12 listopada Muzeum będzie nieczynne.

Gęsina w Swołowie!

31 Października 2014
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina bije się gęsi. I choć pomorski szlachcic Andreas Puttkamer zwykła mawiać: „A co tam jedna gęś – tylko udko i pierś”, okazuje się, że mięso gęsie ma nie tylko duże walory smakowe, ale również zdrowotne:
– Mięso gęsie jest mięsem drobnowłóknistym, łatwo strawnym, a do tego jest bardzo odżywcze. Tłuszcz gęsi jest dużo zdrowszy od wieprzowego, bo ma wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – zachwala gęsinę Karolina Lewandowska, specjalistka ds. chowu w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – O walorach smakowych trzeba przekonać się na miejscu w Swołowie.
Podczas imprezy, która odbędzie się od 8 do 11 listopada (sobota-wtorek), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Targ produktów wiejskich tradycyjnie już („Gęsina „ w Swołowie organizowana jest już po raz siódmy) odbędzie się w ogrodzie Zagrody Albrechta. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 30 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Biesiada odbędzie się pod namiotami. W tym samym czasie, w drugiej części Muzeum (Zagroda nr 15), odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza i warsztaty tkackie (stodoła tkacka, godz. 12.30-15.30). Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni i pokazy gotowania na kuchni kaflowej, które poprowadzą lokalni restauratorzy. W tym roku swołowska „Gęsina” potrwa aż cztery dni. – Liczymy na to, że uda się w ten sposób choć trochę rozładować tłok w tej urokliwej pomorskiej wiosce. Rok temu w ciągu trzech dni odwiedziło nas blisko 5 tys. smakoszy – tłumaczy Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”. Szczegółowy program imprezy na www.swolowo.pl.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rajd rowerowy i Aktywne Forum Turystyki

12 Października 2014
Zapraszamy na Rajd rowerowy „Ze Szprychą po Gminie Słupsk”.

Rajd połączony zostanie z uroczystym otwarciem ścieżek rowerowych, które w ostatnim czasie zostały oddane do użytku w Gminie Słupsk. Trasa rajdu - wyjazd rowerowy ze Słupska (Plac Zwycięstwa) przez Bierkowo (stacyjka) - Bruskowo Wlk - Wielichowo - Szlak Pierścień Gryfitów do Krzemienicy - Swołowo.

W Swołowie na rowerzystów będzie czekał ciepły poczęstunek, a także liczne atrakcje : przejazdy bryczką, instruktaż: nordic walking, nordic skating oraz konkursy przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha.

Wyjazd: niedziela 12 października, godz. 10.00 - Plac Zwycięstwa. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów 2 kółek.

ZAPRASZAMY

„Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”

02 Października 2014
W tym roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie realizuje projekt „Ekomuzeum” – blok warsztatów edukacyjnych w przestrzeni muzeum na wolnym powietrzu”, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jest to blok 5 paneli zajęć edukacyjnych szerzących wiedzę o ochronie środowiska wśród młodzieży i dzieci. Panele składają się z warsztatu zielarskiego, gospodarczego ze zwierzyńcem, sadownictwa, tkackiego i teatralnego dla najmłodszych. Każdy panel dostosowany do innej grupy wiekowej - nowoczesna, aktywna forma przekazywania wiedzy o roli ekologii w życiu człowieka. Tematy są ukierunkowane na promocję środowiska naturalnego, walorów pracy w zgodzie z przyrodą, uświadamianie o roli życia na wsi, pozytywach płynących z promocji zwierząt hodowanych w warunkach wiejskich, użycie naturalnych materiałów do produkcji tkanin, uświadamianie dobrodziejstwa płynącego od matki natury, nauka rozpoznawania endemicznych gatunków zwierząt i roślin w naszym regionie. Podczas trwania projektu zadania dostępne będą dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Słupsk, po projekcie i w kolejnych latach grupy z Województwa Pomorskiego, a nawet całego kraju.

Warsztaty prezentują:

„Ziołowa Przygoda” to opowieść o bogactwie świata roślin leczniczych i zapomnianych tradycjach zielarskich. Celem warsztatów jest ukazanie roli zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu mieszkańców wsi. Podczas zajęć uczestnicy poznają nazwy, właściwości i zastosowanie podstawowych ziół, uczą się zasad zielnikowania roślin, a także - w zależności od wieku - przygotowują mydełka i świece ziołowe. W okresie wiosenno-letnim, część zajęć odbywa się w terenie - w ogrodzie ziołowym i na łąkach wokół muzeum.

„Ekoteatr” to przedsięwzięcie stworzone z myślą o najmłodszych i potrzebą uświadamiania społeczeństwa od jak najwcześniejszych lat życia. Panel ten prezentuje teatrzyk pacynkowy opowiadający o obowiązkach i przywilejach ludzi żyjących na wsi. Dzieci poznają cykl życia przyrody na przestrzeni 4 pór roku, dowiadują się jaką rolę pełnią zwierzęta w życiu człowieka, jakie odgłosy dają, czym się charakteryzują i co dobrego nam dają (z naciskiem na owcę pomorską, krowę, kury, konia i gęś pomorską, które żyją w swołowskiej zagrodzie). Po spektaklu dzieci na bazie materiałów edukacyjnych utrwalają swoją wiedzę uczestnicząc w grach i zabawach proekologicznych. Pomoc stanowią książeczki z odgłosami zwierzą, czy gry zabawowe z makietami wiejskich domów i ogrodów.

„Stare Sady” (nauka szczepienia drzew owocowych) - zajęcia poruszą tematykę rozmnażania drzew i krzewów owocowych, znaczenia dawnych odmian dla środowiska, omawiamy walory zdrowotne i smakowe owoców oraz ich odporność na patogeny w porównaniu do odmian nowoczesnych. Nauczamy metod rozmnażania drzew i krzewów owocowych (metoda szczepienia), uczestnicy samodzielnie wykonują drzewko owocowe (jabłoń, śliwę, czereśnię lub gruszę) bazując na materiale pobranym z ogrodu muzealnego lub innego w obrębie Swołowa (przedwojenne drzewa owocowe). Wykonane drzewka trafią do ogrodów osób uczestniczących w zajęciach lub zostanę posadzone na terenie szkół, ale także na terenie Muzeum w Swołowie.

„Ekotkanina” to cykl edukacyjnych warsztatów podejmujących problematykę produkcji ekologicznych tkanin – odzieży i innych wyrobów rękodzielniczych powstałych na ich bazie w aspekcie historycznych upraw i hodowli tradycyjnych włókien roślinnych i zwierzęcych na Pomorzu. Warsztaty „Ekotkanina” ukazują rolę Muzeum w Swołowie jako spadkobiercy i kontynuatora dawnych tradycji włókienniczych oraz popularyzatora ekologicznych upraw starych odmian lnu i hodowli rodzimych odmian owiec. Warsztaty ukazują złożony proces tradycyjnej uprawy i sposobów obróbki włókien, opowiadają o bogactwie tradycji wytwarzania wyrobów naturalnych na bazie tych surowców, ukazują różnorodność wyrobów rękodzielniczych oraz ich wzornictwo.

„Wiejskie Zwierzęta” - Podczas zajęć szerzymy wiedzę na temat starych ras i odmian zwierząt gospodarskich (utrzymywanych w muzeum: owca pomorska, gęś pomorska, kura zielononóżka kuropatwiana), bioróżnorodności, ekstensywnym chowie, paszach naturalnych i ich trawieniu w żołądku jednokomorowym (koń), wielokomorowym (owca, krowa) oraz u ptaków (kura). Mówimy również o produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko, jaja, wełna, a także obornik (uwzględniając procesy ich powstawania, wpływ na organizm ludzki i środowisko naturalne). Treść zajęć przedstawiona jest na wielu rysunkach, planszach i zdjęciach, aby lepiej zobrazować zagadnienia. Częścią zajęć jest nauka rozróżniania pasz i dopasowywania ich do poszczególnych gatunków zwierząt (na bazie własnych pasz gospodarskich), uczestnicy wspólnie karmią zwierzęta i wykonują drobne prace gospodarskie, jak ścielenie boksów, zbiór jaj w kurniku).


Nowe zwierzęta w Zagrodzie!

01 Października 2014
Do Swołowa przyjechały nowe, duże zwierzęta!

Konie, które zakupione zostały przez Urząd Gminy w ramach projektu "Horse sledding" (zaprzęgi konne). Klacze rasy Polski Koń zimnokrwisty to 5-letnia Maja (która latem urodziła klaczkę Malinę) oraz 12-letnia Atena.
Gmina przekazała je do MKLP w Swołowie, aby służyły do przewożenia turystów po okolicy bryczką, wozem, a zimą saniami. Konie pochodzą ze Stadniny Koni Narusa położonej w gminie Frombork. Klacze rasy polski koń zimnokrwisty to 5-letnia Maja (która latem urodziła klaczkę Malinę) oraz 12-letnia Atena. Obie klacze są bardzo przyjazne i spokojne, a klaczka Malina stanowi niewątpliwą atrakcję dla dzieci odwiedzających muzeum. Klacze są bardzo przyjazne i spokojne, a klaczka Malina stanowi niewątpliwą atrakcję dla dzieci odwiedzających muzeum.

Muzeum organizuje przejażdżki konne, jako uzupełnienie zajęć edukacyjnych, zwiedzania muzeum lub stanowi dodatkową atrakcję dla gości "Gospody pod Wesołym Pomorzaninem" (biesiady przy ognisku, imprezy okolicznościowe itp.).
Oferta kierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych: bryczką, wozem, w siodle, a zimą saniami.

Umawianie lekcji muzelnych pod nr tel.: 59 811 94 10 lub tel. kom. 785 993 597
mail: promocja@muzeum.slupsk.pl
Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem tel. 660717433

Słupskie Święto Miodu

14 Września 2014
Z okazji 65-lecia istnienia Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zaprasza na imprezę plenerową pod nazwą SŁUPSKIE ŚWIĘTO MIODU, która odbędzie się w niedzielę 14 września na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Program „Słupskiego Święta Miodu” :

10.30 Otwarcie „Słupskiego Święta Miodu”
10.40 Zbiórka Pocztów sztandarowych Kół Pszczelarzy przynależnych do Wojewódzkiego
Związku Pszczelarzy w Gdańsku (przed sceną w zagrodzie Albrechta)
10.50 Uroczyste wprowadzenie sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, do kościoła
w Swołowie
11.00 Msza Św. z poświęceniem sztandaru RKP w Słupsku
12.00 Przemarsz pocztów sztandarowych pod scenę główną uroczystości nadania sztandaru
12.10 Przemówienie Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku
12.20 Uroczyste nadanie sztandaru i wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru
12.40 Wystąpienia zaproszonych gości
12.50 Wręczenie odznaczeń pszczelarskich członkom RKP w Słupsku
13.00 Wykład inauguracyjny – „Dlaczego dla każdego z nas pszczoły są ważne?”
prof. dr hab. Jerzy Wilde – Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko
Mazurskiego
13.20 Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pn.: „Pszczoła zapyla, żywi, leczy…”. Wręczenie
nagród

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
• piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego
Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
• prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
• możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
• wystawa sprzętów pszczelarskich,
• prezentacja pasiek,
• stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
• sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego
Wilde,
• prezentacja firmy zajmującej się usuwaniem rojów pszczelich, gniazd os i szerszeni z naszych
posesji,
• występ zespołu młodzieżowego „Muszelki”,
• występ orkiestry dętej,
• Miodzio- Grill Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”,
• jazda konna,
• zabawy dla dzieci z pszczółką w tle (z nagrodami),
• inne atrakcje i niespodzianki.



Informacja

07 Września 2014
W dniu 07.09.2014 r. (niedziela) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.

Gminne Święto Plonów i VII Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2014

06 Września 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku- oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na Gminne Święto Plonów oraz do wzięcia udziału VII Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę – Swołowo 2014.

Konkurs odbędzie się w sobotę 6 września 2014 roku w oddziale MPŚ w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Babie Lato w Zagrodzie” oraz Gminnego Święta Plonów. Ocenie podlegać będzie nalewka oraz stoisko, na którym można zaprezentować nalewki.

Impreza rozpocznie się o godz. 11:00 na wszystkich zagrodach muzealnych jednocześnie. W tym roku degustacji podane zostaną nie tylko nalewki pomorskie, ale przywitają Państwa również bogato zastawione stoły kół gospodyń wiejskich.
Tego dnia przewidujemy wiele atrakcji i występów.
O godz. 14:00 Msza Święta w Kościele Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Podczas mszy usłyszymy chór „Pasjonata” z Siemianic. Bezpośrednio po Mszy św. zostaną poświęcone ustawione przed kościołem wszystkie chleby i wieńce dożynkowe.
Zapraszamy do korowodu dożynkowego spod kościoła na plac dożynkowy.
Tego dnia usłyszeć będziemy mogli występ Orkiestry Dętej z Darłowa, zespół Bierkowianki, zespół Świtezianki, Zespół z Jezierzyc, rozbawi nas występ góralskiego kabaretu „Truteń”, a na koniec dobrą muzykę zapewni gościom zespół SZTETL oraz zespół TZIGUNZ FANFARA.

VII Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku. Przystąpić do niego mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani z terenów Pomorza Środkowego. Konkurs ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie podjęte przez Muzeum przyczyni się do ożywienia tradycji wyrobu nalewek w naszym regionie.

Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi o godz. 16.30.
Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania poniżej.


karta_zgloszen_14r..doc 
regulamin.doc 

Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi pomorskiej" - Swołowo 12-13 września 2014 r.

02 Września 2014
Szanowni Państwo,

Fundacja Wspomagania Wsi i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zapraszają do udziału w konferencji: „Dziedzictwo kulturowe wsi pomorskiej - wiedza, dobre praktyki, wyzwania”.

Będzie to już piąta konferencja regionalna poświęcona dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi. Do tej pory spotykaliśmy się w Kamionce k. Nidzicy (dziedzictwo kulturowe wsi warmińskiej i mazurskiej), Biedrzychowicach (dziedzictwo wsi opolskiej i śląskiej), Ciekotach (dziedzictwo wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia) i Białowieży (dziedzictwo wsi podlaskiej i lubelskiej).

Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi pomorskiej - wiedza, dobre praktyki, wyzwania” odbędzie się w dniach 12-13 września 2014 r. w Swołowie w siedzibie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (Swołowo 8).

Celem spotkania jest refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności. Zapraszamy mieszkańców z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego: działaczy wiejskich organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządów, Lokalnych Grup Działania, instytucji kultury, a także osoby prywatne – wszystkich tych, dla których dziedzictwo jest cennym zasobem. Ważną częścią konferencji będzie wymiana doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami realizującymi projekty na rzecz dziedzictwa w regionie. W czasie spotkania zaprezentują się także instytucje mogące służyć radą i pomocą w czasie realizacji projektów. Szczegółowy program znajduje się w załączeniu.

Zgłoszenie na konferencję odbywa się poprzez elektroniczny formularz dostępny pod adresem:

http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php?option=com_customforms&view=customform&id=20 (prosimy kliknąć). Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: dziedzictwo@fww.org.pl lub telefonicznie do Krystiana Połomskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, tel. 22 636 25 71 do 75. Zgłoszenia do 1 września br.

Koszty udziału w konferencji pokrywa Fundacja Wspomagania Wsi (posiłki, noclegi w Słupsku, przejazdy pomiędzy obiektami konferencyjnymi).

***

Będzie to już piąta konferencja regionalna poświęcona dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi. Relacje (także filmowe) z poprzednich czterech konferencji dostępne są na naszym portalu Witryna Wiejska (www.witrynawiejska.org.pl) oraz na Wszechnicy (naszej internetowej bazie wykładów i wywiadów wideo, pod adresem: http://wszechnica.org.pl/11/142/dziedzictwo_kulturowe)

Zapraszamy!

Program konferencji "Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje"

Zagroda nr 8 w Swołowie

Dzień I

WYKŁADY

Od 11.00 Rejestracja uczestników
12.00 - 12.15 Powitanie i przedstawienie założeń konferencji
12.15 - 12.40 Do czego przydaje się dziedzictwo? - prezentacja publikacji
„Rzecz o dziedzictwie na wsi”, Justyna Duriasz-Bułhak,
Fundacja Wspomagania Wsi
12.40 – 13.10 Pomorska Kraina w Kratę, Marzenna Mazur, Muzeum Pomorza
Środkowego w Słupsku
13.10 – 13.45 Dyskusja
13.45 – 14.00 Przerwa na kawę
14.00 – 14.20 Przemiany i ochrona krajobrazu kulturowego na Pomorzu *
14.20 – 14.40 Między słupem a ryglem – oswajanie dziedzictwa ryglowego,
Maria Witek, Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
14.40 – 15.00 Dyskusja
15.00 – 16.00 Obiad
16.00 – 16.40 „Nowe życie pod starymi dachami” – debata nt. możliwości
ochrony i zachowania architektury wsi pomorskiej. Głos zabiorą
osoby zaangażowane w ratowanie zabytkowych obiektów:
Odbudowa kościoła ewangelickiego w Motarzynie, Teresa i
Jarosław Jakimiukowie
Rewitalizacja, modernizacja i adaptacja na cele kulturalne
Pałacu w Siemczynie, Bogdan Andziak, Henrykowskie
Stowarzyszenie w Siemczynie
O mieszkaniu w zabytkowej chacie rybackiej w Karwii, Wiesław
Stępień
Wspieranie lokalnych projektów z ochrony materialnego
dziedzictwa wsi – fakty i mity, Krzysztof Zagarzewski, Lokalna
Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”
Rola i możliwości służb konserwatorskich w podejmowaniu
działań na rzecz ochrony dziedzictwa wsi, Dariusz Chmielewski,
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków **
16.40 – 17.30 Dyskusja
17.30 – 17.45 Przerwa na kawę

PROJEKTY

17.45 – 19.15 Prezentacje 10-15 zrealizowanych projektów z regionu –
uczestnicy podzielą się wiedzą i doświadczeniem z realizacji
projektów i działalności społecznej. Zapraszamy do zgłaszania
swoich projektów poprzez formularz rejestracyjny.
19.15 – 19.30 Podsumowanie sesji projektowych
19.30 – 22.00 Kolacja

Dzień II

DO KOGO PO PORADĘ I INFORMACJĘ?

9.00 – 9.15 Zarządzanie zabytkiem i opieka nad obiektem zabytkowym - na
podstawie projektu „Kościoły ryglowe w Diecezji Koszalińsko-
Kołobrzeskiej”, Waldemar Witek, Oddział Terenowy Narodowego
Instytut Dziedzictwa w Szczecinie
9.15 – 9.30 Koordynacja działań różnych podmiotów współodpowiedzialnych
za zabytkowe kościoły, cmentarze i miejsca kultu, ks. Henryk
Romanik, Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji
Koszalińsko-Kołobrzeskiej
9.30 – 9.45 Moja historia… Wskazówki dla poszukujących własnych korzeni
w archiwach państwowych, Krzysztof Skrzypiec, Archiwum
Państwowe w Koszalinie
9.45 – 10.30 Dyskusja

SESJA STOLIKOWA – POROZMAWIAJMY!

10.30 – 11.30 Przy stolikach do dyspozycji uczestników konferencji będą:
pracownicy Narodowego Instytut Dziedzictwa, służb
konserwatorskich, pracownicy muzeów, realizatorzy projektów.
Równolegle, dla zainteresowanych toczyć się będą rozmowy na
temat prawa i finansowania projektów z dziedzictwa z
przedstawicielami:
Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd
Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd
Marszałkowski Województwa Pomorskiego
11.30 – 11.45 Przerwa na kawę

SESJA WARSZTATOWA

11.45 – 13.45 Warsztaty:
I. „Questing” jako nowy sposób poznawania dziedzictwa wsi;
Karolina Likhtarovich
II. Dziedzictwo kulturowe w rozwoju wsi – tworzenie produktów
edukacyjno-turystycznych, dr Wacław Idziak
13.45 – 14.15 Podsumowanie warsztatów
14.15 – 14.45 Podsumowanie konferencji, wolne wnioski
15.00 – 16.00 Obiad

* prelegent do potwierdzenia
** prelegent do potwierdzenia


Zespół Fundacji Wspomagania Wsi
ul. Bellottiego 1
01-022 Warszawa
22 636 25 70 - 75
www.witrynawiejska.org.pl
www.fww.org.pl


 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |