Konkurs NAJLEPSZY WYSTAWCA GĘSINY!

Tegoroczna Gęsina w Swołowie będzie miała niezwykle ciekawy punkt programu – Konkurs na najlepszego wystawcę!

Spośród ponad sześćdziesięciu zgłoszonych wystawców, komisja konkursowa wybierze 3 najlepsze stoiska i przyzna nagrody: Złotą, Srebrną i Brązową Gęś!

I POMORSKI KONKURS „NAJLEPSZY WYSTAWCA GĘSINY” 2023

Konkurs zostanie przeprowadzony i rozstrzygnięty 11 listopada 2023 w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, podczas imprezy folklorystycznej „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina”.

Celem Konkursu jest:

– promowanie pomorskiej gęsiny i tradycji świętowania Narodowego Święta Niepodległości w Swołowie,

– promocja i podtrzymywanie tradycji jedzenia gęsiny w okresie jesiennym i na św. Marcina, która powszechna była wśród dawnych mieszkańców Pomorza,

– popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat spożywania gęsiny, przygotowywania potraw i wyrobów z gęsiny,

– dokumentowanie tradycyjnych potraw z gęsiny oraz nowych pomysłów kulinarnych z gęsiną.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest udział ze stoiskiem gastronomicznym w Wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 10, 11, 12 listopada w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz dostarczenie samodzielnie wykonanej potrawy z gęsiny wraz z wypełnioną Kartą Zgłoszenia.

Przyjmowane do Konkursu potrawy mogą stanowić zarówno danie wykonanie indywidualnie, jak i zbiorowo.

W konkursie mogą uczestniczyć osoby indywidualne, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, rodziny, obiekty gastronomiczne działające na terenie Pomorza.

Do Konkursu zgłaszać można potrawy, nawiązujące do dawnej kuchni pomorskiej.

Ocenie konkursowej podlegają:

– walory estetyczne dania,

– smak, wyjątkowość przepisu,

– nawiązanie do tradycji i historii rodzinnej i regionalnej

– zgodność składników dania z dawnymi tradycjami kulinarnymi,

– dodatkowo punktowane będą: szczegółowe opisanie receptury, jakość produktów, miejsce pochodzenia (własna hodowla gęsiny), historia i sposób pozyskania przepisu.

Rozstrzygnięcie Konkursu, ogłoszenie wyników i rozdanie statuetek nastąpi o godz. 15.30 w dniu 11 listopada 2023 r. na scenie, w czasie imprezy folklorystycznej „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (adres: Swołowo 15, 76-206 Słupsk)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie na Najlepszego wystawcę Gęsiny 2023!

Szczegóły konkursu w regulaminie:

Karta zgłoszenia do konkursu:

Wypełnioną kartę zgłoszenia osobiście należy przekazać organizatorowi w dniu konkursu (11.11-sobota) w godzinach 9-11.

Dodatkowe informacje lub pytania można uzyskać pod numerem telefonu: 608 142 690.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU: