„Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych”

Ekspozycja czasowa w Chałupie Zagrodnika

(Zagroda nr 14 Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie)

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
serdecznie zaprasza na wystawę
pt. „Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych”
prezentowaną od 27 października 2021 roku do 20 lutego 2022 roku
w Chałupie Zagrodnika (Zagroda nr 14)

Na wystawie prezentowanych jest 120 makatek kuchennych oraz haftowanych i drukowanych tkanin użytkowych ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz ze zbiorów prywatnych. Znaczną część wystawy tworzy kolekcja makatek Janiny Garbowskiej, rękodzielniczki ze Słupska.

Wśród obiektów znajdziemy makatki powitalne, z aforyzmami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego: przygotowaniem i spożywaniem posiłków oraz z utrzymywaniem higieny, makatki „kranowe”, dwustronnie haftowane ręczniki dekoracyjne, a także makatki o tematyce religijnej, z motywami myśliwskimi, kaszubskimi oraz z napisami niemieckimi i w językach skandynawskich. Wśród nich są zarówno wyszywane ręcznie, jak i drukowane fabrycznie, jedno- i wielobarwne.

Wystawę dopełniają tablice informacyjne o historii makatek, ich funkcji i przeznaczeniu. Dla dzieci powstał kącik warsztatowy, w którym można skomponować własną makatkę (korzystając z kalki można odbić wzór na płótnie, a następnie pomalować go pisakami do tkanin).
Niektórzy pewnie świetnie pamiętają makatki z kuchennych ścian w rodzinnych domach. Kiedyś popularne, potem odeszły w zapomnienie, a dziś znów budzą wiele emocji. Makatka okazuje się ponadczasowa, niegdyś pełniła funkcję praktyczną i chroniła ściany przed zabrudzeniem, dzisiaj staje się ich ozdobą, a grono jej wielbicieli się powiększa.

Wystawa pt. „Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych” prezentowana była już w Młynie Zamkowym w Słupsku (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) w dniach od 1 kwietnia do 26 września 2021 roku. Towarzyszył jej katalog.

Autorką koncepcji wystawy jest Dominika Gonciarz.

Twórcami aranżacji w Chałupie Zagrodnika są: Joanna Gołofit i Andrzej Stachowiak