AUDIOPRZEWODNIKI W BIAŁYM SPICHLERZU

Wszyscy mamy dosyć pandemii i z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest nieczynne dla zwiedzających, ale wewnątrz praca wre – słupscy muzealnicy opracowują swoje bogate zbiory, przeglądają magazyny planując przyszłe wystawy i przygotowują się do otwarcia. Jako że  w dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo, pomyśleliśmy o ułatwieniach dla tych, którzy chcą nie tylko popatrzeć na zgromadzone w MPŚ skarby, ale też dowiedzieć się czegoś więcej.

W Białym Spichlerzu każdy zwiedzający z ważnym biletem na wystawę będzie mógł nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik – niewielkie urządzenie ze słuchawkami nausznymi, które pozwoli na samodzielne i bezpieczne zwiedzanie czterech kondygnacji Spichlerza. Nagrania obejmują przede wszystkim zbiory Witkacego, ale też kolekcję sztuki współczesnej, która jest prezentowana w kontekście nawiązującym do twórczości S. I. Witkiewicza. Przygotowano dwie ścieżki podstawową oraz rozszerzoną, która stanowi uzupełnienie pierwszej o dodatkowe ciekawostki, opisy obiektów i inne muzealne tajemnice. Obie ścieżki dostępne są także w języku angielskim, a dla osób niedowidzących przygotowano specjalne audiodeskrypcje. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze, tak aby nie stanowiły problemu dla osób starszych. Dodatkowo z kasy można pobrać pętlę indukcyjną, która zwiększa komfort słyszenia u osób korzystających z aparatów słuchowych.

Urządzenia będą każdorazowo dezynfekowane a dla pełnego bezpieczeństwa będzie można również pobrać nieodpłatną aplikację na własny smartfon, która zawierać będzie te same nagrania.

To teraz musimy tylko otworzyć wystawy. Zapraszamy od pierwszego dnia!

Stworzenie i udostępnienie tak szerokiej bazy wiedzy dla zwiedzających Biały Spichlerz i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było możliwe dzięki realizacji zadania „Wsłuchani w Witkacego. Modernizacja i dostosowanie ekspozycji w Białym Spichlerzu – nagrania do audioprzewodników” realizowanego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzająca programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został w całości zrealizowany z powyższych środków. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.