Plener kowalski 6-8.08.2021

Wydarzenie organizowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Forum Kowalskie” w zabytkowej kuźni muzealnej – Swołowo nr 14A.

Współorganizatorem „Pleneru Kowalskiego” jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

https://nikidw.edu.pl/

To wyjątkowe spotkanie nowego pokolenia polskich kowali. Kowale podczas trzech dni, wykuwają wspólnie oraz indywidualnie przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby. Miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę kilkudziesięciu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. Muzealna kuźnia stanie się wtedy najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć wyroby kowalstwa artystycznego, kowalskie pokazy, różne techniki, sposoby obróbki metalu. Będzie można zobaczyć wytapianie bułatu.

Bułat (damast krystaliczny, wootz) pojawił się na początku naszej ery. Wynaleziono go w Indiach w rejonie Hajderabadu, używając miejscowego złoża rudy żelaza. Produkcja bułatu nie polegała na skuwaniu wielu warstw. Analizy dowodzą, że w swej strukturze ma on cementyt (FeC) nadający niesamowitą twardość przy jednoczesnej elastyczności. Ostrza te słynęły z doskonałej jakości i też posiadają ładny niepowtarzalny wzór.
Niestety technologia zaginęła. Podobno wyczerpały się złoża rudy, mające w swym składzie substancje pozwalające wyrabiać bułat.Jedna z teorii mówi, że umiejętność zaginęła wraz z indyjskimi metalurgami, którzy zabrali tajemnice produkcji do grobu. Współcześnie próbowano odtworzyć tą technologię i okazało się, że jest ekstremalnie trudna.

Zapraszamy do udziału!