Wystawa Rezerwat

Rodzinne Ogrody Działkowe w naszych miastach to oazy zieleni i prawdziwe „rezerwaty” przyrody, obfitujące w setki gatunków roślin: kwiatów, drzew owocowych, krzewów i krzewinek, warzyw oraz roślin zielnych. Są wśród nich rośliny, które wykazują właściwości lecznicze i są wykorzystywane w lecznictwie domowym.
Wystawa „Rezerwat” została zaaranżowana na wolnym powietrzu – wprowadza w świat ogródków działkowych i ich użytkowników. Na muzealnej „działce” można obejrzeć, powąchać i posmakować rośliny, które pomorscy działkowcy zaliczają do leczniczych i które wykorzystują w formie nieprzetworzonej lub do sporządzania środków terapeutycznych. Domowe sposoby leczenia w pewnych aspektach i zakresie noszą ślady tradycyjnej medycyny ludowej.
Przy odrobinie szczęścia w muzealnym „Rezerwacie” spotkacie prawdziwego przedstawiciela „ludu ROD” , który nosi swoją kulturę i należy do elitarnego stowarzyszenia ogrodowego pe-zet-de…
Wystawa powstała w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym” realizowanego w latach 2018-2019.
Kuratorem wystawy „Rezerwat” jest Mikołaj Radomski, aranżację roślinną stworzyła Bożena Lewuszewska.

Muzealna działka udostępniona jest do zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum w Zagrodzie nr 15.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.