Niedziela Palmowa w Swołowie!

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo

zapraszają na obchody Niedzieli Palmowej 24 marca 2024 w Swołowie


Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

PROGRAM:
10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska lokalnych twórców i rękodzielników: pisanki, palmy, kwiaty, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne oraz wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca” i dekoracji wielkanocnych.
10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i potrawy, chrzan, kiszonki, oleje, miody oraz inne regionalne specjały na miejscu i na wynos!
11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum

12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: malowanie pisanek, samodzielne wykonywanie cukrowych baranków, tarcie chrzanu

13.00 – „BITWA KULINARNA” – BARSZCZ BIAŁY VS. ŻUREK – w wykonaniu pomorskich szefów kuchni

11.00-15.00 – PREZENTACJA BAB WIELKANOCNYCH zgłoszonych do Konkursu na Najlepszą Pomorską Babę Wielkanocną

12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM WIELKANOCNYCH uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE IX POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ oraz ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA BABĘ WIELKANOCNĄ

16.00 – KONCERT ADAMA STRUGA pt. „Pieśni Pasyjne” W KOŚCIELE W SWOŁOWIE

Niedziela Palmowa odbędzie się w namiocie halowym na terenie zagrody nr 15. Wstęp bezpłatny!

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo zaprasza do Swołowa na niepowtarzalny koncert Adama Struga pt. „Pieśni Pasyjne”, który odbędzie się w Niedzielę Palmową – 24 marca o godz. 16:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Na koncert złożą się pieśni pasyjne od czasów średniowiecza aż po XIX w. Będziemy mieli możliwość usłyszenia w jego wykonaniu, nie tylko arcydzieł polskich poetów, lecz także anonimowych dzieł związanych z lokalną tradycją. Na lirze korbowej towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak.

Bilety: Dostępne tutaj: https://tiny.pl/dm5rp

Zapraszamy!

Chętnych do udziału w Konkursach, zapraszamy do zapoznania się z regulaminami

SZCZEGÓŁY KONKURSU NA NAJLEPSZĄ BABĘ WIELKANOCNĄ:

SZCZEGÓŁY KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ:

Zgłoszenia wystawców przyjmujemy telefonicznie:

  • kiermasz rękodzieła – Anna Uszyńska, tel. 608142690
  • targ produktów regionalnych i gastronomia – Joanna Gołofit, tel. 785993597