Szparagowe Święto i Dzień Dziecka

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oddział Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zapraszają na kulinarną biesiadę i fantastyczną zabawę w ogrodzie z okazji Dnia Dziecka!

Impreza plenerowa odbędzie się w sielskim ogrodzie w zagrodzie nr 8 Muzeum w Swołowie.

Szparagi kiedyś uchodziły za ekskluzywne, dostępne jedynie dla zamożnych warzywo, a dziś jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych kulinarnych symboli wiosny. Maj i czerwiec jest najlepszym czasem, aby kupić dobre, świeże i smaczne szparagi.

Zapraszamy zarówno miłośników szparagów, jak i wszystkich tych, którzy nie odkryli jeszcze smaku tych wspaniałych warzyw. Dawniej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, jednak w ostatnich latach niesłusznie zapomniane. 

Podczas wydarzenia lokalni pasjonaci kulinariów, koła gospodyń wiejskich oraz Gospoda Spiżarnia w kratę zaprezentują swoje dania i przetwory ze szparagów. W menu m.in.: zupy szparagowe, szparagi grillowane, smażone, pieczone, z dodatkami lub bez i szparagi w różnych wariacjach kulinarnych

Szparagowa biesiada, to relaks i kuchnia w ogrodzie, warsztaty i pokazy kulinarne nie tylko dla dzieci, muzyka na żywo i zabawa na trawie.

Ten dzień dedykowany jest dzieciom, więc to dla nich przygotowaliśmy najsmaczniejsze i najlepsze atrakcje!

W programie w godz. 11.00-17.00:

 • „Właściwości zdrowotne szparagów, wykorzystanie w diecie wegetariańskiej” wykład i pokaz w wyk. Teresy Pokorskiej – lokalnej zielarki
 • „Zastosowanie szparagów i diecie wegetariańskiej – przykłady potraw” – pokaz kulinarny – gotowanie na żywo w wyk. Mariusza Sulikowskiego Szefa Kuchni z restauracji „Stacja Smaku”
 • „Wegetariańskie dania ze szparagów – ryba ze szparagami” – pokaz kulinarny – gotowanie na żywo w wyk. pomorskiego kucharza
 • „Szparagowe przystawki” – pokaz kulinarny – gotowanie na żywo i opowieści pomorskich Szefów Kuchni o szparagowych daniach
 • „Wspólne sporządzanie maceratów ze szparagami” – w wyk. Teresy Pokorskiej – lokalnej zielarki
 • „Zielono i szparagowo” – zupa krem ze szparagów, tartaletki z musem brokułowo-szparagowym, grillowane szparagi z gruszką, chrupiąca sałatka szparagowa z owocami i ziołami…. – profesjonalne warsztaty kulinarne dla dzieci poprowadzi Szef Kuchni Hubert Kiełbasa z restauracji „Intryga”
 • „Warsztaty sporządzania ekologicznych kosmetyków na bazie olejków i hydrolatów do pielęgnacji ciała” – wspólnie z Olą Sierką – aromaterapia, zioła „Z Natury Skierka”
 • Warsztaty plecenia aromatycznych dywanów dla dzieci – EkoTkactwo
 • Wspólne, wielkoformatowe ręczne drukowanie tkanin drewnianymi stemplami – dla dzieci i dorosłych – Sztuka na trawie
 • „Zawody w zbieraniu szparagów” – zabawa dla dzieci
 • „Warsztaty kiszenia szparagów w starej kuchni” według najstarszych pomorskich przepisów, na kuchni kaflowej.

W programie również: kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych!

Biesiada z muzyką na żywo na pomorskiej sielskiej wsi!

Przez cały dzień będzie przygrywać do tańca, zabawy i relaksu Kapela Kaszubska Tuba Band oraz lokalny akordeonista Feliks Woźniak, który zagra przedwojenne tanga i walczyki oraz melodie dla dzieci.

O godz. 13.00 – spektakl „Tajemnice glinianych dzbanków” – grupa Mozaika

Niektórzy mówią, że ten, kto zna tajemnice ziemi, powietrza i ognia, zna tajemnice świata… Mówią też, że sam Stwórca jest garncarzem, który świat, zwierzęta i ludzi ulepił. O tym wam opowiemy. I o tym jeszcze, że nie święci garnki lepią oraz o tym, że nawet pęknięty dzbanek jest po coś, tylko my często nie wiemy, po co… Poznamy tajemnice dzbanków i nauczymy was piosenek, które znają tylko garncarscy mistrzowie. Słowem, ulepimy dzbany pełne pięknych dźwięków, opowieści oraz… tańców.

Zapraszamy w nim do odkrywania świata zwanego garncarstwem, a naszymi przewodnikami w tej wędrówce są opowieści i oczywiście muzyka!

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 1 czerwca w godzinach 10-17!

Wstęp na imprezę 10 zł (bilet upoważnia również do zwiedzania zagrody nr 8), a z okazji Dnia Dziecka – wszystkie dzieci bezpłatnie!

Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Zgłoszenia stoisk:

 • gastronomia (szparagi świeże, dania ze szparagów) tel. 785 993 597 Joanna Gołofit
 • rękodzieło i inne tel. 608142690 Anna Uszyńska

UWAGA! W dniu 1 czerwca muzeum czynne będzie w godzinach 10.00-18.00, zwiedzanie nie będzie utrudnione w związku z organizowanym wydarzeniem. Bilety wstępu do muzeum według cennika dostępne w kasie.