Wystawa „Zasmakuj w Formie – Pomorskie Przepisy i Formy Cukiernicze” prezentuje formy cukiernicze wykorzystywane w cukierniach, piekarniach, jak również w gospodarstwach domowych Pomorza przełomu XIX i XX wieku. Formy te, swoim pochodzeniem, nazewnictwem, przeznaczeniem odzwierciedlają różnorodność kuchni tego regionu. Dla mieszkańców pomorskiej wsi źródłem inspiracji kulinarnych były min. nowinki, które przenikały do chłopskich gospodarstw z kuchni bogatych właścicieli ziemskich i kuchni mieszczańskiej. Do portowego miasta Gdańska docierały trendy kulinarne z całej Europy, oddziałując dalej na mieszkańców Kaszub, Żuław i Kociewia. Pomorze było przez wieki regionem gdzie ścierały się wpływy m.in. polskie, niemieckie, szwedzkie, duńskie, holenderskie. Po II wojnie światowej na Pomorze (w granicach administracyjnych Polski po 1945 r.) przybywali osadnicy z różnych regionów naszego kraju, w tym ekspatrianci z kresów II Rzeczpospolitej, jak również przymusowo osiedlani tutaj Ukraińcy w ramach akcji „Wisła”. Każda z grup przyniosła ze sobą swoje tradycje kulinarne.
Przy okazji ekspozycji form, przywołane zostają tradycyjne pomorskie przepisy na baby, pierniki, leguminy, które ze względu na dowody swojej wieloletniej tradycji wpisane zostały na listę tradycyjnych produktów regionalnych Pomorza.
Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów pani Karoli Bober z Lipusza, Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska oraz z piekarni rodziny Wentów.