Obchodzone w całym kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku. Muzeum
Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie kontynuuje tradycje związane z ludową pobożnością maryjną. Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne.
Centralnym punktem imprezy będzie Msza Święta w swołowskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której zostaną poświęcone zioła (bukiety ziół i kwiatów będzie można kupić przed wejściem do kościółka). Na terenie Zagrody Albrechta, w godzinach 10-17, odbędzie się kiermasz rękodzieła i jarmark ziołowy, na którym będzie można kupić zioła, przetwory oraz domowe medykamenty.
w programie wydarzenia:
godz. 11:00 – Msza Święta ze świeceniem bukietów (kościół w Swołowie)
godz. 12:30 – przedstawienie teatralne dla dzieci pod tytułem „JULiJAN dzieciom”*
godz. 13:30 – warsztaty botaniczne z Profesorem Ziółkiem (prof. Zbigniew Sobisz),
warsztaty przygotowania antybiotyku naturalnego (zielarka Teresa Pokorska),
warsztaty wyrobu biżuterii roślinnej,
prelekcja nt. leczniczych właściwości bursztynu (bursztynnik Narcyz Kalski)
godz. 15:00 – koncert gitarowy „Niguny” w wykonaniu Raphaela Rogińskiego**
Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 17.
Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
* przedstawienie teatralne „JULiJAN dzieciom” – spektakl w wykonaniu Teatru Gwitajcie oparty jest na najpiękniejszych wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. To mieniące się rozmaitymi odcieniami humoru widowisko, pełne królewskiej maestrii i iście możnowładczej swady. To również swego rodzaju lenny hołd zaniesiony tym, którzy pozwalają naszym dzieciom i wnukom zanurzyć się w ów cudowny, baśniowy świat i wzbić się w przestworza własnej wyobraźni, przeżywając to, czego i nam dane było w naszym dzieciństwie doświadczyć.
** Niguny to mistyczne śpiewy chasydów, śpiewy bez słów, określane jako „schody do nieba”, wyrażająca bliską relację z Bogiem Stwórcą. Powstawały na terenach polskich, ukraińskich do czasu II wojny światowej. Dzięki swojej wyjątkowej melodyce i zapożyczeniom z lokalnego folkloru, są źródłem informacji o krajobrazie dźwiękowym XVIII i XIX-wiecznej Polski.
Raphael Rogiński jest gitarzystą i kompozytorem; od 13. roku życia gra na gitarze; związany jest z kulturą żydowską. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Prowadzi badania nad zapomnianymi tradycjami kultury żydowskiej, przekładając ich znaczenie na współczesność. Jest współzałożycielem tria Shofar, zespołów Cukunft, Alte Zachen i Wovoka.