Okrasa łamie przepisy w Swołowie

W sobotę 24 kwietnia w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie gościliśmy ekipę programu TVP „Okrasa łamie przepisy”. Kucharz spędził kilka dni w naszej okolicy. Spacer zrewitalizowaną Starą Osadą Rybacką, rejs kutrem, inspirujące spotkanie z miejscowym kronikarzem Marcinem Barnowskim oraz niekończąca się rozmowa o kuchni pomorskiej z Dawidem Gonciarzem natchnęły naszego gościa do stworzenia wyjątkowych potraw.

Ku naszemu zaskoczeniu, znany kucharz, żywo zainteresował się wiejskim budownictwem i naszą działalnością ochrony i adaptacji zabytkowych budynków w Swołowie.

Głównym powodem jego przyjazdu do Swołowa było poznanie kuchni regionu i hodowanej w naszym muzeum owcy pomorskiej.

Polska owca długowełnista – odmiana pomorska, typ koszaliński (środkowo-pomorski)W naszym muzeum prowadzony jest chów zwierząt ras zachowawczych, m.in. owcy pomorskiej. Rozpowszechnianie dawnych ras w rejonach ich pochodzenia jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób chroni się równowagę przyrodniczą. Intensywna produkcja rolna powoduje zanik starych ras zwierząt, odmian roślin uprawnych oraz gatunków drzew i krzewów, a tym samym zmniejszenie bioróżnorodności.Owca pomorska, to rasa objęta Programem Hodowlanym Ochrony Zasobów Genetycznych.Owca pomorska to rodzima odmiana polskich owiec długowełnistych w typie mięsno-wełnistym. Doskonale nadaje się do utrzymywania w małych stadach, jest odporna na specyficzne nadmorskie warunki klimatyczne, charakteryzuje się małymi wymaganiami żywieniowymi. Zwierzęta te mogą być całodobowo utrzymywane na pastwiskach. Owcę pomorską cechuje łagodny charakter i odporność na stres.Owce odznaczają się wielokierunkowością użytkowania. Dostarczają one doskonałej wełny, mięsa, skór oraz mleka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Jagnięcina może być stosowana w żywieniu dzieci już od 6 miesiąca życia ze względu na wybitne walory odżywcze.Typ koszaliński (środkowo-pomorski) ukształtował się w byłym województwie słupskim (wszystkie powiaty, a szczególnie bytowski) i na terenach woj. koszalińskiego (powiaty koszaliński, kołobrzeski i białogardzki). Został on wytworzony w okresie powojennym w oparciu o różnorodne prymitywne pogłowie długowełniste przywożone na te tereny przez osadników z całego kraju. Do połowy lat sześćdziesiątych do doskonalenia tych owiec używano prawie wyłącznie tryków pomorskich w typie kaszubskim, a po tym okresie tryków rasy teksel i leine oraz w bardzo niewielkim stopniu rasy kent.

Oczywiście nie mogło zabraknąć lokalnego akcentu w Gospodzie – pomorskiej gęsiny.

Emisja odcinka „Okrasa łamie przepisy” z naszego regionu 15 maja w TVP1