ZIELNA ZIELNA…

Święto Matki Boskiej Zielnej w Swołowie!

Wydarzenie kulturalne pod nazwą ZIELNA ZIELNA odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza i Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie we wtorek 15 sierpnia.

Wydarzenie odbędzie się w związku z obchodzonym tego dnia w kościele katolickim świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w polskiej tradycji ludowej zwane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych obchodzone od V wieku.

Centralnym punktem imprezy będzie Msza Święta w swołowskim kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której zostaną poświęcone zioła. Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia będą rozgrywać się na w ogrodzie w Zagrodzie Albrechta (Nr 8) i w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (Nr 5).

W Zagrodzie Albrechta od godz. 10 do 17 czynny będzie jarmark, na którym będzie można kupić kwiaty, warzywa, owoce, zioła, przetwory, medykamenty i kosmetyki naturalne, a także lokalne rękodzieło. W muzealnej zagrodzie odbędą się warsztaty botaniczne z prof. Ziółkiem oraz zielarskie z zielarką Teresą Pokorską. Specjalnie dla dzieci zaplanowano przedstawienie teatralne „O królewnie, strachu i wróblach na dachu” w wykonaniu Teatru Władca Lalek, a dla wszystkich koncert zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach*.

W Zagrodzie Inicjatyw Twórczych zaplanowano warsztaty kosmetyczne z Dominiką Dudzic, ogrodnicze z Aliną Zając i graficzne z Martą Papierowską  Tu także odbędzie się wykład botaniczny ze spacerem, który poprowadzi botanik prof. Zbigniew Sobisz.

Program szczegółowy:

godz.10-11 – wyplatanie wianków i bukietów ziołowych do święcenia (ogród/Zagroda  Albrechta nr 8)

*godz.11 – Msza Święta ze święceniem ziół (kościół)

*godz. 11-17 – warsztaty kosmetyczne z Dominiką Dudzic, warsztaty ogrodnicze z Aliną Zając, warsztaty linorytu z Martą Papierowską (Zagroda Inicjatyw Twórczych nr 5)

*godz.12 – przedstawienie teatralne dla dzieci (ogród/Zagroda Albrechta nr 8)

*godz. 12-15 – warsztaty zielarskie z Teresą Pokorską (ogród/Zagroda Albrechta 8), degustacja zupy z żółtlicy

*godz.13 – wykład botaniczny ze spacerem prof. Sobisz (Zagroda Inicjatyw Twórczych nr 5/Zagroda 14)

*godz. 13-17 – warsztaty botaniczne: M. Radomski, prof. Ziółko (ogród/Zagroda Albrechta nr 8)

*godz. 14.30 – koncert 40i30na70 (ogród/Zagroda Albrechta nr 8)

* zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach” gra muzykę o zabarwieniu folkowym z elementami muzyki etnicznej, akustycznego reggae. Autorskie teksty mówią o życiu, wierze i poszukaniu sensu. Przez 20 lat aktywnej działalności zespól zagrał kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą m. in. na Song Of Songs Festival (Toruń), Targach Muzyki Chrześcijan (Kraków), Festiwalu Muzyki Dobrej (Warszawa), Festival de Paques (Chartres, Francja), Festiwalu Stróżów Poranka (Chorzów, Wilno), Festiwalu MOC DOBRA (2017, Warszawa – nagroda Muzycznych Darów), mini trasy koncertowe po Bułgarii i Białorusi oraz koncerty w domach dziecka, ośrodkach szkolno – wychowawczych, schroniskach dla bezdomnych oraz w ośrodkach odwykowych, więzieniach i na dworcach kolejowych.

Organizatorzy:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Zagroda Inicjatyw Twórczych

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST PŁATNY (bilet jednocześnie upoważnia do zwiedzania całej zagrody nr 8):
bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 8 zł
dzieci do 7 lat bezpłatnie
Muzeum będzie czynne w godz. 10.00-18.00 (bilet wstępu na pozostałe zagrody i wystawy według obowiązującego cennika)