NIEDZIELA PALMOWA I KIERMASZ WIELKANOCNY

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na obchody Niedzieli Palmowej 10 kwietnia w Swołowie

Wstęp wolny!

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

PROGRAM:

10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska przez lokalnych twórców i rękodzielników, pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne i wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca”.

10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i inne regionalne specjały.

11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum.

12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: PIECZENIE WIOSENNYCH ZAJĄCZKÓW, ZDOBIENIE JAJEK, TARCIE CHRZANU.

12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE VIII POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Zgłaszanie stoisk z rękodziełem i wielkanocnymi ozdobami* – tel. 608142690

Zgłaszanie stoisk na targ produktów regionalnych* – tel. 59 811 94 10

za stoiska obowiązują opłaty.