Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina

Tegoroczna impreza plenerowa pn. „Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”, odbędzie się w dniach 9, 10, 11 listopada 2024 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych – instytucji Centrum Kultury Gminy Redzikowo.

Impreza organizowana od szesnastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim i została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Partnerami wydarzenia są: Gmina Redzikowo oraz Starostwo Powiatu Słupskiego.

Impreza organizowana od szesnastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga kilkanaście tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa.

Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy.

Przez trzy dni imprezy, trwa biesiada z muzyką na żywo, wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec, każdego dnia zatańczyć będzie można na wiejskiej potańcówce.

Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych: gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, gotowane, smażone, duszone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak, buliony oraz mnóstwo potraw z podrobów gęsich, tarty, gęsie burgery, szarpana gęsina z dodatkami i wiele innych.

Atrakcją dla odwiedzających są zawsze pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W tym roku na scenę zaprosiliśmy kucharzy, wybranych z najlepszych pomorskich szefów kuchni!

W tym roku organizujemy KONKURS NA NAJLEPSZEGO WYSTAWCĘ GĘSINY! dla wystawców, którzy obecni będą na tegorocznej imprezie.

Regulamin i karta zgłoszenia do konkursu:

W programie imprezy będą również pokazy jesiennych prac domowych i warsztaty w muzealnych obiektach oraz w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych.

  • W Zagrodzie nr 15 m.in. darcie gęsiego pierza, przędzenie na kołowrotkach, którym towarzyszyć będą śpiewy i dawne pomorskie melodie.
  • Dla najmłodszych dostępna będzie Zagroda Zabawy w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (nr 5 w Swołowie), każdego dnia imprezy atrakcje dla najmłodszych m.in. przedstawienia Teatru Władca Lalek, warsztaty patriotyczne z IPN, nauka kaligrafii gęsim piórem, gęsie warsztaty.
  • W zagrodzie nr 14 będzie można zobaczyć pracę kowala w zabytkowej kuźni.
  • W Zagrodzie nr 8 zaplanowaliśmy gotowanie zupy na gęsinie na dawnej kuchni kaflowej. Tam również można odwiedzić zwierzęta gospodarskie i zobaczyć tradycyjną hodowlę gęsi pomorskiej lub skorzystać ze specjalnej oferty kulinarnej w Gospodzie!

Hala namiotowa – centralny punkt wydarzenia, scena główna, od godziny 10.00:

  • występy zespołów folklorystycznych z regionu
  • pokazy kulinarne pomorskich szefów kuchni: Sławomir Miotk, Mariusz Sulikowski (Stacja Smaku), Hubert Kiełbasa (Intryga), Grzegorz Dacków
  • występy Zespołów Pieśni i Tańca: „Pomorzacy” z Gminy Ustka, „Ziemia Lęborska”, Kaszubski „Bytów” oraz Kapeli Kaszubskiej Tuba Band z Kartuz
  • o g. 16.00 potańcówka z Kapelą Odloty

Wzmocnienie potencjału imprezy muzealnej „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” – zadanie dofinansowane z KPO

Widowisko – „Darcie Pierza”– pokaz darcia pierza, w formie otwartych warsztatów, któremu towarzyszyć będzie formacja śpiewacza „60 zwrotek/na godzinę”, z repertuarem pieśni pochodzących z różnych regionów Polski. Dołączyć może kto potrafi lub chce się nauczyć skubać gęsie pióra. Widowisko odbędzie się w pierwszym budynku na terenie zagrody nr 15.

Widowisko – „Prządki” – pokazy i otwarte warsztaty przędzenia i tkania z wykorzystaniem lnu, konopi i wełny z owcy pomorskiej. Uczestnicy poznają obróbkę lnu, konopi i wełny, sami będą mogli spróbować działania międlicy, cierlicy i czesalnic oraz wykonają tkaninę z pozyskanego materiału na warsztatach tkackich. Widowisko odbędzie się w stodole tkackiej w zagrodzie nr 15.

Koncert z potańcówką ! Każdego dnia imprezę zakończy koncert kapeli Odloty z potańcówką. Zespół prowadzi, animuje i uczy w przystępny sposób podstawowych tańców polskich. Podczas koncertu usłyszymy melodie z przełomu XIX i XX wieku wykonywane na polskiej ziemi – kujawiaki, obery i wiwaty.

Szczegółowy program wydarzenia oraz dodatkowe atrakcje, podamy wkrótce.

ZGŁOSZENIA WYSTAWCÓW:

  • gastronomia – gęsina w dużej hali namiotowej – tel. 785 993 597 – Joanna Gołofit
  • dodatki do gęsiny – wyroby własne – dodatki do gęsiny, w małej hali namiotowej (oleje, przetwory, warzywa, miody i inne) – tel. 505 024 736 – Grzegorz Dacków
  • kiermasz rękodzieła – tel. 608 142 690 – Anna Uszyńska

Zgłoszenia przyjmujemy tylko telefonicznie.

Regulamin dla wystawców:

Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki o historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu. A w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu.

Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.