Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina

„NA ŚWIĘTEGO MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA” 9-11 listopada 2019 w Swołowie

W dniach 9-11 listopada 2019 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się impreza plenerowa pt. „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Organizowana od dziesięciu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce.

Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak).

Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.

Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w naszych zabytkowych obiektach prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in.
Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.

Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu, a takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu. Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz święta na Świętego Marcina w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.

Zgłoszenia wystawców z potrawami z gęsiny przyjmujemy telefonicznie 59 811 94 10