Kalendarz wydarzeń na 2023 rok

Imprezy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie 2023

Niedziela Palmowa 2 kwietnia 2023

Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a po zakończeniu Mszy odbywa się procesja z palmami do siedziby muzeum. Przez cały dzień w muzeum odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci związane z tradycjami i obyczajami wiosennymi i wielkanocnymi tj. wypiekanie pieczywa obrzędowego, wykonywanie baranków cukrowych, ozdób z siana, malowania pisanek, wykonywanie palm wielkanocnych i inne. Wydarzeniu zawsze towarzyszy kiermasz rękodzieła z wielkanocnymi ozdobami oraz targ produktów wielkanocnych, czyli  stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku: swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne ekologiczne specjały. W Niedzielę Palmową odbywa się również rozstrzygnięcie i podsumowanie Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Palmy do konkursu może zgłosić każdy, według zasad zawartych w regulaminie konkursu.

Święto Szparagów czerwiec 2023

Impreza plenerowa organizowana w zagrodzie Zagrody nr 8 w Swołowie. Kiedyś to warzywo uchodziło za ekskluzywne, dostępne jedynie dla zamożnych, dziś jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych kulinarnych symboli wiosny.Czerwiec jest najlepszym czasem, aby kupić dobre, świeże i smaczne szparagi. Imprezę odwiedzają miłośnicy szparagów, jak i wszyscy ci, którzy nie odkryli jeszcze smaku tych wspaniałych warzyw. Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów – warzywa, które dawniej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, jednak w ostatnich latach niesłusznie zapomnianego. Podczas wydarzenia lokalni pasjonaci kulinariów i koła gospodyń wiejskich zaprezentują swoje dania i przetwory ze szparagów m.in. zupy szparagowe, koktajle, szparagi grillowane, smażone, pieczone w różnych wariacjach kulinarnych.

Muzeum jako Żywo w każdy czwartek wakacji

Raz w tygodniu będzie można odbyć podróż w czasie i spotkać się z ożywionymi reliktami minionego wieku. Prezentujemy tu pokazy i warsztaty muzealne związane z życiem i pracą na dawnej pomorskiej wsi. Każdy, kto odwiedzi tego dnia muzeum będzie mógł spróbować swoich sił w praniu na tarze, tkaniu na krosnach, drukować tkaniny, tkać krajki, piec chleb, pisać gęsim piórem, popracować w warsztacie stolarskim, albo wziąć udział w zajęciach muzycznych lub pracach zielarskich. W domu Albrechtów w zagrodzie nr 8 na kuchni kaflowej smażymy racuchy, robimy masło i pieczemy nasz wyśmienity domowy chleb. Na dzieci czekają tu zwierzęta (konie, owce, kaczki, kury, gęsi) oraz prace w gospodarstwie tj. młócenie zboża, cięcie sieczki i inne.

Dziecięca Zagroda 15-16 lipca 2023

Dziecięca Zagroda w muzeum, to edukacyjno-artystyczne spotkania z bajkami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem, wiejskimi zabawami. Coroczna Dziecięca Zagroda, to podróż do świata bajek i spotkania z dziecięcą przeszłością na Pomorzu. To zawsze niezapomniana przygoda dla najmłodszych, a dla rodziców niezwykła podróż do przeszłości. W krainie „Dawno, dawno temu” czekać będą na najmłodszych różne atrakcje: etnoplac zabaw, piknik, dziecięce koncerty i muzyka, zabawy w ogrodzie, teatr lalek, czyli przedstawienia z bogactwem uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni. Przez cały dzień trwa kiermasz rękodzieła i zabawek. Jest to wydarzenia adresowane do rodzin i do osób ze wszystkich grup wiekowych. Nasze wydarzenie uczy poprzez zabawę, oswaja z przestrzenią muzealną i pokazuje wszystko to, co w dawnym życiu na wsi najciekawsze, a jednocześnie buduje poczucie tożsamości poprzez kontakt z żywym dziedzictwem kulturowym. W scenerii ogrodu owocowo-warzywnego w zabytkowej zagrodzie z XIX wieku w muzeum zaprezentowane zostaną prace, przypominające dawne zajęcia ludności wiejskiej na Pomorzu.

Plener kowalski 4-6 sierpnia 2023

Wydarzenie organizowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Forum Kowalskie”. To wyjątkowe spotkanie nowego pokolenia polskich kowali. Kowale podczas trzech dni, wykuwają wspólnie oraz indywidualnie przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby. Miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę kilkudziesięciu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. Muzealna kuźnia stanie się wtedy najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć wyroby kowalstwa artystycznego, kowalskie pokazy, podkuwanie konia, różne techniki, sposoby kucia metalu, wytapianie bułatu. Przez cały czas trwania imprezy będą też stoiska innych twórców ludowych, lokalnych producentów ekożywności, rybka, gęsina oraz grill w ogrodzie.

Zielna, Zielna 15 sierpnia 2023

Obchodzone w całym kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie pragnie kontynuować tradycje związane z ludową pobożnością maryjną. Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne. Centralnym punktem imprezy jest Msza Święta w swołowskim kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której święcimy bukiety ziół, jako podziękowanie Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, opiekę na ludźmi i ich plonami. Przez cały dzień na terenie muzeum czynny jest jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Można uczestniczyć w warsztatach zielarskich, prelekcjach proekologicznych, zabawach na świeżym powietrzu.

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina 11-12 listopada 2023

Organizowana od lat „Gęsina” w Swołowie, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga około dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy. Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.