Zapraszamy na świąteczny weekend 16-17.12!

W dniach 16 i 17 grudnia odbędą się w muzeum otwarte warsztaty świąteczne dla wszystkich!

Warsztaty, połączone z prezentacją obrzędów i bogatej symboliki najciekawszych aspektów świątecznych, czyli związanej z piernikami i ozdobami choinkowymi, dedykowane są dla osób dorosłych, seniorów, dzieci. Udział wziąć mogą osoby indywidualne, rodziny, Koła Gospodyń Wiejskich – każdy kto jest chętny poznania tradycji związanych z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Po warsztatach warto udać się do naszej swołowskiej Gospody. Na ten weekend Gospoda przygotowała specjalne, świąteczne, rozgrzewające menu!

ZAPLANUJ CAŁY DZIEŃ W SWOŁOWIE!

W sobotę 16 grudnia, od godziny 11:00 odbędą się warsztaty pomorskich pierników

W aurze zapachu korzennych przypraw i żaru z pieca chlebowego, przypomnimy o starych przepisach pomorskich na piernik z Gdańska, piernik z okolic Słupska i piernik kaszubski. Opowiemy o związanych z nim obrzędach i bogatej symbolice. Wspólnie wyrobimy ciasto i uformujemy piernik z drewnianej formy pomorskiej, który będzie wyjątkową ozdobą choinki lub świątecznym podarunkiem. Pracować będziemy na prawdziwych drewnianych pomorskich formach snycerskich.

W niedzielę 17 grudnia, od godziny 11:00 odbędą się warsztaty słomianych ozdób choinkowych

Choinka jest jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych. Udekorowana ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy szklanymi bombkami, zawsze stanowi element świątecznego wystroju domu. Skąd pochodzi i dlaczego się ją stroi? Jak wyglądają tradycyjne ozdoby i co symbolizują? Podczas zajęć uczestnicy poznają wzory tradycyjnych ozdób choinkowych i wykonają je samodzielnie ze słomy. Słoma była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju dawnych domów, nie tylko wiejskich.

koszt uczestnictwa w warsztatach 20 zł/os.

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW!

Wszelkie informacje i zapisy pod numerem telefonu:

59 811 94 10 lub 785 993 597

e-mail: promocja@muzeum.slupsk.pl

KONTAKT DO GOSPODY „SPIŻARNIA W KRATĘ”, TEL. 514 461 238