Dziecięca Zagroda 17-18 lipca. Zapraszamy!

EDUKACYJNO-ARTYSTYCZNE wydarzenie, prezentujące dziedzictwo regionu. Dwudniowe spotkanie ma na celu umożliwienie kontaktu z żywą tradycją w opowieści, muzyce, śpiewie, tańcu, teatrze, dawnych rzemiosłach i wiejskich zabawach.

TEGOROCZNA DZIECIĘCA ZAGRODA, TO „SPOTKANIA Z TRADYCJĄ”, czyli szeroko rozumiane zapoznanie dzieci z folklorem regionu, a dla starszych będzie to niezapomniany powrót do przeszłości. Jednocześnie, bawiąc się, poznają tradycje swojego miejsca w otoczeniu autentycznych zabytków – zagrody muzealnej. Muzeum w Swołowie, poprzez „Dziecięcą Zagrodę” chce przywracać pamięć tradycji i upowszechniać historię regionu.

Folklor to wiedza ludu, która nam pokazuje naszą historię, naszą tradycję, rodzinę. Zakorzenia nas w najbliższej społeczności, daje możliwość wielopokoleniowej wymiany. Rozwija w dzieciach i młodzieży więź ze swoją najbliższą okolicą i regionem, uczy patriotyzmu i  dumy z miejsca, w którym się żyje.

Wstęp wolny!

W naszej krainie „Dawno, dawno temu…” od godz. 11.00 dla najmłodszych warsztaty dawnych rzemiosł:

  • Ceramika. Ceramika i garncarstwo, to rzemiosło wyrabiania naczyń do użytku codziennego i dekoracyjnych, a formy i odmiany wyrobów glinianych związane były z ich przeznaczeniem.
  • Haftowanie. Haftowanie makatek, które stanowiły niegdyś swoiste dekoracje w każdym domu i do dziś wywołują miłe wspomnienie poprzez swoje moralizatorskie sentencje
  • Rzeźba. Rzeźba ludowa, to niezwykle popularna dziedzina sztuki nieprofesjonalnej, jest unikalna, nie do naśladowania, ale jest wyrazem indywidualnych przeżyć twórcy. Zabawkarstwo ma bardzo stare tradycje i choć w regionie nie było ośrodka zabawkarskiego, to zachowało się tu wiele artefaktów związanych z zabawkami i ich domowym wykonywaniem. Zabawki były i są przedmiotami, które pozwalają dzieciom miło spędzić czas, cieszyć się, a jednocześnie uczą.
  • Malarstwo na szkle. Nauka malarstwa na szkle, tworzenia tradycyjnych motywów i układów zdobień oraz obrazków sakralnych i świeckich, nauka sztuki nieprofesjonalnej, która obecna była w historii od wielu wieków.
  • Filcowanie. Filcowanie owczej wełny, związane jest z powszechną niegdyś na Pomorzu hodowlą owcy rasy pomorskiej, której pokazową hodowlą zajmuje się dziś muzeum.

Przez cały dzień trwać będzie kiermasz zabawek, rzemiosła i produktów lokalnych. Zapraszamy do zgłaszania swoich stoisk!

W przestrzeni ogrodu muzealnego znajduje się etno plac zabaw, czyli drewniane zabawki w dużych rozmiarach wytworzone według wzorów dawnych drewnianych dziecięcych zabawek, na których dzieci mogą siadać, bujać się i organizować zabawę.

Na terenie muzeum obejrzeć będzie można przez cały dzień zagrodę chłopską, w której prowadzone jest dawne gospodarstwo – hodowane są zwierzęta gospodarskie (kury, kaczki, gęsi pomorskie, konie, owce), w stodole obejrzeć można dawne maszyny rolnicze.

O godzinie 14.00 Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi z Łodzi, który przedstawi Mądre Bajki z bogactwem uniwersalnej mądrości ludowej, ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni.

https://www.facebook.com/TeatrMaleMi

Po spektaklach zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach.

W sobotę o 14.00 – Spektakl „Igraszki z Dropsem” , a po nim warsztaty z aktorami „Skarby podróżników”. Zapraszamy w wędrowno – magiczny świat, gdzie WSZYSTKO jest możliwe!

„Igraszki z Dropsem” To opowieści o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach, trubadurach, jednym słowem o WĘDROWNYCH GRAJKACH są inspiracją do zabawy w teatr i pełną niespodziewanych zwrotów akcji historią teatralną.

W niedzielę o 14.00 – Spektakl „Irra i Eana. Czyli jak żyć własnym życiem”, a po nim Warsztaty „łątki polskich lasów łąk i pól”, czyli formy lalkarskie z patyków, trawy i koralików.

„Irra i Eana”, to pierwsza bajka z cyklu BAJEK NA LEPSZE ŻYCIE. Bajka terapeutyczno-filozoficzna autorstwa Agnieszki Suchowierskiej z książki „BAJKA TO ŻYCIE albo z jakiej bajki jesteś” porusza istotne tematy, na które czasami bardzo trudno rozmawiać: jak nie dać się krzywdzie, jak zacząć wszystko od nowa, jak być wolnym, jak żyć własnym życiem, jak być zwyczajnym i pięknym. Dzięki metaforom i symbolom żywiołowo napisanym i opowiedzianym, łatwiej taką rozmowę podjąć i z pewnością pozostaje ona długo w pamięci.


Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021

https://www.nck.pl/

oraz ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

https://nikidw.edu.pl/