Niedziela Palmowa i rozstrzygnięcie Konkursu na Palmę Wielkanocną

Za nami pierwsza w tym roku impreza plenerowa.

Niedziela Palmowa przyniosła bardzo wietrzną pogodę, ale to nie odstraszyło naszych gości i przez cały dzień muzeum odwiedziło około 700 osób.

Stodoła w zagrodzie nr 15 pękała w szwach od rękodzieła, a teren zapełniony był stoiskami ze świątecznymi regionalnymi specjałami.

Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczęła Msza Święta w kościele z udziałem chóru Pasjonata, a po niej, w uroczystej procesji z palmami uczestnicy Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, samorządowcy, goście zaproszeni, turyści i mieszkańcy Swołowa i Gminy Słupsk przeszli do muzeum, gdzie już trwał wielkanocny jarmark.

Jak na każdej imprezie plenerowej w Swołowie można było zwiedzać wystawy stałe oraz uczestniczyć w specjalnie przygotowanych na ten dzień warsztatach wielkanocnych: malowanie pisanek, pieczenie wiosennych ptaszków w piecu chlebowym oraz tarcie chrzanu.

Do VIII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk, zgłoszono 33 palmy wielkanocne, wykonane przez osoby indywidualne, Koła Gospodyń Wiejskich, Sołectwa, Stowarzyszenia, Ośrodki Kultury z Gminy Słupsk, Ustka, Smołdzino, Powiatów Sławieńskiego i Koszalińskiego oraz innych miejscowości z Powiatu Słupskiego. Komisja Konkursowa w składzie:

1. Magdalena Lesiecka – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  2. Ewa Mazur – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  3. Sylwia Razuwajew-Mądry – Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk
  4. Wioletta Kalinowska – Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk
  5. Violetta Tkacz-Laskowska – Kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
    na posiedzeniu w dniu 10 kwietnia 2022 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm wielkanocnych i w drodze głosowania przyznało nagrody następującym uczestnikom:
    I nagrodę w kwocie 400 zł dla Pani Lidii Mędrkiewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy
    II nagrodę w kwocie 300 zł dla Rady Sołeckiej z Możdżanowa
    III nagrodę w kwocie 200 zł dla Pani Teresy Brzeskiej z Możdżanowa
    Przyznano cztery wyróżnienia dla:
  6. Sebastiana Hermana z Gałęzinowa – I wyróżnienie
  7. Pani Renaty Knitter ze Smołdzina – II wyróżnienie
  8. Danuty Światły (lat 7) i dla Zuzanny Żydyk (lat 8) ze Smołdzina – III wyróżnienie
  9. Pani Ewy Góreckiej z Łosina – IV wyróżnienie
    Każdy uczestnik Konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Konkursie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia i imprezy w Swołowie!