Sypią się nagrody!

W zeszłym roku Witkacy przeprowadził się z Zamku Książąt Pomorskich na drugą stronę rzeki – do Białego Spichlerza. Chyba mu dobrze w nowym domu, ponieważ – podobnie jak przed laty w Zakopanem – odwiedzają go tłumy przyjaciół. Nie powstrzymuje ich nawet pandemia – ilość zwiedzających w Białym Spichlerzu przekroczyła tego lata najśmielsze szacunki słupskich muzealników.

Olbrzymi wysiłek włożony w renowację i umiejętne dostosowanie Białego Spichlerza do celów muzealnych doceniają nie tylko miłośnicy twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W ubiegły poniedziałek słupskie Muzeum otrzymało Nagrodę Główną Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Oferta Turystyczna”, właśnie za wystawę poświęconą Witkacemu.

Nagrody te co roku przekazywane są w czasie obchodów Światowych Dni Turystyki, ale tym razem podsumowanie konkursu odbyło się on-line. Bardzo dziękujemy za docenienie naszych wysiłków i wsparcie, bez którego nie udałoby się nam zrealizować tak dużego przedsięwzięcia.

Jednocześnie z radością informujemy, że Biały Spichlerz otrzymał także wyróżnienie w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku.

Konkurs, odbywający się już od ponad dwudziestu lat, organizowany przez i dla środowiska branży budowlanej, służy docenieniu przedsięwzięć z zakresu modernizacji, remontów, renowacji i adaptacji. Liczba zgłaszanych obiektów sięga co roku prawie tysiąca.

Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Rozwoju, jak również np. Polskiej Izby Budownictwa i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a patronat naukowy sprawuje kilkanaście uczelni polskich i europejskich – co świadczy o jego randze i profesjonalności.

            Głównym laureatem w kategorii „Zabytki” został tym razem zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej. Serdecznie gratulujemy – obiekt jest naprawdę piękny i odrestaurowany z pieczołowitością. Tytuł „Modernizacji roku 2019” trafił we właściwe ręce.

Słupski Biały Spichlerz otrzymał jedyne wyróżnienie w kategorii „Zabytki”

Wręczenie nagród odbyło się 23 września 2020 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Jednocześnie przypominamy, że Biały Spichlerz zdobył już wcześniej wyróżnienie w bardzo ważnym dla środowiska muzealniczego konkursie „Zabytek Zadbany” oraz nagrodę w plebiscycie „Nasze Dobre”.

Zapraszamy wszystkich do zwiedzania Białego Spichlerza – nie tylko wystawy Witkacego, ale także dwóch pięter, na których prezentowana jest sztuka współczesna (i gdzie pojawiają się prace takich wielkich polskich artystów jak Matejko, Kossak, Podkowiński, Wyczółkowski, Poznańska, Stryjeńska, czy nawet Sławomir Mrożek!) oraz ekspozycji poświęconej miastu i jego mieszkańcom po 1945 r. Gwarantujemy, że takich wystaw jeszcze Słupsk nie widział!

Serdecznie zapraszam!

Marzenna Mazur

Dyrektor

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku