Plener kowalski

W dniach 5-6-7 sierpnia 2021 r. odbędzie się Plener kowalski – wydarzenie organizowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Forum Kowalskie”.

Będzie to wyjątkowe spotkanie nowego pokolenia polskich kowali. Kowale podczas trzech dni, w zabytkowej muzealnej kuźni oraz wokół niej, z rozstawionymi paleniskami i kowadłami w plenerze, wykuwać będą wspólnie przedmioty codziennego użytku (gwoździe, podkowy, noże) oraz ozdoby (świeczniki, listki i inne). W ramach wspólnej pracy, kowale wykonają m.in. stelaże do aranżacji nowej wystawy stałej muzeum „Swołowo. Historie (nie)oczywiste”.

Miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę trzydziestu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski.

Kowale pokazywać będą czym zajmują się na co dzień, co wyrabiają przy pomocy tradycyjnych narzędzi kowalskich. Dzięki takiej formie wydarzenia, turyści poznają różne techniki kowalskie i gotowe przedmioty

Niezwykłą popularnością cieszy się zwykle pokaz wytapiania bułatu. Ostrza wykonane z tego materiału słynęły z doskonałej jakości, charakteryzowały się niesamowitą twardością przy jednoczesnej elastyczności. Niestety technologia jego produkcji zaginęła. Współcześnie próbowano ją odtworzyć, ale okazało się to ekstremalnie trudne. Bułat to stal powstająca podczas długiego procesu wytopu, a następnie bardzo wolnego stygnięcia. Te dwie fazy są niezwykle istotne dla uzyskania pożądanych właściwości ostrza. W odpowiedniej temperaturze następuje krystalizacja – wytrącają się w strukturze stali węgliki, dzięki którym nóż z bułatu zyskuje bardzo agresywne cięcie. To dzięki węglikom na krawędzi tnącej tworzy się mikropiłka. Osnowa wraz z zatopionymi w niej węglikami to dwa bazowe elementy ostrza z bułatu, odpowiadające za jego jakość. Najlepsze ostrza bułatowe charakteryzują się genialną agresją cięcia, nie szczerbią się, są wytrzymałe, twarde i sprężyste jednocześnie. Umiejętność wytopu bułatu posiada tylko kilka ludzi na świecie.

Zawód kowala odchodzi dziś w zapomnienie, ponieważ tradycyjne kowalstwo, korzystające z tradycyjnych technik kowalskich jest już dzisiaj rzadko spotykane. Kuźnie zmieniają się w rzemieślnicze zakłady, a narzędzia kowalskie zastępowane są współczesnymi maszynami, narzędziami i technologiami, które z kowalstwem tradycyjnym niewiele mają wspólnego. Wydarzenie „Plener Kowalski” w Swołowie promuje tradycyjne kowalstwo, pokazuje dawne techniki kowalskie, kultywuje i podtrzymuje ginący zawód wiejskiego kowala.

Przez trzy dni trwania imprezy odbędzie się mały kiermasz lokalnych produktów i rękodzieła.

Zapraszamy w godz. 11.00-17.00