Zielna, zielna… 15 sierpnia

Święto Matki Boskiej Zielnej w Swołowie

15 sierpnia 2024 r. (czwartek) w godzinach 10:00 – 17:00

Obchodzone kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywane jest w polskiej tradycji ludowej świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych, którego korzenie sięgają V w. n.e. W kalendarzu ludowym Święto Matki Boskiej Zielnej przypadało na koniec żniw i przez to nabierało charakteru dziękczynienia.

Wydarzenie pod nazwą ZIELNA, ZIELNA… nawiązuje do ludowych tradycji i pobożności maryjnej. Centralnym punktem będzie Msza Święta w swołowskim kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której zostaną poświęcone zioła (bukiety ziół i kwiatów będzie można przygotować przed wejściem do świątyni). Na terenie Zagrody Albrechta oraz w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych odbędą się warsztaty ziołowe i botaniczne, wykłady, zabawy i teatr dla dzieci, kiermasz rękodzieła oraz jarmark ziołowy.

PROGRAM WYDARZENIA:

Kościół w Swołowie:

godz. 10:00 – układanie bukietów ziołowych

godz. 11:00 – Msza Święta ze świeceniem bukietów

Zagroda Albrechta (Nr 8), Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie:

godz. 10:00 – 17:00 – warsztaty botaniczne z prof. Ziółkiem

warsztaty drukowania roślinnych motywów

warsztaty tkania roślinnego

pokazy wypieku i degustacja podpłomyków z ziołami

pokazy obróbki bursztynu

jarmark owoców, warzyw, przetworów, kiermasz rękodzieła

godz. 12:00 – zabawa muzyczna dla dzieci z koroną żniwną

godz. 13:30 – spektakl teatralny dla dzieci pod tytułem „O Królewnie, Strachu i Wróblach na dachu”

godz. 14.30 –  warsztaty tworzenia ruchomych zabawek „ziołowe Krośnięta”

Bilety wstępu na wydarzenie na terenie muzeum w cenie: normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

Zagroda Inicjatyw Twórczych (Nr 5):

godz. 10:30-12:00 – warsztaty cyjanotypii „Światłoczułe cuda! Warsztaty z malowania słońcem dla rodzin z dziećmi”*

godz. 14:00-16:00 – spotkanie z dziennikarzem i ogrodnikiem Jackiem Naliwajkiem pt. „Bio-różnorodny ogród użytkowy pełen warzyw, kwiatów i ziół”*

*wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – tel. kom. 573 148 724

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Zagroda Inicjatyw Twórczych.