Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, organizują imprezy towarzyszące.

Tegoroczna edycja p.n. „Smaki Dziedzictwa” zachęca do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (dawnych przepisach, tradycjach kulinarnych i kuchennych). ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem historii i kultury regionu Pomorza Środkowego.

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w Zagrodzie Albrechta odbędzie się wydarzenie nawiązujące do życia i kulinariów oraz kuchni pomorskiej sprzed stu laty.

W weekend 11-12.09. i 18-19.09. w godz. 10-16 udostępnione do zwiedzania będą wystawy związane w historią dziedzictwa kulinarnego w dawnym budynku gospodarczym w Zagrodzie Albrechta

Pierwsza opowiada o browarnictwie: domowym warzeniu piwa w Swołowie, bo ta wieś choć jedna  z najbogatszych w dawnym powiecie słupskim, nie posiadała gospody, stąd mocno rozbudował się zwyczaj domowego wyrobu tego trunku. Zachowały się unikatowe przepisy na domowe piwo, które odtwarzane są w muzeum. Wystawę uzupełnia niezwykle ciekawa kolekcja dawnych kufli na piwo oraz archiwaliów prezentujących najstarsze lokalne browary.

Druga wystawa, dotyczy kuchni pomorskiej. Tu prezentowane są dawne narzędzia, urządzenia i wyposażenie wiejskich kuchni na Pomorzu. Dawna kuchnia pomorska, zarówno mieszczańska, jak i wiejska oparte były na produktach wytworzonych przez chłopskich gospodarzy. Bardzo dużą rolę odgrywała bliskość morza oraz jezior, które dostarczały ryb do codziennego pożywienia, a pobliskie rozległe lasy sprzyjały zbieraniu grzybów, borówek, żurawiny, jagód. W ogródkach przydomowych popularne były uprawy szparagów oraz innych warzyw. Na wsiach powszechnie wypiekano chleb w przydomowych piecach chlebowych. Dawna kuchnia pomorska związana była również z rasami zwierząt charakterystycznymi dla tego regionu – przede wszystkim gęsią pomorską i owcą pomorską. To mięso i przetwory do dziś stanowią unikatowy produkt lokalny Swołowa i regionu.

W nawiązaniu do wystaw, podczas trwania wydarzenia, każdego dnia o godz. 14ej, odbędą się prelekcje popularno-naukowe o potrawach dawnej kuchni pomorskiej, warzeniu piwa i historii browaru na Pomorzu Środkowym, piernikach pomorskich oraz ziołach w kuchni pomorskiej. Te charakterystyczne dla regionu Pomorza Środkowego aspekty dziedzictwa kulinarnego zostały niemalże całkowicie zapomniane, a dzięki wydarzeniu „Smaki Dziedzictwa w Swołowie” trafią do pamięci uczestników wydarzenia.

sobota 11.09 o godz. 14.00 – o ziołach w kuchni 
niedziela 12.09 o godz. 14.00 – o kuchni pomorskiej

sobota 18.09 o godz. 14.00 – o piernikach pomorskich
niedziela 19.09 o godz. 14.00 –  o warzeniu piwa i historii browaru na Pomorzu Środkowym

Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa:

https://edd.nid.pl/