Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum


Wirtualna wycieczka po Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach:

http://www.360.muzeumkluki.pl/

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego Kluka razem z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach realizuje projekt pt. „Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum” w ramach programu „Kultura w sieci”.  Działania odbywają się we współpracy z Teatrem Lalki Tęcza, muzykami – Maciejem i Mateuszem Rychłymi oraz Słowińskim Parkiem Narodowym. Spacer w najbliższych dniach będzie dostępny na stronie internetowej muzeum w Klukach www.muzeumkluki.pl i muzealnym fanpage’u.  

Pomysł zrodził się z chęci przybliżenia historii terenów słowińskich oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach za pośrednictwem sieci. Zależało nam na tym, żeby przygotować wirtualny spacer, który poza klasycznym zakresem wizualnym, będzie wnosił również treści edukacyjne, a przede wszystkim artystyczne. Z tego powodu zaprosiliśmy do współpracy Teatr Lalki Tęcza oraz Macieja i Mateusza Rychłych.

Wirtualne zwiedzanie

Poruszając się wirtualnie po słowińskich terenach, odwiedzić będzie można nie tylko muzeum, ale także miejsca, które odgrywały istotną rolę w historii Słowińców. Dotrzeć będzie można, na Boleniec na mierzei Łebskiej, do dawnych Kluk Żeleskich, nad Łebsko czyli do miejsc w których pracowali i mieszkali (także sezonowo) rybacy z Kluk. Odwiedzić będzie można również zabytkowy cmentarz ewangelicki.

Opisy – historia Kluk

Spacerując wirtualnie po muzeum oraz okolicach, zwiedzający będzie mógł zapoznać się z opisami: napotykanych obiektów, mijanych miejsc oraz praktykowanych w przeszłości zwyczajów. Teksty przygotowane zostały w j. polskim, niemieckim i angielskim. Towarzyszom im nagrania w wersji polskiej przygotowane przez aktorów Teatru Lalki Tęcza. Te ostatnie zostały zrealizowane z myślą o osobach niedowidzących.

Muzyka — pomorskie dźwięki

Istotnym elementem wirtualnego spaceru jest skomponowana przez Macieja
i Mateusza Rychłego ścieżka dźwiękowa oparta na motywach pomorskich. Odwiedzając poszczególne miejsca usłyszeć będzie można rozmaite motywy muzyczne. Utwory zostały wykonana na tradycyjnych fletach i instrumentach strunowych.

Wyobraźnia – teatr i legendy

Chcąc przybliżyć warstwę wierzeniową i wyobrażeniową, Teatr Lalki Tęcza przygotowywał cztery spektakle na podstawie pomorskich legend. Muzykę do spektakli przygotował Maciej Rychły. Spektakle będą udostępniane w formie filmów krótkometrażowych w wybranych miejscach spaceru, które korespondują z treścią opowieści. Wybrane legendy dotyczą powstania Kluk oraz bohaterów pomorskiej wyobraźni tj. stolemów – olbrzymów, dremnych – krasnoludków i wieszczej – upiora.

Wirtualny spacer przeznaczony jest dla osób, które są zainteresowane lub chciałby się zapoznać z miejscem i kulturą społeczności, która niegdyś zamieszkiwała słowińskie tereny. Projekt realizowany jest także z myślą o osobach, dla których dotarcie do Kluk wiąże się
z trudnościami (potomkowie przesiedlonych autochtonów, osoby niepełnosprawne). Spacer skierowany jest także do lokalnej społeczności, w tym uczniów i nauczycieli.

Projekt „Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Osoba do kontaktu: Małgorzata Dubasiewicz malgorzata.dubasiewicz@gmail.com