EtnoBaltica

Daj się ponieść naturze i muzyce. Weź głęboki oddech. Zatańcz na 5. Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica już 7-9 lipca 2023 r. w Swołowie!

W tym roku Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica odbędzie się po raz piąty i zamieni Swołowo – stolicę Krainy w kratę w wielobarwny tygiel tradycji dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom etno i folk z różnych stron Polski.

Początek wakacji upłynie pod znakiem folkloru, ponieważ w dniach 7-9 lipca, w Swołowie, po raz piąty odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, który organizowany jest przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.

W ciągu swojej kilkuletniej historii EtnoBaltica urosła do rangi wydarzenia wyjątkowego, które jest jedynym w swoim rodzaju na Pomorzu – w tej chwili można powiedzieć, że popularność festiwalu ma zasięg ogólnopolski, a sama nazwa EtnoBaltica stała się marką rozpoznawalną w kręgach pasjonatów polskiej kultury ludowej i nie tylko. Dzięki temu każdego lata wydarzenie to zamienia Swołowo w wielobarwny tygiel tradycji, dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom gatunku etno i folk z rożnych stron Polski. EtnoBaltica to ukłon w stronę polskiego folkloru, wydarzenie, którego nadrzędnym celem jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Pielęgnując je, wypełniamy misję promocji kultury, trafiając do szerokiego grona odbiorców: miłośników muzyki folkowej, ludowej i etnicznej, dzieci i rodziców zainteresowanych różnorodnymi warsztatami i aktywnym spędzaniem czasu oraz turystów odwiedzających latem miejscowości nadmorskie.

– Warte uwagi jest również to, że w poprzednich edycjach festiwal gościł miłośników kultury ludowej z różnych zakątków naszego kraju, a także z zagranicy. Odwiedziły nas osoby zarówno z Warszawy i Gdańska, jak i z Luksemburga, Irlandii czy Niemiec. To pokazuje, że muzyka etno i folk oraz cała kulturalna otoczka EtnoBaltici cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na organizację festiwalu otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Wsparciem finansowym wspomógł nas również współorganizator tegorocznej EtnoBaltici, którym jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – dodaje Zbigniew Gach, dyrektor CKiBP.

Partnerzy wydarzenia: Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Patronami medialnymi EtnoBaltici są: Program I Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, TVP Kultura, Pismo Folkowe, GP24, Głos Pomorza, TVP 3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk.

Tak było…

Na pełnych ludowego kolorytu scenach Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica wystąpiło do tej pory 56 zespołów muzyki tradycyjnej, w ciągu ostatnich czterech edycji organizatorzy przeprowadzili niemal 60 spektakli i warsztatów, a festiwal odwiedziło łącznie kilka tysięcy osób.

… a tak będzie

PROGRAM 5. FESTIWALU TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ ETNOBALTICA 2023. KTO WYSTĄPI?

 • 7 lipca  (piątek)

godz. 18:00 Kapela Niwińskich

godz. 19:30 Kapela Brodów

 • 8 lipca (sobota)

godz. 17:00 Michalove

godz. 18:30 Kapela Maliszów

godz. 20:00 Wowakin

 • 9 lipca (niedziela)

godz. 17:00 Światowce

godz. 18:30 Adam Strug

Co poza koncertami?

 • warsztaty garncarskie z Jarosławem Arkuszyńskim
 • koncerty i potańcówki pod gołym niebem
 • zajęcia jogi
 • EtnoWioska dla dzieci i warsztaty w klimacie etno dla całej rodziny
 • kiermasz twórców/rękodzielników
 • warsztaty tańca tradycyjnego z Piotrem Piszczatowskim
 • III bieg Swołowska Mila
 • strefa gastro

Sprzedaż karnetów i biletów w serwisie www.kupbilecik.pl

SZCZEGÓŁY NA STRONIE ORGANIZATORA: http://kultura.slupsk.pl/