Włodzimierz Ostoja-Lniski – wystawa czasowa

Zapraszamy na wystawę czasową pt „Ostoja”

Włodzimierz OstojaLniski –malarstwo na szkle, płaskorzeźba, drzeworyt,

16 lutego – 20 czerwca 2024 r. 

Włodzimierz Ostoja-Lniski to twórca rzeźb, obrazów malowanych na szkle i grafiki ludowej. Jest obecnie jednym z nielicznych współczesnych twórców, którzy powrócili do trudnej sztuki drzeworytu. Artysta eksperymentuje, tworząc drzeworyty w różnych odsłonach: poza czarno-białymi grafikami, koloruje je oraz wkomponowuje w obrazy malowane na szkle.

Na ekspozycji można podziwiać ponad 60 dzieł artysty, są to płaskorzeźby, grafiki w technice drzeworytu i malarstwo na szkle. Do końca lat dziewięćdziesiątych to właśnie rzeźba jest główną formą artystycznej ekspresji twórcy. Tworzy zarówno figury, jak i wielofigurowe kompozycje zamknięte w formie płaskorzeźb. Prace wykonywane przez artystę charakteryzują się bogatą polichromią, utrzymaną w charakterystycznej i wyróżniającej jego prace żywej, intensywnej kolorystyce opartej na barwach podstawowych. Na początku XXI w. rozpoczyna przygodę z malarstwem na szkle. W jego pracach dominują przedstawienia chrystologiczne, mariologiczne i hagiograficzne. Tworzy indywidualne obrazy, twórczo nawiązujące do klimatu i stylizacji XIX-wiecznego malarstwa kaszubskiego na szkle. O indywidualnym charakterze drzeworytów świadczą charakterystyczna gruba kreska, brak szrafowań oraz powściągliwość w dekoracji.

Od początku działalności Ostoja-Lniski jest wielokrotnie nagradzany w regionalnych i ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej. Prace artysty znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych, są prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2007 roku Ostoja-Lniski uhonorowany został przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczym na realizację projektu „Reaktywacja kaszubskiego malarstwa na szkle oraz rzeźby ludowej”.

Na wystawie zaprezentowano prace artysty ze zbiorów Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie.

Kuratorkami wystawy są Joanna Gołofit i Magdalena Sudoł.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • oprowadzanie kuratorskie: 24.02.2024 o godz. 11:00 (sobota)
  • warsztaty z kaszubskiego malarstwa na szkle dla dzieci i dorosłych, po wcześniejszym umówieniu grupy. Kontakt tel. 726 998 740

https://muzeum.swolowo.pl/edukacja/

Wystawę czasową można oglądać od środy do niedzieli w godz. 10-16 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.