Dziecięca Zagroda 2021

W dniach 17 i 18 lipca 2021 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbyło się edukacyjno-artystyczne wydarzenie, prezentujące dziedzictwo regionu. Dwudniowe spotkanie umożliwiło kontakt z żywą tradycją w opowieści, muzyce, śpiewie, tańcu, teatrze, dawnych rzemiosłach i wiejskich zabawach.

TEGOROCZNA DZIECIĘCA ZAGRODA, TO „SPOTKANIA Z TRADYCJĄ”, czyli szeroko rozumiane zapoznanie dzieci z folklorem regionu, a dla starszych to niezapomniany powrót do przeszłości. Jednocześnie, bawiąc się, poznaliśmy tradycje swojego miejsca w otoczeniu autentycznych zabytków – zagrody muzealnej.

Muzeum w Swołowie, poprzez „Dziecięcą Zagrodę” chce przywracać pamięć tradycji i upowszechniać historię regionu.

Folklor to wiedza ludu, która nam pokazuje naszą historię, naszą tradycję, rodzinę. Zakorzenia nas w najbliższej społeczności, daje możliwość wielopokoleniowej wymiany. Rozwija w dzieciach i młodzieży więź ze swoją najbliższą okolicą i regionem, uczy patriotyzmu i  dumy z miejsca, w którym się żyje.

W naszej krainie „Dawno, dawno temu…” od godz. 11.00 najmłodsi uczestniczyli w warsztatach dawnych rzemiosł. Można było spróbować swoich sił w ceramice, haftowaniu makatek, rzeźbieniu w drewnie zabawek, malarstwie na szkle i filcowaniu.

Przez cały dzień trwał kiermasz zabawek, rzemiosła i produktów lokalnych.

Największą popularnością cieszył się etno plac zabaw, czyli drewniane zabawki w dużych rozmiarach wytworzone według wzorów dawnych drewnianych dziecięcych zabawek, na których dzieci mogą siadać, bujać się i organizować zabawę.

O godzinie 14.00 Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi z Łodzi, przedstawił spektakle Mądrych Bajek z bogactwem uniwersalnej mądrości ludowej, ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni. Po spektaklach odbyły się warsztaty aktorsko-artystyczne z aktorami.

Przez oba dni trwania Dziecięcej Zagrody zbieraliśmy pieniądze na operację rekonstrukcji małżowiny usznej i wszczepienie implantu słuchowego w USA dl Kacpra Gniadka ze Słupska. Chłopcu można pomóc poprzez wpłaty online:

https://www.siepomaga.pl/kacper-gniadek

W wydarzeniu uczestniczyło 1500 osób.

Już dziś zapraszamy na kolejną Dziecięcą Zagrodę w trzeci weekend lipca 2022!

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021

https://www.nck.pl/

oraz ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

https://nikidw.edu.pl/

dziękujemy!