FESTIWAL ETNOBALTICA

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ ETNOBALTICA 1-3 LIPCA 2022 W SWOŁOWIE

W tym roku już po raz czwarty, w Swołowie – stolicy krainy w kratę, odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, wydarzenie kultywujące muzykę i tradycję ludową. To wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju festiwal na Pomorzu, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk. Dzięki współpracy dwóch samorządów – Gminy Słupsk i Miasta Ustka – inauguracja festiwalu odbędzie się 1 lipca na plaży w Ustce.

Festiwal EtnoBaltica jest wydarzeniem pełnym różnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie – stolicy krainy w kratę, która zamieni się w wielobarwny tygiel tradycji poprzez żywe rytmy muzyki ludowej, oryginalny wystrój i ciekawymi muzykami etno i folk z rożnych stron Polski. Festiwal jest okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor, a nadrzędnym celem organizatorów inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.

Tegoroczna edycja to trzy dni (1, 2 i 3 lipca 2022) świętowania z najznakomitszymi zespołami kultywującymi polską muzykę ludową. Koncerty inauguracyjne odbędą się 1 lipca (piątek) w Ustce.

Na kolejne festiwalowe dni uczestnicy przeniosą się do Swołowa – stolicy krainy w kratę, gdzie odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki – tego nie zabraknie na Festiwalu EtnoBaltica. Na swołowskiej scenie w sobotę 2 lipca wystąpią energetyczne, taneczne kapele: Nicponie, Hajda Banda i Orkiestra Taneczna Bonanza, które zaprezentują własne aranżacje, ale i tradycyjne melodie ludowe. Wszystkie wykonane będą z młodzieńczą energią i  artystyczną finezją zaczerpniętą z zachowanych śladów twórczości dawnych mistrzów muzyki wiejskiej. Sobotę zamknie koncert zespołu Żywiołak grającego heavy-folk, który w 2006 roku zdobył Grand Prix na jednym z najważniejszym przeglądów muzyki folkowe i etnicznej w Polsce „Nowa Tradycja”. Jeden z ich utworów został wykorzystany w intrze do gry komputerowej „Wiedźmin”.

W niedzielę 3 lipca będzie można posłuchać Kapeli Pokrzyk, którą tworzy czwórka muzyków zafascynowanych tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron świata. Patronuje im pokrzyk – wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Festiwal zamknie koncert zespołu Dagadana, który znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Zespół zagrał jak dotąd ok. 1000 koncertów w 25 krajach na całym świecie. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej znanych zespół folkowych w Europie.

sprzedaż biletów i więcej informacji na stronie organizatora: http://kultura.slupsk.pl/etnobaltica-2/